Simulátor jízdy tankem ze 70. letTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
98 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:59
Počet zobrazení:3 891

Po leteckém simulátoru ze druhé světové války si Tom vyzkoušel další historickou učební pomůcku, tentokrát pro budoucí řidiče tanků. Tento simulátor vznikl v 70. letech ve Švýcarsku a už má ledajaké vychytávky, počítačem generovaný virtuální svět ale samozřejmě nemůžete očekávat.

Poznámka:
Raspberry Pi je malý počítač vyvinutý v roce 2012 především pro účely výuky informatiky.

Přepis titulků

Je to docela očividné, ale tanky jsou drahé. A nejen ony, i palivo. Když chcete vycvičit řidiče tanku, je fajn pro osvojení základů využít simulátor. Tak se švýcarská armáda v 70. letech rozhodla vyvinout tankové simulátory. To bylo ale dávno před počítačem generovanými virtuálními světy, takže místo toho navrhli nádherný příklad analogové technologie ze 70. let. Obrazovka v té skříňce je připojena na skutečnou kameru ve skutečné miniaturní krajině.

V minulosti se v takových přístrojích cvičily tisíce řidičů tanků. Na světě už zbývá jediný takový stroj, je ve švýcarském vojenském muzeu asi hodinu cesty na sever od Curychu. A je přístupný turistům. V minulosti existovalo 12 simulátorů pro různé druhy tanků. Pro vyučování základů řízení je simulátor velmi přesný. Voják se naučí, kam umisťovat nohy a ruce. To si dej přes hlavu.

A protože v běžném tanku je motor příliš hlasitý, - musíš mít speciální krční mikrofon. - Jasné. Takže to patří takhle. Aha, to je zajímavé. - Dobře. - Sluchátka. - Tak jo. - To vypadá dobře. - Vyrazme na projížďku tankem. - Užij si to. Děkuji.

Ty jo. - Tak dobře. - Zapínám hydrauliku. Dobrá. Panečku! To zní dobře. Nastartujeme hlavní motor. Startuji. - Skvěle. - Uvolňuji parkovací brzdu. Tak jo. Asi bych měl jet po pravé straně silnice.

No, můžeš jet i prostředkem. Jasně, řídím tank. Kdo mě asi zastaví. - Můžeš přeřadit na čtyřku. - Přeřazuji. Aha. Tak jo. Měl bych si sednout víc dopředu, abych se nebouchal do hlavy. Je to jediný simulátor pro tank typu 68, který nám zůstal a povedlo se ho zprovoznit. Trvalo to asi rok a půl nebo dva.

Museli jsme ho opravdu důkladně rozebrat. Bylo to velmi složité. Ne se vším, ale především s elektronickými součástkami, protože je to stará technologie, součástky se nedají jen tak koupit. - Přeřaď na pětku. - Přeřazuji. Musím sedět víc vepředu. Najednou mám pocit, že jedu hodně rychle. Ta analogová miniatura krajiny je zajímavá.

Jasně, zblízka to poznám, ale když jsou ty stromy v dálce, je to vážně přesvědčivé. Počítačový modul má paměťovou funkci, takže na základě souřadnic dokáže rozpoznat, kde jedete, a pamatuje si, jaký je tam povrch. Když vjedete do stromu, tyč s kamerou se prostě zvedne a najednou máte panoramatický pohled na náš model, jak z vrtulníku.

- Můžeme trochu zpomalit. - Jo, rozhodně. Brzdit, brzdit. - Brzdit. Brzdit. - Přeřadit na pětku. To byly informace z té kamery? Ta tyč, která se tam pohybuje, má dole kovovou destičku, když se nějak trochu pohne, třeba se něčeho dotkne a musí se zvednout, aby tu překážku přejela, počítač si všimne a signalizuje kabině, že překonáváš překážku.

Kamera i tyč jsou původní, celý model taky, vlastně všechno kromě počítače. Ten byl moc starý, špatně se sháněly náhradní díly, tak ho musel nahradit Raspberry Pi. Můžeš zase přeřadit na čtyřku, jestli chceš. Pokaždý to samý! Samozřejmě je potřeba říct, že teď je to atrakce pro turisty, ale bývala to opravdu důležitá pomůcka pro výcvik.

Když musíte řídit skutečný tank v bitvě, je to něco úplně jiného. Ta práce je opravdu nebezpečná. Tohle je hra. Je to jako hra. Ta práce ale žádná hra není. Děkuji mnohokrát. - Není zač.

- Jak odsud vylezu? Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Otocit hlaven dozadu a strielat na zvysenie rychlosti ako vo vice city

20

Odpovědět

Já bych to hned ze startu vzal přes strom a pole do prvního baráku a pak na kraj mapy :P

11