Spánková paralýzaGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:107
Počet zobrazení:12 358

Spánková paralýza je stav, ve kterém se část mozku probudí, ale zbytek ještě stále spí. To má za následek, že se daný člověk nemůže hýbat a může prožívat velice děsivé oživlé noční můry. Zde je několik příběhů lidí, kteří s nimi mají zkušenosti.

Přepis titulků

Každou noc se spousta lidí probudí a nemůže se pohnout. Jejich mysl a tělo se nachází v takzvané spánkové paralýze. Její symptomy jsou většinou nenápadné, jde o svalové napětí a ztížené dýchání. Ale někteří začnou prožívat halucinace, díky kterým noční můry ožívají. Zde je pár jejich příběhů. ŽIVOUCÍ NOČNÍ MŮRA Než jsem se to naučil ovládat, viděl jsem pár ošklivých věcí.

Horory se mnou už nic nedělají. To, co jsem viděl, bylo ještě děsivější. Pamatuju si, že jsem viděl postavu mé matky, jak sedí na posteli. Její tvář se pak zdeformovala do nějakého démona. Jindy v rohu seděla holčička a jen na mě zírala. Zničehonic vydala skřek, rozběhla se a chytila mě pod krkem. Chcete zavolat o pomoc, ale hlas vám vypoví službu a vaše tělo nereaguje.

Cítíte se bezmocně. Jednu noc jsem měla pocit, že na mě z nohou postele někdo zírá. Věděla jsem, že tam nic není, ale bála jsem se otevřít oči. Když jsem je otevřela, viděla jsem, jak se na mě dívá ženská hlava. Neměla tělo ani krk, byla to jen hlava. Pamatuji si ten úšklebek na její tváři. Hned jsem zavřela oči a nedokázala se pohnout.

Jakmile jsem měla pocit, že už je to bezpečné, zase jsem je otevřela. Stále tam byla a začala se mi smát. Zase jsem zavřela oči a doufala, že zmizí. Pak jsem uslyšela tento zvuk. Byla pryč. Pamatuji si, jak jsem se probudil a cítil, že nejsem v pokoji sám. Viděl jsem ženu v černém, jak se vznáší nad zemí. Stále se blížila a já cítil, jak se mi svírá hrdlo a nemohl jsem dýchat.

Když se dostala až ke mně, začala mi ječet přímo do obličeje. Vyběhl jsem z pokoje a snažil se vzbudit rodiče. Uvědomil jsem si, že stále sním a objevil se zase v posteli. Byla to další spánková paralýza. Je to něco tak divokého a bizarního, že to nemá logiku.

Pokud se probudíte a budete paralyzováni strašlivými vizemi, snažte se zůstat v klidu. Vaše noční můry jsou jen tak skutečné, jak jim to dovolíte. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (60)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zvláštní, ženská silueta nad postelí volající přinejmenším příjemným hlasem mé jméno
s dodatkem: Probuď se.
Ať už nevědomí či podvědomí, jedno je jisté, mysl je bizarní.

00

Odpovědět

Jednou jsem měl spánkovou paralýzu kde se mi v pokoji objevila krásná prsatá holka a začala se ke mně přibližovat a svlékat... Byla to úplná noční můra... občas je lepší zažít strašlivý sen a po probuzení děkovat bohu že se to člověku jen zdálo.. než se po krásným snu probudit do krutý reality.. a celý den litovat že to byl jenom sen...

00

Odpovědět

existuji entity ktery zamerne vyvolavaji strach na kterym se krmi ale nase smyslovy organy je nedokazou zachytit protoze existuji v jinych rovinach reality do ktere muze clovek vplout napr pri spanku a pak se vam zjevi takova entita v cele sve krase... sam sem zazil spankovou paralyzu trikrat ale nikdy pred tim nez sem zkusil dmt

35

Odpovědět

Když se do SP probudím, tak se akorát nemůžu hýbat a pořádně dýchat. Ale když SP dostanu těsně před tím, než usnu, tak můžu dýchat normálně, ale hlavně se můžu dostat do lucidního snění. Akorát si potom připadám jak kdybych hrál videohru, nevnímám nic kromě zrakových a sluchových vjemů (žádnou bolest, popř. horko když na mě někdo hodí fireball), tělo musím ovládat neintuitivně silou vůle, občas to je jako hrát střílečku joystickem...

23

Odpovědět

A Slováci mají taky spánkovou paralýzu?

72

Odpovědět

Děje se mi to taky. Konečně už vím, jak se tomu říká. Vždycky to ale vychází ze snu, který se mi předtím zdál. Například se mi zdálo, že běžím po lese a honí mě nějaká dost strašidelná čarodějnice a pak se probudím neschopen se hýbat ani mluvit a ona stojí přede mnou a směje se mi. Nebo jsem měl v pokoji i obřího vlka :D . Časem jsem přišel na to, že když se mi to stane, tak stačí zavřít oči a donutit tělo, aby sebou co nejvíc škublo a je to pryč. Je to moc zajímavé, proto když se mi to teď stane tak se snažím si to co nejdéle užít.

91

Odpovědět

Mně se stala spánková paralýza zatím 3x a naposled před už několika lety. Druhý a třetí zážitek byl jiný, víc užívaný, protože, jak tu lidé píšou, člověk už pravděpodobně ví, o co jde.

Ale poprvé? Po probuzení jsem brečel, jak moc byly hormony v háji a já se bál vlastního, že znova usnu.

00

Odpovědět

Tento pocit jsem zažil několikrát, ale nikdy v životě jsem neviděl žádnou postavu nebo také blbosti.. Spíš bych to popsal jako pocit naprosté bezradnosti kdy člověk neví co se děje, strašně mě to sralo když jsem mohl hýbat jen očima a nic jiného nedělat.. Nebál jsem se toho, jen nesnáším ten pocit.. Tak před rokem jsem to měl po dlouhé šichtě a konečně když jsem zabral tak sem se náhle probral hned v ten okamžik a už to tu bylo zas, ale začal jsem se smát což se mi nikdy nestalo :D Od té doby nic

11

Odpovědět

Možná jsem to zažil, ale spíše jako malé dítě. Kdy je představivost větší stejně jako strach. Myslím si, že lidé odolnější vůči reálnému nebezpečí (s hororami a hrami sem nechoďte, ať se bojíte a překonáte je sebevíce, v podvědomí stále víte že to není skutečné, kdežto mít strach z něčeho co je/může být ve skutečném světě je rozdíl) mají sníženou šanci toto zažít. Zažíval jsem opravdu divočejší sny ve svých mladších letech. Podle mě to souvisí hodně i s podvědomím jak to tam máte vytvořené.. nevidím sebemenší důvod proč bych to měl nyní zažít, nebojím se venku chodit ve tmě, nebojím se zvláštních zvuků co tam slyším a když doma zhasnu a lehnu, tak mi je k smíchu představa, že by mi hrozilo nebezpečí - pravděpodobně i díky tomu, že si pokoj zamykám. Malé dítě to takhle nemá, bojí se daleko více věcí, bydlí u rodičů - ne ve svém/nebere to jako svůj majetek a nejspíš si pokojík taky nezamyká.. ty možnosti se pak něčeho bát se akumulují v tom podvědomí a pak to může vyplout na povrch - je tom jen můj názor nepodložený na žádných studiích, opravdu si myslím, že je to čistě na tom, jak má člověk nastavené podvědomí a jaké jsou okolní faktory - klidně se někdo na to vyjádřete, docela mě to zajímá a dokonce bych to i rád zažil, ale nejspíš kvůli tomu, že nevěřím, že je to možné ani nezažiji :(

13

Odpovědět

To zaměňujete spánkovou paralýzu s nočními můrami.
U strachu, na němž stavíte komentář, je to přesně na opačných stranách, kdy u sp je strach následkem, nikoliv příčinou a u nm je strach příčinou, nikoliv následkem.
Pokud Vás téma zajímá, odvíjejte svůj názor od definic a konkrétních příkladů, jež jsou bez rozporů s definicemi.
Komentáře anonymních, neodborných diskusí jsou ošemetné, v případě psychických poruch přímo nepoužitelné, neboť stejně jako u deprese, hypersexuality, apod.. tím trpí téměř všichni.. tedy v subjektivních komentářích. Obzvlášť je-li daná porucha zrovna v kurzu, což zrovna spánková paralýza je in cca dva roky.

11

Odpovědět

+Daniel99Děkuji za vysvětlení, dává mi to pak mnohem větší smysl. To znamená, že spánkovou paralýzu nezažiji, pokud by nedošlo k poškození v mém mozku ? Tak to o jedno vzrůšo méně.. z toho jsem krapet smutný :D

10

Odpovědět

+OPDle dnešních poznatků víceméně ano. To jestli ono "poškození" máte, či ne, ovšem s největší pravděpodobností nevíte.

00

Odpovědět

+Daniel99Takže o zábavu nemusím nutně přijít ! A jak jste k těmto vědomostem došel ? Asi vás tento obor zajímá více než běžného člověka.

00

Odpovědět

Jak psal uz nekdo dole, jednou se mu to stalo a podruhe, kdyz se to prihodilo znovu, tak uz vedel oc jde a chtel se s tim prat.
Stalo se mi to stejne, ac je to mozna morbidni, tak kdyz se mi tento ukaz prihodil znovu, tak jsem si od toho pral zazit jeste vic a chtel bych to potkat znovu, je to opravdu velice zvlastni pocit vzruseni a navalu adrenalinu. (a ne, nebyly to poluce)

00

Odpovědět

Paralizi som mal zoparkrat ale skor by som chcel zazit viac lucidnych snov. Zazil som to zoparkrat a neda sa to opisat nieco prekrasne. Akurat nesmie vas to v sne az tak nadchnut bo vas to hned preberie.

30

Odpovědět

Když mi bylo asi 6 let, tak se mi stalo něco podobného. Měl jsem něco jako závrať, tak jsem se chtěl jít opláchnout, ale po otevření dveří pokoje, na mne vyjela postava (podobná mému dědovi) , které svítili oči. Chytl mě a praštil se mnou zpět do postele. Poté jsem nejspíše opět usnul nebo omdlel. Teď je mi 23 let a stále mám tuto událost živě před očima.

52

Odpovědět

Věřte nevěřte 2x12-Rudé oči.avi ...si mi připomněl rudooký přízrak z věřte nevěřte...mrkni na to...tam se jim stalo třeba něco podobného :) btw. díky tomuhle dílu jsem pár dní nemohl spát :D

10

Odpovědět

toto sú fakt zážitky na nezaplatenie... TO, disneyland, Vegas... Kiss my ass

03

Odpovědět

Měl sem v životě 2 spánkové paralýzy (a chtěl bych další). Od 14 hraju hororové videohry a koukám na hororové filmy, dostal jsem se do takové fáze, že už se nebojím u ničeho a ničeho, klidně můžu hrát Silent Hill 4 sám doma o půl noci (jako malej do těch 14 zhruba jsem byl hroznej posera a bál se i za dne).

V první spánkové paralýze jsem se podíval z okna a viděl tam nějakou stařenu, která se otočila a odkráčela pryč. Předtím jsem cítil tlak a bál se otevřít oči. V životě jsem nebyl tak vystrašená a zároveň natěšený.
Druhou jsem zažil nedávno, před pár měsíci. Cítil jsem, jak na mě něco tlačí, když jsem spal na boku, a nemohl jsem se otočit na záda. Otevřel jsem do šera pokoje oči a jediné, na co jsem dokázal myslet, bylo "tak pojď, ty mrcho" a "pohni se, no tak." Na férovku jsem se s tím chtěl v hlavě prát (i když vím, že spirituálno neexistuje).

Ten pocit, který při tom zažívám, je naprosto úžasný. Už jsem se sice ani u té druhé kvůli své otrlosti nebál, nicméně i přesto je tam ten podivný pocit vzrušení, který mě naprosto fascinuje.

52

Odpovědět

Jen jestli to není astrální cestování, jež sdílíte spolu s Josefem výše.

77

Odpovědět

Ja som uz celkom dlho nemal spankovu paralyzu, ale ked som ju mal, tak to vzdy bolo tak, ze u dveri bol ako keby taky tien, duch, demon s crtami ludskej postavy a potom ku mne prisiel a zacal na mna tlacit a ja som to citil, taky neprijemny pocit, ono to ani nebol fyzicky tlak, ale ako keby to bol tlak energie, vlnenia co prenikal az do vnutra tela, podobny pocit ako ked ste na diskoteke pri velkom repraku akurat, ze toto vas drtilo

20

Odpovědět

Presne toto sme zažili ja aj môj otec. uplne rovnaká vízia a rovnaký pocit.

00

Odpovědět

Popisuješ to přesně, drželo se mě to možná několik let, postava člověka/ černý stín bez tváře. V průběhu času se to stupňovalo, nejdřív to jen stálo u dveří, později tlačilo nebo doslová mlátilo do hrudi, ale člověk nedokáže vydat hlásku nebo se pohnout a přivolat si pomoc...musí se to prostě přečkat. Nejhorší zpočátku byla zmatenost a neschopnost rozeznat jestli je to sen nebo ne...nedokážete rozeznat rozdíl mezi snem a probuzením, vaše okolí je stejné během i po otevření očí. Hodně jsem si hledal na netu lidi se stejným problémem a nějak jsem dospěl k názoru, že to bude rozhozený spánkový cyklus...rád jsem si totiž po škole zdřimnul na cca hodku...teď spím pravidelně a je to OK....musím se ale přiznat, že po nějaké době už mě to i celkem bavilo a stalo se to někdy i 2x 3x za noc

00
Další