Novinky z vědy a techniky #109: Stáhněte si vědomostiMindBlow

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:71
Počet zobrazení:10 364

V dnešním díle MindBlow uvidíte, jak vypěstovat rajčata v australské poušti, bezdrátové nabíjení dronů, ovlivňování mozkových funkcí pomocí elektrod a mnoho dalších novinek ze světa vědy a techniky.

Odkazy:

Robot chlazený pocením
Neurotechnologie
Navdy GPS navigace
Sundrop - pouštní farma
E-Postit displej

Přepis titulků

Nová tenká vrstva Quantum-dot nanesená na sklo dělá z oken solární panely. Tato vrstva má životnost čtrnáct let. Teď se vědci pokouší zvýšit její účinnost ze současných 1,9 % na 6 %. Kengoro je humanoidní robot z Tokijské univerzity, který se ochlazuje pocením, Tady Kevin z Vsauce! Tohle je MindBlow! Kernel vyvíjí paměťovou protézu.

Tato společnost investovala 100 milionů dolarů, aby navázala na dvacetiletý výzkum neuroprotéz vedený biomedicínským inženýrem Theodorem Bergerem. Zakladatel společnosti Bryan Johnson chce realizovat své sci-fi plány, jako je stahování vědomostí nebo sdílení vzpomínek. Současný plán ale cílí na pomoc lidem s poruchami paměti. Například za použití algoritmu implantovat elektrody podporující dlouhodobou paměť, aby se obnovily mozkové spoje pacientů s Alzheimerovou chorobou.

Vedlejším produktem by mohla být možnost, jak tisícinásobně zrychlit proces učení. Nový hybridní tkanina dokáže využívat solární i mechanickou energii. Solární články ve tvaru mikrovláken jsou vetkané mezi nanogenerátory, a tvoří tak chytrou tkaninu. Umí se nabíjet při běžném osvětlení a mechanický pohyb umožňuje vyrábět energii díky větru i lidským pohybům. Vědci z Georgia Institute of Technology říkají, že by se z této tkaniny mohly vyrábět například stany, šály nebo záclony.

Navdy umožňuje projekci smartphonu na přední sklo auta. Jedná se o první zařízení rozšířené reality využitelné při řízení. Umožňuje zobrazení GPS navigace a spojení s telefonem, aniž byste přestali sledovat silnici. Ovládání na volantu umožňuje přepínat hudbu a úpravu velikosti mapy. Pomocí gest můžete přijímat a pokládat příchozí volání. Předobjednat jste si jej mohli před dvěma lety a tento týden už rozesílají první kusy.

Mozkový implantát vám umožní dotýkat se robotickou rukou. Neuroinženýři z univerzity v Pittsburghu za pomocí magnetické rezonance zmapovali oblasti mozku pacienta, které jsou zodpovědné za vnímání doteku na různých částech ruky. Když si na nový systém zvykl, pacient dokázal určit místa doteku na robotické ruce se 100% přesností.

Jedná se však o novinku a na vývoji se ještě stále pracuje. Sundrop je první zeleninová farma v poušti, která využívá mořskou vodu. 15 000 tun rajčat se vypěstuje na australské farmě za použití 23 000 zrcadel, která využívají solární energii, a vodu ze Spencerova zálivu. Solární energie umožňuje odstranit sůl z mořské vody. Tak se vyrábí voda vhodná na zavlažování. Další podobné farmy by se měly objevit v Portugalsku a ve Spojených státech.

Tyto e-Paper displeje jsou jako znovu použitelné digitální lístky. Vyvinul je Microsoft Research a jsou poháněné solárním panelem využívajícím světlo v kanceláři. Dokáží vzájemně komunikovat pomocí Bluetooth, můžete do nich instalovat aplikace a snadno je kamkoliv přilepit. Zatím jde jen o prototypy a nejsou tedy veřejně dostupné. Zatím. Drony můžeme nabíjet při letu díky technologii Nikoly Tesly.

Vědci z Imperial College London použili indukční vazbu, kterou vynalezl Tesla. Ta umožňuje bezdrátovou výměnu energie mezi měděnými cívkami. Dostupné by to mohlo být už za rok. Podle nich by to mohlo najít využití u přístrojů ve zdravotnictví a při meziplanetárních cestách. Inženýři ze Stanfordu vynalezli úchopky inspirované gekony, které chytají a pohybují s vesmírným odpadem. Od gekonů jsem se naučil, jak vyrobit malé přilnavé úchytky, které přilnou k hladkým povrchům – solárním panelům nebo palivovým nádržím.

Dokážou snadno přilnout i pustit se. Podobně fungují i zakřivené úchopky. Snadno přilnou k povrchu, pevně drží a pak se dají snadno odlepit. Nakonec vám ukážu pohyby těla aktivovaný pohybový displej. A jako vždycky... díky za sledování! Jsou tací, kteří dnes tvrdí, že už jsme vyčerpali všechny příležitosti.

Že jsme vše dokončili. Máme už vše, ale stále to nestačí. Po mnoho let naftaři proklínali benzín. Byl to obtěžující vedlejší produkt. Vylévali do řek miliony galonů. Pak věda odhalila, že benzín je tekutá koňská síla. V jakékoliv z tisíců zkumavek v našich laboratořích se můžou skrývat miliony pracovních příležitostí zítřka.

Průmysloví vědci a inženýři jsou průkopníci v Americe současnosti. Jsou to tvůrci pokroku, nových průmyslových odvětvích a pracovních příležitostí. Čeká nás ohromná budoucnost! Otevírají se nám nové obzory díky pokroku. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak jako promítané displeje už automobilky běžně nabízejí. To žádná horká novinka není. Podle ohlasů šťastných uživatelů je to pěknej v*ser, překáží to v zorném poli a taktéž nejde vypnout. COKOLI, co strhává řidičovu pozornost / překáží ve výhledu, je pro ostatní účastníky provozu smrtelně nebezpečné. Aneb ptejte se, proč se v civilním letectví nepoužívají HUD displeje :))).

40

Odpovědět

MS v hokeji a žádné vtipné video o hokeji? Tady někdo zaspal... Pome všichni AntiJaajové...Sport co to je.... To jako když se kloužou po ledě, tak to ho mám být součástí? NE! Raději si vezmu knihu a rukou si budu přejíždět přes dva metry dlouhý plnovous. hashtag Hipster

34

Odpovědět

Nejlepší na této sérii jsou vždy ty retro videa na konci!

150

Odpovědět

4:23 - Jasně .. nůžky .. :D

160

Odpovědět

Taky jsem viděl něco jinýho... :D

40

Odpovědět

Žiadne video mi tak rýchlo neubehne, ako tie zo sveta vedy..len samé wow, čo ti pere, wow o,o

151