Hlavním městem Madeiry na dřevěných saníchTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:23
Počet zobrazení:3 983
Na portugalském ostrově Madeira se jeden tradiční dopravní prostředek transformoval v turistickou atrakci. Díky tomuto videu se s Tomem můžete svézt ulicemi Madeiry v proutěném křesle.

Přepis titulků

Po celé Evropě existují zvláštní atrakce, které začínaly jako užitečné dopravní prostředky. V Benátkách jsou to gondoly, jinde mají různé lanovky a ve Funchalu, největším městě Madeiry, to jsou proutěné saně. Dřevěné saně s hladkými ližinami, které tlačením pohání lidé ve slamácích. A bezpečnostní pásy nevedou. Původně se ty saně používaly na svoz dřeva z hor do města na pobřeží.

Později se přeorientovaly na turisty. Dohromady se na tom podílí 154 mužů. V provozu je většinou asi 60 saní. Saně jsou vyrobené z obyčejného dřeva, a když to někdy dře a nejedou, prostě je namažeme, pak zase kloužou. Máme také dílnu, ve které saně opravujeme i vyrábíme. Postupně je vyměňujeme. Skoro tady není, čeho se chytit.

Tak jo. Cesta je dlouhá 2 km. Nejvyšší rychlost bývá kolem 30 km za hodinu… A nejdivnější na tom je, že tohle je běžná silnice. Normálně tu jezdí auta. Támhle jede taxík, jedeme přímo kolem něj. A… Pracuju tady už asi 30 let a byl jsem tady mockrát. Tisíckrát. Spolupracujeme, jsme sehraní.

Víme, jak saně ovládat, abychom třeba uhnuli a nechali projet auto a tak. Někteří se to učí pomaleji než jiní. Ale trvá to maximálně dva až tři týdny. Teda, to je nádhera! Je to prostě… Aha, předjíždí nás, jasně, v pohodě. Musíte být trochu v kondici a taky umět správnou techniku. Ta je někdy důležitější než jen síla.

Na křižovatce máme kolegu na signalizaci. To nám usnadňuje práci. Někdo z naší společnosti tam řídí dopravu. To byla křižovatka! - Jezdí tam někdy auta? - Ano. K brždění používáme podrážky bot. Jsou vyrobené z gumy jako pneumatiky. Musíme je vyměňovat zhruba po měsíci nebo měsíci a půl.

Na kameře ta rychlost nebude vidět, není to jako horská dráha, ale můžu vám zaručit, že když sedíte tady, nejste připásaní a jedete z kopce rychlostí 30 km/h, je to podobný pocit jako na horské dráze. Děkuji vám. Nahoru samozřejmě musíte jet buď lanovkou, nebo taxíkem. A jak se nahoru dostanou ty saně?

Tady máte odpověď. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář