Plně automatizované parkování v JaponskuTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
98 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:54
Počet zobrazení:3 243
Automatické podzemní parkoviště pro kola zní velmi futuristicky, ale člověk se neubrání otázce proč? Proč nahrazovat obyčejný, levný a spolehlivý stojan na kolo složitým systémem s mnoha pohyblivými částmi a elektronikou? Tomovo video nabízí odpověď na tuto otázku a navíc ukáže stejný koncept automatického parkování uzpůsobený pro auta.

Přepis titulků

Automatizované parkovací místo pro kola vzbuzuje hodně otázek. Třeba – proč? Člověk má sice pocit, že je to technologie budoucnosti, a taky k tomu kolu můžu připevnit kameru a mít zajímavé záběry, ale když se kolo dá zaparkovat u pár kovových trubek uchycených v betonu, proč byste stavěli mnohem dražší stavbu se spoustou pohyblivých částí? Když máte opravdu nedostatek místa jako tady v Šinagavě v Tokiu, může tohle řešení dávat smysl.

Když se tam nemusí dostat lidé, vejde se na stejný prostor víc kol. Jsou blíž a parkují nad sebou. Nikomu by se nechtělo vodit kolo 10 pater dolů a nahoru, tady to za vás udělá výtah. Navíc je kolo chráněné před krádeží. Do jedné téhle budovy se pod zem vejde až 200 kol. To mělo být celé video. Rozhovor o tomhle.

Ale firma, která to staví, se mě ptala, jestli vím, že to samé mají i pro auta. Jiné měřítko, princip stejný. Ano, i na to auto připevním svoje kamery, ale tentokrát si proces prohlédnu přímo zevnitř z podzemí. Parkovišť pro kola ECO Cycle máme 59 na 24 místech po celém Japonsku a další dvě stavíme. Parkovišť pro auta ECO Park máme šest na čtyřech místech v Japonsku.

Všechna naše podzemní parkoviště mají společný slogan: „Kultura na povrchu, zázemí pod zemí.“ Pokusím se to parkoviště natočit v akci, kdy se to celé bude hýbat. Kvůli bezpečnosti musím stát v jedné konkrétní pozici. Tohle není místo pro lidi, obvykle se tu ani nesvítí. Držte mi palce. Výhody jsou tady stejné jako v případě kol. Auta zaberou místo, ale tady mohou parkovat blíž, není potřeba prostor nad nimi, a hlavně není potřeba místo, aby se všichni mohli objet.

Na stejný prostor se tak vejde skoro dvakrát více aut. To je děsivé. Na povrchu navíc stojí jenom jedna malá budova. Pokud máte dost místa, je levnější řešení bez pohyblivých částí nebo dobrá veřejná doprava. Když nic z toho není k dispozici, může být tohle řešení užitečné.

V porovnání s běžnými parkovišti a stojany lze náš systém zavést na mnohem menší ploše. Zároveň jsme parkování zrychlili, v ECO Cycle trvá jen 8 vteřin, v ECO Park jen 25 vteřin. Nechceme, aby zákazníci museli čekat. Nebyl jsem si jistý, jestli by tohle na video stačilo, ale prozradili mi, že takové parkoviště postavili i pro elektromobily, které tam lze během stání nabíjet.

Divil jsem se, jak to udělali. Arigató gozaimasu. Tak jo, jdeme na to. Když chcete nabíjet auto, potřebujete k tomu člověka. Dřív nebo později musíte to auto zapojit do zásuvky. Jakmile je auto zaparkované, jak se může bezpečně zapojit bez přítomnosti člověka? Napadla mě robotická ramena, ta kdysi chystala Tesla, a nikdy nespatřila světlo světa.

Tady to vyřešili jednodušeji a mnohem chytřeji. Auto zapojíte přímo do desky, na které parkujete. Z té desky už se auto přes pořádnou přípojku zapojí do hlavního zdroje. Tohle je ukázka konceptu, proto je nad zemí, ale klidně může být postavena pod zemí. Koneckonců tahle firma dodává hlavně stavební stroje. Tahle stavba je navržena jen pro malá auta na krátké vzdálenosti, nemají tu rychlou nabíječku.

Ale teoreticky to lze škálovat. Moderní nabíjecí doky nejsou jako staré zásuvky, roli hrají počítače, které komunikují a zajišťují stabilitu připojení. Tahle zásuvka jen tak nezkratuje. Nečekám, že budou taková parkoviště všude, ale ve městech, kde je prostor vzácný, je to možné řešení. Já osobně se hlavně těším na záběry z těch mých kamer. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář