DIY vznášedloTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:30
Počet zobrazení:2 538
Dnes vám Tom představí vynálezce, který doma ve své dílně konstruuje vznášedla, a na jednom podomácku vyrobeném stroji se taky projede.

Přepis titulků

Pro tohle video nemám scénář. Před pár týdny jsem viděl záběry japonského vynálezce, který už roky provozuje mikrolaboratoř pro vývoj vznášedel. Poprosil jsem produkčního v Japonsku, jestli by mi během mé návštěvy nezařídil setkání s tímhle vynálezcem. A možná projížďku na jeho výtvoru. A tak jsme se šinkansenem vydali severně od Tokia do Cubame. V místním sportovním areálu se setkám s Hidejasem Item. Nějaké zkušenosti se vznášedly už mám…

ale tohle je dílo jednoho člověka, vyrobené doma, tak ho nesmím rozbít. Před více než deseti lety jsem našel fukary na listí ve výprodeji. Jeden jsem koupil, i když jsem nevěděl, k čemu mi bude. Později jsem zjistil, že s něčím takovým někdo vyrobil vznášedlo. Tak jsem si řekl, že to taky zkusím. Nejdřív mě hlavně zajímalo, jestli dokážu vyrobit funkční vznášedlo. Postupně mě ale napadaly další a další návrhy. Něco menšího, něco na elektriku, něco, na čem by mohly jezdit děti, nebo třeba něco, na čem se dá jet vestoje.

Každý ten návrh měl vlastní kouzlo, které jsem postupně při stavbě objevoval. Zdravím. Mohl byste to předvést? Ukázat, jak to funguje? Děkuju. Vezmeme to od začátku. Kupuju běžné materiály, třeba dřevo z obchodů pro kutily.

Také používám součástky z kol a z autíček na dálkové ovládání. To obvykle kupuji online. Nejprve jsem všechno vyráběl ručně, teď ale používám i 3D tiskárnu. Spousta menších speciálních součástek se dá také sehnat z Číny. Snažím se ty možnosti využívat. Tady v dílně vyrábím vznášedla rukama, jen s pomocí jednoduchého nářadí. Takže pokud chce někdo doma zkusit vyrobit vznášedlo, rozhodně to jde.

Jak se to řídí? Tohle tlačítko… funguje takhle. Když se zmáčknou obě, letí to rovně. Tohle otočíte po směru hodinových ručiček. Nahoru a dolů. - Je potřeba asi 1700. - Jedna sedm nula nula. Dobře. Určitě víte, že drony obvykle mívají čtyři vrtule.

Říkal jsem si, že kdybych to napodobil, vznikl by zajímavý design. Potřeboval jsem vytvořit uprostřed konstrukci, na které by mohl řidič sedět. Říkal jsem si, že by to mohlo dobře fungovat. Řízení je u toho stejně těžké jako u všech vznášedel, co jsem kdy řídil. A to už něco znamená. Musím mačkat pravé tlačítko, abych zahnul doleva.

A levé, abych zahnul doprava, spouští to příslušnou vrtuli. Takže chci doleva, takže… A když chci sem, tak musím… Teď trochu přidat plyn. To je boží! Jsme schopný to nasměrovat tam, kam chci? Teď tak úplně ne, ale snažím se. Vážně. Můj kameraman mi ukazuje, ať letím za ním, a já se snažím, jak můžu.

Myslím, že vynálezce si odskočil a nechal mi své vznášedlo napospas. Cením si toho, že mi tolik věří, ale asi by neměl. Když jsem to ukázal na Twitteru, počet zhlédnutí neustále stoupal. Spoustu lidí to zaujalo, dávali mi zpětnou vazbu. Ale pro mě je to naprosto běžná věc, tak mě trochu překvapuje, jak silnou reakci to vyvolalo. Takhle je to v pořádku?

To je naprosto neuvěřitelné. Děkuji moc! Arigató gozaimasu. Model 8 fungoval docela dobře, tak jsem začal vyvíjet model 9. A myšlenka byla jednoduchá: Co kdyby to bylo o polovinu menší? Ještě před výrobou mi bylo jasné, že to bude nestabilní, ale když jsem to postavil, ukázalo se, že to funguje! Je to takový hybrid mezi autem a motorkou. O budoucnosti jsem zatím moc nepřemýšlel, ale rád bych vyrobil vznášedla, která se dají obout.

To by byla zábava. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Frajer

20