Budoucnost smrtiMinuteEarth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 12
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:37
Počet zobrazení:2 117
Krátké video o rozdílných příčinách úmrtí v minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Kolik různých příčin existuje? Které příčiny již nepředstavují takové riziko a co nám přinese budoucnost?

Přepis titulků

Všichni jednou zemřeme. Zemřeme však z jiných příčin než naši předci nebo i naši prarodiče a rodiče. Ahoj, tady David a MinuteDeath. Chci říct MinuteEarth. Po většinu historie se umíralo hlavně na podvýživu a různé typy infekcí. Dnes jsou však tyto dřívější příčiny úmrtí mnohem méně časté díky výhodám modernizace, jako je přístup k čisté vodě, potravinám, základním lékům a vakcínám.

A pokud to tak zůstane, bude nás na ně umírat čím dál méně. Modernizace, na druhou stranu, vytváří i mnoho nových příčin úmrtí. Umírá se na plicní onemocnění kvůli kouření a znečištění, na infarkty a diabetu kvůli špatné stravě a smrtelné autonehody kvůli husté dopravě. Se zavedením dalších zdravotních opatření, zvyšováním bezpečnostních standardů a příbytkem čistších forem energie by v budoucnu měly ubýt aspoň některé moderní typy úmrtí. Jsou však i další příčiny smrti.

Dožíváme se stále vyššího věku a úmrtí běžná pro starší lidi jako jisté typy rakoviny či demence jsou dnes časté. Jelikož se délka života stále prodlužuje, šance na smrt spojenou s věkem bude vyšší. Kromě toho ale existují i další příčiny. které v budoucnu mohou zvýšit počet úmrtí, jako sílící bouře a požáry způsobené oteplováním nebo války a uprchlické krize spojené s úbytkem vodních zdrojů. A nejspíš přijdou další smrtící pandemie, jak lidé pronikají do nových prostředí a vystavují se novým nemocem.

Tohle jsou věci, které se již dějí. Jsou tu i divoké karty schopné naráz smést celé masy jako třeba jaderná válka, kyberterorismus ničící celé infrastruktury a narušující základní služby, nebo chaos neřízené umělé inteligence. Jednotlivě jsou tyto věci nepravděpodobné, celkově jsou čím dál reálnější. Než se všichni schováme do krytů, zamysleme se: Před dvaceti lety se vědci domnívali, že hlavní příčinou smrti 2050 bude HIV, které tou dobou řádilo již přes 10 let a integrovalo se do naší DNA natolik, že bylo nemožné na něj vytvořit tradiční vakcínu.

Vědecké inovace však přinesly nový způsob, jak tomuto onemocnění zabránit a jak snížit jeho smrtelnost. HIV se z celosvětově hlavní a rostoucí příčiny smrti proměnilo v menší a nadále ubývající příčinu. Je možné, že se díky vědě vyhneme některým dalším smrtelným nástrahám, ale pokud nepřijdeme na to, jak oddělit naše vědomí od masa a kostí, všem těmto nástrahám se vyhnout nedokážeme a budou se objevovat stále nové.

S předpokladem dalšího rozvoje civilizace nejspíš v budoucnu nezemřeme stejně jako naši předci. To však znamená pouze to, že zemřeme kvůli jiným věcem. Video vzniklo ve spolupráci s Billem Gatesem. O tom, jak pomoci zlepšit životy a zdraví lidí po celém světě se dozvíte na GatesNotes.com. Děkujeme, Bille!

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

eh, 3 minuty, aby nam rekli: lide umirali, umiraji a umirat budou.

23

Odpovědět

Ten závěr vypadá jako reklama na uchování konstruktu osobnosti od Arasaky...

11