Filozofie South Parku

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:89
Počet zobrazení:5 903

Politicky korektní kultura, gentrifikace, reklamy… 19. série South Parku nabídla mnohé a vše zamotala do souvislého příběhu. Co všechny tyto dějové linky spojuje? Dle autorů tohoto videa neoliberalismus. Zopakujte si, o čem byla povedená 19. série jedné z nejlepších stále vysílaných show – možná zjistíte, že vám některé souvislosti utekly.

Poznámky:
PK – v titulcích používám podobně jako v seriálu zkratku PK jako zástupnou pro politickou korektnost i přídavné jméno politicky korektní atd.
meta- – předpona značící „něco za“, „přesah“ původního pojmu, většinou značí nějakou disciplínu, která se zabývá samotnou disciplínou (ve videu např. metakomentář hodnotí vlastní komentář, metakritika je kritikou kritiky apod.)
Whole Foods – americký řetězec supermarketů, které nabízejí biopotraviny, zdravou výživu apod.
bezpečná zóna – pojem v USA využívaný např. ve školách či na pracovišti, který vyjadřuje prostor, ve kterém se každý člověk má cítit bezpečně, příjemně a nemá mít pocit, že je diskriminován, utlačován apod.
komplex výjimečného dítěte – přesvědčení, že něčí dítě je výjimečné, a mělo by s ním proto být zacházeno zvláštním způsobem

Přepis titulků

Ahoj, tady Jared. Dnes se budeme bavit o stále vynikající show, která se vysílá už skoro 20 let: South Parku, konkrétně o 19. sérii. Slyšíte to? To vás právě zastavil rok 2015. Smiřte se s tím. Na rozdíl od dřívějších sezón má 19. série podobu seriálu, kde na sebe příběh jednotlivých epizod navazuje. Už si s tím pohrávali v 18. sérii, ale nebylo to tak dotažené. 19.

série je zřejmě jejich zatím nejdůmyslnější. Vypráví příběh coloradského městečka, které prochází výraznými změnami, představuje novou ústřední postavu a poukazuje na politické klima v USA. Ne, ty máš velkou díru a ty smradlavý koule. Jeden z nejdůmyslnějších aspektů série je její vrstevnatost. Všecko asi bude zase politicky korektní. Není to jenom o moderní podobě naší společnosti, ale i o show samotné. Série začíná vyhazovem ředitelky Victorie, protože student řekl, že znásilnění je „sexy Cosby“.

Byla pověřena nová osoba, aby ze školy udělala progresivnější místo, které se lépe hodí do dnešní doby. O seriálu by mohl říkat úplně to samé. Jsem tu, protože se tohle místo zastavilo v čase. Jinak řečeno: může southparkská pověstná vulgarita přežít v dnešním politicky korektním světě? Komentáře v sérii o tom, jak se město mění, se dají brát i jako metakomentář o tom, jak se mění samotná show.

Všechno se tak rychle mění. Všichni chtějí být PK, zlepšit se. Jako bych byl fosílie. Starostka to jasně řekne policistovi Barbradymu. Jste z jiné doby. A poslední věc, která musí zmizet. Reportéři neustále drmolí o tom, že pozorují, jak se město mění, a pan Garrison, který nejde pro nadávku daleko, se vrací South Park před změnami zachránit. Co se to kurva děje? Ale o co jde s tou linkou o PK?

Někdo se spokojí s vysvětlením, že si Trey Parker a Matt Stone utahují z liberálů jako dříve. V rozhovorech přiznávají své liberální sklony, ale často se vyhýbají dělení na vlevo a vpravo. Pokud jste se ztráceli v souvislostech mezi reklamami, PK kulturou a gentrifikací, nejste sami. Ale nebojte, my máme jasno a vše začíná neoliberalismem. Rádi bychom vám dali 26 milionů dolarů.

Vítejte u Filozofie 19. série South Parku v pojetí Wisecracku. ČÁST 1: PK KULTURA, GENTRIFIKACE A REKLAMY Neoliberalismus je ekonomická ideologie, která zdůrazňuje osobní svobody a že problémy společnosti má řešit trh. Chcete napravit zdravotnictví, poštu nebo Chipotle? Trh to vyřeší! Nebo jak říká filozof Henry Giroux, pilíře neoliberalismu jsou: 1. Vést konzumní život je nejdůležitější občanská povinnost, 2.

Individuální svobody trumfují ty veřejné, 3. Veřejné sociální problémy se řeší na soukromé úrovni. Neoliberalismus šikovně propojuje tři zdánlivě oddělená témata seriálu: gentrifikaci, PK kulturu a reklamy. Což vede k jedné z nejlepších vět série: Není PK jen verbální forma gentrifikace? Dát všechno do pucu, zbavit se ošklivého, abyste vytvořili falešný dojem ráje? Jenom jediná věc může v takovém světě žít: reklamy. Neoliberalismus má jediný cíl: všechno zpeněžit.

Gentrifikace je třeba způsob, jak se volný trh vypořádává s hnusnými čtvrtěmi. - Co děláte? - Gentrifikujeme. Vše je oukej. Jde o proces, při kterém developeři a podniky využívají nízkých cen a industriálního vzhledu, aby bělochům prodávali předražené tapas, aniž by vyřešili trvající problém chudoby. I diverzita a multikulturalismus jsou poháněny ziskuchtivostí. Chcete si v Shi Tpa Townu vychutnat exotické kuchyně jiných kultur? Nebuďte si tak jistí svou světaznalostí.

Tím, že show říká, že reklamy manipulují PK kulturou, aby se gentrifikovaly čtvrtě po celém světě, poukazuje na něco, co říkala už celá léta: v neoliberální ekonomice se jinakost a diverzita staly zpeněženými značkami, které mají prodat cokoliv a všechno. To je v show jasně řečeno: Bezva. Takže reklamy teď využívají PK k vlastnímu prospěchu? To je nové dno. Někdo by mohl říct, že reklamy zastupují nehumánní síly neoliberálního kapitalismu… Reklamy učinily další krok ve svém vývoji.

Vzaly na sebe lidskou podobu. …a jsou připravené zničit všechno, co jim stojí v cestě, ale vždy v pozadí, aniž bychom si jich všimli. Leslie a PK ředitel vzbuzují úzkost: co když je můj přítel, rodina nebo oblíbená show jen reklamou nebo sponzorovaným obsahem? Co když jsem reklama já? Co se děje, brácho? Jak můžeme ve světě plném reklam vědět, které nápady jsou naše vlastní a které vštípené chytrou reklamou?

Reklamy jsou nebezpečné, protože umí zakrýt realitu dané situace, odvádí pozornost. Jak říká Nathan, v takovém světě můžou žít jenom reklamy. Zmenšené verze nás samých, kultur, které dokážeme hezky zabalit a prodat. Kultury společenského přijetí, které jsou spíš značky než pravá tolerance. Průvody gayů sponzorované bankami, pravé standardy krásy sponzorované Dovem… Na co skutečnou revoluci, když máte chytrý hashtag? Nechceme tím říct, že diverzita nebo South Park jsou špatné.

Ale jedna věc, kterou neoliberalismus fakt umí, je proces zvaný kooptace: vzít něco, co dříve fungovalo mimo systém, a začlenit to, aby to sloužilo kapitalismu. Neoliberalismus pohlcuje identity a diverzitu, aby se z multikulturalismu stala prodejná trendy značka. Proč jsou děti s hendikepem a černošský kluk vpředu uprostřed? Takhle sedí vždycky. Vedle našeho milovaného Craiga, který je homosexuál. Aby South Park ekonomicky pokročil, musí si osvojit tyto známky tolerance, aby přitáhl nové podniky a rezidenty.

Jak přesvědčit svět, že vaše město není stará zpátečnická díra, ale spíše bašta progresivních ideálů? Whole Foods! Seriál Whole Foods využívá jako ohnisko probíhajících progresivních změn. Naše město má Whole Foods jenom tři týdny a už máme první gaye mezi dětmi. Paráda. Když se město dozví, že Craig a Tweek jsou gayové, v Whole Foods všichni Craigovu otci gratulují. Randy Whole Foods dokonce děkuje za bezpolicejní zónu. Whole Foods tu máme jenom měsíc a už nepotřebujeme policajty.

Paráda. Ve Whole Foods už nejde o biopotraviny, je to sada vznešených ideálů, kterým se zaprodáme pokaždé, když si odneseme lahev chřestové vody za 6 $. Vytváření takových značek je dobré také pro televizi. Zde je ten metakomentář řečen opět jasně. Lidé Craiga a Tweeka bombardují penězi, protože jsou gayové. Poselství je jasné: inkluze je dobrá pro kšefty. Díl končí tím, že dav čumilů pozoruje Craiga a Tweeka přes okno, což vzbuzuje otázku, jestli je přijetí dobré pro ně, nebo pro diváka.

V neoliberální ekonomice je inkluzivní tyjátr prodáván jako jiné komodity. Nasolíme prachy a na oplátku dostaneme zdravou dávku povýšenosti. Slovinský teoretik a mrzoutský horský troll Slavoj Žižek si myslí, že moderní politické systémy můžou být nebezpečnější než ty staré, protože se tváří tak přívětivě. Při střetu s diktátory, zlými šéfy nebo KKK je jednoduché na ně ukázat prstem: „To je padouch.

Do prdele s ním!“ Jinak řečeno, tohle… A až všechny ušukáme k smrti, postavíme velkou zeď. …je snazší nenávidět než… - Ahoj dámy, dík, že jste přišly. - Čau. Vadí nám, jak se zachází s hendikepovanými. Chcete nalejt? Stát se PK bráchou stále znamená sex a alkohol, ale teď mají přívětivou masku, za kterou skrývají pravé úmysly. Jsem v sociálně uvědomělém spolku. Žižek politickou korektnost popisuje jako „formu sebeovládání, která vám ale nepomůže překonat rasismus, misogynii atd.“ PK kultura může být nebezpečná, protože jen hezky lakuje tu stejnou starou diskriminační realitu.

Zachováme původní struktury, jen přidáme chodníčky a hezká světla. Už nemáme jasného padoucha, jen samolibé činy sociální spravedlnosti. V novém progresivním South Parku lidé pravidelně vyhazují stovky dolarů v Whole Foods, ale mají se cítit dobře, protože darovali 1 dolar na charitu.

Zapomeňte na zbytečně dlouhý nákupní seznam, zbavte se viny symbolickým dobročinným gestem. 26 dolarů za filety mignon a 1 dolar pro hladové děti po celém světě. Jednak máme ty, kteří neoliberalismus kritizují, ale nic s ním nedělají, jednak máme ty, kteří mu aktivně odporují. Žižek tvrdí, že charita ve stylu Whole Foods je dokonalým svazkem těchto dvou táborů, mezi nečinností a činností.

Nemusíte doopravdy měnit svět, změna a rebelie se staly dalšími komoditami. Kritika je bezbranná, protože můžete být dobrým neoliberálním spotřebitelem, a přesto mít pocit, že bojujete. Žižek tvrdí, že bojovat proti systému je tolerováno, dokonce podporováno, dokud jste v přijatelných mezích. Používá termín interpasivita, který značí, když něco děláte, abyste ničeho nedosáhli. „Politická korektnost,“ říká, „sedí do vzorečku: ‚Pojďme pořád něco měnit, aby globálně vše zůstalo při starém.‘“ South Park samozřejmě napadá středobod tohoto pokrytectví.

- Nemáte drobný? - Ne, nemám, promiňte, do prdele, fuj. Skutečný postoj lidí k chudobě se vyjeví, když Whole Foods obklopí bezdomovci. Nestrhal jsem se pro gentrifikaci týhle čtvrti, aby ji obsadili bezďáci! South Parku nejde jen o ekonomické pokrytectví. Multikulturalismus se stává spíš odznakem ke koupi než skutečným politickým projektem.

- Co tu chceš? - Hele, ne všichni poldové jsou rasističtí dementi. Určitě ani nevíš, co znamená „od zemědělce k spotřebiteli“. Obyvatelé města jsou pořád ignoranti, ale nyní ví, v čem je výhodné hrát si na znalce cizích kultur. Spousta lidí si myslí, že Asiati rozhodují, kdo je gay a kdo ne. Ale nejsou to všichni Asiati. Jsou to konkrétně Japonci, jasný? - Dost o tom víš. - Ano, vím. Seriál kritizuje jednotlivce stejně jako jiné seriály.

Metakritika nabízí otázku: přispívá symbolická inkluze k větší inkluzi, nebo je to jen schránka skutečné diverzity, která má zvýšit sledovanost spíš než porozumět cizí kultuře? To je něco! Tenhle tolerantní tyjátr má spíš uspokojit bílé liberály než lidi na okraji, kterým mají pomáhat. Někdo stále neví, co PK fakt znamená. Znamená to, že nic nemilujete tak jako pivo, posilování a pocit z toho, když rétoricky bráníte přehlíženou komunitu před systémy útlaku.

Dům PK bratrstva, ačkoliv tolik mluví o utlačovaných lidech jiné barvy pleti, je plný bělochů. I snaha pomáhat hendikepovaným je jen výmluva, aby mohli Píchat Kundičky. Filozof Jean Baudrillard používá termín dobročinný kanibalismus, který značí, když „se bída jiných lidí stane hřištěm našich dobrodružství, kde se neustále snažíme zabezpečit reprodukci tohoto trhu s pohromami.“ Když dojdou pohromy, nad kterými si zoufat, dle Baudrillarda začneme vymýšlet vlastní.

Proč si hendikepovaná osoba neuvědomuje, že se ji jen snažím chránit? Někdy jsou oběti útlaku tak přehlížené, že začnou sympatizovat s utlačovateli. No jo! Když PK ředitel narazí na takovou osobu, Jimmyho, který o jeho pomoc nestojí, najde si Nathana, který lépe odpovídá jeho výkladu světa. Nathan hraje roli bezradné oběti, jejíž pobouření odráží to ředitelovo. Můžeš Jimmymu říct, jak se cítíš, když lidé používají slovo „retardovaný“?

Zraňuje to mé city, protože se cítím špatně. To myslíš vážně? Tím nechceme říct, že je v pohodě říkat „retardovaný“, když jste osoba s hendikepem, ale že tenhle vztah mezi ochráncem a obětí vždy oslabuje tu oběť, jejíž hodnota bude stát pouze na její bezbrannosti. Proto Žižek tvrdí, že taková PK kultura je více netolerantní k jiným kulturám. Jsme tolerantní, dokud můžeme škatulkovat a škatulky pak spotřebitelsky konzumovat. Neva, že Caitlyn Jenner, okouzlující, statečná hrdinka, byla obviněna ze zabití…

Připoutej se, zlato. …a kritizuje stejnopohlavní manželství. Vždy to byl muž a žena. Je mnohem snazší pogratulovat si jako společnosti, že ji plácneme na Vanity Fair. Je to prosté, je to spotřební, prodává se to. ČÁST 2: BEZPEČNÁ ZÓNA A NARCISMUS Měl bych říct, že lidé zachází s termíny politická korektnost a bezpečná zóna dost neurčitě a ne zrovna vhodně. Na jedné straně máte chlapa, jehož komunikace připomíná 12letého kluka, co se zrovna naučil to slovo na N.

Věřím jen jediné imigrační politice, a to ušukat je všechny k smrti! Na druhé straně máte lidi, kteří si pletou sociální spravedlnost se snem o bublině, ve které se nikdy nic zlého neděje a otroctví nikdy neexistovalo. Těchto lidí na každé straně je jako šafránu, tak prosím nevyšilujte. South Park shazuje obě strany těchto politických extrémů, utahuje si z trumpovského konzervatismu… Ušukujme je k smrti, obnovme slávu země.

…a z každého, kdo má titul z fildy. Sorry, ale svět není jedna velká filozofická fakulta. Seriál se snaží říct, že za oběma stranami se skrývá hluboko zakořeněný narcismus. Jak už jsme řekli, PK může být hlavně o tom, abyste se vy cítili dobře, místo uskutečnění opravdové změny. Linka o charitě v Whole Foods končí tak, že Randy přemění kampaň pro hladové děti nebo pro křečky či co na kampaň, kde jsou dětem třetího světa darovány iPady, aby si lidé jako Randy ochránili svá křehká ega.

1 $ denně a jedno z těchto dětí vás ochrání před trolly a z vašeho internetu bude bezpečná zóna. O tom celý ten aktivismus Whole Foods je: zaprodali jste se systému, zatímco malými bezvýznamnými gesty chráníte svou hrdost. Pak je tu Cartman, o němž už léta víme, že je pěkná zrůda, ale najednou si osvojí PK kulturu. Ale také víme, že je patologický lhář a vzteklý narcista, takže dává smysl, aby využíval bezpečné zóny, aby ochránil své ego.

Na druhé straně máme pana Garrisona a přístup „ušukáme je k smrti“. Jeho narativ o americké výjimečnosti je víceméně nacionalistickou verzí komplexu výjimečného dítěte. Přesvědčen, že Kanaďané škodí americké velkoleposti, chce zemi ochránit zdí. Nešokuje ho tolik, že Kanaďané postavili zeď dřív, ale hlavně uvědomění, že není pupkem světa. Nechte mě, chci se podívat! Jinými slovy, podporovatelé Cartmana, Seagala a Garrisona jsou poháněni vlastní narcistní posedlostí.

Asi si o sobě dost myslíte, co? Tady se do toho vrací neoliberalismus. Neoliberalismus propaguje konzumní kulturu zaměřenou na jednotlivce. Nic tak nepohání ekonomiku jako davová posedlost sebou samým. Každý si myslí, že je to o nich. Zůstává jenom kult oběti. Garrison se drží klamu, že se všichni snaží zničit váš způsob života a vzít vám práci. Vzali nám naši práci!

PK skupina se drží pomýlené představy, že pokud nejste obětí obtěžování, někdo musí živit vaše iluze o vlastní vznešenosti. Ti privilegovaní jsou na cestě k viktimizaci. Z nás jsou teď oběti! Ve výsledku všichni chtějí pohřbít realitu. Nechci tím říct, že každý, kdo bojuje za bezpečné zóny nebo kdo miluje svou zemi, je jednou z těchto karikatur, ale že jinak opodstatněná logika se zamotala do víru společenských kravin.

ZÁVĚR Tvůrci South Parku nejspíš neopovrhují každým aspektem PK kultury, ale jejími plytkými verzemi, propagovanými v médiích. Váš druh PK zneužil a překroutil ji pro zlé účely. Koneckonců PK ředitel dojde určité spásy: když se dozví, že ho reklamy manipulovaly, začne řádit a zavraždí všechny neautentické PK bratry. Tvůrci Matt Stone a Trey Parker si jsou také vědomi své privilegované pozice, což v seriálu reflektují: Jsme dva hetero běloši, co se smějí věcem, se kterými se nemusí potýkat.

Finále jasně říká, že PK ředitel nikam nepůjde, což Stan komentuje: To bude fakt těžký. Bude. Pokud nechcete vypadat bigotně a zároveň si hrát na falešnou inkluzi, bude to těžké. Caitlyn Jenner je hrdinka. Jinak se to říct nedá. A je naprosto okouzlující. 20.

série číhá za rohem, jaká bude? Podlehne tlaku společenských změn a zcela se změní? Nemůžeme je nechat vzít nám naši PK. Nebo nebojácně nastaví prostředníček a vrátí se k vulgárním kořenům? Vypusťte těhotné Mexičanky! Palte z tacometů! Syrské dětské uprchlíky z levého křídla! Vyšlete Jareda! South Park musí proplouvat aktuálním politickým klimatem, ať už chce, nebo ne. A jako TV seriál potřebuje reklamy a my popravdě taky. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Titulky jsou zpožděné

00

Odpovědět

Díky za upozornění, opraveno. Autor odstranil ze začátku videa reklamu, tak se to rozbilo :)

00

Odpovědět

Filozofie to těžko. Žizek je socialista jako prase. To je pokračovatel Marxe a to to nemyslím jako urážku on reálně je. Je tu něco ohledně Liberalismu opomíjeno a to že se každý může rozhodnout podle svojí svobodný vůle, což někdy může být sobecký ale taky to je jediná skutečná dobročinnost a pravdivost jednání, taky se společnost takhle přirozeně vyvíjí a neni tlačená ke změnám se shora.

Příklad:
Když vidíte před sebou zakopnout dítě a přijdete k němu a snažíte se ho utěšit možná mu i dáte nějakou sladkost.
A nebo když upadne dítě a někdo vás donutí mu pomoct pod pohruškou násilí, tak to není totéž.

00

Odpovědět

nejde přehrát

00

Odpovědět

Mně video přehrát jde, zkuste restartovat počítač či prohlížeč, ale z naší strany problém nevidím.

10

Odpovědět

Pre mna osobne trochu narocnejsie video, ale hodnotou obsahu urcite stoji za zhliadnutie

52

Odpovědět

Víc South Parku! :)

20