Novinky z vědy a techniky #107: Jak vyrobit lávuMindBlow

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:57
Počet zobrazení:10 046

Budeme jednou jezdit po prasečích výkalech, je možné hrát na počítači jen nohama a proč se vědci pokouší vyrobit lávu?

Přepis titulků

Vědci z Kalifornského technologického institutu v Pasadeně objevili nový druh parazitické bakterie, která má možná vliv na onemocnění dásní, protože se vyskytuje ve slinách. A z průzkumů vyplývá, že Američané očekávají doručování pizzy drony před rokem 2036. Dřív by to nešlo? Tady Kevin z Vsauce! Tohle je MindBlow!

Geologové si vyrábí vlastní lávu, aby mohli vytvářet a studovat výbuchy. Vědci z Univerzity v Buffalu chtějí pochopit, proč kombinace roztavené horniny a vody někdy způsobuje ohromné exploze a jindy ne. Lávu vyrábí z čediče v magnetické indukční peci, která se umí roztopit na 1 371 °C a po třech až čtyřech hodinách umí vyrobit 38 litrů lávy. Tu pak vylévají do štěrkové prohlubně a než ztuhne, smísí ji s vodou, aby porozuměli nebezpečí sopek v blízkosti oceánu, jezer a ledu.

Tuhle práci chci. Silnice z obnovitelných zdrojů můžou být dlážděné prasečím hnojem. Každoročně se vyprodukuje 160 milionů kubíků prasečího hnoje. Vědci ze Zemědělské a technické státní univerzity v Severní Karolíně vynalezli lepkavé pojivo z prasečího hnoje, které může nahradit asfalt. Výrobní cena je jen 56 centů za galon, což je mnohem levnější než ropa.

Během výroby se naštěstí odstraní i nepříjemný zápach. Cílem je zabránit kontaminaci řek prasečími výkaly a místo toho je využít při stavbě dálnic. Využít šampón až do poslední kapky už nemusí být tak náročné. Povlaky snižující přilnavost jídla už jsou nějakou dobu na trhu, ale na mýdlo nebyly nic platné kvůli jeho povrchovému napětí. Nový povlak plastových lahví vyvinutý na Ohijské státní univerzitě je tvořen mikroskopickými strukturami tvaru Y.

Pomocí nich je mýdlo udržováno nad malými vzduchovými kapsami, aby se nedotýkalo povrchu. To umožní, aby hladce stékalo na vaše překrásné vlasy nebo na vaše překrásné tělo. Když uslyšíte, že máte ptačí mozek, berte to jako lichotku. Myslelo se, že kvůli malé velikosti hůře zpracovávají informace, ale mozky ptáků mají mnohem vyšší koncentraci neuronů než mozky savců. Velcí papoušci můžou mít i vyšší počet neuronů předního mozku než opice.

Díky tomu umí vyrábět a používat nástroje, řešit problémy, poznávat se v zrcadle a plánovat do budoucna. Největší rybu světa můžete sledovat online. Vědci z Conservation International v Indonésii používají vysílačky připevněné k ploutvím žraloka obrovského, aby mohli studovat jejich chování a migrační trasy. Živý přenos na mapě umožňuje komukoliv sledovat, kde se právě nachází Moby, Mitch i ostatní nepojmenovaní žraloci.

Moby se potopil rekordních 1,6 km pod hladinu. Zjistili, že žraloci obrovští jsou většinu času peciválové, Ale někdy se vydávají na záhadné výpravy. Jedna z nich byla dlouhá čtyři tisíce kilometrů a víme, že to nebylo kvůli páření. Takže... No, prostě neví proč. Ovladač GEAR umožňuje hráčům ovládat počítač nohama.

Hráč videoher Gyorgy Levay, přišel v roce 2011 o obě ruce kvůli meningitidě. Společně se dvěma studenty Univerzity Johnse Hopkinse vymyslel ovladač, který může být ovládán dolními končetinami hráče. Tři snímače pod ovladačem připomínajícím sandále zaznamenávají pohyby při naklonění nebo zvednutí paty, které jsou pak převedeny na různé příkazy ve hře. Zatím si s tím úspěšně zahráli Counter Strike, Fallout 4 a WoW. Před 3,9 miliardami let obří černá díra pohltila hvězdu.

Pomocí rentgenového záření, které se dostalo na Zemi 28. března 2011, byl zmapován disk černé díry. Vědci si uvědomili, že pozorují dohru roztržení hvězdy slapovými jevy. Tuto hvězdu roztrhala obří černá díra ve středu galaxie. Část materiálu hvězdy byla vtažena k černé díře a vytvořila akreční disk a výtrysk plazmatu namířený naším směrem. Nakonec uvidíte programovatelného a přizpůsobitelného robota Martyho. A jako vždycky...

díky za sledování! Heterodyny se spojují s aktivátory reakčních stimulů, což způsobuje praskání motorických jednotek. To je dobře! Ne, slečno, to je špatně! Ale regenerativní obvody jsou dyssynchronně přerušovány, což způsobuje zřetězení středních zesilovačů. A to je špatně, že ano?

Ne, to je dobře! Každý den v našich domovech, kancelářích i automobilech pro nás stovky těchto malých robotů dělají více, než si vůbec uvědomujeme. Starají se o běžné úkony a umožňují nám svobodněji žít, pracovat a hrát si mnohem snadněji, ve větším pohodlí a bezpečí. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

v Severní Karolíně objevili jak vyrábět asfalt z prasečího hnoje - v jakým stavu jsou silnice u nás nabývám dojmu že je naši silničáři předběhli o půl století

50

Odpovědět

Yay ,oni vyrábí lávu při stejný teplotě jako se pálí porcelán :D

00

Odpovědět

ani ne. Pálení porcelánu je kolemcca 900 stupňů.
Oni vyrábí lávu při obdobné teplotě (popravdě o něco nižší) jako se pálí glazura na porcelánu

00

Odpovědět

+lenaciaMyslíš přežah porcelánu. Aby ti vznikl "přežahlý střep" tedy nasákavý růžový/béžový střep co se nadále glazuje.
Pak se pálí porcelán tzv "vysoký" výpal na tyto teploty , i vyšší.
Glazura ti vytvoří skelný povrch a probíhají přeměny materiálu díky kterým pak v ruce držíš polo-transparentní střep :-)

00

Odpovědět

,,Také pekné prasce. Škoda jich zožrať."

90

Odpovědět

Los asiente assasino ?! ERES EL SICARIO !!!!!

14

Odpovědět

+Chuan del Toro¿Qué quiere decir por assasino

10