Jak přinutit politiky pracovat

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 122
Počet zobrazení:13 533

Další inspirativní video o velké síle internetu a sdělovacích prostředků pochází z Ruska, kde měli v jednom městě už po krk nesplněných politických slibů...

Přepis titulků

Překlad: Ninjer www.videacesky.cz Jekatěrinburg je 4. největší ruské město a má jedny z nejhorších silnic v Rusku. Návštěvníci jsou zhrozeni z našich děr a výmolů. Stydíme se, ale my po nich jezdíme každý den. Web Ura.ru, který píše o životě ve městě, na tento problém mnohokrát upozorňoval. Zdá se však, že zodpovědné politiky ty výmoly nezajímají. Asi je zajímá jen jejich veřejná image.

Rozhodli jsme se díry spojit s některými politiky. V noci jsme na tři výmoly namalovali dobře známé tváře: guvernéra, starostu a zástupce starosty. A vedle jsme citovali jejich sliby. Například zástupce prohlásil, že "výmoly budou opraveny do konce dubna", což v červenci mluvilo za vše. Ráno se zpráva o karikaturách s odkazem na Ura.ru v Rusku stala virální senzací.

Celá země čekala na reakci a politici byli přinuceni jednat. Odpoledne přijeli dělníci, ale ti jen přemalovali kresby. Politici netušili, že je sledujeme skrytými kamerami. Vrátili jsme se a k výmolům napsali: "Přemalování díry neopraví." 3 plechovky barvy a 24 hodin intenzivního PR udělalo divy. Druhý den byly všechny výmoly spraveny. A tak byl spuštěn zvláštní projekt Ura.ru, kde může každý občan žádat o napravení problému.

O naší akci se zmínilo více než 300 sdělovacích prostředků. Na sociálních sítích se o ní psalo více než 7000x a dostala se daleko za hranice Ruska. Během toho se návštěvnost Ura.ru zdvojnásobila, ale především tato stránka přinutila politiky dělat svou práci. Ura.ru. Městský web pro lepší město.

Komentáře (39)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Viz Wiki:
Dopravní podnik města Olomouce podal trestní oznámení na neznámého pachatele a na základě svědectví jednoho z jeho kolegů bylo následně zahájeno trestní stíhání. Občanská demokratická strana, které patřilo nejvíce poškozených plakátů, jako jediná z poškozených stran v rámci trestního řízení uplatnila nárok na náhradu škody. Soudkyně Markéta Langerová (shodou okolností manželka Ivana Langera, jemuž byla vedle ostatních na plakátu přimalována tykadla) jej odsoudila za přečin poškození cizí věci ke 100 hodinám obecně prospěšných prací a rovněž mu uložila zaplatit 15 667 Kč jako náhradu škody politické straně ODS. Smetana se neodvolal a náhradu škody uhradil, ale na obecně prospěšné práce odmítl nastoupit.[1] Následkem toho mu byl trest obecně prospěšných prací v souladu s trestním zákoníkem automaticky přeměněn na 100 dní trestu odnětí svobody nepodmíněně.[2]

Takže ne přestupek, ale přečin. Tedy méně závažný trestný čin - ne pouhý přestupek. A nedostal pouze pokutu, ale pokutu a prospěšné práce. Tedy to, co se dává normálně za trestné činy méně závažného charakteru. Pokutu zaplatil a když nenastoupil na prospěšné práce, tak automaticky dostal alternativně vězení.

00

Odpovědět

Vkládal jsem to jako reakci na pana Scalexe ohledně Romana Smetany.

00

Odpovědět

Oooo neee.. už je to tu zase.. tisíc komentářů o politice od lidí co do politiky nevidí.. to je jak kdybyste tu nadávali na Temelín, že včera znečistili ovzduší o 1% víc než obvykle a nelíbí se vám to..

Víte o tom, že do politiky může vstoupit každý? Jestli se vám něco nelíbí, přídejte se k těm vaším hnutím za dobrou snídani, vymyslete způsob jak dostat ČR z problémů tak aby na tom stát neprodělal a nezhoršilo se to a pak se sem vraťte..

24

Odpovědět

Tohle je protest po česku!!!
http://www.youtube.com/watch?v=y9ouVCrplic

1836

Odpovědět

Myslim,že to je dobrej způspob jak rozšířit okruhy zdravýho a svobodnýho myšlení.Nevěřil bych,že může něco takovýho vzniknout a hlavně to oslovit takový množství(asi převážně mladších) lidí.Takže dík za odkaz a za další kousek naděje ke změně!!
Tady jsou další lidi co to viděj a chtěj taky tak:
www.pozitivnievoluce.cz

p.s.Je to na každým z nás a spolu se nám to povede.

188

Odpovědět

protest po česku je "rapovat" o věci které nerozumím? stydím se za svoji zemi..

10

Odpovědět

Jakejkoliv projev nesouhlasu se vládnoucí...jak to říct...bandou psychopatickejch,egoistickejch,populistickejch,sobeckejch,chamtivejch,duševně zaostalejch jedinců by měl být,obzvlášť v dnešní době,charakterizován jako hrdinskej,né trestnej čin..Upřímně mě mrzí,že jsem nemaloval tykadla jak byly ty komunálky a tim nepodpořil myšlenku ani toho týpka.Hanba mě.P.S.Nepovažuju za majetek něčí ksicht na bilbardu.Navíc je ta propaganda zaplacená náma všema..

212

Odpovědět

Velmi inteligentní nápad :)

191

Odpovědět

Na Slovensku (ak sa nemýlim, tak to bolo v Humennom) dostal pán, ktorý na vlastné náklady začal opravovať rozbité chodníky pokutu a zákaz vykonávať túto činnosť.
Užasná to krajina.

251

Odpovědět

u nas by vypatrali kdo za to mohl a nechali ho si to odsedet, na nase plati jen hruba sila a to obusku s pytle ven!

2112

Odpovědět

Tak kam mám něco nasprejovat, aby přestal krást státní prachy a dělat dluhy? Na bezdomovce?

225

Odpovědět

Na vlastní plochu, koupenou či pronajatou. Na tzv. legály (legální graffiti plochy).

1917

Odpovědět

Nebo třeba chodník.

1815

Odpovědět

Kamkoli na veřejnej prostor.Veřejnej znamená,že je všech,takže i tvuj.Je to skvělá myšlenka.Myslim,že by to mohla bejt cesta jak vyjádřit nesouhlas s touhle politickou fraškou a naopak podpořit myšlenky lidí,co to s náma ještě myslí dobře.

191

Odpovědět

+Solidarity is a weaponFajn, ten prostor je i můj a já na něm žádný čmáranice nechci! Tak, a včil co, ha?

00

Odpovědět

Mně se strašně líbí ta typografie pod těmi obličeji :)

191

Odpovědět

U nás na slovensku by to určite brali ako kampaň a propagovanie seba, takže by boli len radi a nie to ešte opravovať to :-D

192

Odpovědět

U nás by urychleně začli stíhat viníky, zavřeli je a tím by vše skončilo. Aneb když je méně závažné ukrást miliony než nakreslit tykadla.

2012

Odpovědět

Ještě jsem zapomněl dodat, že by si samozřejmě zvýšili platy, za úspěchy v boji s organizovaným zločinem ;-)

209

Odpovědět

+sfinxKdy se něco takového stalo?

18101

Odpovědět

+sfinxVždyť platy si hodlají zvýšit, jsou s tim zvedáním rukou tak přepracovaný a spaním ve sněmovně, že to za 100tisíc nikdo dělat nebude :D

195

Odpovědět

+sfinxZatím si plat nezvýšili. Kdo si teda zvedl plat na základě úspěšného boje s organizovaným zločinem?

1873

Odpovědět

+sfinxRadši bych odpověd. Ty palce dolů mi mou chybu v argumentování nevysvětlí.

1850

Odpovědět

Tykadla ti vysvětlí komentář od scalexe. Nějaký jiný precedens?

1869

Odpovědět

Tady je krásně vidět, že i v Rusko je to lepší než u nás, tady o Kalouskovi všichni prohlašují, že je zloděj a že to můžou dokázat, ale nic se neděje

1835

Odpovědět

Tak s tímhle bych byl opatrnej. Od loňskýho října jsem byl na půl roku v Kanadě, kde jsem na baráku bydlel s jedním Rusem, a rozhodně bych neřekl, že se tam mají líp. V Rusku vyrůstal a teď má k tý zemi tak negativní vztah, že mi normálně na rovinu říkal, že už se tam nikdy nechce vrátit, maximálně navštívit rodinu. Proto taky už rok předtím makal v USA a pak v Kanadě. Na průběh voleb nadával a říkal, že všichni vědí, že jsou podmázlý a že Putin je kretén, ale stejně s tím nic nenadělaj. Mně se třeba taky nelíbí, jak se chovaj naši politici, ale pořád to není v takovym stádiu, že bych chtěl někam odjet a nikdy se sem nevrátit. ;-)

1917

Odpovědět

+BugHer0aneb vycucam co pujde, a pak utecu? :D

1815

Odpovědět

nie je toľko farby koľko je výmolov na slovensku :D

232

Odpovědět

Myslím, že tohle by proti těm darmožroutům v naší vládě nepomohlo. Welcome to the Czech rep.

1814

Odpovědět

ne tady by si šel do vězení, že si tam něco nasprejoval

2013

Odpovědět

+gsgViz tykadla.

1932

Odpovědět

+gsghozi: Za tykadla do vězení nikdo nešel. Smetana šel do vězení za vyhýbání se trestu. Za tykadla dostal pouze peněžitou pokutu. A to nikoli za tykadla jako taková (tedy za zesměšňování politiků), ale za poškozování cizí věci (pomalování plakátů). Pokutu odmítl v plné výši uhradit, náhradní trest (veřejné práce) odmítl vykonat, do vězení nenastoupil včas. Může být rád, že mu ten trest ještě o nějaký rok nezvedli.

Aby bylo jasno, jsem poslední, kdo by si myslel, že Langer je slušný politik a tykadla by si nezasloužil. Ale billboardy jsou holt něčí majetek, za který někdo zaplatil, a počmárání billboardů je to samé, jako by vám někdo posprejoval auto nebo dům.

1824

Odpovědět

+gsgPapír co je na bilboardu nalepenej je trošku něco jinýho než dům nebo auto ne ?

1923

Odpovědět

+gsgi tak to nekdo platil a i tak je to jeho majetek takze to docela chapu :P

183

Odpovědět

myslet si to můžeš - však ono je jednodušší říct, že něco nejde, než se o něco pokusit...ale třeba by tě výsledek překvapil.

184

Odpovědět

Scalex: ...a to je právě to co se mi v žádném případě nelíbí! Smetana pouze protestoval a to že pomaloval bilboardy by nemělo být bráno jako trestný čin. V žádném případě neberu bilboard na stejné úrovni jako auto nebo dům, takže jejich přemalovávání a třeba strhávání neberu jako bůhvíjaký prohřešek. Ale holt to že nemám rád reklamu a její projevy mi nijak nepomůže a tak oceňuju jakýkoliv způsob protestu a jak Smetanu, tak i tenhle ruský způsob jenom vítám a chválím.
P.S. já bych se jenom dokázal nasr...t a rozbít jim hubu. ...a to je samozřejmě taky špatně, že jo? ;-)
P.P.S. a navíc bych to ani nedokázal, protože politici jsou imunní vůči všemu kromě blbosti a chamtivosti.
P.P.P.S. HOWGH

1930

Odpovědět

+KamikazeTo, že ty nebereš billboard stejně jako jiný majetek, je ovšem jen a pouze tvůj problém (a tvoje nepochopení toho, jak funguje svět). Je to prostě věc, za kterou někdo zaplatil peníze a ten člověk nestojí o to, aby mu ji někdo poškozoval.

Další věc - udělej si pořádek v pojmech "trestný čin" a "přestupek". Smetana se dopustil pouze přestupku a dostal za to pouze peněžitý trest. Svévolně se rozhodl tento trest nevykonat a dostal trest alternativní (veřejné práce). Ten se také rozhodl nevykonat, čímž se dopustil maření úředního rozhodnutí a až tímhle odmítáním se dopustil trestného činu, za který šel do vězení.

Nemusíš mít rád reklamu, nemusíš mít rád volební billboardy, nemusíš mít rád politiky. Můžeš proti nim protestovat zákonně či nezákonně. Pokud budeš postupovat nezákonně, holt musíš počítat s tím, že si na tebe zákon došlápne.

1814

Odpovědět

+KamikazeScalex: A na této lži jsi byl kde?? O tom víš očividně naprosté houby, neboť pan Smetana jemu uložený peněžitý trest zaplatil bez jakýchkoli námitek. Tak si radši urovnej informace, než začneš plácat blbosti a budeš naopak poučovat ostatní.

O tom, jak si ti papaláši rozkrádají beztrestně miliardy a běžné lidi neomezeně šikanujou kvůli pár tisícovkám, se radši nezmiňuju už vůbec. A to, jak před senátorníma a komunálníma volbama v Olomouckém kraji použili billboardy ve stylu "Tykadla nám nevadí" ..... naprostý výsměch. U Zemanovců jsem to bral, neboť ti s tím nic společného neměli. Ale že to použije ODS po tom, co ohledně toho udělala takovej virvál?? Co dodat....

1912