Novinky z vědy a techniky #106: Levitační rukaviceMindBlow

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:93
Počet zobrazení:12 063

Jak přemýšlí šneci nebo jak zní Mléčná dráha a další objevy a vynálezy uvidíte v dnešním MindBlow.

Přepis titulků

Lucemburská vláda vytváří zákony a nabízí pobídky v hodnotě 5,5 miliardy korun na podporu společností, které chtějí těžit asteroidy. SnotBot je dron od DJI, který pomáhá vědcům při studiu velryb. A to tak, že bezpečně a lehce odebírá jejich hlen. Tady Kevin z Vsauce! Tohle je MindBlow!

GauntLev je levitační rukavice. V Bristol Interaction Group vyvinuli rukavici využívající akustickou levitaci. Umožňuje manipulaci s křehkými nebo nebezpečnými látkami, aniž byste se jich dotýkali. Vyvinuli i jiné nástroje založené na akustické levitaci jako například sonický šroubovák nebo ultra kleště. O akustické levitaci jsme se poprvé bavili v MindBlow 50 v září roku 2012 jako o statickém zařízení.

Tyto nové nástroje umožňují základní manipulaci a ovládání levitujících předmětů, což znamená velký krok vpřed pro tuto technologii. A taky to skvěle vypadá. V Bristolu nezaháleli a ještě vyvinuli zařízení schopné měnit svůj tvar. Cubimorph využívá otočné panty uložené v kostkách pokrytých šesti dotykovými obrazovkami. To umožňuje velké množství programovatelných tvarů. Tento vynález by mohl vést k mobilům, které se umí přestavět na herní ovladače, až se podaří součástky zmenšit, zlevnit a zpevnit.

Jestli jste někdy chtěli slyšet Mléčnou dráhu, můžete poděkovat astroseismologům. Astrofyzici z univerzity v Birminghamu měřili malé změny v jasu hvězd, aby určili jejich stáří a hmotnost. Nedávno zaznamenali oscilace v nejstarší známé hvězdokupě naší galaxie. Je stará 13 miliard let. Takhle znějí.

Rozjedeme to! Ukázalo se, že šneci se rozhodují jen pomocí dvou mozkových buněk. Například jeden neuron vysílá signál o přítomnosti jídla a druhý popisuje šnekovu motivaci. Takže: "Tamhle je jídlo!" a: "Mám hlad!" vede k: "Jde se jíst!" Tato studie může pomoct při výrobě nových systémů rozhodování založených jen na dvou neuronech, konkrétně robotických mozků.

Exoskin je materiál měnící tvar, který vytváří rozhraní poskytující dotekovou zpětnou vazbu. Vyvinuli ho v MIT Media Lab a je vyroben ze silikonových trojúhelníků na pohyblivém podkladě, což umožňuje měnit jeho texturu. Jejich první návrh na uplatnění je volant, který umí reagovat na směr GPS navigace. Budete tedy skutečně cítit, kam máte zatočit.

Jejich hlavním cílem je vyrobit revoluční rozhraní mezi člověkem a počítačem. Aby lidé mohli fyzicky komunikovat s digitálními systémy. Solar Impulse 2 je jednomístné letadlo bez paliva, které nedávno bezpečně přistálo v New Yorku po přeletu Tichého oceánu. Dále ho čeká cesta přes Atlantik. Používá solární panely, kterými dobíjí své lithiové baterie během dopoledne, kdy se pohybuje ve výškách okolo 8,5 kilometrů, a v noci plachtí do nižších výšek a je poháněno bateriemi až do rozednění.

Jednou by se tak mohlo stát čistou a obnovitelnou formou dopravy. V MindBlow 82 v květnu roku 2014 jsme mluvili o Wi-fi oblečení. Koncept BB obleku zahrnoval kromě Wi-fi také GPS a Bluetooth, díky čemuž byste si v oblečení mohli pouštět mp3. Dnes společnost Machina vyrábí technologické oblečení. Třeba bundu, která v kapuci přehrává hudbu po připojení k telefonu přes Bluetooth, nebo novou bundu virtuální reality.

Jsou v ní uloženy senzory, které přenášejí vaše pohyby do virtuální reality. Hráč může tedy ovládat pohyby jen díky své bundě, nemusí mít žádný speciální oblek. Díky novému algoritmu může humanoidní robot Atlas rozeznat nestabilní povrch a samostatně se mu přizpůsobit, aby udržel rovnováhu. Nakonec vám ukážu mozkové rozhraní na ovládání hejna robotů. A jako vždycky...

díky za sledování! Haló? Haló, to je kancelář? Moc vás neslyším. Jako by tam někdo brečel. Nesmíš to hned odsuzovat, má drahá. Ze začátku to může znít nezvykle, říkali to i v reklamě. Nepřipadá mi to moc užitečné.

To nebude nikdo používat. Poslouchej, drahá, přijde doba, kdy to budou používat všichni. Možná budeme volat i do vzdálených měst. Do vzdálených měst? Ach, Johne! Ty jsi takový snílek! Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jen otazka jak je to video stare? Protoze Solar Impuls 2 uz ten oblet zeme dokoncil loni 26. cervence.

00

Odpovědět

Video je z 16/6/2016

00

Odpovědět

+dadik

00

Odpovědět

Věechno je to moc hezky ale vzdycky kdyz pokazdy o necem takovym slysim nebo to nekde vidim ze neco vymysleli novyho a uzitecnyho tak to nikde v praxi nevidim a to uz uzplynula taká doba od toho co sem to videl. Treba ze nejaky typci v americe vymysleli hasici pristroje ktery hasej ohen pomoci zvuku. No zatim vidim vsude normalni plynovy hasicaky a ze by se to melo dobudoucna zmenit to nikde nevidim.

100

Odpovědět

Samozřejmě, ne všechno se uchytí, protože se zjistí, že to není tak užitečné, jak se původně zdálo. Někdy zase trvá desítky let, než původní objev, který je finančně nákladný a nepraktický, vejde na trh jako něco užitečného a dostupného. Ostatně proto taky jsou na konci každého MindBlow ta stará videa o "vynálezech budoucnosti", které dnes už bereme jako samozřejmost.

190

Odpovědět

Ah, je ich tak veľa (106) a preložených je tak málo.. :/

60

Odpovědět

Začal jsem to překládat od dílu 101 a dál budu pokračovat novými. Připadá mi nesmysl překládat 5 let staré video a prezentovat ho jako "Novinky z vědy a techniky" a dokud vychází nová videa, není o materiál k překladu nouze.

300

Odpovědět

+ZarwanSouhlas se Zarwanem. :-)

50

Odpovědět

+ZarwanSúhlasím, ono to ani nebola tak žiadosť o preklad starších dielov, ale skôr povzdych nad tým, že sa to nezačalo prekladať skôr a že sa to, hádam, bude v budúcnu prekladať častejšie. :)

40

Odpovědět

Počkejte si na konec, kde bude pít vodu ze záchodu......instant goose skin

61

Odpovědět

Všechno je to moc pěkný, ale dočkáme se brzy nějakého zajímavého tématu od Michaela?

51

Odpovědět

Atlas je dóst hustej!

70

Odpovědět

Učí se... kdysi sem viděl video jak ho vývojáři šťouchají hokejkou a kopou...
Se jim to vrátí... Atlas se vrátí...

200

Odpovědět

+OhBaterkaViz domácí násilí na robotech:
http://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/s--FzMpHvgj--/fppyyjzutseqc610gdhl.gif
https://media.giphy.com/media/3rgXBINepaeqSr1OfK/giphy.gif
Myslím, že po zveřejnění těch videí dokonce přišlo autorům i několik výhružných dopisů.

120