Proč je víc kluků než holek?MinuteEarth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 12
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:256
Počet zobrazení:9 505

Následující video od MinuteEarth se bude zabývat otázkou, proč příroda v otázce početí nadržuje mužskému pokolení. Slovíčka:

 • parents-to-be - nastávající rodiče
 • to assume - předpokládat, usuzovat
 • flip of a coin - hod mincí
 • odds - šance, pravděpodobnost
 • skewed - pokřivený, zkosený, zkreslený
 • ratio - poměr
 • to meddle - vměšovat se, plést se to něčeho
 • biased - zaujatý, předpojatý
 • stillborn child - mrtvě narozené dítě
 • womb - lůno, děloha
 • prey - kořist, oběť
 • to suppress - potlačit
 • to boost - posílit, zvýšit
 • mammal - savec
 • resources - zdroje
 • scarce - vzácný, nedostatkový
 • offspring - potomstvo
 • hunk - slangově přitažlivý muž s vypracovanou postavou  (doslova kus)
 • famine - hladomor, hlad

Přepis titulků

Většina nastávajících rodičů předpokládá, že je pohlaví dítěte výsledkem hodu chromozomální mince, při němž jsou šance obou pohlaví vyrovnané. Ve skutečnosti to tak ale není. Na každých 100 narozených holek se svět dočká 106 kluků. V důsledku tohoto nepoměru se na světě každým rokem narodí o 10 milionů víc kluků než holek. V některých zemích převahu kluků ještě zvyšují lidské zásahy. To ale nevysvětluje ustálený poměr všude jinde.

Výchozí poměr kluků a holek totiž zmanipulovala matka příroda. Zmanipulovala ho ještě více, než vyplývá z míry porodnosti. Na početí každých 100 samičích zygot připadá početí 150 samčích. Za tímto biologickým nadržováním klukům ale stojí poměrně tragický důvod. Plody chlapců čelí mnohem vyššímu riziku potratu a toho, že se nedožijí porodu. Kluci, kteří se porodu dožijí, více trpí smrtícími nemocemi, podstupují více život ohrožujících rizik a jsou častěji oběťmi násilí. Když děti vyrostou a dosáhnou věku, ve kterém můžou plodit potomky, poměr mužů k ženám je přibližně 1 ku 1.

Pravěpodobnost toho, že se kluk dožije porodu, je ovlivněna i životními podmínkami matky v průběhu těhotenství. Když například Čínu v 60. letech zasáhla obrovská vlna hladomoru, pravděpodobnost narození syna najednou klesla, dokud hladomor neskončil. Američtí synové miliardářů mají nadprůměrnou šanci, že splodí syna. Ženské tělo potlačuje přežití syna v děloze za horších časů a podporuje ho, když se daří.

Stejný vzorec vidíme i u ostatních savců. Když je nedostatek potravy, matky rodí méně samců než obvykle. Když je potravy spousta, plodí jich více. Nejlepší vysvětlení, které máme, se týká sexu. Z biologického hlediska je jediným cílem kopulace reprodukce, předání svých genů někomu, kdo je jednoho dne předá zase dál. U samic je téměř zaručeno, že se rozmnoží, bez ohledu na hladomor, protože samci savců jsou ochotní se pářit v podstatě kdykoli. Samci naopak musí o právo pářit se soupeřit.

Dobře vyživený fešák má velkou šanci, že se spáří se spoustou samic, kdežto samec oslabený hladem si možná ani nevrzne. Potomstvo mužského pohlaví tedy obecně představuje vyšší riziko. Ve všech fázích u nich hrozí vyšší pravděpodobnost úmrtí. A když už přežijí, nemusí se rozmnožit. Díky potenciálu k tomu, aby v dobrých časech splodili spousty dětí, jsou ale biologickým rizikem, které stojí za to podstoupit. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zvláštní, že u nás jak na základce, tak na střední je asi 90% holek z celkovýho počtu.. Všude převládají holky, tak kde ti kluci jsou ? ..

93

Odpovědět

Já si taky dřív myslel že je to naopak,chodil jsem do vesnický školy a bylo náš 9 holek a 4 kluci,ale jak jsem přešel z 5 třídy na gympl,tak nás bylo 17 kluků ku 13 holkám,také to může být způsobený tím,že jseš na nějakým oboru kam kluci nechodí :D

10

Odpovědět

No nevím teda. Obecně vzato je přece více žen než mužů. http://cs.wikipedia.org/wiki/Pom%C4%9Br_pohlav%C3%AD

je
to poměr mezi muži a ženami, tudíž cokoliv pod jedna znamená, že mužů je méně než žen. S věkem poměr klesá, tudíž počet žen oproti mužům se zvětšuje. Ale zase globálně vzato je to skoro nastejno. Třeba když jsem chodil do tanečních vždy zůstalo pár holek na ocet a muži měli i levnější vstupné. Ale to je spíš tím, že chlapci nechtějí umět tančit za to u dívek se to tak nějak očekává, takže jich tam chodí víc.

30

Odpovědět

K těm tanečním: Všude nám říkali, že to tak je, rodiče, učitelé, známí. A nakonec nás tam sedělo pět, co jsme zbyli. Dokonce i lektor (nebo jak se ten gentleman tituluje) se nad tím podivoval. No, i tak to za tu srandu stálo.

10

Odpovědět

Ve špatných časech se rodí více holek ptž jeden samec může oplodnit několik samic. Je to kvůli zachránění druhu.

162

Odpovědět

Pak mi to ale připadá jako dobré časy :)

672

Odpovědět

trochu pomalšie to mohlo byť, niekedy som nestihol dočítať titulky, nie to ešte si poriadne pozrieť grafiku

273

Odpovědět

pause

123

Odpovědět

Ten pocit, když si v polovině videa uvědomíte, že nechtěně koukáte na video s anglickými titulky.

2030

Odpovědět

Nebo ten pocit, když si to člověk uvědomí až po přečtení podobnýho komentáře :D.

00

Odpovědět

Bohužel v dnešní době, dobře vyživený samec nemá takovou velkou pravděpodobnost si vrznout jako je tomu u kapustnáků. :)

2061

Odpovědět

Co tím myslíš bohužel? Už dávno nežijeme ve středověku a známka obezity je v dnešní době považována za lenost a nemoc. Když si člověk nenajde dvě hodiny týdně, aby si zašel do posilky/zaběhat tak co s takovým člověkem. Kdo nemá čas lže, od středověku nemusíme makat 6 dní v týdnu od úsvitu do západu.

2145

Odpovědět

+vasokŘekni mi to na sále a dostaneš skalpelem.

516

Odpovědět

+vasokCo to tu meleš špekoune? :D Jakým skalpelem?

334

Odpovědět

myslím, že v takovém smyslu to nebylo míněno :D

60

Odpovědět

not worth it

23

Odpovědět

Tady je na toto téma docela zajímavý článek:
http://osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=7445

61

Odpovědět

Je to kruté, ale je to tak...
Samičky si vrznou (téměř) vždy, samečci musí téměř vždy bojovat.

1474

Odpovědět

Tohle by se mělo pustit jedním lidem, které znám. Ti se pořád snaží o holku a nevzdávají to. Proto jim na dvoře běhá pět kluků...

350

Odpovědět

+LiftyKrálovství a půl princezny tomu, kdo sem konečně nastaví mazání komentářů po jejich odeslání. Popřípadě mě to naučí...
Nemělo se jednat o odpověď.

700

Odpovědět

+LiftyTak to by mohli v klidu vyměnit tři holky za jednoho kluka

10

Odpovědět

+LiftyVlastně tři kluky za jednu holku :D

10

Odpovědět

+Liftyporaď jim, ať drží hladovku, třeba se jim pak poštěstí :D

60