Novinky z vědy a techniky #110: Model okaMindBlow

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:70
Počet zobrazení:8 663

Proč na Harvardu vyrábí robota, který umí kouřit cigarety, jak rozchodit paralyzovanou opici a další objevy a vynálezy ze série MindBlow.

Přepis titulků

Vědci z Georgia Tech vyvíjejí teplou kůži pro roboty. Snímače teploty a dotyku umožňují robotovi dotekem rozeznat dřevo a hliník s 96% přesností. Červ žaludovec, jeden z našich nejbližších bezobratlých příbuzných, dokáže regenerovat každou část těla. Dokonce i nervový systém, vnitřní orgány i hlavu. Lidé možná mají všechny geny, které jsou k tomu potřeba.

Tady Kevin z Vsauce! Tohle je MindBlow! Digitální snímání oka je teď mnohem snazší. V Disney Research v Curychu vyvinuli parametrický model, který umožňuje rychlejší a pohodlnější rekonstrukci oka. Díky databázi předem naskenovaných očí stačí jediná fotka z internetu, abyste vytvořili digitální model oka. Tento systém také umožňuje měnit parametry, jako je hloubka a šířka žil, geometrie duhovky nebo rozšíření zornice.

Jejich algoritmus funguje tak dobře, že dokáže digitalizovat i oči z obrazů. Takže tak! Spiderwort umí nechat vyrůst ucho v jablku. Tato společnost vyvíjí open-source CO2 inkubátor a celulózové biomateriály, abyste mohli kultivovat buňky i u vás doma.

Tkáňové nosiče pro kultivaci většinou pocházejí ze zvířecích nebo lidských tkání, oni ale vyvíjejí tkáňové lešení z rostlin a hub. Tento vynález je právě v předprodeji. Cílem je produkovat cenově dostupné a snadno ovladatelné soupravy pro školy, laboratoře a kutily. Vědci z Harvardu vynalezli robota, který umí kouřit cigarety. Tento přístroj umí zapálit a dýchat kouř až z deseti cigaret najednou. Uvnitř se nachází malý čip pokrytý živými buňkami lidských plic, který umožňuje analyzovat následky kouření.

Také mají 3D tištěné srdce na čipu. Jejich plánem je vyrobit čipy se všemi lidskými tkáněmi, propojit 10 orgánových čipů dohromady a simulovat tím lidské tělo. Vědci přiměli živé organismy vytvářet chemické vazby, které v přírodě neexistují. Vědci z Caltechu tak dokázali vyrobit molekuly s křemíkem a uhlíkem. To až dosud dokázali jen chemikové. Syntetické organické křemíkové sloučeniny se v současnosti využívají v lécích, polovodičích a v počítačových a televizních obrazovkách.

Tato nová metoda, které říkají řízená evoluce, není toxická, je levnější a účinnější a je snazší ji přizpůsobit konkrétním potřebám. Jde spíše o snížení spotřeby drahých kovů a tvorbu vazeb mezi křemíkem a uhlíkem než o výrobu androidů. Alespoň prozatím... Dvě paralyzované opice dokázaly znovu chodit díky rozhraní mezi mozkem a míchou.

Neuroinženýři z Brownovy univerzity zaznamenali elektrické signály z oblasti opičího mozku, která ovládá pohyb. Pak je dešifrovali a odeslali do elektrody implantované v míše. Tyto signály stimulovaly míchu a umožnily opici nejen chodit, ale i přirozeně reagovat na znovu získaný pohyb. Teď zdokonalují hardware, aby jednou mohli pomoct paraplegickým pacientům. SuitX rozšiřuje možnosti lidského těla. Flexibilní exoskelet je navržený, aby snížil výskyt zranění a zvýšil produktivitu.

Umí pomáhat při zvedání, dřepu a ohýbání. Modely backX, shoulderX a legX umožňují ulevit svalům až o 50 %. Jsou navrženy pro pracovníky na stavbě a v továrnách. Navrhli ale i model phoeniX, což je nejlehčí exoskelet na světě, který pomáhá lidem s poruchami pohybu. Nový magnetický inkoust umožňuje vytisknout samoopravitelná zařízení. Mikročástice uspořádané magnetickým polem se po odtržení vzájemně přitahují. To umožňuje samostatné opravy zařízení.

Samostatně se můžou opravit trhliny široké až 3 mm, což je rekord mezi samoopravitelnými zařízeními. Mohly by se z něj vyrábět samoopravitelné baterie nebo nositelné elektrické obvody. Vědci z Northwestern University vynalezli snímač nositelný na kůži, který dokáže změřit složení vašeho potu. Já jsem kožní mikrokapalné zařízení. Pro vyhodnocení prosím naskenujte.

Spustí se aplikace, potvrdí vám, že navázala spojení, a pak telefonem toto zařízení vyfotíte. Díky analýze barev v zásobnících, které jsou naplněné barevnými činidly, dokážeme určit hodnotu glukózy, pH, koncentraci laktátu a chloridů i celkové množství vyloučeného potu v daném čase při cvičení.

Nakonec uvidíte neantropomorfně chodícího robota, což znamená, že nechodí takhle, ale chodí... však uvidíte. A jako vždycky... Díky za sledování! Na operačním sále nainstalovali první osvětlení nového druhu. Žádná část operačního pole už nebude ve stínu!

Nezapomínají ani na čekajícího otce. Zde může být oficiálně informován a trpět v těch nejpohodlnějších podmínkách. Čerstvá matka může zavolat a její dítě jí bude posláno skrze šuplík ve zdi u postele. V tomto dvoumilionovém zařízení otevírají dveře dálkovým ovladačem a v rámci jednoho poschodí se pacienti snadno přemisťují mezi pokoji. Takové jsou plány nemocnice snů. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

nejlepší jsou stejně ty retro záběry na závěr

151

Odpovědět

Program, který namapuje texturu na 3D model? Wow...

41

Odpovědět

To zvládneš i ty za 5min. Stáhni si nějaký program (Blender máš free) udělej "Sphere" a wrapni fotku. Nic těžkýho. Obvid stojí dát tomu, komu se chtělo s**t s tou databází a algoritmu pro select.

11

Odpovědět

+MehJá chápu, že to muselo dát příšernou práci, přitom taková blbost, co? :) Prostě v tom nevidím nic průkopnického, vedle chodící paralyzované opice to působí až hloupě.

11