Konečně jsem našel užitečnou jednokolejkuTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:33
Počet zobrazení:1 716
Tom není zrovna fanoušek jednokolejných drah jako dopravního prostředku. Teď ale konečně našel jeden druh jednokolejky, která plní svůj účel a neexistuje k ní žádná lepší alternativa.

Přepis titulků

S jednokolejkami jsem si už něco zažil. V roce 2016 jsem navštívil visutou jednokolejnou dráhu ve Wuppertalu a řekl jsem tam, že jednokolejky jsou skoro vždycky špatný nápad. Nadšenci do těchto drah mi rozhořčeně psali, ale stojím si za tím. V roce 2020 jsem navštívil nákladní jednokolejky na stavbu cest. Ty bývaly užitečné, praktické, ale je to dočasná infrastruktura pro dopravu nákladu na staveništi. Dnes už je nahradila moderní těžká technika.

Jednokolejky jsou obvykle špatný nápad, protože kolej musí být buď zvýšená, nebo v příkopu a v případě výhybek musíte posunout celou kolej. Skoro ve všech případech je jednokolejka horší a dražší než tramvaj nebo třeba autobus. Ale při své rešerši jsem našel druh jednokolejky, který je užitečný a pro svůj úkol vhodnější než alternativy. Nejen že se pořád používá, ale také se staví stále nové.

Tak jsem oslovil výrobce a poprosil je, jestli se můžu svézt. Toto je Monorack. Stavíme především lanovky, to je většina naší produkce. Všechno na laně. Visuté lanovky, sedačkové lanovky, lyžařské vleky… Monorack už firma Garaventa vyrábí téměř 45 let. První vznikl r. 1978 nebo 1979. Nejprve byl na naftový pohon, o dva roky později vznikl i elektrický.

Instalujeme je především v Alpách, v Německu, Švýcarsku… Hodně jich je v Itálii. Ale také v Kanadě, ve Švédsku, v Asii… Po celém světě jsme nainstalovali kolem 800 drah Monoracku. Monoracky na naftu se staví převážně v zemědělských oblastech. Elektrické Monoracky bývají poměrně tiché, tady si zákazník vyrobil vlastní nástavbu, proto je to tak hlasité. Inovace, díky které je to tak užitečné, se nachází zespoda na koleji.

Jedná se o ozubenou dráhu, v koleji jsou drážky, do kterých se zaklesnou ozubená kola vozu. Díky tomu to vyjede prudká stoupání a nehrozí, že vůz v ostré zatáčce sklouzne. Jen jedna lehká kolejnice zabírá méně místa, může ostře zatáčet a snadno se instaluje. Protože je nad zemí, nepřekáží jí drsný terén, a když prší, bláto tuto dráhu nerozhází. Nenapadá mě lepší řešení pro pravidelné převážení věcí v takto prudkém a složitém terénu.

Každý Monorack se skládá z podvozku s brzdou a motorem. Co bude mezi těmi dvěma elementy, to záleží na zákazníkovi. Může vybírat různé modely, různé sedačky, cokoliv potřebuje nebo chce. Tady vidíte napájecí kolejnice, pokud si zákazník přeje mít dvě nebo tři, není problém připravit víc nabíjecích míst, obvykle bývá jen na jednom konci dráhy. Vím, že to zní jako reklama, ale vážně není.

Mě jen opravdu upřímně nadchlo, že se ukázalo, že nemám pravdu. Na světě existují užitečné jednokolejky a tahle k nim určitě patří. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

No, také to má mnoho nevýhod, jako nutnost sekat trávník pod a okolo jednokolejky, nutnost vykácet nemalý pruh stromů,...
Také mne překvapilo, že v zemědělských oblastech je vetšina těchto Monorack jednokolejek v dieslovém provedení. Dávalo by mi smysl eliminovat škodlivé splodiny a riziko kontaminace půdy naftou použitím elektro verze této jednokolejky.

01

Odpovědět

Zvláště v oblastech, ve kterých se používá bioverze v podobě ovcí, koz, či krav.

10

Odpovědět

na konci videa tam zprava mají cestu. To se nepohodl se sousedem?

02

Odpovědět

Po ceste 50km a pres kopec 1km treba tech duvodu muze byt vic ale tento je dle meho nazoru nejpravdepodobnejsi...

30

Odpovědět

+UzivatelTo není vidět silnice, ale dvorek. Ten hotel je v takovém svahu, že k němu žádná cesta ani nevede, jen horská pěšina. Lanovka má cca 130 metrů, docela chápu že ji tam mají. A ten výhled!
Tady je to vidět: https://www.google.com/maps/@46.1517356,8.7236368,205m/data=!3m1!1e3?entry=ttu

40

Odpovědět

+sshJeště líp je to vidět na turistické mapě na seznamu: https://mapy.cz/zakladni?x=8.7244846&y=46.1517835&z=18

00

Odpovědět

+sshje to vidět. Soused z vrchu už příjezdovku k sobě má, tak by ji stačilo protáhnout po poli ještě o kousek níž. Pořádné auto si s tím hravě poradí a nemusel by přeskládávat věci do nezastřešeného pidivláčku. Pochybuji, že na panelovou cestu nemají prachy.

02

Odpovědět

+AnoŘekl bych, že ta příjezdovka není příjezdovka, ale jen chodníček, ještě k tomu se schody...

00

Odpovědět

+bobrjsou to schody :D Tak potom po vrstevnici od Ginestra a mohlo by to jít okolo všech baráků, co tam jsou.

00