Novinky z vědy a techniky #103: Neviditelný plášťMindBlow

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:141
Počet zobrazení:13 581

Dotykové povrchy, pokroky v transplantaci ledvin, evoluce mravenců a další revoluční objevy a vynálezy v dnešním díle MindBlow.

Bioboty: video 1; video 2
Sony Future Lab
CRACUNS
Hexapod: video 1; video 2

Přepis titulků

Výzkum z Drexel University odhalil, že jeden rod mravenců, který žil 60 milionů let pod zemí, se přesunul na povrch před 18 miliony let, dorostly mu centra pro zpracování vizuálních podnětů a zvětšil se mu mozek. Vědci z Massachusettské všeobecné nemocnice pracují na regeneraci funkční srdeční svaloviny. Jsou to první krůčky k výrobě lidských srdcí. Tady Kevin z Vsauce!

Tohle je MindBlow! Metaskin umožňuje skrýt předměty před radarem. Roztažitelný materiál vyvinutý na Iowa State University mění elektromagnetické vlny elektrickými prstýnky vyplněnými tekutým kovem. Prstýnky absorbují vlny vysílané radarem. Mělo by tedy být nemožné radarem detekovat předmět pokrytý tímto materiálem. Během 70 let existence PET plastů se vyvinula bakterie, která se jimi umí živit.

Japonští vědci objevili tuto bakterii, která se na plast připevňuje úponkovitými vlákny a za použití dvou enzymů jej rozkládá na základní složky, které nejsou škodlivé pro životní prostředí. Cílem je zrychlit tento proces. V současnosti jim trvá 6 týdnů strávit kousek velikosti nehtu. Počítačové vidění slouží k přesnému nalezení hledaných obrázků. Díky velkému pokroku v roce 2012 jej teď využívá Facebook k rozpoznání obličejů.

Mluvil jsem o tom v 80. díle MindBlow. Obrázky se obvykle vyhledávají podle klíčových slov, což se hodí, když chci najít jakýkoliv obrázek modrého kola, ale nemůžu tak najít konkrétní obrázek modrého kola. Nové počítačové vidění od Shutterstocku používá surová data pixelů v obrázku, aby porozumělo tomu, co obrázek zachycuje. Obrázek si rozdělí podle význačných rysů, které pak použije k hledání podobných obrázků nebo provede vyhledávání podle obrázku v 70milionové databázi.

To vše zvládne v řádu desítek milisekund. Pokrok v počítačovém vidění povede k automatizované dopravě a zraku robotů. Vědci vymysleli, jak transplantovat ledviny od jakéhokoliv dárce. Dárce musí klasicky mít nejen stejnou krevní skupinu, ale i správnou kombinaci šesti antigenů. Takový dárce je mezi 100 tisíci lidí jen jeden. Bohužel jen v USA zemře 4 500 lidí při čekání na správného dárce.

S metodou desensitizace se regenerují nové antigeny, u kterých je nižší šance, že bude nový orgán odvržen. Nižší pravděpodobnost odvržení, vyšší pravděpodobnost přežití. Potenciální průlom pro transplantace ledvin. Nima je přenosný detektor lepku. Když do jednorázové kapsle vložíte vzorek jídla, senzory vám změří, jestli je v něm 20 ppm lepku nebo více. Výsledky se pak objeví na displeji s přesností 99,5 %.

Ve vývoji jsou i podobná zařízení detekující oříšky a mléčné výrobky v jídle. Nový bionický prst umožňuje osobám po amputaci cítit doteky na fantómové ruce. Vědci v EPFL implantovali elektrody do nervového systému pacienta, které dostávají signál z umělého konečku prstu. Osoby se zdravou končetinou měly úplně stejné vjemy. Pomůže to ve vývoji protéz, které dokáží cítit povrchy. V MindBlow #44 jsme mluvili o biobotech, 3D tištěných konstrukcích spojených svalovou tkání, kontrolovaných elektrickým nebo optickým signálem.

Nyní se vědci snaží vyrobit bioboty pomocí neuronů, které by pomocí sekrece neurotransmiterů ovládaly pohyby svalu. Využití by měly při čištění životního prostředí, nebo při čištění cév u lidí s kardiovaskulárním onemocněním. MindBlow #62 představil reálný dotekový displej vyvinutý ve Fujitsu Laboratories.

Pomocí projektoru a kamery a umožňuje digitální manipulaci objektů na stole. Nedávno Future Lab od Sony předvedl svůj vlastní prototyp dotykového povrchu. Jejich systém dokáže identifikovat knihu včetně textu a ilustrací, které se dotykem dají rozpohybovat. Také umožňuje zvýraznit text, čímž ze čtení a učení dělá interaktivní zážitek. Fyzikální laboratoř Johna Hopkinse vyvinula nepilotované létající zařízení, které umí vzlétnout z vodní hladiny. CRACUNS dokáže zůstat a vzlétnout z hloubky několika set stop bez použití strukturálních kovových součástek a strojových povrchů.

Nakonec vám ukážu hexapoda pochodujícího po náročném terénu. A jako vždycky... Díky za sledování! A tady ho máme! Největší pokrok ve sledování televize od vynálezu barevné obrazovky. Vyjměte dálkovou jednotku z její úložné zásuvky a můžete strávit hodiny nerušené zábavy.

Uvidíte všechny programy v ostré černé a bílé. Toto tlačítko mění programy ve vzestupném pořadí a ukazatel na vašem televizoru vám řekne, jaký program právě sledujete. Ano, toto je nejmodernější televizor. Vrcholný úspěch televizního inženýrství. Vymoženost z pohodlí vašeho křesla. Přepychový design! Užitečné zařízení, na nějž můžete být právem hrdí.

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tento Kevin to robí fakt dobre :)

00

Odpovědět

Ta "neviditelnost" má alespoň 6 let

00

Odpovědět

Simvás, kde koupím ten dálkový ovladač? :(

210

Odpovědět

To je teprvá prototyp

60

Odpovědět

Proč označujete tenhle kanál taky jako Vsauce? Potom ve vyhledávání je nemohu rozeznat :(

52

Odpovědět

Vždyť je to snadno rozeznatelné....

00

Odpovědět

Trochu souhlasím ale trochu to rozeznat jde

00

Odpovědět

Za pouhých 70 let existence materiálu PET se sama vyvine bakterie, která se tímto dovede živit a odbourávat na přírodě neškodné látky? No, jestli tohle není indicie vyvažování světového ekosystému z vnějšku, tak teda nevím ....

200

Odpovědět

Mýliš sa. Tú baktériu sme vytvorili s tatkom pred 6000 rokmi spoločne so zvyškom živého tvorstva.

131

Odpovědět

+Ježiš KristusA včems nosíl vodu když eště nebyly PETKY?

40

Odpovědět

+KttV zovretých dlaniach než ste mi ich vy parchanti prederavili klincami :(

00

Odpovědět

To už je nějaké zastaralé se mi zdá :/

00

Odpovědět

Asi najlepšie video za dlhú dobu... Telka s ovládačom, ktorým môžem prepínať z pohodlia kresla ?? Tak to mi hlava neberie...budúcnosť, vážení!

350

Odpovědět

nejzajímavější z celého videa byla beztak ta reklama na konci

331