Produkční vlog Hobita #4Vlog Hobit (S01E04)

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:670
Počet zobrazení:10 338

Čtvrtý videoblog je konečně přeložený, a tak zase můžete nahlédnout, jak probíhá natáčení Hobita. Tentokrát budeme stále mezi kulisami a v prostorách budov a tým se rozpovídá o 3D kamerách, ale také odlišném způsobu natáčení, líčení, výběru látek apod. Příště už ale můžeme čekat nádhery Nového Zélandu. Musím říct, že mě Peter Jackson neustále přesvědčuje o svých kapacitách a Hobit vypadá náramně! Jen je to pořád tak daleko... Snad nám ten rok uteče.

Přepis titulků

Překlad: Rizyk www.videacesky.cz Akce! Ahoj, vítejte u nového vlogu. Tentokrát bychom si chtěli trochu povídat o 3D. Dobře se podívej na svůj úvodní záběr. Zaber to trochu blíž. Dávej pozor. Ahoj! Já jsem Angus. Vítejte v 3D světě. Točit Hobita v 3D je splněným snem.

Kdybych mohl točit Pána prstenů v 3D, tak bych to rozhodně udělal. U Pána prstenů jsem měl 3D foťák a fotil jsem tak 3D fotky. Doufejme, že snad jednou na 3D Blu-rayi, vám budeme moci ukázat některé 10 až 12 let staré 3D fotky. Mám 3D brýle i brýle na čtení... Dnes je ale realita taková, že není zas tak obtížné natáčet ve 3D. Miluju, když vás film vtáhne a vy se stanete součástí toho zážitku. A 3D ve filmu tomu napomáhá.

Jádrem našeho kamerového systému je kamera RED Epic. Tohle nám umožňuje točit Hobita ve 3D. Pro natáčení ve 3D samozřejmě potřebujete dvě kamery. Problém, který máme se Cinema World je ten, že použité čočky jsou tak velké, že nedokážeme napodobit lidskou interokulaci. Což je vzdálenost mezi očima. Abychom mohli ty dvě kamery k sobě dostat co nejblíže, musíme použít zrcadlo. Musíme použít zrcadlový systém.

Který je uchycený na systému s názvem 3Ality. Jedna je pro levé oko, druhá pro pravé. Jedna točí skrz zrcadlo, druhá se odráží od zrcadla. A tím pádem se obrazy perfektně kryjí. Kamery od sebe můžeme oddělit. A taky, což je nejdůležitější, najít bod konvergence. Například vidíme okolí obličeje, když se dívá do objektivu. Bod konvergence je samotné plátno.

3D zabírá dvě místa. Pozitivní prostor, což je prostor uvnitř. To, co vidíte za osobou na plátně. A negativní prostor, díky němuž něco vychází do publika. Ruka, kulka, co chcete. A díky této výbavě můžeme měnit interokulaci a konvergenci během natáčení. Můžeme vidět tu separaci na 2D obrazovce s překrýváním levého a pravého oka. Můžeme to v záběru na místě ovládat. Různě měnit 3D efekt. Sledujeme film ve 3D rovnou při natáčení.

Páni, to vypadá vážně dobře. Skoro jako bych tam byl. Akce! Hodně lidí si myslí, že 3D kamery jsou velké a objemné, což je pravda. Ale máme spousty různých kamer, sestavených pro různé účely. Vlastně je jednodušsí mít v tohle podivném 3D světě různé kamery pro různé účely. Tuhle jsme vybudovali pro jeřáb. Může se hýbat kolem a nikdy ji z jeřábu nesundáme. Tohle je TS5 v ručním nastavení.

Je to naše hlavní pracovní kamera. Je lehká, malá. Umožní tak Peterovi, aby se dostal do úzkých, omezených uliček a jeskyní, stejně jako s 2D kamerou. Práce s pohybem kamery byla u mých filmů vždy důležitá. Poslední, co bych chtěl dělat, když jsme přešli na 3D, bylo měnit styl natáčení. Moc toho po mně nechceš, když se bude kamera různě hýbat. Pro Hobita je hodně důležité, aby šlo cítit, že se stejní filmaři vrátili do Středozemě, aby vyprávěli nový příběh.

Točíme stejně rychle jako ve 2D. Vozíky, jeřáby, steadicam, dáme kameru na rameno a točíme ručně. Stejně jako jsme to dělali vždycky. Potřebujete tři, čtyři kamery pro hlavní štáb, a stejně tak tři nebo čtyři pro druhý. Což je osm kamer, ale dohromady vlastně šestnáct. Tohle je svět kamerového oddělení Hobita. Máme 48 Red Epic kamer a jsou na sedmnácti 3D soustavách.

Tahle se jmenuje Walter, což byl můj děda. Tohle je Ronald, můj strýc. Emily byla babička Fran. Perkins byl Franin pes. Witchy Poo. Frank. Bill je můj táta. Fergus je jméno jednoho z našich mopslů. Tricky Woo je jméno pekingského psíka.

Stan je další mops. Jsou tady kamery John, Paul, George a Ringo. To nejsou mí příbuzní. Bavíme se? Netočíme na pásku. Točíme digitálně na tyto karty. Zasunují se tady do kamery. A každá má 128GB. Navíc točíme v rozlišení 5k.

Je to hodně ostrý, čistý obraz. Chtělo by to tabulku, ale... 5k je tady, 4k asi někde tady. A pak vaše 1080p domácí televize někde tady dole. Aspoň získáte představu, kolik informací těmito kamerami zachytíme. - Uděláme to ještě jednou. - 48 snímků, ano? Točíme Hobita ve vysokém frameratu, 48 snímků za sekundu, což je dvakrát tolik než normálních 24 snímků.

Lidské oko vidí 60 snímků za sekundu. Takže 48 snímků je přirozenější progrese, a diváci tak uvidí to, co by viděli v reálném světě. Lidé, kteří viděli některé scény ve 48 snímcích, často říkají, že to je jakoby místo plátna byla vyříznutá díra, skrz kterou se díváte do opravdového světa. Jakmile začnete točit ve stereu a jste najednou schopni ovládat hloubku, můžete vymyslet způsob, kterým ji zapracujete do vyprávění.

Například v Temném hvozdu jsme jsme se opřeli to, že je to až skoro halucinogenní les, který vás vtáhne. Stanete se jeho součástí a možná se z něj nikdy nedostanete. Musíš stát na místě... Odstup! Zůstaň, kde jsi! Temný hvozd je velký les plný rév a strašidelných stromů. Různě tam všechno visí z všemožných úhlů a to nám pomáhá s 3D efektem, aby si publikum myslelo, že zachází do lesa společně s kamerou.

Dodává to ten temný a nejistý pocit. RED kamery trochu užírají barvy, tak jsme je museli přidat. Když se podíváte na neupravený materiál, všimnete si, že stromy vypadají hodně psychedelicky. Jako by je malovali v roce 1967. Normálně bychom nebyli tak odvážní. Dokonce ani v Temném hvozdu. Což je takový dětinský les, přesycený barvami.

Podívejte. Ve filmu takhle nebudou vůbec vypadat, bude to utlumené a ve výsledku dostanete správné barvy. Vrací se! 3D ve 48 snímcích je nemilosrdné. Musíme změnit způsob, jakým malujeme, protože jsme v počátečních testech zjistili, že pokud tam není dost červené barvy, tak na obrazovce všechno zežloutne a kůže vypadá jinak, než když skrz ní proudí krev.

Tady máme příklad. Tohle je Graham McTavish jako Dwalin. Do jeho make-upu jsme museli přidat dost červených odstínů. Můžete si všimnout, když dá ruku vedle obličeje, jak je neskutečně bledý. Posledních šest měsíců jsem sotva viděl slunce. Museli jsme do barvy přidat krev, aby to vypadalo normálně. Teď vypadá děsivě, ale na obrazovce to bude skvělé.

Aspoň doufám. Se vším tím 3D a HD je zajímavé vidět, jak se lidem hýbou vlasy na parukách. Musí to být opravdové. Musí to být pravé vlasy. Kvůli počtu snímků za sekundu, který využívají a tak dále, když vidíte vlát pravé vlasy, tak vypadají reálně. Nikdy jsem nepracovala na filmu se 48 snímky za sekundu a který se točí kamerami, které používáme.

Je to výzva, hledat ty správné typy látek. Vím dobře, že oblečení, které by sedělo Bilbovi před lety, by lidem nejspíš na obrazovce nedělalo dobře. Jsou na nich puntíky s tečkami na kraji. Vypadalo by to, jako by vás někdo házel kameny. Takovým látkám jsem se vyhýbala. To je opravdu neslýchané. Na jiné je zase radost pohledět.

Kamera je dobře zachytí a hodně toho vypovídají. V tomto ohledu je to vážně vzrušující. Tenhle film je opravdu průlomový, co se filmových technologií týče. Ale já s Johnem stále pracujeme na vylepšení metod skládání 2D obrazů s tužkou a uhlem. Snažíme se vymyslet způsob, který by zahrnoval aspekt 3D obrazu v našich konceptech. Abychom mohli více říct Peterovi a technikům. Takže děláme dvě kresby.

Jedna je červená. Jedna je modrá. A máme 3D brýle s červeným a modrým sklíčkem pro každé oko. Moc netlač. Tohle je asi první filmová produkce, kdy jsou i koncepty nakresleny v 3D. Než abychom sdíleli kanceláře, tak sdílíme stejnou vizi. Trochu mám sklony se víc soustředit na modrou. A samozřejmě, když sedíte na pravé straně, tak je jednoduší se zaměřit na levou stranu.

Nedává to smysl, když se to takhle snažíte vysvětlit. Peterovi to hodně pomáhá, protože navrhujeme hloubku obrazu. Znamená to, že si Peter musí vzít brýle, aby naši práci viděl. Bože, podívejme se na tohle. Páni. Jestli doma máte takovéto brýle, tak byste měli vidět tu kresbu v 3D. Vypadá to skvěle. Vážně trojrozměrné.

- Rozhodně ses zlepšil. - Já vím. Doufám, že se vám tento vlog líbil. Vím, že je to frustrující. Protože nic z toho, co jsme zmiňovali, nemůžete vidět. Nemůžete vidět 3D, ani těch 48 snímků. Nevidíte rozlišení 5k. Ale uvidíte v prosinci 2012 konečně dostanete šanci vidět, o čem jsme mluvili. Každopádně já se musím vrátit na scénu. Zdá se, že už jsou na mě připravení.

Zrovna točíme v borovicovém lese, který není opravdovým lesem. Je to polystyrenový borovicový les. Zakrátko budeme opouštět studio a na pár měsíců se přemístíme na reálné lokace. Takže příště se uvidíme přímo z místa natáčení, někde na Novém Zélandu. Brzy se uvidíme.

Komentáře (54)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Již brzy. :) Teď už je to jen otázka korektury.

180

Odpovědět

jak to vypadá s překladem 5. vlogu?

180

Odpovědět

Už je pátý díl. Nemůžu se dočkat překladu :)

180

Odpovědět

Peter Jackson je pošetilec. Omlouvat se, že nám ukazuje něco co neuvidíme? :) Jeho vlogi jsou perfektní! Rád vidím, jak se na filmu maká.

180

Odpovědět

Nemá smysl vnucovat někomu svůj postoj ... každýmu vyhovuje něco jinýho. Je jasný, že těm, kteří anglicky nebo jiným jazykem neumí ani žbleptnout, tak vyhovuje dabing ... ostatní spíš prosazují opak(pokud nepreferujou pohodlnost :D). Mně osobně dabing nesedí a to hlavně proto, že ubírá herci jeho "um". Např. když si vzpomenu na Johnnyho Deppa v pirátech v orig a dabing verzi, tak tam prostě v překladu nejde vystihnout, jakým způsobem to J. hraje ...

190

Odpovědět

originál s titulky je lepší, můžeš si tím zlepšit cizí jazyk a hlavně veškerý humor je víceméně přesně přeložen, pokud to jde do češtiny přeložit, zatímco při dubingu se musí trefit do anglických slov, aby to vypadalo, že mluví česky.. kvůli tomu je často vtip více či méně upravený a z toho co jsem zatím viděl vždycky ztratí tak minimálně 25% vtipnosti..
prostě to tak je a nic s tím nenaděláš..

kromě toho já osobně mám problém hodně i stím, že pokud slyším jednou originál, tak potom ty dubingové hlasy mi k těm postavám vůbec nesedí a dost mi to vadí, ty hlasy se k nim většinou tak nehodí..

181

Odpovědět

Nesnáším titulky, a v případě 3D filmů to navíc kazí 3D efekt(to netvrdím jen já), sledujete vystouplé titulky a oko se pak nevěnuje 3D efektům zejména ne těm do hloubky.
Jen tak mimochodem na cool jsem velký bojovník za to aby futuramou, big bang theory a himym vrátili ve všech časech na dabing, ze začátku mi oznámili že se jim počty diváků u titulků nezměnili, ale já osobně znám někoho kdo pro Primu dělá na vlivném místě a bylo mi řečeno že zatím co u titulků sledovanost stagnuje, u dabingu vzrůstá stejnou rychlostí jako od prvního reprízování seriálů. Milovníci originálů ale můžou zůstat klidní vedoucí pozice cool slyší právě na vaše hlasy a ne na můj. Takže dokud jim sledovanost neklesne dostatečně budou vznikat další titulky(asi donekonečna).

1826

Odpovědět

Tak ale i u nás už dávaly filmy ve 3D s titulkama...a pokud by dali jenom 3D s dabingem, tak by těch pár 2D projekcí s titulkama bylo pořád vyprodaných, mám pocit ;)

180

Odpovědět

monrat: to je pravda... vem si jak to dopadlo s futuramou, big bang theory a himym... Dabing je vazne svinstvo

180

Odpovědět

Myslim ze Jackson dobre vi co dela a ma urcite o tom vic zkusenosti nez mi vsichni dohromady zda to stoji za to nebo nestoji :) mluvim o 3D ... ze nekomu vadi bryle. No znam hodne znamich co ma predepsane bryle a mit je na nose 3 hodiny zas nedela takovy problem a myslim si ze pri koukani na ten film a jak nas to vtahne do deje uplne zapomeneme ze vubec nejake bryle mame ;) a budeme to jenom hltat. Verim ze se mu to povedete. Tez se moc tesim

180

Odpovědět

3D je super věc...jenom mi na ni vadí v čr jedna podstatná věc a to dabing...kdyby byla nějaká možnost klidně i 1 týdně kdy by se člověk mohl podívat na film v 3D v anglickém znění určitě bych na to chodil rád...teď si raději zajdu na 2D kde se mi nechce zvracet při každé replice...

184

Odpovědět

Ja sice 3D moc nemusim ale u Hobbita urobim urcite vynimku. Peter Jackson je kral... :D nech uz ten film je tu :DDD

180

Odpovědět

josef > 4. videoblog s titulkama? a odkdy, já ho tam teda mám furt bez titulků
Crabman > nikdo tě na to nenutí jít ve 3D, určitě bude existovat i 2D verze pro obyč kina a nebo na to nemusíš koukat vůbec ;-)

182

Odpovědět

Já proti 3D nic nemám, vždyť je to super, vtáhne vás to krásně do příbehu a co si budeme povídat je to pro většinu z nás důvod kino navštívit! Už se nemůžu dočkat, knihu miluju!

181

Odpovědět

jediný co chci při sledování filmový interpretace mojí oblíbený knížky je mít 3 hodiny na nose ulepený, lidma ošahaný a nepohodlný brejle ... proč?!

1810

Další