Medvěd mi sebral kameru a natočil si selfieTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:33
Počet zobrazení:2 114
Pokračování k videu z minulého týdne – Tomova ztracená a později opět nalezená kamera vydala záběry, které by skvěle zapadly do kdejakého hororu.
Odkaz na nesestříhané záběry z jezírka najdete volně ke stažení zde.

Přepis titulků

Musím se přiznat k malé lži. V mém videu o medvědím testu ta anabáze s kamerou vypadala jednoduše. GoPro na popelnici medvěd v nějakou chvíli shodil, takže přestala nahrávat, pak ji medvěd sebral, trochu okousal a hodil do jezírka. Zřejmě jsem ji získal zpět, protože záběry z ní jsou ve videu. Vlastně to ale bylo jinak. Takhle jsme ten příběh vyprávěli, ve skutečnosti to bylo složitější, ale pro příběh to nebylo důležité.

Zjednodušili jsme to, ale ve skutečnosti jsem měl dvě kamery. Jednu jsme připevnili na popelnici, medvěd ji srazil dolů, pak natáčela asi 30 minut, než se přehrála. Čekal jsem, že se to stane rychleji, byla v ochranném pouzdru a ležela v horku přímo na sluníčku. Ale odvedla svou práci, a když medvědi odešli, jen jsem ji sebral. Ta druhá GoPro byla uvnitř popelnice. Pak z ní vypadla a tuhle medvěd sebral, okousal a pustil do vody.

Předpokládal jsem, že je ztracená, zničená. Navíc jsou v tom jezírku nečistoty, asi by bylo těžké ji tam vůbec najít. Ale tým z Centra pro zkoumání grizzlyů a vlků ji našel. Před pár dny jezírko vypustili, aby ho vyčistili. Tou dobou už jsem byl v Evropě, ale poslali to mé kamarádce Karen, dělá videa o skládačkách, puzzlech. Ochranné pouzdro bylo na odpis, ale kamera byla v jednom kuse, i když měla rozbitý displej a byla mokrá.

Paměťová karta byla nepoškozená a je na ní spousta vynikajících záběrů. Zaslouží si vlastní video, proto tohle video dělám. Na začátku máme záběr, jak Randy popelnici plní a zavírá. Z toho úhlu to vypadá trochu děsivě, jako z mafiánského filmu, poslední, co oběť viděla… Každopádně popelnici odvezeme do výběhu a po chvíli přijde medvěd, shodí ji a pokouší se do ní dostat takzvanou metodou resuscitace. Teď medvěd popelnici zase převrátí.

Sledujte stín pracek, je to jak z hororu. Lepidlo, které kameru drží, kupodivu nezklamalo, i když medvěd popelnici roztrhl, ale dlouho nevydrží. Ty drápy vám ukážu ve zpomaleném záběru. Není to roztomilý mazel, ale divoké zvíře, které vás může roztrhat. A to myslím doslova. Medvěd člověka klidně roztrhá na kusy. Asi chápete, že to se v divočině nedělá. O to šlo v tom prvním videu. Nesnažte se nic takového natočit, nechtějte divokého medvěda zvykat na lidi. Tyhle záběry se opakují, medvěd otáčí popelnici, to přeskočím.

Nakonec se lepidlo uvolní a kamera se vyválí v medu a burákovém másle. To bude za chvíli důležité. Chvíli kamera nenatáčí nic zajímavého, po 10 minutách medvěd popelnici otevře a dostane se k jídlu. Nakonec si všimne, že na kameře je ta dobrota taky, takže… Medvěd není hloupý, nesežere kus plastu, třeba kameru. Bál jsem se jen, že rozkousne baterku, ale i tak by to prostě vyplivnul.

Nikdo z pečovatelů se o medvědy nebál. Pak se kamera přehřeje a vypne. Hotovo. O pár minut později si ji medvěd odnese do jezírka. To jsem věděl, že je kamera přehřátá, proto jsem řekl: …bohužel určitě nic nenatáčí. Přes aplikaci na mobilu jsem se ji snažil zapnout, ale vyhazovalo to chyby. Proto jsem si říkal, že se musela rozbít a je na odpis. To ale nebyla.

Byla v pohodě. Ochranný obal fungoval. Po pár minutách v jezírku něco zmáčklo spoušť, to už byla kamera ochlazená, zapnula se a natočila 30 minut kalné vody, než jí došla baterie. To ale není poslední soubor na paměťové kartě. Když si kamera chvíli odpočine, můžete z ní vymáčknout energii na dalších pár minut. A to je to selfie. Je zblízka, bylo to omylem, ale je to selfie. Ještě vám pustím zpomaleně ten děsivý záběr jeho tlamy.

Podle časových údajů ve videu je to o pět hodin později. Podle rozvrhu centra se zdá, že je to stejný medvěd, vzpomněl si na kameru v jezírku, vyndal ji, hrál si s ní a nejspíš zmáčknul spoušť a nakonec kameru zase upustil. O čtyři hodiny později tu máme další soubor. Netuším, který medvěd to je, je to pár vteřin záběrů na drápy, pak odletělo pouzdro, než baterie úplně vypověděla službu. Tehdy se kamera nejspíš rozbila.

Něco jsem si uvědomil, ty dva poslední záběry z jezírka, ty celé natočili medvědi. Náhodou. Já tu kameru nenastavil, nezmáčkl jsem spoušť. Nezasáhl jsem. Takže si myslím, že na těch posledních pár záběrů nemám autorské právo. Je to volné dílo. Ten medvěd ho vytvořil sám, což mě štve, dalo by se na tom vydělat, ale místo toho jsem neupravené soubory nahrál na internet, odkaz je v popisku.

Pokud to použijete ve svém díle, můžete dát příspěvek zdejšímu centru, ať mají z čeho platit krmení pro medvědy. A ta kamera? Má rozbitý displej, musel jsem ji vysušit, ale přežila. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Už vidím, jak nese to GoPro do servisu:

- co se vám s tím stalo?
- hodinu si s tím hrál medvěd... :D

60

Odpovědět

Kdybys je v tom servisu chtěl potrápit, tak bys to tak nezkrátil.
- Nic zvláštního. Hodinu si s tím hrál medvěd, pak to hodil do jezírka ... za pár hodin se vrátil a zase si s tím hrál a pak to zase nechal v jezírku. Po pár hodinách přišel jiný medvěd, kameru vylovil, chvíli si s ní hrál, kousal a drápal a zase ji nechal v jezírku. Nakonec to po pár týdnech korodování někdo vyzvedl. Prostě standardní používání GoPro jen bych to poprosil trošku přeleštit, kamera je funkční. 😈

( Skrytá reklama na GoPro? 😏 )

90

Odpovědět

Takže záběry z fotopastí jsou taky volné dílo?

00

Odpovědět

Tam to nezaplo zvíře. Člověk to to připravil a nastavil aby se to zaplo při pohybu. Tak asi ne.

31

Odpovědět

+Hrdloduszmáčkne opět zvíře. Až už ve formě tlačítka, nebo senzoru.

02

Odpovědět

+Ale spoušťAno, ale past instaloval člověk se záměrem, aby to zvíře spustilo. Zatímco v tomhle případě žádný takový záměr neexistoval, prostě si medvěd hrál... Je to zajímavá úvaha, ale nemyslí, že projde.

11

Odpovědět

+Vevactam taky dal člověk, v obou případech. Co tedy musí předcházet tomu, aby stisknutí spouště bylo brané jako dílo zvířete?

00

Odpovědět

+FotoaparátDal ji tam člověk, jasně. Medvěd sám si ji tam nedá. Účel byl, ale aby se natočilo rozbíjení popelnice zevnitř a ten byl naplněn. Kamera se pak shodou okolností ocitla v rybníčku, kde ji medvěd našel a o své újmě použil. Účel fotopastí je snímat místo, na které jsou zaměřené, takže spuštěním je naplněn záměr, proč tam byly umístěné -> jasné autorské právo na straně člověka.
Celá debata o autorských právech zvířat se odvíjí od případu, kdy opice ukradla foťák člověku a sama se vyfotila. Popis třeba zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Opi%C4%8D%C3%AD_selfie

10

Odpovědět

+VevacTakže kdyby Tom jen tvrdil, že počítal s tím, že si medvědi budou s kamerou hrát a ta to snad natočí, bylo by autorství jeho?
Stejně tak s tím ukradeným foťákem kdyby tvrdil, že "si ho nechal ukrást"?

00

Odpovědět

+AhaJá bych to viděl, že by to nestačilo. Medvěd v bazénku i opice vybrali kompozici. Oni rozhodli o stisku spouště.
U fotopasti člověk vybral kompozici a vybral i akci, kdy se má stisknout spoušť. U popelnice člověk rozhodl o snímání.
Ale určitě bude spousta situací, které budou na hraně a nebude možné reálně rozhodnout.

00

Odpovědět

+HrdlodusSouhlasím s Hrdlodusem. Myslím, že to vystihl správně.

00