Shweeb – nepovedená revoluce v osobní dopravěTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:36
Počet zobrazení:3 611
O dopravním prostředku Shweeb jste pravděpodobně nikdy neslyšeli. V roce 2010 se ale Google rozhodl do tohoto projektu investovat milion dolarů, protože se zdálo, že by mohl přinést revoluci ve způsobu, jakým lidé cestují. Ve videu se můžete podívat, jak to dopadlo.

Přepis titulků

V roce 2010 rozdával Google na oslavu 10. výročí obrovské sumy peněz pěti projektům, malým firmám a start-upům, které by mohly změnit svět. Některé ty projekty možná znáte. Třeba Khan Academy, ta tehdy existovala jen pár let. Ale Google dal také milion dolarů na vývoj vynálezu, který měl převratně proměnit veřejnou dopravu, tzv. Shweeb. Tady je prototyp, který funguje jako závodní dráha na Novém Zélandu. Shweeb je v podstatě jízdní kolo na jednokolejce.

Ty „kapsle“ jsou navržené tak, že se houpou ze strany na stranu. Můžete jet rychlostí až 60 km/h, pokud jste opravdu dobří. Původním záměrem bylo proměnit to v dopravní prostředek. Na závodní dráhu tady u nás se to hodí více, máme zábavní park. Kdyby se to používalo jen pro přesun po parku, myslím, že by to nemělo ten efekt. Elektrické komponenty jsou kupované, jinak jsme to všechno vyrobili sami tady v Rotorua. Původní návrh jsme stavěli společně s vynálezcem Geoffem Barnettem, potom se to muselo velmi brzy upravit, některé věci nefungovaly, a když se změnil management, přidali jsme elektrickou podporu šlapání.

Často si to chtěly zkusit rodiny, ale pro děti bylo těžké to ušlapat. V letech 2017 až 2018 jsme tedy zavedli třetí generaci „kapslí“. Omlouvám se. Ten návrh má ale očividné slabiny. Co když ten před vámi jede pomalu? Jak ho předjedete? Nemůžete. Marketingový text navrhuje, abyste místo toho navázali kontakt a tlačili vůz, který jede před vámi.

Tak je možné vytvořit vláček, který pohánějí všichni společně. Co když se cestou do kopce unavíte nebo potřebujete cestou z kopce brzdit? A jak je to s výhybkami, které vedou špatným směrem? Podle původního plánu by ve finální verzi byly v kopcích elektrické posilovače, což už v téhle verzi je. Každá „kapsle“ by měla brzdy a někde by bylo středisko, které by dohlíželo na bezpečnost a provoz.

To je ale složité a může jednoduše selhat. A na otázku, jak máte v téhle pozici nosit sukni, odpovídají, že nemáte. Musí se to houpat, jinak by byla „kapsle“ pod moc velkým tlakem, pokud by v tom pohybu zůstala rovně. To houpání je žádoucí. Zároveň to má tlumič, ten houpání zmírní a zpomalí. Tahle dráha patří v našem parku Velocity Valley k těm, na kterých může jet kdokoli bez ohledu na věk. Nadšenci do dopravních prostředků tomu říkají „gadgetbahn“.

Vypadá a zní to futuristicky, ale vlastně je to horší než běžná řešení. Místo téhle dráhy stačí postavit oddělené cyklostezky, vejde se na ně víc lidí, stojí mnohem méně, není je potřeba moc udržovat a dá se na nich předjíždět. Je poměrně jasné, že se Shweeb nestane celosvětovým trendem v dopravě, ale přesto si to ze 150 000 projektů někdo v Googlu vybral a dal milion dolarů na další výzkum a rozvoj. A přitom už tehdy existoval prototyp.

V médiích se k tomu objevily skeptické názory. Tento návrh měl spoustu příležitostí, ví se o daru od Googlu, zároveň za tím stály olympijské hry, BP, velká jména, ale nikdy se to nepodařilo prosadit. My jsme od vynálezce koupili patent a už jsme založili pobočku v Koreji, takže to chceme víc rozjet. Ale spíše nám jde o ten zážitek. Jsme pořád ve fázi, kdy by dalo opravdu hodně práce změnit to v dopravní prostředek. Ale ptá se nás na to úplně každý.

Musím říct, že je to zábava, takový retro-futuristický pocit, když poháním vlastní „kapsli“ na jednokolejce. Zkoušel jsem se spojit s vynálezcem, protože to je správný postup, ale nenašel jsem na něj kontakt. Prosím, nesnažte se ho po zhlédnutí videa kontaktovat. Předpokládám, že chce svůj klid, respektujte to, prosím. Nevím, jak bych si připadal, kdyby se nějaký můj vynález, na který jsem dostal milion, věřil mu a léta na něm pracoval, stal jen podivnou atrakcí pro turisty.

Ale jsem si jistý, že by mě hrozně štvalo, kdyby se mě na to lidi pořád ptali. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tohle je prachbídně okopírovaný systém, který už postavili před více jak sto lety v Německu jako veřejnou dopravu a funguje tam do dnes: https://en.wikipedia.org/wiki/Wuppertal_Schwebebahn

11

Odpovědět

Co mi to jen připomíná... a jo, už vím. Úplně každý melounovský nápad.

01

Odpovědět

Je to fajn na kolotociarsku zabavku. Nech sa ludia fyzicky zapajaju do aktivity a nielen sediet na zadku ;)

42

Odpovědět

To je, ale je to na investici 1 milionu dolarů? To měl někdo asi slabší chvilku.
Tenhle projekt by dokázal položit asi kdokoliv během pár minut. Stačí se zeptat, v čem je to lepší než kolo.

20

Odpovědět

+kilobyteJo ja neriesim investiciu. Len ked uz to existuje tak mi prislo fajn pomysleni na kolotoce ktore by zabavu spajali s fyzickou aktivitou nerovnajucou sa popijaniu, jedeniu a sedeniu len tak ;)

10

Odpovědět

+HadatkoJasně, ale ono to existovalo už před tou investicí. Takže ta investice je ještě větší nesmysl.
Ale je dobře, že tomu našli alespoň nějaké využití.

10

Odpovědět

+kilobytev čem je to lepší než kolo? ... neprší na tebe :D a ubyly by dopravní nehody
v čem je to horší než kolo? ... ve všem ostatním

20

Odpovědět

+ZapomněljsemhesloA neriesis stav terenu :D

00

Odpovědět

+HadatkoZase musíš řešit stav dráhy. Když je na cyklostezce díra, tak jí může cyklista objet. Když se něco stane na dráze Shweeb, tak to znamená uzavření.

00

Odpovědět

+kilobyteAko uzivatel to neriesis ;) Riesi to provozovatel ;)

00

Odpovědět

+HadatkoJako uživatel neřešíš díru na cyklostezce, prostě jí objedeš a hotovo. Ale jako uživatel Shweebu poruchu na dráze "řešit" budeš. Buď nebudeš moct dráhu využít a budeš muset hledat jiný prostředek dopravy a nebo uvízneš někde na trase.
Představ si, jak v tom jedeš třeba na 10 km trati a v půlce ta dráha bude přerušená. Strom, vada materiálu, atd. Takže tam dojedeš a budeš mít na výběr ze tří možností: 1. Počkat až to opraví, 2. Odcouvat (pokud by to bylo možné), 3. vylézt (což by bylo asi dost těžké, mimo nástupní stanoviště).

00

Odpovědět

+kilobyteNerezis takze ji objedes :D Krasne si odporujete. Musite riesit pocasie (dostanem sa cez tu cestu ak bude prsat), stav cesty (ak sa nebudem kukat kam idem tak ma prvy vymol sunda), ....

01

Odpovědět

+kilobyteNezabudnite na to ze ja tu technologiu riesim stale v ramci lunaparku. Takze tam vskutku uzivatel nic neriesi a je to na provozovatelovi...

00

Odpovědět

+HadatkoAj ked tam som navazoval na pana tak dajme tomu ze to sweebo by ste riesit museli koli poruche... Ale takoveto zariadenie ma potencial selfdefect detection. (napriklad sa vam prerusi spoj)

00