Dá se řídit, když sedíte zády ke směru jízdy?Tom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:16
Počet zobrazení:1 531
Tom se spojil s týmem firmy Sparkmate a rozhodl se zjistit odpověď na otázku, která ho trápila od dětství. Je možné řídit pozadu, jak naznačoval jeho oblíbený seriál ze 60. let Captain Scarlet and the Mysterons?

Přepis titulků

Před pár měsíci mi napsala společnost Sparkmate, která staví prototypy. Pokud máte nápad a peníze na něj, oni vám tu věc vyrobí. Napsali mi, že mají čas a chtěli by se zviditelnit, jestli nemám něco, co by mohli postavit. Podíval jsem se do dlouhého seznamu nepraktických projektů a různých nápadů, načež mi došlo, že by mohli odpovědět na otázku, která mě trápí od dětství. Jako malý jsem se díval na seriál Captain Scarlet and the Mysterons, příběh boje dobra proti zlu, hrdinní agenti Spectra bojovali proti marťanským Mysteronům.

Je to loutkový seriál, hrdina byl nezničitelný, odvážná volba scenáristů, a lidé si často pamatují jedno: Tyhle podivné střihy mezi scénami. Captain Scarlet je z 60. let, pouštěli ho i v 90. letech a děti jako já to milovaly. 30 let staré seriály jsou zajímavé, když máte málo televizních kanálů.

Kvůli tomuto videu jsem se na to kouknul. Teď je to v HD, jsou vidět nitky loutek a na dětský pořad je to dost brutální. V prvním díle je krev, smrt zastřelením a mimozemšťan vyhodí sám sebe do povětří. Ani se tomu nevyhýbali střihem na reakci jiné postavy, prostě do loutky strčili výbušninu a nechali ji explodovat. Taková laskavá rodinná show. A příběhy nedávají smysl. Snažil jsem se pro vás shrnout plán mimozemšťanů z prvního dílu a vzdal jsem to.

Nedává smysl a mění se. Nikdo v celé epizodě nejedná ani trochu racionálně a celé je to jen výmluva pro akční scény a výbuchy. Jako dítě jsem si problémů v ději nevšiml, protože tam byly akční scény a výbuchy. A k tomu futuristická vozidla. Nejslavnější byl stíhací vůz Spectra. SPV. Podle těch příběhů váží osm tun, ale taky se vznáší, dosahuje rychlosti 320 km/h a je vybaven raketomety, katapultovacími sedadly a jetpacky.

V každém díle přijel agent Spectra na zdánlivě normální místo, načež byl dramaticky odhalen SPV. Místní mi nevytvořili SPV. Měl bych ho moc rád, ale to v realitě nejde. Ten vůz má ale další divnou vlastnost, kterou jsem si jako dítě zapamatoval.

Na začátku to zmíní jen pár větami. I na těch poznáte, jak se dabing pro děti od 60. let zlepšil. Vidím, že máte s SPV skvělé výsledky. Musí být složité sedět směrem dozadu - a řídit podle monitoru. - Zvyknete si. SPV se řídí pomocí monitoru a sedí se směrem dozadu. Vysvětlení v seriálu bylo, že je to bezpečnější. Při bouračce je šance na přežití větší. To je pravda i v realitě, máme na to studie. Ale proč by to ti autoři dělali?

Není to potřeba pro děj, je matoucí, že pozadí ubíhá jinak, a těm postavám by přece bylo špatně a byly by zmatené, kam odbočovat. Je to zvláštní volba. I na té hračce je to vidět. Když otevřeme dveře, vidíte, že ty postavičky sedí naopak. I jako dítěti mi připadalo, že to přece musí být špatný nápad. Ve Sparkmate mi vytvořili motokáru, kde řídíte pozpátku pomocí monitoru. Víc nevím.

Tohle jsem jim předal, ukázal epizodu toho seriálu, přišlo jim to zábavné a já jsem teď v jejich kanceláři na okraji Paříže a za chvilku poprvé uvidím výsledek. Chci odpovědět na otázku z dětství: Řídit pozadu se ve skutečnosti nedá, ne? Snad se ti to bude líbit. - Tady máš své SPV. - To je úžasné. Takže tam vzadu je televizní monitor, ukazuje všechny detaily…

- To je ovladač ke konzoli? - Je to tak. První test jsem dělali s pedálem a volantem, ale rozhodli jsme se místo toho připojit ovladač z Xboxu. Proč? Protože zadání bylo vytvořit zážitek podobný hře, jako by člověk řídil ve videohře. Tahle kamera snímá to, co je vidět vepředu. Dokonce jsme přidali tohle: To je otravně hlasité.

Super! Takže nesmím zapomínat, že tady je předek auta. Tak to vytáhněte. Najednou mi to připadá mnohem nebezpečnější. Taky oceňuji, že tam je kompletní postroj místo jednoho pásu. Čekal jsem, že to bude mnohem menší, jen takové pomalé vozítko. Jak rychle to může jet? V téhle oblasti se to dá rozjet asi na 40 km/h, ale na větší vzdálenost, když je víc místa, jde určitě překonat i 50 km/h.

- Počkat, na co je tohle? - To je ruční brzda. Záchranná brzda. Protože někdy se stanou věci… V případě pochyb… Když třeba ztratíš kontrolu nebo ti spadne ovladač, - stačí zatáhnout za brzdu. - Dobře. Test na parkovišti? - Jasně.

- Pak ve vyšší rychlosti na okruhu? Jo. Jdeme na to. Zvažovali jsme různé pozice řidiče. Například že by ležel na podlaze vozidla, ale to je nebezpečná pozice, takže jsme zvolili sed, jen pozpátku. Provedli jsme s týmem různé testy, abychom zjistili, co je nejpohodlnější. Zvolili jsme takovou základní pozici. Tak jdeme na to. Vyhnout se… Ne, tam jsou auta. Stoprocentně jsem mířil na ty auta. To bych neměl. Musím směrem k náklaďákům, ty jsou tady.

- Na začátku je to matoucí. - Ááá, to mě mate. To se mi nelíbí. - Zkus zpomalit. - Jasně, souhlasím. Takhle je to… Ze začátku to člověku zamotá hlavu. Použili jsme velmi silný motor, silný servomotor pro ovládání řízení a zároveň jsme pomocí řady iterací a taky metodou pokus omyl systém správně konfigurovali. I mechaniku, jak ji správně nainstalovat a ovládat. To bylo podle mě složité.

Ale když jsme měli systém pohonu i řízení, mohli jsme si s tím začít hrát. Tak vyrazíme po silnici. Už mi to jde. Ne, to je moc rychlé! Málem jsem špatně zatočil. Chtěl jsem pryč od dodávky, skoro jsem naboural. Musím se soustředit jen na monitor. Jéje, přímo přes kanál. Musím koukat jen na monitor, nic jiného.

- Chceš odbočit vlevo… - Ano. Jakmile začnu přemýšlet nad realitou mimo monitor, zavaří se mi mozek a… Rychlostní práh. Začne se mi plést vpravo a vlevo. - Řídíš docela dobře, úplně koukám. - Tak tady zastavíme. No, možné to je. Ale… I když na to, že jsem už 20 let nehrál videohry, se to kolečko povedlo. Jen je to matoucí. Musím si na to zvyknout.

Mate mě, že svět se hýbe jedním směrem, ale já musím koukat na monitor. Ta vizualizace potřebovala hodně iterací, spoustu testů a programování. Asi si domyslíte, že hlavní problém byla latence. Kdykoli jsme zkusili něco nového, museli jsme bojovat s latencí. Napadly nás drony, VR, nakonec jsme myslím skončili u verze, která využívá WebRTC, to znamená, že to z webového prohlížeče komunikuje přes Websocket s Unreal Engine.

To je ta nepokrokovější verze, kterou jsme k vizualizaci zvolili. Poprosil jsem místní tým o volant, tak ho tam narychlo nainstalovali. Ovládá se to jinak a já trávil za volantem mnohem víc času než hraním her. Připraveni? Tak zkusíme tohle. To je mnohem lepší. To by šlo. Jasný, super. Soustředit se na monitor. Nikdo nejde?

Nejde. Takže tady zabočíme doleva. Pomalu, pomaloučku, přesně takhle. Je to správně citlivé. Super. Trochu přidáme. Soustřeď se na monitor! Stalo se tohle: Zatočil jsem doprava, když jsem měl zatočit doleva. Jsi v pohodě? Jsme v pohodě. Přesně jsme se vyhnuli těm kovovým sloupkům. Dobrá zpráva je, že to auto funguje a jezdí rychle.

- Co se stalo? Nesledoval jsi monitor? - Sledoval jsem ho. Stačilo jen zatočit doleva, ale můj mozek zatočil doprava. Uf, to je matoucí. Nechci navrhovat jízdu na dráze, ale asi bychom měli. Měli bychom to zkusit. Protože si kolem těch aut nevěřím. Nebojím se na to šlápnout, byl jsem si tak jistý.

Naštěstí se nic nestalo. - Postavili jste dobré auto. - Lekli jsme se, to je vše. Ano, jsme v pohodě. Tak hurá na okruh. Zapnout motor. Zapnout světla. Trochu zvýšit rychlost. Prima. To by šlo. Cuká se to, ale dobrý. Soustřeď se na monitor, stačí objet okruh.

Přesně takhle. Super. Paráda. Tady je trochu rovinka, tak to srovnáme. Funguje to. Trochu mimo, ale dobrý. A teď nás čeká rovinka. Plyn na podlahu. Uvidíme, co v tom je. Dobrý, jsem v pohodě. To by šlo. Brzda. Ano. Super.

A tady zatočit. Zatočit přes brzdu. To je ostrá zatáčka doleva. Ale zatočil jsem správně. Jakože doleva, nezatočil jsem doprava. Málem. Nechce se mi věřit, že něco takového říkám, ale funguje to! Čekal jsem, že mi bude špatně, že spadnu. Myslel jsem, že se ukáže, že byl ten seriál příšerný, ale ono se tak vážně řídit dá.

Měl jsem problém s okraji a že jsem neuměl s tím ovladačem, tenhle volant je takový zfušovaný, ale… Tak co myslíš, mají se dělat taková auta? Neříkám, že je to do budoucna vylepšení řízení, ale kdybych boural, bylo by to bezpečnější. No teda. Funguje to. Děkuju, kluci. Odpověděli jste mi na 25 let starou otázku.

Děkuju! Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je to o zvyku. Telo je zmätené pretože je zvyknuté podvedome pri určitých akciách pociťovať iné reakcie. Keby to dali niekomu kto v živote nebol v dopravnom prostriedku a nemal s tým skúsenosť tak si myslím, že by k tomu prirodzene privykol.

10

Odpovědět

Fajn video, ale nutno dodat poznámku. Ten gamepad kterým Tom zprvu auto řídí opravdu není konzole. Konzole je celá ta bedna, ze které se ty hry hrají. Tohle je pouze ovladač. :)

21

Odpovědět

Díky za upozornění, to jen ukazuje, jak mě téma videoher míjí... Je to opravené :)

10

Odpovědět

Měly to víc uzavřít, aby neviděl skutečnost kolem sebe, ale jen tu obrazovku - šlo by mu to daleko líp. Taky mohli zkusit zrcadlit ten obraz a otočit řízení (takže cesta před ním by vedla doprava, ale na obrazovce by to vypadalo, jako že vede doleva... zatočil by doleva, ale kola by se stočily doprava). Myslím, že pak by to bylo úplně v pohodě a nijak by to neodporovalo tomu seriálu.

100

Odpovědět

V uzavřeném prostoru by to určitě bylo o dost lepší, ale ještě je tam problém s fyzickými pocity. Chtělo by to, aby řidič byl v nějaké zcela odpružené kukani, aby na něj nepůsobily síly, které působí na zbytek auta, při zrychlování a zpomalování a při zatáčení. Protože to je ještě další věc, která vede k tomu zmatení - že otočíš volantem, ale tělo cítí pohyb úplně jiným neočekávaným směrem.

11

Odpovědět

+FerdaBohužel, inerciální tlumiče neexistují...

11

Odpovědět

+ValsorajKečelohAni něco, kde by snímače snímaly síly působící na řidiče a kabina by se nakláněla v určitém protipohybu, protináklonu? Něco jako když člověk sedí v simulátoru horské dráhy, má na hlavě VR brejle, v brejlích vidí prudké klesání dolů, ale sedačka s člověkem se naopak naklopí dozadu, aby to člověka vmáčklo do sedačky a byl tam ten pocit přetížení.

11

Odpovědět

+FerdaNe

01

Odpovědět

+FerdaPřesně proto jsem psal o tom obráceném obrazu a řízení. Protože je zády, tak na něj v zatáčkách působí obrácená síla, než jeho tělo očekává. Překlopením obrazu a otočením řízení by se to vyrovnalo. Vlastně by to bylo stejný, jako by seděl normálně popředu a řídil podle kamery/monitoru, místo normálního výhledu... jediný rozdíl by byl při zrychlování/zpomalování, ale to už není takový problém.

10