Co způsobuje zmrznutí mozku?Scishow

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 13
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:43
Počet zobrazení:3 451

Máme tu léto a s ním i období zmrzlin. Zmrzlin, které často sníme až moc rychle – a pak nám zamrzne mozek. Co ale tuto bolest způsobuje? Na to odpovídá Hank Green.

Přepis titulků

Tohlecto, co tu máte, je pěkný bordel. Ne, vy vypadáte dobře, mluvím o všech nervech a cévách, které máte nahňácané v obličeji. Problémem obličeje je, že na něm máte všechny hlavní smyslové orgány jen pár centimetrů od sebe a všechny jsou kolem mozku. To se hodí, krátké cesty pro komunikaci a tak, ale také mají všechny stejné nervy a cévy, které vedou do vaší šedé kůry.

Takto můžou vznikat křížení, podněty, které jsou vnímané jedním orgánem, můžou aktivovat jiný. Proto někdy kvůli ostrému světlu kýchnete nebo vás vytrhnutí chlupů z nosu rozbrečí. A toto také způsobuje zmrznutí mozku neboli zmrzlinovou migrénu. Je to skutečné a doktoři pro to mají jméno. Sphenopalatine ganglioneralgie.

Zmrznutí mozku nestačilo. Asi třetina lidí je zvláště citlivá na tento druh bolesti nervů, který nastane, když sníte něco hodně studeného, třeba zmrzlinu, moc rychle. Když zmrzlina dopadne na horní patro úst a krku, zasáhne místo, které opravdu nechcete zasáhnout. Místo, které dva nejdůležitější dodavatelé krve do mozku potřebují, vnitřní krční tepny, které dodávají mozku krev, a přední mozkové tepny, které vedou podél přední části mozku a leží na mozkové tkáni.

Když je křižovatka těchto tepen moc studená, začnou se rychle stahovat. Mozek tam pošle další krev, aby ji opět zahřál, což způsobí, že se cévy rychle rozšíří. Toto stahování a roztahování spouští receptory bolesti na vnější vrstvě mozku, na tzv. plenách, kde se tepny setkávají. Ale i když se bolest spustí kolem spodní části mozku, signál bolesti cestuje přes největší nerv v celé vaší hlavě, trojklaný nerv, který je zodpovědný za veškeré cítění v obličeji.

Takže bolest je nakonec cítit někde jinde, obvykle na čele, na vrcholu hlavy nebo za očima. Jen další případ křížení. Někteří neurologové studují dynamiku zmrzlého mozku, aby lépe pochopili jiné druhy bolesti nervů, zejména migrény, protože lidé trpící migrénou mají zmrzlinové migrény častěji.

Ale s radostí vám oznamuji, že existuje lék. Můžete počkat vteřinku, než to zmizí, ale pokud máte zmrzlý mozek, napijte se teplé vody nebo přitiskněte jazyk na horní patro úst. Jakmile se zahřeje, můžete si dát druhý kopeček. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Okurková sezona? :D

36

Odpovědět

Proč?

30

Odpovědět

+HejlAsi má chuť na okurky ¯_(ツ)_/¯

00