Obrana Comic SansuVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:464
Počet zobrazení:7 396

V dnešním videu vám Vsauce představí nenáviděný font Comic Sans. Jaký na něj máte názor? Líbí se vám, nebo ho také nesnášíte?

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Text. Vytištěné slovo. Životně důležité, ale nikdy nahé. Když jsou slova a písmena vytištěná, musí být oblečena do typu písma. Většinou na to nemyslíte, ale nemůžete psát bez typu písma. I teď když na videačesky napíšete komentář, sdělujete svá slova, své myšlenky, prostřednictvím výtvarného stylu tvůrce Arialu.

Ve Vsauce videiích Jake, Kevin a já používáme Alsinu, protože je nejpodobnější rukopisu Nika Guinty, tvůrce loga Vsauce. Myslet o typu písma jako módě pro písmena, není novinka. Adrian Frutiger řekl, že vytvářet typy písma je jako tvořit módu. Nebo jak řekl Alan Fletcher, typ písma je jako abaceda ve svěrací kazajce. Některé typy písma mají patky, některé ne.

Některé jsou neuvěřitelně neutrální, zatímco jiné jsou hloupé a ošklivé. Ale jeden typ písma je tak hloupý a ošklivý, a tak populární, že se stal nejnenáviděnějším fontem všech dob - Comic Sans. Lidé, kteří se považují za náročně návrháře, se posmívají jeho všudypřítomnému používání amatéry, kteří nic lepšího neznají. Jediná věc, na kterou si lidé na Twitteru stěžují více, než na Justina Biebera, ale méně než na aerolinky, je Comic Sans.

Na netu si můžete zahrát hru Kill Comic Sans. A stránka Ban Comic Sans nabízí obrovský seznam fontů, jenž vypadají psané rukou, které doporučují použít místo toho. Comic Sans je tak nenáviděný, že se téměř otočil o 360 ° a je zase populární, například na tričkách Davida O'Reillyho. Ironie není to jediné, o co Comic Sansu jde.

Britská asociace dyslexiků považuje Comic Sans za dobrý font pro děti, které mají problémy se čtením, díky snadno rozlišitelným znakům, např. u písmene A. Po většinu naší historie musely být knihy a značky psané ručně, často pečlivě a nákladně kopírované rukou. Nebyly žádné tiskárny ani sazeči. Pokud jste chtěli knihu, někdo vám jí doslova musel napsat. Guttenberg to změnil zpopularizováním knihtisku.

Vymodeloval sazbu podle ručně psaného písma té doby a vytvořil úplně první font - Texturu. Sazeči v Itálii zjistili, že slova mohou být skloněna a zůstanou čitelná, ale zaberou méně místa, takže může být víc vytištěno na jedné stránce. Proto se to nazývá italika. Není to proto, že to znamená skloněné, ale podle místa, kde to bylo vymyšleno - Itálie. Kovová sazba musela být zhotovena z roztaveného kovu ve slevárnách, které jsou pojmenované podle francouzského fondue, což znamená něco roztaveného.

Díky slovu fondue teď nazýváme typ písma font. Při tvorbě sazby uchovávají sazeči dílky sazby v pouzdrech. Nejpoužívanější díly byly uloženy ve spodním pouzdru pro snadný přístup, zatímco velká písmena byla uložena ve vrchním pouzdru. Zpátky ke Comic Sans. Comic Sans byl vytrvořen v roce 1994 Vincentem Connarem.

Podle BBC Melinda Gatesová požádala Connara o vytvoření fontu, kterým by mluvil kreslený pes v Microsoft Bob. Během tří dnů Connar navrhl Comic Sans, založený na ručně psaném písmu v komiksech. Nikdy se nedostal do konečné verze Microsoft Bob, ale byl vydán jako font pro tolik produktů Microsoftu, že se stal tím, čím je dnes. Miliony amaterů mají přístup k tomuto fontu, který se zdá jednoduchý a roztomilý, a stal se oblíbený na přáních k narozeninám, ale také na méně vhodných místech.

Například na oficiální kanadské minci nebo na náhrobním kameni. Kvůli takovým věcem má Comic Sans spoustu odpůrců. Nebylo záměrem, aby byl používaný tak často a v nevhodných situacích. Ve skutečnosti chyba může být v nás, pisatelích. Lidi nezklamal Comic Sans, lidé se zklamali sami.

Můžeme nad tím přemýšlet i takhle, nároční fanoušci rozpoznají Comic Sans tak rychle, protože je to hrozba. Desing písma je specialozovaná disciplína, ale teď se do toho může pustit kdokoliv s počítačem, bez vašeho povolení. Nepotřebují vás. Objektivně není Comic Sans navržený tak dobře, podle základů návrhářství. David Kadavy to skvěle vysvětluje v Proč nesnášíte Comic Sans.

Ukazuje, že není vyvážený ani dobře zahnutý. Comic Sans rozhodně není tak promyšlený jako Trajan, ani není přirozený jako skutečný rukopis. Místo toho leží v záhadném údolí. Tento koncept se většinou uplatňuje v robotice. Čím lidštější něco je, tím roztomilejším se stává, a víc se nám líbí, dokud se to nepodobá člověku, ale ne úplně, v tomto momentě se věci stávají děsivé.

Možná se Comic Sans nachází v té samé oblasti, z typografického hlediska. Ale to znamená, že obrazovky, pro které byl Comic Sans původně navržen, byly typicky vzorkované, a jak ukazuje Kadavy, v porovnání s Garamondem si Comic Sans vedl dobře. Takhle bychom měli přemýšlět o Comic Sansu. Pragmatický font, který si ve své éře vedl velice dobře, a dnes je jedním z nejrozponávanějších pozůstatků nejdůležitější designové revoluce v historii.

Knihy bývaly pečlivě přepisovány rukou. Později jste mohli napsat příběh nebo myšlenku, ale vzhled závisel na schopnostech několika málo sazečů. Dnes může téměř kdokoliv fušovat do typografie, což je úžasná věc. Znamená to, že se Comic Sans bude používat. A hodně. Jak říká Corey Holms, Comic Sans je důkaz, že desing funguje.

Společnost chápe, že typ písma znamená víc než slova. David Kadavy namítá, že stejně jako zaměnitelný font, který vedl k šíření gramotnosti, Comic Sans a vlastní tvorba s ním spojená, by nás měla vést k designové gramotnosti. Jistě, Comic Sans je ošklivý, ale je ošklivý stejně jako prvních pár akordů Smoke on the Water hraných téměř každým začínajícím kytaristou, který chytne kytaru v téměř každém obchodě s hudebními nástroji.

Zní to otravně a trochu neobratně, ale představuje to proces, kdy cvičení dělá mistra. Adrian Frutiger řekl, že font udělá všechny myšlenky čitelné přeskupováním písmen pořád dokola. Comic Sans, nadměrně používaný laickou veřejností, se může některým zdát nechutný, ale i tak nejhlasitěji představuje něco neobyčejného.

Všechny myšlenky dnes mohou být čitelné a sdílené celým světem. A jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz

Komentáře (65)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To by mě zajímalo, co říkal ve svým prvním videu(když nemohl říct "And as always, thanks for watching").
Asi: Thanks for watching :)

40

Odpovědět

Sice budu za rýpala, ale v čase 05:49 máte místo "design" napsáno "desing", ta samá chyba je i v 07:57.

10

Odpovědět

na reakci na jeho myšlenku ke konci..taky jsem jako malá až puberták našla Comic Sans a oblíbila si ho..a když sem vyrostla z puberty, tak sem ho začala docela nesnášet :D..

201

Odpovědět

"Even right now here on youtube...." "I když teď na videačesky..." :D však proč né... :D

232

Odpovědět

Comic Sans má nastavený jako primární písmo :D

201

Odpovědět

Odpovědět

Comic saaaaaans!!

190

Odpovědět

mohli ste trosku zatrollovat a dat titulky v comic sanu :D

330

Odpovědět

Jsem tiskar takze uz jsem na tohle tema docela uvedomelej :D Video pekny jen se mi nelibi ten nazev "pouzdro" rozumim ze by lidi jinak tomu nerozumeli, ale znate to nemoc z profese :D

180

Odpovědět

7:14 je menší chybička "přemýšlĚt" :)

Jináč musím říct "Díky za překlad",Comic Sans je můj nejoblíbenější font a osobně ho používám jak jen můžu... O:-)

186

Odpovědět

Za mého mládí jsem vlastnil jehličkovou tiskárnu, která měla trošku problémy s češtinou - jediné písmo, kde jsem neměl problém byl Comic Sans...
Ano, nemám tohle písmo rád... :-)

210

Odpovědět

http://youtu.be/zUwEIt9ez7M
Deep
Purple - Smoke on the water

Přečtěte si top komentáře =D

190

Odpovědět

stupid comic sans :D zabil :D

190

Odpovědět

Tak o tomhle fondu sem v životě neslyšel...doteď. Se podivuji nad tím, že někdo tak moc řeší font. Pro mě bude vždy nejdůležitější obsah sdělení. Na vše používám Arial,Calibry bo Times new Roman. V životě sem si nad fonty teda hlavu nelámal a myslím si, že by radši lidi měli přemýšlet o sdělení než nad fontem.

188

Odpovědět

Comic Sans :) ten mě dorpovázel od první návštěví v dětství v Offisu, nidky se mi sice na nic nehodil, ani jako malému Kinder :D ale využívala jsem ho pro osobní účely, když jsem psala referát šup do Comic Sans, bylo to z naprosto jednoduchého důvodu, prostě se mi comic sans dobře čte. Je to, pro mě, jeden z nejlépe čitelných fontů...
Co nemám ráda je ta všeobecná nevraživost, ano chápu to co se týče třeba využití písma na nějakých oficiálních místech, ale dneska už jsou lidé opravdu zažraní do té své pravdy, že dokáží nadávat na tento font, jen pro to, že ho někdo prostě někde použije.
(mimochodem, v Blog.cz je comic sans jeden z volitelných fontů, jelikož jsem mi ty zbylé prostě nelíbily víc, mám tenhle- ano jsem na blogu, protože je lepší udělat si lepší stránky na blogu, než hnusný stránky na ic.cz, protože prostě neumím HTML ;) )
To mi taky připomíná nevraživost k IE, jo, má svoje chyby, ale proč se kvůli tomu navážet do lidí, kteří jej používají?
A ono je téhle hloupé nevraživosti ještě víc, urážejí ty kteří čtou, či se dívají na stmívání (ano, tady mám podobné názory, protože ty knihy a film nemám ráda, ale nidky bych kvůli tomu nedosuzovala ostatní, do křížku se dostávám s takovými lidmi až ve chvíli, kdy prohlásí, že tohle je nejlepší kniha o upírech vůbec

192

Odpovědět

Kdybys uměla HTML tak pochopíš, proč je Internet Explorer tak nenáviděný. Jinak s tebou souhlasím, je to takový "veselý" font, ale mně připadá dost dětinský. Když ho ale někdo použije na náhrobním kameni, tak je to s prominutím blbec.

190

Odpovědět

+radasessjá explorer nepoužívám, když ho spolužačka (která dělala prezentaci a na webu měla odkaz na nějaká faktka) otevřela (a samozřejmě jsme to měli na projektoru) přidala jsem se k většině a udělala facepalm :D ale urážet ji kvůli tomu nebudu...

182

Odpovědět

Poprvé jsem si Comic Sansu všiml v prvním ročníku na střední. Říkal jsem si že je celkem ošklivý a tak jsem ho do svých grafických prací prostě nepoužíval. Nijak pohoršený sem z něj ale nebyl. Pak ale nastalo to co říká Vsauce. Neštval mě tolik ten font jako když ho někdo naprosto nesmyslně použil (myslím že většinou holky měli pro něj slabost) Začal jsem si to ho víc a víc všímat a to jsem ještě vůbec netušil že už ho nenávidí tolik lidí. Časem jsem si na něj vypěstoval tak trochu averzi a divil jsem se jak ve mě taková hloupost jako font může vyvolávat pocit rozčílení apod. Dost mě překvapilo když jsem náhodou na internetu narazil na to že nejsem sám komu font vadí. To jen dokazuje jak škaredý font to doopravdy je. To že tu vidíme spoustu ohlasů po tom že font tak ošklivý není je logické. Ne každý má profesi kde se fontama zabývá a tak je to lidem tak trochu jedno což naprosto chápu. Dříve byla grafika disciplínou vybraných nebo studovaných dnes už tomu tak není. Comic Sans jednoduše poukáže na laika strkajícího prsty do grafiky a proto je tak ošklivý.

200

Odpovědět

Úplně mi to připomnělo typografii na vejšce, kterou jsem moc nemusel. :) Typ, řez, stupeň písma, serify, antikva, grotesk, proporcionální/neproporcionální písmo, čtverčík, různé druhy mezer, slitky a spousta dalších pojmů o kterých většina lidí nemá ani páru, člověk by se až divil jaká je typografie složitá "věda". Ale na druhou stranu to není na škodu něco o tom vědět a docela mě to i "nakazilo" v tom, že když teď vidím něco fakt hrozně napsanýho se spoustou typografických chyb (ne jen gramatických), tak mám v některých případech chuť mlátit hlavou o zeď. Nevhodný výběr fontu je často jen začátek. :)
A v 6:17 je malá chyba, "not very well kerned" bych přeložil spíš jako ne moc dobře vyrovnaný. Kerning znamená úpravu (většinou zmenšení) mezer mezi určitými písmeny ve slově pro zlepšení čitelnosti, typický je příklad písmen VA, kde se A jakoby "zasouvá" do V (všechny fonty tohle však neumí).
A taky nevím jestli všem došlo to s lower a upper case, že se toto označení dodnes v AJ používá pro malá a velká písmena. Spíš bych to připsal do titulků nebo jako poznámku pod video :)

190

Odpovědět

no typografie je kapitol sama o sobě..někdy nevim jeslti se smát nebo brečet když vidim něco typograficky špatně..chápu že to někdo prostě nezná ale když vidim nějákou tiskovinu kompletně zpracovanou tiskárnou nebo studiem, kde je jedna chyba za druhou tak bych taky mlátil hlavou o zed :/

181

Odpovědět

+www.xtomasto zbožňuju hlavně u pozvánek na maturitní večírky, nadpis vymóděným patkovým písmem, nejlépe kurzívou, pod tím bezpatové datum a jiným bezpatkovým fontem zbytek... Ještě že naše keramicko-sklářsko-grafická škola (jejíž studenti třeba udělali logo Karlovarské nemocnice) by si takovou ostudu nedovolila

180
Další