Nejnebezpečnější zahrada v AngliiGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:42
Počet zobrazení:3 416
Rulík, oměj, bobkovišeň a další. Všechny tyto prudce jedovaté rostliny byste našli v jedné zahradě v Anglii. A dnes se tam společně podíváme.

Přepis titulků

NEJNEBEZPEČNĚJŠÍ ZAHRADA V ANGLII Rulík zlomocný. Ten vás zabije. Durman vás uspí. Navždy. Oměj vás zabije. Bobkovišeň produkuje kyanid, který vás zabije. Každá rostlina v naší jedovaté zahradě je jedovatá a může vás zabít. Jsem Trevor Jones, hlavní zahradník Alnwick Garden. Tohle je bolševník velkolepý.

Dorůstá zhruba do 2,5 metrů. Je fototoxický, takže vám popálí kůži a až na sedm let se vám udělají puchýře. Tato zahrada se nachází v zámeckých zahradách v Northumberlandu v Británii. Máme zhruba 95 rostlin. Jejich počet neustále narůstá. Tohle je Aconitum neboli oměj. Krásná modrá rostlina. Ale všechny její části jsou jedovaté. Rozdrcené bobule vás po pozření zabijí. I listy vás zabijí.

A kořeny a stonek také. Musíme se o zahradu a rostliny v ní starat, takže při tom musíme být opatrní. Musíme si chránit kůži, když se staráme o nebezpečné rostliny. Tohle je bobkovišeň. Produkuje kyanid. A všichni víme, co ten umí. Nápad vytvořit tuto zahradu měla vévodkyně z Northumberlandu. Místo bylinkové zahrady chtěla něco zajímavějšího, jedovatou zahradu. Jsou to běžné rostliny. Spoustu z nich najdete na mnoha venkovských zahradách.

Ale lidé neví, jak nebezpečné jsou. Tohle je rulík zlomocný. Čtyři bobule dokáží zabít dítě. Jedovaté rostliny jsou pro lidi fascinující. Občas z toho mám obavy, protože je pěstují doma na zahradě. A neuvědomují si, jak velký vliv mohou rostliny mít na nás lidi. - Přijdou i vám fascinující? - Rozhodně ano. - Proč? - Snadno se s nimi zbavíte manželky. - Bože.

- Co já vím. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Panebože... Great big story už vyškrabávají dno.
S výjimkou toho bolševníku jsou všechny ty rostliny bezpečné, když je nebudete papinkat ve větším množství. A mch ty čtyři bobule zabijí dítě, to sice jo, ale mají tak odpornou chuť že si nedovedu představit dítě které by snědlo čtyři... spíše vyplivne už tu první :)
Belladona atropa se tak jmenuje proto, že si šťávu z nich dopřávaly dámy aby měly oči jak MPA - byla to móda, zdálo se jim že budou žádoucnější :)
Takže ten kryt na xichtě byl fakt jen aby to video bylo "aspoň o něčem" :)
Mch zabít vás můžou i listy brambor. Nezkoušejte to na maželku, cajti tento fakt už čtyři století znají a dá se to velmi snadno poznat :D

109

Odpovědět

A durman sa používal ako droga.

00

Odpovědět

Normální plevel, pán s tím ale nadělá.

57