Jak vznikl Comic SansGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:56
Počet zobrazení:6 006

Comic Sans můžete milovat, nebo nenávidět, ale jedno mu odepřít nejde. Stalo se jedním písmem, které dobylo celý svět. A Great Big Story zpovídá jeho stvořitele.

Poznámka: Díky Kocourovi Oggymu za připomenutí, že jedno video o Comic Sansu už u nás na webu máme.

Přepis titulků

Je rok 1995, váš textový procesor běží a před stisknutím klávesy můžete udělat rozhodnutí svého života. Jaké písmo mám použít? Všechna obvyklá písma jsou příliš obyčejná. Existuje velmi málo neformálních řezů, které byste mohli použít. Pokračuj. Příliš elegantní. Příliš nudné.

Ale pak vyskočí z nabídky. Co je to za písmo? Bylo jiné než všechny ostatní. Jak se kroutí, je zvláštní. Bylo nepravidelné. A neobvykle špatné. Čáry nejsou úplně rovné, jsou docela vratné. Takové písmo chcete.

A tak s dalšími milióny lidí kliknete na tlačítko, které říká: Comic Sans. Jak písmo, oslavované i zatracované, dobylo na svět? Jmenuji se Vincent Connare, byl jsem typografický inženýr Microsoftu. Přispěl jsem spoustou písem jako Webdings, Trebuchet, a především Comic Sansem. Takže je to všechno moje vina. Pro pochopení Comic Sans musíte i jeho stvořitele. Roky před svou prací v Microsoftu byl Vincent vysokoškolákem v New Yorku.

Chodili jsme na univerzitu v 80. letech. Byl jsem mladý rebelský student výtvarného umění. Trávil hodně času v ateliérech. Chodil jsem do galerií starého Soho a díval se na obrazy a umělecká díla. Odděloval dobré umění od špatného podle jednoduchých měřítek. Pokud jste si jich nevšimli, tak jste to měli za špatné, ale pokud ano, bylo to dobré, protože vás donutily zastavit se a podívat se.

Buď vás šokovaly, nebo se vám líbily. Ale když jste si jich nevšimli a jen prošli, byla to tragédie. Vincent to použil i v Microsoftu, kde měl vytvořit hravé písmo pro program Microsoft Bob. A tak jsem se podíval na Batmana a Watchmeny a snažil se nakreslit do počítače něco, co bylo podobné, ale ne zkopírované. A tak byl vytvořený Comic Sans. Pouhým pohledem na komiksy a komiksové postavy.

Ne každý byl fanouškem výstřednosti písma. Můj šéf, Robert Norton, to písmo opravdu neměl rád a myslel si, že by mělo být více typografické, ale já nesouhlasil a řekl: „Ne, mělo by být podivné.“ Myslel jsem si, že bylo vyčnívající, ne nudné, typografické z učebnic. I když písmo nevyšlo s vydáním Microsoft Bob, bylo nakonec předinstalováno na každém Macintoshi v roce 1996. Začal jsem ho vidět, když ho konečně vypustili.

První, co si pamatuji, byla neonová cedule nad obchodem s nápisem Fun Stamps. Tehdy jsem si uvědomil, že to bude využívat kdokoliv a kdykoliv. A od té doby se to kupilo. Písmo se šíří jako oheň způsobem, který si Vincent ani nepředstavoval. Když cestuji po světě, vidím ho na ručnících na pláži. - Válečných památnících. - Na chlebu. - Na pouličních značkách. - Na všem. Jeho používání přimělo skupinu designerů, aby založili hnutí anti-Comic Sans.

Myslel jsem, že je vtipné, nezdálo se mi urážlivé. Po těch letech se Vincent spokojil s tím, jak si ho historie bude pamatovat. Comic Sans není nejlepší umělecký kousek, ale je to jedna z mých nejlepších věcí. Zřejmě ta nejlepší, kterou jsem udělal. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Neni nic lepsiho nez comic sans. Vubec nechapu ty tragedy co ho nenavidej.

10

Odpovědět

Připadal bych si jak imbecil, kdybych pociťoval vůči něčemu jako je font lásku nebo nenávist. :)

Jinak se mi zdá, že video věnující se právě tomuto fontu tady už někde je. Jestli stejné video od stejných autorů těžko říct.

Samotný font jsem viděl vždycky snad jen v samotné nabídce fontů nějakého programu... v "praxi" snad nikdy. Ale taky jsem nikdy nenavštěvoval blogísky adolescentních pipinek.

71

Odpovědět

Comic Sans tu pred nekolika lety (hrozny jak to leti) rozebiral Vsauce. Klidne bych to dal do popisku videa.
Obrana Comic Sansu

20

Odpovědět

Souhlas. Neexistuje špatný font, jen jeho špatné použití.

Zas na druhou stranu, ne vždy to jsou jen "blogísky". Viz pár příkladů:
http://qav.cs.ox.ac.uk/talks/marta-qapl05.pdf
https://www.theverge.com/2012/7/4/3136652/cern-scientists-comic-sans-higgs-boson

41

Odpovědět

Problémy prvního světa

01

Odpovědět

Comic Sans je geniální v tom, že je velmi dobře čitelné i při nízkém rozlišení. Bohužel je nadužívaný a proto si na něj lehce vypěstujete averzi.

10

Odpovědět

Dokážu pochopit, když Comic Sans používají amatéři. Pokud jej ale používají renomovaná nakladatelství pro sazbu knih pro děti, dokonce pro sazbu učebnic, mělo by to být kvalifikováno jako trestný čin :-)

53

Odpovědět

Zůstanu u nenávisti, Comic Sans je rakovina očí. Spousta lidí se ve tvorbě dokumentů zasekla v roce '95 a to je prostě špatně.

47