3D protézy pro psa

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:286
Počet zobrazení:7 406

Dostupnost a pokročilost 3D tisku stále roste a s ním i škála možných použití. Podívejte se, jak tato technologie pomohla psu Derbymu získat náhradní končetiny. Poznámka: Peace and Paws je nezisková organizace, která pomáhá psům bez domova nacházet nové majitele.

Přepis titulků

Derbyho jsem potkala asi před třemi měsíci. Adoptovala jsem ho prostřednictvím Peace and Paws. Narodil se se zkrácenýma předníma nohama. A pokaždé, když jsem viděla jeho fotky a slyšela jeho příběh, vždycky jsem brečela. Nakonec jsem se rozhodla, dobře, postarám se o něj! Musela jsem se pokusit tomu psovi pomoct. Rozhodli jsme se mu pořídit vozík.

Což fungovalo celkem dobře, ale omezovalo to jeho pohyblivost, nemohl si hrát s ostatními psy, zkrátka to nebylo ono. V Derbyho případě používáme pokročilé 3D technologie. To nám umožňuje se do toho opravdu vžít a upravovat digitální modely rychle a jednoduše. Takto můžeme dělat přesně to, co po nás Derrick požaduje. V tomto případě je na 3D technologiích skvělé to, že máme modely uložené v počítači, můžeme je upravovat a je to mnohem rychlejší, než ručně vyrábět formu a třeba pětkrát, desetkrát protézu přebudovávat.

Protézy obecně se musejí hodně propracovat, jejich vzhled a tak. Bála jsem se, aby ta Derbyho k němu skutečně seděla. A tak mě napadlo použít oválný tvar. Hej, Derby! Máš tady nové nohy! Začali jsme s nižším modelem, aby to pro něj nebyl moc šok. Používáme tiskárnu ProJet 5500, která nám umožňuje používat dva materiály najednou.

To bylo při výrobě to hlavní. Zpočátku mě to moc nenadchlo. Ale když jsem ho viděl s tím pobíhat, bylo to ohromující. Prostě jsem tomu nemohl uvěřit. Když je poprvé dostal a rozběhl se, byl tak šťastný, hrozně mě ohromilo, jak mu to s nimi šlo. Chodí běhat s Sherry a se mnou.

Každý den alespoň čtyři, pět kilometrů. Běhá rychleji než my dva, nikdy se neunaví, je z toho tak nadšený. O tom to celé je. Být schopen někomu pomoci, psu, člověku, to je jedno, aby měli lepší život, to je... Zkrátka, není nic lepšího. Překlad: Batrachus www.videacesky.cz

Komentáře (44)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To je tak krásný :') Akorát by mě zajímalo, proč mu tu protézu neudělali trošku vyšší, aby nemusel běhat takhle shrbený nízko u země :(

01

Odpovědět

Nádherné, kolik úsilí dokážou vyvinout, aby mohl pes běhat, ale umírajícímu na rakovinu pak na druhý straně města řeknou, že když sepisoval smlouvu s pojišťovnou, zatajil opar na rtu, který měl v pubertě, takže mu nic neproplatěj = chcípne. :-D

31

Odpovědět

trapárna, zaměřeno na USA, kdybyste raději přeložily diskuzi vědců než happy story jednoho podřadnýho tvora a jeho pejskařský rodiny která má jak palec dolu tak i palec nahoru za herectví a nebo neskutečnou demenci, pak se nedivte že žijete v p****i.

114

Odpovědět

Design by retard

26

Odpovědět

Náhodou mě se to moc líbí :) S evolucí jděte do háje v tomhle případě. Co je na tom špatného?? :D Taky vás střelíme do hlavy, až si zlomíte ruku... protože dát ji do sádry.. "to je přemi proti evoluci!" Blbci fakt :) Pes je evidentně šťastný :)

141

Odpovědět

3D protézy pro psa :D to je zase pojmenování videa (neútočím na videacesky, pokud přeložili nadpis videa) jen aby přitáhlo pozornost...
Co vidím, je akorát reklama na tu tiskárnu, která nezvládne práci víc jak se 2 materiálama. Ale podané to bylo jako největší výhoda :D

U lidí se udělá prostě jenom protéza a nikoho nenapadne přemýšlet o tom, že taky má 3 rozměry. Ale tady, aby co nejvíce lidem ukápla slzička a viděli reklamu na tiskárnu, tak se přitáhne pozornost magickým "3D". Ještě by mohli, pro zvýšení počtu shlédnutí, upravit na:

Pokročilé praktiky z biomedicíny díky 3D BIO protetické protéze z ProJet 5500 zachránily život psovi.

Čím víc bio, 3D, medicína tím vic lajků!

P.S. taky mu mohli udělat pořádnou protézu, když už se tím chtějí chlubit - více odpružení, patičku pogumovanou pro lepší adhezi...atd. (na ledě se mu packy rozjedou jak nic) No možná ze mě mluví jenom profesní deformace, ale toto bych rozhodně s takovým nadšením neprezentoval. I děcka na strojárně by to vymysleli líp

00

Odpovědět

A to by byl takovej problem vytisknout ty ''nohy'' delsi ? Vzdyt chudaka musej bolet zada z toho :/

12

Odpovědět

takhle je to větší sranda a prodá se víc tiskáren ProJet5500!

00

Odpovědět

Záda už asi nepůjdou "vyrovnat", když to má vrozené - od štěněte takhle "chodil". Nyní může jásat. Je to vidět hodně pozitivně.

30

Odpovědět

s**t na psa, hlavně aby se prodalovíc tiskáren ProJet5500!

00

Odpovědět

Měla si vytisknout zdravého psa.

4920

Odpovědět

Ale ta tiskárna umí tisknout jen ze dvou materiálů :(

92

Odpovědět

+BullOver1. atom
2. ???


3. profit

131

Odpovědět

Pes je jídlo, ne kamarád.

3642

Odpovědět

Ty jsi taky jídlo.
Jinak pes pro člověka určitě ne. Nevzdělanci, mohli byste si něco přečíst z vědy o psech. Pračlověk - tedy první lidé, kteří si ochočili vlka (z kterého se stal následně pes), si ho ochočili jako společníka. K jídlu sloužila jiná zvířata. Navíc pes je stále predátor a predátoři se mezi sebou kvůli jídlu zabíjejí jen vyjímečně.
Ale pokud jsi hovado jako někteří chudí c****i nebo chudí číňani, tak asi aj to pro tebe je jídlo. Jsem zvědav, co budeš říkat až oslepneš nebo se ti stane něco, kdy budeš potřebovat pomoc psa. Vřele tobě i těm, kteří s tebou souhlasí, přeji aby vám pes pochcal hlavu a nechal vás trpět a umřít.

2320

Odpovědět

+Vladce lesaty jsi snad zatím největší hovado v roce 2015 co sem viděl :D

117

Odpovědět

+Vladce lesatolik povýšenosti, rasismu a nenávisti v jednom odstavci sem dlouho ne... kecam, vídam na každym kroku

122

Odpovědět

+Vladce lesa_predátoři se mezi sebou kvůli jídlu zabíjejí jen vyjímečně_
zajímavé, že varani se mezi sebou žerou docela často
stejně jako lev vs. gepard vs. hyeny ti se mydlí o potravu tak často, že spíš bývá pravidlem vzájemná regulace počtu (80% lvíčat se nedožije prvního roku života)
vztah mezi delfíny a kosatky také nebývá růžový

10

Odpovědět

+Vladce lesaVladce lesa: takhle škaradě může myslet jenom člověk, který doposud neochutnal psí maso. Budiž ti tedy odpuštěno.

00

Odpovědět

Už hledám pro tebe kanibala :-)

01

Odpovědět

takže vlastně reklama na 3D technologie, hmm

295

Odpovědět

No, nejsem zvěrolékař, ale první věc, která mě napadla, když jsem jej viděl s těmi protézy byla: "Co na to říká jeho páteř."

295

Odpovědět

Asi o nic víc, než když místo po protézách byl ještě víc zehnutej a skákal prakticky po hrudníku... ale říkali tam, že začali s menšíma protézama, tak snad mu daj časem větší a bude se moct narovnat.

380

Odpovědět

+BullOverNo, jenže když byl bez protéz takto zohlý, tak nemohl běhat, takže ta páteř nedostávala tak silné nárazy. Ten vozíček byl právě vysoký tak, aby měl páteř v rovině. Nad většími protézami jsem taky přemýšlel, a zajímal by mě jejich tvar. Mám pocit, že kdyby měli stejný a jen byly větší, tak by se s nimi nedalo běhat. Docela by mě zajímalo, jak to pak řešili.

30

Odpovědět

pá pá evoluce... u psů je to jedno... ale u lidí prokazatelně klesá IQ, je to tím, že blbí lidé mají 10 dětí a chytří mají obvykle jedno a jelikož je prokázáno, že inteligence se dědí... však víte... vítej sociálně-humanistický blbověku... lidé přijmou dekadenci s potleskem a ještě se budou plácat po zádech, jak jsou chytří

2130

Odpovědět

"...prokazatelně klesá IQ..." kdo to prokázal?
"...je prokázáno, že inteligence se dědí..." kdo to prokázal?

418

Odpovědět

+komunardpíše ten co asi nikdy neslyšel o googlu...

217

Odpovědět

+komunardo dědičnosti inteligence se dočtete v každý učebnici genetiky...

10

Odpovědět

Hm celkem zajimave tvrzeni asi tak zajimave jako to moje ..... ale u lidí prokazatelně IQ roste poslednich 40 000 let.

112

Odpovědět

+trdelinNope, IQ je furt stejný, jen se zvyšujou možnosti ho využít.
Ono se vpodstatě nedá říct, jestli IQ roste, nebo klesá - ani dnes ho neumíme úplně přesně změřit, natož pak v minulosti. Mění se pouze to, že chytří lidi se můžou znás projevit, než dřív.

410

Odpovědět

+trdelinNo a nejde přesně o to? Vymýšlet nový odvětví kde se můžou angažovat nový chytří lidi? Ta tvoje teorie je hezká, ale na hovno.

11

Odpovědět

+trdelinHmm... zajímavé svým tvrzením si zároveň své tvrzení vyvracíš
Bohužel IQ lidské rasy pomalu ale jistě od neolitu klesá (začátky zemědělství=přežívají i slabí jedinci)
Naopak antibiotiky a insekticidy neustále "šlechtíme" odolnější bakterie a škůdce pak tu máme klesající plodnost mužů a do 40 let energetickou krizi jsem zvědavej jakech sraček se ještě dožiju

00

Odpovědět

+trdelinteda myslím z čistě genetického hlediska jinak v v americe stoupla inteligence (celopopulačně ) o 3 body když se začala jodovaná sůl nebo něco takovýho

00

Odpovědět

https://cs.wikipedia.org/wiki/Inteligen%C4%8Dn%C3%AD_kvocient ale vůbec nechápu, jak to souvisí s tímto videem!!!

31

Odpovědět

takže: to že inteligence klesá je blbost, lidi se prostě přizpůsobujou prostředí kde žijou a mozek upřednostňuje ty vlastnosti, které přežití napomáhají, třeba staří řekové si zpaměti pamatovali tisíce stran textu ale byla to jen pamět ne inteligence, dneska tak rozsáhlou pamět nepotřebujeme protože google a hlavně knihtisk p**o, tak můžeme dřívěji alokované zdroje zaměřit jinam, třeba jak vymítit nesmyslné představy o eugenice u podobnejch pseudochytráků

10

Odpovědět

+jrd12Pokud chápeš alespoň trochu pedagogiky. Tak prosím :-)
http://neviditelnypes.lidovky.cz/skolstvi-proc-skoly-nefunguji-dzl-/p_spolecnost.aspx?c=A150117_151528_p_spolecnost_wag
Máš k tomu nějaký komentík? Je to bohužel takhle! Učitelé se bojí žáků, studentů a o práci. Tak co mají učit, když žáci nechtějí se učit?
Hmmmm ?????

00

Odpovědět

+jrd12mam k tomu komentík a to ten, že vzdělání a inteligence NENÍ (kupodivu) jedno a totéž

20

Odpovědět

+jrd12a i když je české školství řádně v piči tak (možná navzdory), pořád produkuje inteligenci, to že nevim hlavní město Polska nebo kolik je 20+30 je dneska uplně jedno, protože wiki vole neustále v kapse, daleko zásadnější je umět řešit problémy(pracovní, životní), které jsou v každé době jiné a zasazovat věci do správných kontextů a to tě škola neučí a nikdy neučila, to se učíš na základě zkušenosti. Jak by řekl Platón: expy sou všechno (článek sem nečetl tldr,sry)

01

Odpovědět

+jrd12školství tě má připravit jako produkt pracovního trhu, ne z tebe vychovat inteligentního člověka

10

Odpovědět

+jrd12prostě průměrná inteligence lidstva bude spíš stoupat (evoluce)

00

Odpovědět

+jrd12zrovna teda čtu jeden čínský zenový text mistra Lin-tiho a ten tam přirovnává vzdělání k pouhé sbírce fakt a vědomostí (jako malé dítě když sbírá angličáky), jistě někoho můžete svojí velkolepou sbírkou ohromit ale o vaši inteligenci to nesvědčí zhola nic, opravdové znalosti nabýváš pouhým pozorováním skutečnosti a přemýšlením a pokud si inteligentní dojdeš ke správným závěrům (inteligence se může dědit ale zdaleka nemusí tzn NENÍ dědičná ale je vrozená což je rozdíl že)

20

Odpovědět

:-D Líbí se mi jak je všechno prokazatelně dokázané. Asi se mi opět hodí pravidlo "Jak pod tím nejsou napsané zdroje, tak je to kec" :-D

A vůbec, na co si stěžuejš? Mezi slepými jednooký králem. Tak klidně seď a čekej, až klesně průměrné IQ pod 60 a pak můžeš zazářit!!

A pro ostatní... Tohodle bych se nebál... Lepších pozic je málo a i ty McHranolky mi někdo musí připravit :-D

10

Odpovědět

kde jsi přišel na to, že inteligence je dědičná?
pokud by dva jedinci, kteří mají IQ 130, měli dítě...pak jeho inteligence automaticky nebude 130, ale libovolné číslo...
podle teorie sobeckého genu se i dvěma superjedincům může narodit průměrný, nebo také jedinec ještě lepší;
Miku: za ty prachy (4% HDP) toho naše školství nabízí neskutečně hodně-dokonce bylo vyhodnoceno jako devatenácté nejlepší v rámci světa

00

Odpovědět

pecka :)

813