Robotická výměna baterie v elektroautěTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:27
Počet zobrazení:2 392
Tom se dnes vydal k nabíjecí stanici, která dokáže něco, co považoval za funkci z říše sci-fi. Robotická výměna baterií v elektroautech už ale v Číně funguje ve velkém. A firma NIO se s ní snaží prorazit i v Evropě.

Přepis titulků

S elektrickými auty mají lidé často problém kvůli době nabíjení. Ano, moderní rychlé nabíječky nabijou auto na 80 % během 30 minut, s trochou štěstí rychleji, ale je to dlouho ve srovnání se 3 nebo 4 minutami, které potřebujete k natankování. Když jsem slyšel, že jedna firma staví automatizované stanice na výměnu baterií, kde vám baterii za pár minut vymění roboti, a vy můžete zůstat v autě, čekal jsem podivný prototyp, nějaký vzdušný zámek designovaný univerzitou, který se nikdy nevyužije.

Ale tohle je stanice na výměnu baterií a je otevřená pro veřejnost. Tak uvidíme, jestli funguje. NIO má v Číně v provozu více než 2 100 stanic a do konce roku jich chceme mít 2 300. V Evropě jsme začali asi před dvěma lety a teď tu je v provozu 30 stanic. V Číně vyměníme za den více než 40 000 baterií, každé dvě vteřiny jednu.

A ve špičkách během svátků vyměníme i 60 000 za den. Není to pilotní studie, zavedli jsme to ve velkém. Jako vždy, toto není reklama, neplatí mě, já oslovil je, jen mě nechali půjčit si jejich auto. Prosím, sešlápněte brzdový pedál. Skvěle. Nyní můžete zvolit start parkování do stanice. Autem dojedete před stanici, a jakmile tam zastavíte, auto převezme řízení a vše je zcela automatické.

Nyní parkujeme. Věnujte pozornost svému okolí. Neotevírejte dveře ani neotáčejte volantem. Pro ovládání rychlosti použijte brzdový pedál. Pokud chtějí řidiči NIA využít tyto stanice, musí si zvolit baterii jako službu, to znamená, že ji nevlastní. Baterii si pronajímají, a tak získají přístup k naší síti.

Baterii lze s autem i zakoupit nebo můžete koupit jen auto a k tomu přístup k síti výměnných stanic. Také je možné si auto i baterii pouze pronajmout. Myšlenka je taková, že si nekupujete ani nepronajímáte konkrétní baterii, ale platíte za to, že máte v autě vždy nabitou baterii. Nabíjení je levnější, ale spousta lidí si ráda zaplatí za pohodlí. Připravuji.

Čekejte prosím. Dokážeme obsloužit podobné množství lidí jako nabíjecí hub, ale potřebujeme jen třetinu místa a pouze třetinové napojení na síť, protože můžeme baterie nabíjet pomalu. Nabízíme vyrovnávací služby, baterie nabíjíme v době, kdy je potřeba využít energii, aby v rozvodné síti panovala rovnováha.

Já už jsem jezdil elektroauty i na dlouhé cesty, a nabíjení nebylo tak problematické. Musíte trochu lépe plánovat než u spalováků, ale ukázalo se, že potřebuji pauzu v podobné době jako auto nabíjení. Ti z vás, kdo umí řídit osm hodin v kuse, to mají těžší, ale já k nim nepatřím. Nejlepší je nabíjet auto doma, pokud tam máte správnou zásuvku. Ale se stále dostupnějšími elektroauty si je chce pořizovat více lidí, jenže někteří nemají nabíjecí stanici poblíž parkovacího stání.

V Šanghaji žije přes 20 milionů obyvatel. Ti žijí ve velkých bytových domech, takže nabíjení na ulici není tak dostupné jako v Evropě. Lidé tedy nemohou nabíjet doma, to město je mnohem hustěji osídlené. Výměna baterií nabízí skvělou příležitost, stačí vyjet z domu, dojet k výměnné stanici, vyměnit baterii a jet dál.

Samozřejmě to má háček. Tyto výměnné stanice fungují jen pro specifická auta. Dá se tu vyměnit baterie v autě NIO, ale jiné auto na trhu to nevyužije. Aspoň zatím. Podepisujeme strategické dohody s velkými koncerny jako Chang'an nebo Geely. Získali jsme důvěru také dalších výrobců aut. Máme příležitost tuto technologii standardizovat po celé Číně, ale možná i v Evropě.

Budeme investovat do baterií jako služby a také do sítě výměnných stanic. Když se podíváte na celou ekonomiku, je to lepší než prodat celé auto. Spousta lidí, nadšenci do elektroaut, burzovní makléři, co do NIO investovali, analyzují, zda může tento finanční model fungovat. Stavba těch stanic je neskutečně nákladná a není tajemství, že je NIO nyní hluboko v červených číslech, ale tak dnes fungují obří start-upy a finanční scéna.

Doufají, že se počáteční investice vrátí. Spoustě velkých korporací se to vyplatilo a ještě více firmám to nevyšlo. Když jsem si dělal rešerši, četl jsem hodně těch analýz a závěr je, že nemám tušení. O elektroautech nelze předvídat skoro nic. Je to sektor plný radikálních vynálezů i nesplněných slibů. Jen žasnu, že něco, co jsem považoval za sci-fi, je zřejmě už teď reálná možnost. Robot právě vyměnil baterii mého auta.

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Co se cen týče, tak jsem našel že lze EL6 koupit bez baterie od 53 500 €. Balíček 75 kWh se pak pronajímá za 169 EUR měsíčně; balení 100 kWh stojí 289 EUR. To zahrnuje přístup ke službě Nio výměny baterií a řidiči získají čtyři bezplatné výměny za měsíc, což odpovídá přibližně 1 200 mil s větší baterií. Poté je účtován poplatek 10 EUR za výměnu a 0,20 EUR za kWh, takže 100kWh baterie by stála asi 30 EUR.

00

Odpovědět

Spíš než jako očekávání, že tohle pronikne do celého světa a z firmy bude druhý Apple, to vidím jako kroky na cestě do budoucnosti. A sleduji to s nadšením a představuji si, jak budu říkat dospívajícím vnoučatům o tomhle projektu a oni se budou třeba smát, protože jejich technlogie bude mnohem vyspělejší. Ale díky těmto krokům. Díky tomu, že se našly odvážní lidé a vstoupili do málo probádaného a vysoce riskantního.

20

Odpovědět

Pokud by se jednalo o jednotky minut byl by to dobrý systém. Nicméně jak zaznělo ve videu, je to omezené zatím na jednu značku vozidel a nečekám, že si všechny automobilky podají ruce a budou vyrábět stejný systém uložení baterií. Nedozvěděl jsem se ale podstatnou věc a to je částka za výměnu..

00

Odpovědět

Jinými slovy předpokládáš svobodu konkurence i v Číně? V zemi, kde se začalo normovat už před Kristem ( například normovaná šířka vozů,...)

00

Odpovědět

Normu může definovat i stát nebo EU. Takových norem jsou miliony... Byznys se přizpůsobí, protože chce prodávat dál a zároveň by to byl smysluplný požadavek.

00

Odpovědět

to tedy bylo vyměněné?

00