Jsou zvířata skutečně monogamní?MinuteEarth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 12
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:211
Počet zobrazení:5 947

V dnešních duálních titulcích se dozvíte, jak se říše zvířat doopravdy staví k monogamii. Slovníček:

 • to mate - pářit se
 • mammal - savec
 • to pair off - vytvořit pár, spárovat se
 • breeding season - období páření
 • paternity test - test otcovství
 • species - druh
 • lifelong - celoživotní
 • faithful - věrný
 • to cheat on sb. - podvádět někoho (ve vztahu)
 • dawn - svítání
 • offspring - potomstvo
 • loyalty - věrnost (obecně - nejen ve vztahu)
 • to lend a hand - přiložit ruku k dílu (ve videu tento idiom přizpůsobili světu ptáků - uslyšíte v něm "lend a beak")
 • to put all eggs in one basket - vsadit všechno na jednu kartu
 • to win one's affection - získat něčí přízeň
 • suitor - nápadník
 • to serve a purpose - sloužit jistému účelu
 • undeniable - nepopiratelný, nesporný
 • to stem from... - pramenit z...
 • rare - vzácný
 • fidelity - věrnost (v romantickém slova smyslu)
 • adultery - nevěra, cizoložství
 • gills - žábry

Přepis titulků

Monogamie, praktika páření se na delší dobu pouze s jedním jedincem, není v říši zvířat příliš oblíbená. Asi jen 3 % savců jsou monogamní. A přestože 95 % ptáků žije alespoň na jedno období páření v páru, testy otcovství odhalily, že svět ptáků je plný záletníků. Nejméně věrným ptačím druhem je asi modropláštník nádherný. Tvoří svazky na celý život a kdybyste je po celé období páření sledovali od rána až do večera, mysleli byste si, že si jsou naprosto věrní.

Samičky modropláštníka ale podvádějí pod pláštěm noci. Výzkumníci pomocí rádiových vysílačů zjistili, že plodné samice podnikají každý den před svítáním výlety do cizích teritorií. Tyto výlety zaberou asi jen čtvrt hodiny. I to ale zjevně bohatě stačí. Testy DNA prokázaly, že pouze 25 % mláďat modropláštníka nádherného skutečně splodil jejich otec. Přestože nám moderní genetika kazí romantické představy o ptácích, život v páru s jedním jedincem a současné páření se s ostatními dává z biologického úhlu pohledu mnohem větší smysl než naprostá sexuální věrnost.

Páry jsou pro ptáky dobrou strategií, protože jejich mláďata vyžadují spoustu péče. Když samci přiloží zobák k dílu, zvýší svou šanci na úspěšnou reprodukci. Vsadit všechno na jednu kartu je na druhou stranu riskantní záležitost. Dává proto smysl, aby se samci pokusili podstrčit trochu své genetické informace i do jiných hnízd. Samice víc než jedno hnízdo mít nemůžou.

Můžou ale partnerovi zahýbat, aby jejich vejce měla jistou rozmanitost. Podvádění by také mohlo vysvětlit nečekané fyzické rozdíly mezi samci a samicemi zdánlivě monogamního druhu. U nemonogamních druhů máme pro pohlavní dimorfismus solidní vysvětlení už dlouho. Pokud se chce samec spářit s mnoha samicemi, musí si získat jejich přízeň a zároveň odradit další nápadníky. Znaky, které jim pomohly k reprodukci, mohou v průběhu tisíců generací nabýt na zřetelnosti, i kdyby nesloužily žádnému jinému účelu.

Gorilí samci, kteří spolu zápasí o výhradní právo pářit se se samicemi, jsou například mnohem větší než gorilí samice. Oproti tomu samci a samice gibonů, kteří jsou monogamní, jsou stejně velcí. To nás přivádí k našemu oblíbenému druhu primáta, k homo sapiens. Mezi muži a ženami jsou nepopiratelné fyzické rozdíly. Není ale jisté, zda jsou dostatečně výrazné na to, aby z nich vyplývalo, že naši předkové žili v harémech, nebo jestli naše rozdíly pouze plynou z monogamní, ale nevěrné společnosti.

Jedna věc je ale jistá. Monogamie je mezi všemi druhy na Zemi vzácná. Monogamie bez nevěry je ještě vzácnější. Existuje však alespoň jeden příklad dokonalé věrnosti na celý život. Jmenuje se diplozoon paradoxum. Když se dva tito mladí ploštěnci najdou, doslova spolu splynou a vytvoří něco, co vypadá jako jeden organismus.

Tento necizoložný svazek trvá po celý jejich dlouhý, láskyplný život, který tráví sáním krve z žaber ryb. Vskutku romantické pouto. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Krasnej serial.. tak akorat dlouhej, presnej, vecnej, pekna hudba, typek nemele rychle.. nechcete ho prekladat pravidelne a casteji? Treba ten dil proc je na Zemi voda ajinde ne.. diky

00

Odpovědět

Když se tu lidi už ohání tím, že lidé jsou jako zvířata a že tedy i pro nás je monogamie nepřirozená, nebo že všude na světě dříve byla polygamie a podobně... Tak je nutno si uvědomit, že polygamie sice byla, mnohoženství také bylo, ale muž se o všechny ty ženy staral, měl svazek se všemi. A proti morálnímu tehdejšímu kodexu to také nebylo.
Ale rozhodně nikde nebylo morálně správně přebíhat od jedné ženy k druhé a pak se na ní vysrat. Naopak by vám před pár set letmi její otec vystřelil mozek z hlavy. :)
Takže než si budete svojí přelétavost (nemluvím ke všem) ospravedlnovat těmito vědeckými videi, tak si také uvědomte, kdo to dělá z jakých důvodů (zvířata kvůli reprodukci a vybrání neklepšího genetického dědictví, lidé kvůli potěšení) a pokud hledíte na morální hledisko, tak tam je snad více než jasné, že jen v dnešní době je "normální" opustit někoho a hledat si jiného hned po pár nezdarech. Nakonec zeptejte se svých prarodičů a praprarodičů, co vám na to řeknou. Samozřejmě uspěšnost není 100%ní, ale to asi jen nechtěli se pořádně zžít. Ale statistiky mluví za vše, a v Indii, kde je z kulturní tradice ještě normální domluvené manželství, tak manželství z lásky jsou ze začátku nespokojená a pak vzniká láska, naopak u manželství z lásky ten vztah pomalu chřadne. Když si tuto statistiku "zamilovanosti" dáme do grafu, protíná se to třetím rokem. TŘETÍM rokem. Tedy nejde o to jestli jich vystřídáte třicet nebo stovku a budete hledat toho pravého, je to o volbě najít společné věci a opravdu ten vztah budovat, at už budete s kýmkoliv, a ne jen hledět jen na sebe, vlastní potřeby a očekávat že ten druhý bude dokonalý. Nakonec všechny vztahy jsou o toleranci a lásce, a ne o vysávání toho druhého a očekávání jaký bude ten druhý. Ale to asi většina lidí dnešní doby nechápe. Ostatní lidi nezměníte, ale můžete změnit sebe a svůj pohled na svět. A věřte mi, skrze lásku a odpuštění můžete dokázat obrovské věci a divili by jste se, kolik věcí je pak milovaný člověk ochotný dát, přestože si myslíte že vás jen štve. Přitom by stačilo začít první a začít ho milovat takového jaký je, zbytek přijde sám. Viz ta Indie a dřívější generace.

202

Odpovědět

Tohle je jedno z videí, který bych si určitě dal do Oblíbenejch, kdyby tu taková možnost byla :/

20

Odpovědět

Presne. VC by meli respektovat tvurce a hodit pod video vzdy link na jejich kanal :)

61

Odpovědět

A on si někdy někdo myslel, že zvířata jsou monogamní? :-D sorry, ale asi to chce z města vyjet na chvíli i někam do přírody a nejen krmit labutě... :-D

41

Odpovědět

Z čistě biologickýho hlediska je monogamie nejenom nepřirozená, ale i nevýhodná. Nejlepší šanci na dobrý geny, mají dlouhodobě jedinci, co pocházejí z rozdílnejch "ras" (co se týče lidí). Např. nacistická teorie vyšší rasy je neplatná. Stačí se podívat na psí plemena, kde se sice cílenym pářením určitých ras a jedinců (příbuzných = podobných) mezi sebou, dá docílit chtěných parametrů pro specifickou činnost (hlídaní, lovení, domácí mazlíčci), ale zároveň se tím soustředí špatné geny do stejných generací. Nejlepší je diverzita (i z morálního hlediska by se dalo říct).

75

Odpovědět

Jo a jinak dobrý videjko :)

20

Odpovědět

Kdyby aspon jednu...

75

Odpovědět

Nebo jednou...

145

Odpovědět

a keď som dávnejšie pri nejakom videu napísal že monogamia je pre nás a väčšinu cicavcov neprirodzená tak ma umínuskovali :(

276

Odpovědět

Nebudeš lehávat se ženou bližního svého!

1017

Odpovědět

+PepekČo je teba do toho s kým lehávam :D Ja by som svoju partnerku nikdy nepodviedol s morálnych dôvodov a nie preto že to vyryl do tabule nejaký nomád pred 3000 rokmi ;)

2910

Odpovědět

+PepekKrome toho to parafrazujes a vysvetlujes uplne spatne, v bibli sice mas neco o cizolozstvi, ale tohle prikazani je o tom, ze nebudes mit sex se svymi krevnimi blizkymi, abys nemel dementni potomky...

109

Odpovědět

+PepekVyhul MiHul: Pokud vím, tak slovem "bližní" není myšlen "příbuzný".

81

Odpovědět

A kde jsi konkretně v tomhle vidu slyšel něco o nepřirozenosti? Navíc je tam jasně řečeno že u lidí je to neprůkazné ať je to jak je to.

48

Odpovědět

+EverisEveris on len povedal že u ľudí nie je až taký obrovský rozdiel. Ale je tam stále podstatný rozdiel. Ak je jedno pohlavie väčšie a silnejšie ako druhé tak monogamia je pre nich neprirozdená.

22

Odpovědět

Pro vetsinu zvirat? Samozrejme.
Pro nas? Tezko rict.
Prece jenom uz jsme na trosku jine urovni nez ostatni zvirata.
Ale predevsim lidi veri v Boha/mravni kodex, ktery rika, ze je to spatne a tak jsou minuska naprosto pochopitelna. Ja bych si z nich moc starost nedelal.

105

Odpovědět

+AwesomeSmileKdyby byla monogamie opravdu člověku přirozená tak by neexistovala mezi lidmi polygamie a nevěra by byla na minimální úrovni, což jaksi není :D Člověk JE zvíře, ano dokázali jsme poslat lidi do vesmíru, vymyslet spoustu věcí které zvířata ne, máme chápavý palec, celkem slušně vyvinutý mozek, ale pořád jsme pouze zvířata i když v určitých ohledech ty nejvyvinutější a v oblasti sexu a zabíjení se naše vnitřní zvíře projevuje nejvíc, krásný příkald ze života, kdykoliv za mnou přijedou přátelé z CZ a jdeme po Red Light District tak drtivá většina z nás zapadne k černošce, asiatce nebo třeba indce, z toho důvodu že naše vnitřní zvíře ví že zkřížit své geny s exotickou bitch je výhodnější než s bitch z tvojí kultury ( vnitřní zvíře neví že na konci je facial) jeden malý příklad jak nás to že jsme zvířata ovlivňuje i když se to snažíme zakrývat tím že říkáme že se nám asiatky nebo černošky líbí více než bílé holky.

95

Odpovědět

Chápu jak je to myšleno, ale kdyby mě někdo řekl, že byl nevěrný/ná kvůli tomu, že je monogamie nepřirozená, tak bych byl hodně sprostej...

254

Odpovědět

+PomPokoTo samozrejme. Vynašli sme vec ktorá sa volá kultúra. Je pre nas prirodzené aj srať na tráve a zabíjať svojich konkurentov ale s pochopiteľných dôvodov to nerobíme :D
Mňa len baví ta ovplyvniteľnosť ľudí lebo s rovnakým názorom dostanem od rovnakej komunity úplne opačné ohlasy len na základe obsahu videa ktoré pred chvíľou videli :D

311

Odpovědět

+PomPokoNa tom něco bude :D

70