Autobus i vlak v jednomTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:31
Počet zobrazení:2 608
Na jihozápadě Japonska se rozhodli nezrušit staré koleje, když počet cestujících vlakem klesl pod únosnou mez. Místo toho je nadále využívají díky DMV (dual-mode vehicle) a ještě si vytvořili skvělou turistickou atrakci.

Přepis titulků

Loni jsem natáčel skotskou železnici zvanou West Highland Line. V rámci toho jsem se svezl dvoucestným vozidlem, to je v podstatě dodávka, ale má vysouvací železniční kola. Pro zaměstnance železnice to je úplně běžná záležitost, ale pro nadšence, jako jsem já, je to lahůdka. Jenže běžní lidé se něčím takovým obvykle nesvezou. S výjimkou této linky na pobřeží prefektury na jihozápadě Japonska. Dopravit se sem nebylo snadné, dlouhá cesta podél nádherného pobřeží, ale jsme tady, mohu vám ukázat toto.

Místní tomu říkají DMV, tedy dual-mode vehicle. Je to autobus i vlak a mezi těmi módy přepne během asi 15 vteřin. Naše společnost byla založena před 31 lety. Než jsme přešli na DMV, provozovali jsme mezi třemi stanicemi dieselové vlaky. DMV nyní provozujeme už rok a dva měsíce. Teď je to běžný autobus.

A všude po světě našli způsoby, jak zrychlit autobusovou dopravu, například zvláštní pruhy pro autobusy. Tak proč je v provozu tohle a proč tady? Nejdůležitějším důvodem je úbytek populace. Kvůli postupnému snižování počtu obyvatel se zavřelo několik místních škol, tím pádem se výrazně snížil počet pravidelných cestujících. Počet turistů, kteří náš region navštěvují, naopak postupně stoupal. Aby tady železnice přežila, museli jsme najít nějaké řešení.

Kdyby se nic nezměnilo, provoz by stagnoval a postupně upadal. DMV je navíc malé vozidlo, takže náklady na údržbu jsou také výrazně nižší. Zároveň jsme v zóně ohrožené cunami. DMV se pohybuje na zvýšených kolejích, zatímco hlavní silnice vede podél pobřeží. Pokud by byla silnice mimo provoz, pořád můžeme použít trať. Zároveň, pokud jsou mimo provoz koleje, může jet DMV po silnici a odvézt obyvatele do bezpečí.

DMV se nyní přepne do vlakového módu. Nejprve se ujistíme, že DMV dosedlo na koleje, řidič to musí zkontrolovat pohledem, než se po kolejích rozjede. Jakmile se vozidlo dá do pohybu, používá systém GPS i signály z mobilní sítě. Ke každému kolu je připevněný pulzní rotační senzor, který měří aktuální polohu a zajišťuje bezpečnost. Na každé stanici je pro určení polohy také infračervený přijímač.

Bezpečnost zajišťují nejen automatizované systémy, ale i lidé. Jen lidé, kteří mají oprávnění řídit jak autobus, tak vlak mohou řídit naše dvoucestné vozidlo. Všechno je integrované. Když jede DMV jako autobus, chová se jako běžné vozidlo, pokud se pohybuje po kolejích, je možné pustit volant. Stačí jen podle potřeby přidat plyn nebo brzdit. Místním je jasné, že je to trochu atrakce.

V obchodě prodávají plyšové DMV, duální kari nebo bonbony, na kterých je DMV vyobrazené. Ano, bylo by praktičtější zavést malý vlak a poprosit cestující, aby přestoupili. Taky mohli vytrhat koleje a udělat z toho autobusovou dráhu. Nebo prostě jet autobusem po silnici, není tu zrovna hustý provoz. A i na téhle trase pohání DMV zadní kola, ta přední slouží k navádění. Ale není to jen otázka praktičnosti nebo financí, zkrátka se snaží, aby místní dráha a celý region dlouhodobě přitahovaly turisty, co se chtějí svézt ve dvoucestném vozidle.

Díky DMV zvládneme cestující dopravit blízko k cílové destinaci, protože může plynule přepínat mezi provozem na silnici a na kolejích. Řeší to mnoho problémů a svým způsobem to místní železnici zachránilo. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Na konci to konečně bez obalu zhodnotil. Je to praktická blbost, ale láká to turisty. Palec hore.

20

Odpovědět

Toto řešení bylo naprosto běžné v 19. stol. a na počátku 20. stol. dejme tomu do WWII. Narážku na to můžeme vidět např. i v českém filmu Rozpuštěný a vypuštěný :)

40