Z 0 na 100 za jednu vteřinuTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:42
Počet zobrazení:2 934
Nejrychlejší elektrické auto na světě, které zvládne z 0 na 100 zrychlit za jedinou vteřinu. A Tom si pro natáčení tohoto videa mohl sednout za volant.

Přepis titulků

Z 0 na 100 km/h je standardní test rychlosti akcelerace auta. Britové říkají z 0 na 60 mil za hodinu. Běžné, trochu výkonnější osobní auto to stihne za 6–7 sekund. Závodní auto Formule 1 za 2 vteřiny. V době natáčení je nejrychlejší auto schválené pro běžný provoz Rimac Nivera. Z 0 na 100 se dostane za 1,8 vteřin. Toto je Mythen, postavil ho tým z curyšské univerzity a na 100 km/h se dostane za necelou vteřinu.

Toto auto momentálně drží světový rekord v akceleraci z 0 na 100 v kategorii elektrických aut. Na tomto rekordním projektu pracuje tým studentů, někteří ještě studují, jiní nedávno absolvovali. Auto plně navržené studenty jsme trochu modifikovali, díky tomu mohli další studenti dělat na projektu diplomový výzkum. Já se do toho chystám vlézt a udělat přesně tohle. Ale v minulosti už řada rozcuchaných britských moderátorů lezla do rychlých aut a skončila v nemocnici, takže mě nejdřív čeká školení bezpečnosti.

Když chcete postavit tak rychlé auto, musíte se vrátit k základům fyziky. Musíte za velmi krátkou dobu vyvinout obrovskou sílu. Na limity čistě přilnavosti narazíte u zrychlení na 100 za 1,5 vteřiny. Abychom vyvinuli víc síly, využíváme náš systém zvaný Power Ground Effect. Pod autem je velká plošina, zpod které vysajeme vzduch, auto je tak přitahováno k zemi a může rychleji zrychlovat.

Využíváme dva větráky, zapnou se těsně před startem, stáhnou auto k zemi a vytvoří podtlak. Zadní kola potřebují větší točivý moment, proto jsme vyvinuli novou generaci motorů. Vytvoří zhruba dvakrát větší točivý moment. Každý motor má podobný výkon jako motor malého hatchbacku. Všechno je naše, podle vlastních návrhů, takže docela drahé. Součástky máme hlavně od partnerů z oboru, také nás podporuje univerzita.

Naším posláním není stavět závodní auta, ale vychovávat inženýry. V té rekordní rychlosti působí na drobného řidiče při nejvyšším zrychlení přetížení 3,8 G. Já mám asi o 30 kilo víc, takže tak rychle nepojedu, ale bude to podobné. Takovou rychlostí se katapultují stíhačky z letadlových lodí a je to rychlejší než kterákoli horská dráha. Až na jednu japonskou, kterou teď zavřeli, protože se na ní lidem tříštily kosti.

Některá auta startují rychleji než Mythen, ale to jsou dragstery poháněné nitromethanem. Ta auta jsou tak hlasitá, že mohou poškodit sluch a umí jen pár vteřin jet rovně. Jasně, já taky jen pár vteřin pojedu rovně, ale teoreticky by se v tomhle dalo závodit na dráze. Hlavním nebezpečím je tady vysoké napětí, máme tam nouzová tlačítka na vypnutí motoru, pokud by například auto vzplanulo, musí se řidič dostat ven rychle.

To se musí nacvičit. Je potřeba být dost rychlý. To bylo 6,6. Musí se z auta dostat za maximálně pět vteřin. - Venku. - 4,6. To stačí. Je strašlivě těžké to popsat, je to vážně jen vteřina.

Je to neskutečný pocit, člověku se nechce věřit, že se to stalo. Nastavíte mód zrychlení, rolujete na start, zapnete Power Ground Effect, což vás přišpendlí k zemi… PG aktivní. Oba větráky jedou. Panečku. Tak jo. Je potřeba zatáhnout za páčky za volantem a pak zmáčknout pedál.

Když ho zase uvolníte, chvilinku se nic neděje a pak vyrazíte. Páčky. Pedál. Proboha! Cože?! Když se dostanete na 100 km/h, motor se vypne. Potom můžete pomalu zabrzdit. Cože?!

To byla nejdelší vteřina mého života. To byla vážně jen vteřina a kousek? Přišlo mi to jako pět. Úplně jako pět vteřin. Skoro přesně 1,4 vteřiny. Vážně? Tleskám, fakt skvělá práce. Je to neskutečná věc. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

to tři pytle cementu?

00

Odpovědět

Dělají to v kombíku? :D

60