Proč netopýři přenášejí tolik nemocí?MinuteEarth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 12
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:222
Počet zobrazení:6 212

Netopýři jsou významní přenašeči mnohých nebezpečných nemocí. Patří mezi ně například i ebola, která momentálně pustoší Afriku. V následujícím videu z kanálu MinuteEarth se podíváme na to, co by to mohlo způsobovat. Slovíčka:

 • scary - děsivý
 • hemorrhagic fever - krvácivá horečka
 • fatal - smrtící, fatální
 • mortality rate - míra úmrtnosti
 • to surface - vynořit se
 • outbreak - propuknutí
 • to inhabit - obývat
 • suburbs - předměstí
 • to spread - šířit se
 • species - druh
 • resilient to... - odolný vůči...
 • mammal - savec
 • finicky - vybíravý
 • to thrive - prosperovat, vzkvétat
 • toasty - teploučký, příjemně teplý
 • to gain - získat
 • landlubber - osoba, která neví skoro nic o moři nebo lodích (a je tudíž odkázaná na pevninu)

Přepis titulků

Nipah, hendra, ebola, marburg, SARS. To jsou jedny z nejděsivějších virů na světě. Krvácivé horečky jako ebola jsou nesmírně smrtící. Zabíjí až 90 % nakažených. Koronavirus SARS má oproti tomu nižší míru úmrtnosti, ale šíří se nesmírně rychle. Všechny tyto ošklivé patogeny se u lidí objevily v posledních padesáti letech a všechny je přenášejí netopýři.

Je ale třeba říct, že to není jejich vina. Rostoucí množství nákaz pravděpodobně způsobují lidé a zvířata, kteří pronikají čím dál hlouběji do území netopýrů, obzvlášť v tropech. Šíření komerčních prasečích farem v lese obývaném netopýry například v Malajsii vedlo k první nákaze viru nipah u lidí. V Austrálii se u lidí objevují případy hendry, protože se kaloni kvůli mýcení původních lesů musí krmit v zahradách na předměstích. Netopýři ale podle všeho přenášejí víc smrtících nemocí než jakékoliv jiné zvíře.

Jedním z hlavních důvodů je to, že netopýři až na několik významných výjimek milují společnost. Různé druhy netopýrů často hromadně nocují v uzavřených prostorách, což virům umožňuje, aby se šířily nejen mezi jednotlivci, ale i mezi druhy. Většina nakažených netopýrů navíc nepojde. Žijí normálním netopýřím životem. Poletují si kolem a umožňují virům se šířit. Let je možná důvodem, proč jsou netopýři tak odolní vůči infekci.

Savci zpravidla nejsou schopní produkovat obrovské množství energie potřebné k letu, aniž by zároveň nevytvářeli spoustu reaktivních odpadních produktů, které poškozují jejich DNA. Když naši bratranci netopýři vzlétli, vylepšili svou výbavu na opravu DNA a další obranu včetně specializovaných buňek, které se postarají o útočící viry. Netopýři jsou proto schopní přežít smrtící viry. Pro lidi je možná ještě důležitější to, jak viry přežijí v netopýrech.

I když to jsou neřádi, většina virů je nesmírně vybíravá. Aby vzkvétaly, vyžadují vyrovnané klima uvnitř normálního, odpočívajícího, pozemního savce. Když ale netopýři vzlétnou, jejich vnitřní teplota vzroste na zhruba 40 stupňů Celsia. Tyto časté sauny za letu pro normální viry představují moc velké teplíčko. Některé odolné viry se ale vyvinuly, aby toto horko byly schopny snášet, což znamená, že určitě ustojí nicotnou lidskou horečku. Let možná pomohl netopýrům prakticky získat imunitu vůči virům a vycvičil viry, aby byly prakticky imunní vůči nám.

Pitomý lítání. Co bychom jako suchozemské krysy měli dělat? Netopýry potřebujeme pro regulaci hmyzu, opylování a spoustu dalších věcí. Možná bychom se od nich dokonce mohli naučit pár triků. Například jak se umět vyhnout rakovině. Netopýři navíc nejsou největšími nositeli lidských nemocí. Jsou jimi lidé.

Jen si to spočítejte. Možná bychom měli netopýry nechat na pokoji a snažit se regulovat šíření nemocí přenášených jiným druhem létajícího savce. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Because I'm Batman!

131

Odpovědět

01:08 Teď se ještě obávat toho,že mě napadne nakažený Zubat. :D
Jinak se mi zdá,že slečna zapomněla zmínit moskyty.Pro mně jedno z těch slabších vzdělávacích videí.

40

Odpovědět

Dobrá věc ti netopýři, konečně nějaká odpověď na multikulturalismus.

812

Odpovědět

Krásně namluvené.

202

Odpovědět

protože maj aids

41

Odpovědět

Chudák medvídek Pů, hází ho do jednoho pytle :(

120

Odpovědět

Nic moc. Tři minuty a dozvěděl jsem se, že se netopýři za letu zahřívají na 40°C.

2313

Odpovědět

protože...na na na na na na BATMAN

111

Odpovědět

jeste zapomneli zminit ze kdyz sou zaveseny v jeskyni na strope vzhuru nohama tak na sebe chcijou a ser.. Pak si jednoho odchyti nakej vietnamec, usekne netopyrkovi hlavu, vysaje mu krev (protoze podle nich je cesrtva netopyri krev nejlepsi z celyho netopyra) a zbytek netopyra stahnou zkuze a hodej na panev. a tak se nakazej. A to ze se vodstehujem mimo les nezabrani netopyrum aby vlezli nam do mesta a neudelali si nekde v naky stoce svou vlastni jeskyni.

721