Novinky z vědy a techniky #105: Otisk mozkuMindBlow

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:75
Počet zobrazení:10 780

Nedávno si GradeAUnderA stěžoval na nesmyslné požadavky při výběru hesel na internetu a dnes zjistíte, že vědci z Binghamtonu konečně přišli s elegantnějším řešením. Žádná hesla už vymýšlet nemusíte - heslem bude elektrický otisk vašeho mozku. Tedy alespoň pokud máte doma po ruce vlastní elektroencefalogram...

Přepis titulků

Nejdříve něco k ochraně uměleckých děl před prachem. Inspirováni tlapkami gekona vědci z Yale vyvinuli nepřilnavý plastický materiál, který pomocí elektrického náboje dokáže odstranit prach z povrchů a nalepí jej na své mikroskopické štětinky. Pavoukovec uvězněný v uhličitanu železnatém po 305 milionů let byl nedávno analyzován pomocí CT. Ukázalo se, že jde o neznámý druh, který se velmi podobá pavoukům.

Já jsem Kevin z Vsauce a tohle je MindBlow. Způsob, jakým váš mozek přemýšlí, by se dal použít jako heslo. Na univerzitě v Binghamtonu vymysleli nový způsob biometrie, který snímá reakci mozku na sérii obrázků a je schopný člověka identifikovat se 100% přesností. Nasadíte si tedy EEG a zaznamenávají se specifické změny napětí v mozku při reakci na obrázky celebrit nebo neobvyklá slova.

Z toho je vytvořeno přístupové heslo. Obrázky se můžou i měnit. Na rozdíl od otisků prstů nebo sítnice si tedy svoje mozkové heslo můžete změnit. Teď je čeká těžký úkol. Modifikovat tento systém pro běžného uživatele. V jednom z nejdokonalejších vzdušných tunelů na světě se teď vědci snaží rozluštit tajemství ptačího letu. Zatím je velmi obtížné stabilizovat drony v turbulentním proudění.

Tento nový tunel tedy umožňuje vědcům ze Stanfordu analyzovat, jak ptáci reagují na různé turbulentní podmínky. Kvůli bezpečí ptáků ale nezvyšují rychlost větru na nezvladatelné úrovně. V budoucnosti se v tomto tunelu budou testovat nové modely dronů. V laboratoři robotiky na Stanfordu vyrobili robotického potápěče na průzkum oceánu, OceanOne je podvodní humanoid se stereoskopickým zrakem a čtyřmi senzory na rukách, které pilotovi zprostředkovávají hmatové vjemy. Je to avatar, jehož prostřednictvím se lidé můžou potopit a objevovat i nebezpečné části oceánu.

Už ho použili na průzkum vraku vlajkové lodi krále Ludvíka XIV., ke kterému se lidé dříve nemohli dostat, a dokonce vylovil několik předmětů. AiCure dokáže kontrolovat, jestli pacienti správně užívají své léky. Polovina pacientů totiž podle nich neužívá léky, jak mají předepsáno. Tato aplikace vizuálně ověří prášek a potvrdí, že si jej vezme správný člověk ve správnou dobu. Aplikace se dokáže přizpůsobit chování uživatelů.

Do těchto dat pak můžou nahlédnout lékaři a odhalit nesprávné nebo podezřelé užívání léků. Doufají, že se tak podaří snížit náklady spojené s hospitalizacemi pacientů následkem špatného užívání léků. Vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley zkoumali různé oblasti mozku, které reagují na různá slova. Mapa sémantických systémů ukazuje rozdělení slov na základě jejich významů. Například lidé, čas, čísla, dotyková, vnější nebo místní.

Tento mozek znázorňuje kombinaci aktivity mozku na slova šesti různých lidí. Snad se jim povede naměřit aktivitu více lidí různého vzdělání a původu, aby se ukázalo, jak je tento model spolehlivý. Pomohlo by to porozumět poruchám řeči a různým chorobám, jako je třeba Alzheimer. V MindBlow 82 jsme vám představili SCiO. Příruční spektrometr, který dokáže určit chemické složení předmětů. Po naskenování analyzuje data v databázi a zobrazí výsledek na vašem telefonu. Tyto senzory i s dalším příslušenstvím jdou konečně na trh.

Analyzují sacharidy, tuky a vodu v mléčných výrobcích, masu a zelenině. Také dokáží určit složení prášků proti bolesti. Časem se snad mobilní spektrometry zabudují přímo do chytrých telefonů, a bude tak možné rozpoznat kvalitní a značkové zboží od padělků a také odhalit kvalitu a složení léků. Norská společnost Eeulume vyvíjí robotického vodního hada pro inspekci a údržbu pod mořem. Nakonec vám ukážu opravdového robotického bojovníka.

A jako vždycky... Díky za sledování. Vše připraveno na autopilota. Rozumím, Ohniváku 2. Najeďte na elektronický řídící pruh. Řízení přebírá autopilot. Předejte řízení autopilotovi. To je život!

Bezpečné, skvělé, pohodlné... Nevadí, když si zapálím? Vůbec ne, máme přece klimatizaci. Chcete zmrzlinu nebo chlazený nápoj? - Pomerančový džus, prosím. - Já také. - A já si dám zmrzlinu. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz V každé posteli automatická kontrola spánku a na ohřátí předtráveného jídla máme infravlnku.

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

No, sice to neni tak spatne jako Vsauce3, ale porad to neni Vsauce1 a Majkl! :(

11

Odpovědět

zas jednou opět znovu se mi na těchto videích nejvíce líbí ten RETRO závěr

120

Odpovědět

Zajímalo by mě nakolik se mění otisk mozku v průběhu času. Například: ukážou mi obrázek kočky a psa a vytvoří z toho otisk mozku. Za týden mi zase vezmou otisk mozku, aby to porovnali a já jsem mezitím viděl jak nějakého psa přejelo auto a vtipné video s kočkou. To budou vzpomínky, které se mi vybaví jako první při pohledu na ty obrázky. A mozek bude reagovat jinak, v obou případech to budou silné emoce (např. smutek v prvním a radost v druhém), které nahradí moje staré reakce. Pokud se nepletu, tak mozková aktivita je ovlivněna emocemi a čím silnější emoce tím více je ovlivněna. A na základě emocí jsou aktivovány i různé části mozku (např. agrese vs. soucit).

Mám názor, že to bude ještě méně spolehlivé než fingerprint na mobilech (nehledě na komplikaci s elektrodami). Ale třeba ta technologie najde jiné uplatnění :)

30

Odpovědět

Infravlnka na předtrávené jídlo ... kdo by v takový budoucnosti chtěl žít? Fuj :-D

100

Odpovědět

Ten spektrometr mě zajímá, nedavno jsem to viděl na futurism ... $ 249 pass xD

40

Odpovědět

Nevím jak ostatním, ale mě to přijde ponižující aby mě někdo kontroloval jestli se krmím práškama.

201

Odpovědět

Ještě mě napadly nějaký silný tlumiče bolesti. Aby to lidi nezneužívali. Ale dobrovolně...? Možná kdybych brala více léků (autoimunitní poruchy, pooperační medikace apod.), tak místo odškrtávání by to za mě odškrtla appka a ještě by snížila pravděpodobnost, že si zaznamenám nesprávný lék.. To bych asi brala.

30

Odpovědět

+SleevaPodle videa aplikace funguje jen jako kontrolor jestli jsi si lék vzala a nebo ne, určitě nemůže zkontrolovat jestli jsi spolkla prášek i když tě třeba nebolí hlava a na odškrtávání léků nepotřebuješ aplikaci, úplně postačí tužka a papír. A to ani nemluvím o tom, že jak ty píšeš "silný tlumiče bolesti" (hádám že máš na mysli opiody) se ani nemají legální cestou co do rukou obyčejného člověka vůbec dostat, maximálně tak někde v nemocnici pod dozorem doktora.

00

Odpovědět

Pokud ti to vadí tak na Marsu si vítán.

41

Odpovědět

+MorceAno vadí mi to, protože s takovou za chvíli budou kontrolovat jestli chodím pravidelně na záchod a nebo jestli jím jen jídlo které je pro mě nejvhodnější a potom za odměnu si můžu dát jednou týdně kousek slaninky, ne díky.

70

Odpovědět

+KaštanTakže vlastně začátek filmu Ostrov.

10

Odpovědět

+KaštanPokud tě bude chtít stát kontrolovat tak se odstěhuj do jiného státu ne? Nemyslím to jako rejpnání ale vážně. Přece si nenechám líbit všechno jenom kvůli tomu že to řekla nějaká "autorita" kterou ani neuznávám...

00

Odpovědět

+MorceDěláš to hlavně pro sebe

22