Město, které zakázalo auta se spalovacím motoremTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:35
Počet zobrazení:3 686
Zermatt ve Švýcarsku je těžko přístupný a dlouhou dobu se do něj nedalo dojet autem. A když už došlo k modernizaci, místní se zkrátka rozhodli, že auta nechtějí. Alespoň žádná pro soukromé osoby. Všechny automobily, které tam jezdí, jsou elektrické a musí být schválené radnicí. Jak to v tomto lyžařském středisku vypadá, uvidíte v dnešním videu.

Přepis titulků

Urbanisté často bojují s tím, že je složité ve městech něco změnit. Města bývají uzpůsobena pro auta a často chtějí dopravu změnit, aby bylo možné více chodit pěšky, ale je to pomalý a složitý proces. Ale co kdyby někam auta nikdy nedorazila? Co kdyby bylo vaše město tak dlouho špatně dostupné, že když už by tam auta mohla vjet, místní by prostě rozhodli, že je nechtějí? Tohle je Zermatt, lyžařské středisko ve Švýcarsku, a nachází se na konci údolí, přes ty hory se špatně dostává.

Nejde sem dojet autem, mají silnici, ale je úzká a klikatá a lze po ní jet jen s povolením a za docela velký poplatek. A ani tak nejde zajet do centra. Místo toho mají ve vedlejším městečku hodně parkovišť a vlak pro turisty. Dříve zde jezdily pouze povozy tažené koňmi. V 80. letech se Zermatt modernizoval, ale auta na benzín a spalovací motory přeskočil a rovnou se spolehl na elektřinu.

Navíc zavedl specifické požadavky. Nemáme tu soukromá auta. Hoteliéři, zedníci nebo taxikáři si samozřejmě nevystačí s kolem, takže si zažádají o auto. Rozhoduje místní samospráva. Podnikatelé nám pošlou vysvětlení, proč auto potřebují. Když splní seznam podmínek, dostanou povolení zhruba na tři roky. Pokud potom podnik funguje dál, můžou si auto ponechat.

Ale soukromé osoby, například Tom Scott, k čemu by potřebovaly auto? Možná bydlíte někde vysoko, špatně se tam dostává, ale tam by radnice řekla, že si můžete zavolat taxi. Všichni doručovatelé mají auta, ale obchodníci ani restauratéři ne. Jsme velmi přísní. Za 20 let jsme schválili asi 520 vozidel. Pokud jste vyrůstali v Anglii v době jako já, možná vás napadne, že to jsou mlékařské vozy.

Ano, je to podobná technologie, elektrické vozidlo na baterii s dlouhou životností. Je navržené na desítky let pomalého provozu, není těžké ho spravit a nedělá hluk. Ve 20. století používali britští mlékaři celé flotily takových vozidel a denně doručovali mléko k domům milionů lidí. To zní dneska zvláštně. Ale to spousta věcí z 20. století. V Zermattu se ta vozidla používají na všechno.

Samozřejmě taxíky, ale i autobusy, dodávky, policejní auta, všechny vypadají stejně. A řada z nich se vyrábí přímo tady. Produkuje je místní firma, která původně vedla taxíky tažené koňmi. Můj otec byl v 70. letech kočím. Existovala nákladní elektrická vozidla, ale žádná na převážení lidí. Můj otec pak koupil od firmy, která sídlila poblíž Curychu, elektrické auto pro převoz osob.

Později, v roce 1985, jsem s bratrem založil firmu STIMBO. Za rok vyrobíme asi 10 až 15 aut. Pro malou firmu, jako jsme my, není snadné vyrobit elektrické auto. V naší firmě pracuje 10 lidí. Tohle, co vidíte, je nové elektrické auto. Je to nová generace, která využívá lithiové baterie.

Dříve jsme používali olověné baterie, ale s lithiovými bateriemi je všechno mnohem snazší. Můžete s nimi jezdit dvě tři hodiny v kuse, bez problému. To byla velká změna. Naše elektrická auta jsou ruční práce. Každá součástka, kterou v tomto autě vidíte, nám mnohokrát prošla rukama. Někteří říkají, že ten trh není dostatečně velký, ale díky tomu to můžeme dělat takto.

Jedno auto stojí asi 140 000 švýcarských franků. Životnost těch elektrických aut je zhruba 30 až 50 let. Klidně vydrží tak dlouho. Hliník nerezaví a vyrábíme je kvalitně, je to kvalitní ruční práce. Až po chvíli jsem si v Zermattu všiml jedné věci. V každém městě se odněkud line neutuchající tlumený hluk dopravy, i když je to zdálky.

Ale tady nic takového není. Je to znát hlavně v noci. Teď se mi to těžko ukazuje, protože tu něco staví a zurčení řeky je odsud také výrazně slyšet. Korytem se valí voda z ledovců, navíc je slyšet vrtulníky a vlaky, ale v noci, když se všechno ztiší, není slyšet provoz. Já chápu, že je to výjimka, funguje to jen proto, že je to malé, bohaté lyžařské středisko s divnou historií, které svá parkoviště přesunulo do vedlejšího města, ale přál bych si, aby takhle znělo více měst a obcí.

Každý tu zná pravidla. Děti s tím vyrůstají. Pokud chcete auto, koukají na vás jako na blázna. Místní jsou tak nastavení. Když někomu ve Švýcarsku řeknu, že u nás nejezdí auta na benzín, diví se, jak to zvládáme. Na kole nebo pěšky nebo autobusem. Pro ostatní je těžké tomu uvěřit, ale když v tom systému fungujete, je to prostě normální.

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Toto město funguje z přijmů z lyžařů, používající spalovací auta.

24

Odpovědět

Zatím používajících spalováky. Pomalu se to mění, počet elektromobilů v populaci roste. Technologie se vyvíjejí, infrastruktura houstne. V červenci jsem s elektromobilem projel čtvrt Evropy a bylo jasně vidět, že tenhle trend se rozhodně nezastaví. Chvíli bude trvat, než se trochu změní mindsety některých lidí a než třeba pochopí, že dojezd fakt není nejzásadnější parametr elektromobilu; a chvíli bude trvat, než technologie elektromobilů dosáhnou takového bodu, že budou dávat smysl i pro dieslisty (jakkoli jsem uživatel a fanda elektromobilů, je naprosto jasné, že ve stávajícím stavu prostě pro mnoho lidí nedávají smysl parametry a zejména pak cenou). Ale je to otázka 15-20 let, než se děti začnou ptát, proč auta ve filmech a v pohádkách dělají brm brm, když přeci auta žádné brm brm nedělají... :)

83

Odpovědět

+Scalextak cena a zivotnost baterky je docela dulezitej parametr... kdo by to byl rekl...a to s mindsety? blabol... vzdycky jde o prachy

21

Odpovědět

+mehŽivotnost baterek je úplně v pohodě. Moderní EVčka mají termomanagement baterie, takže už cestou k nabíječce provádějí předehřev pro šetrné nabíjení. Dále baterie se skládá z menších článků, dají se snadno detekovat ty nejslabší a po letech je vyměnit. Odhadovaná degradace baterie je kolem 20 % za 8 let, a to je ten nejhorší scénář. Ve skutečnosti se ukazuje (u starších modelů, které ještě termomanagement neměly), že to zdaleka není tak špatné. Čili po osmi letech degradace max. 20 %, což u mnoha aut pořád může být dostačující, a pokud ne, je řada způsobů, jak tu baterii ještě desítky let využívat v domácích nebo firemních úložištích.

Ad cena -. ano, však to píšu. Cena je taková, že většina lidí si dnes EV dovolit nemůže. Prostě ty jeté fábky a oktávky nemají zatím v segmentu EV odpovídající auto za slušnou cenu se slušnými parametry. Ale vo tom to je - neexistuje žádný zákaz kupování a užívání spalováků. Za 15 let se teprve přestanou v Evropě vyrábět nové spalováky, ale používat se budou ještě hoooodně dlouho. Souběžně s tím bude klesat cena EV, jako se to ostatně stalo u čehokoli dalšího. Takže kdo má dneska hluboko do kapsy, ať neřeší EV a spokojeně si jezdí spalovákem. Až přijde doba, kdy na to EV bude muset přejít, situace bude totálně jinde. Infrastruktura už je dneska v té rozumné části Evropy naprosto v pohodě a bude to ještě násobně lepší, ceny půjdou dolů a technologie kupředu, takže za těch 20-25 let budou baterie a dojezdy zase o notný kus jinde.

A to přitom dojezd zdaleka není tak důležitý, jak si řidiči spalováků myslí. Je to fakt o tom mindsetu. Já prvních 14 dní v červenci ujel EVčkem přes 4200 km. Naprostá pohoda, nulové čekání. Ani jednou se mi nestalo, že bych přijel na obsazený stojan a musel čekat. A nemusel jsem čekat ani na dobíjení auta. Nabíjel jsem buď na dlouhých zastávkách 40-50 minut, to když byla doba oběda nebo večeře, nebo na krátkých zastávkách 10-15 minut, to bylo WC, kafe, hotdog, protáhnout se a jet dál. Lidé neznalí věci si myslí, že se musí nabíjet dlouho. Ale já přijedu na nabíječku třeba se 40 procenty, dám si kafe, záchod, párek a jedu dál a nasosal jsem třeba jen 10-15 procent. Fakt nemusím trávit na nabíječce žádný čas, naopak, to, kde nabíjím, si volím podle své trasy a svých dalších plánů. Stejně bych někde obědval nebo večeřel, takže obědvám/večeřím a přitom se mi nabije auto o trochu víc.

62

Odpovědět

+ScalexA ne, cena úplně vždy taky nemusí být zásadní parametr. My jsme ji u našeho auta až tak moc neřešili. Věděli jsme, že chceme auto moderní, bezpečné a komfortní, že chceme minimální údržbu (na elektroautě je minimum pohyblivých částí, na rozdíl od spalovacího motoru), že chceme plynulou jízdu (tedy kontinuální převodovku v celém rozsahu bez řazení), že nechceme chcípání v křižovatce (u EV neexistuje), že nechceme v zimě studený motor (u EV neexistuje, prostě v mínus 20 přijdu k autu, sednu a během pěti vteřin vystřelím plnou rychlostí). Plus nějaké asistenční blbosti typu asistent jízdy v pruhu, asistent rozjíždění do kopce a tak. Jsem starej a línej, když to za mě může dělat auto, ať to dělá. Takže jsme se chtěli trochu rozmazlit a prachy si do hrobu nevezmeme, tak jsme si po 30 letech ježdění v benzínových plečkách koupili pořádné a bezpečné auto (takže Volvo).

Chápu, že každý ty prachy nemá nebo uvažuje více ekonomicky - ten holt musí ještě chvíli počkat. Ale trend je jasný, ceny jdou dolů, je to stejné jako mobily. Ty první vážily jak cihla, uměly prd a stály 50000. Dneska si za 3-4 tisíce koupíš dotykový superpočítač s několika foťáky a výkonem, jaký neměla celá NASA v době letu lidí na Měsíc. Elektroauta budou totéž, automobilky na ně nasadí své nejlepší mozky a budou se předhánět v tom, aby si urvaly z trhu co nejvíc. A budou muset bojovat právě i cenou.

61

Odpovědět

+ScalexAž tady bude dost západních ojetin pro nás chudé čechy, baterka už nebude stát jak nová fábie a na každém druhém parkovišti budou nabíječky, tak to nějaký smysl mít bude no. Těch 20 let jsi odhadl podle mě docela dobře. :D

31

Odpovědět

+Karel PesNo jasně. Oni se všichni tvářej, jako kdyby ještě letos byla povinnost si koupit elektroauto. A okázale dávají najevo, že oni nikdy a že budou jezdit fosilem tak dlouho jak jen to půjde. A to je podle mě v pořádku. Spoustě lidí dává fosil dneska smysl, parametry EV ne. Plus ta krvavá cena, byť se to pořád zlepšuje. Vyčkat 10-15-20 let je podle mě úplně v pohodě. Ať si dnes lidé klidně koupí moderní neelektrické auto a dranděj v něm těch 15-20 let. A pak nastane čas na EV, ale to bude úplně jiný svět, jiná infrastruktura, jiné technologie, jiné parametry, jiné ceny.

51

Odpovědět

+ScalexNěkteří to takhle hatí už jen z principu, protože to tlačí EU. Ono stejně do budoucna jiná cesta není, fosilní paliva tady na vždy nebudou a syntetická, pokud se prosadí ve větší míře, budou nejspíš o dost dražší než provoz elektroauta, ale to se opravdu bavíme o desítkách let v budoucnu.
Na rovinu já třeba jsem z těch co si nemůžou nový slušný elektromobil dovolit (v domácnosti máme jedno auto a to nemůže být nějaký levný citigo-e) a ani to nedává moc smysl když nemáme parkovací stání s nabíječkou, ale brzo počítám že minimálně hybrid mít budu.

30

Odpovědět

Byl jsem tam před cca osmi lety a teb chybějící hluk z dopravy měl zaujal hned po vystoupení z taxíku. Do Zermattu se dá dostat pohodlně i vlakem, který tam jezdí několikrát do hodiny a jezdí na minutu přesně. Navíc uličky jsou tam tak úzké, že o parkování před domem se prakticky nedá ani uvažovat. Na druhou stranu tím, že parkoviště přesunuli do Tasche (město o kus vedle) jen přesunuli svůj problém s osobní soukromou dopravou a místem pro parkování na někoho jiného...

100

Odpovědět

Nicméně každé z měst má to svoje. Zermatt ticho a čistý vzduch, Täsch nemalé příjmy z toho parkování.

81