Novinky z vědy a techniky #108: Elektronická kůžeMindBlow

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:63
Počet zobrazení:10 251

Jak funguje 4D tisk, k čemu slouží požární drony a další objevy a vynálezy ze série MindBlow.

Přepis titulků

Analýza mitochondriální DNA odhalila, že 5 300 let starý pračlověk zamrzlý v ledu nosil bederní roušku z ovčí kůže, tkaničky z hovězí kůže, kalhoty z kozí kůže, kabát z ovčí a kozí kůže a čepici z medvěda hnědého. Vědci ze Stanfordu vyvinuli novou tkaninu, která je na rozdíl od bavlny propustná pro infračervené záření. Když toto plastové oblečení budete nosit, bude vám o 4 stupně chladněji. Tady Kevin z Vsauce!

Tohle je Mind Blow! DuoSkin je rozhraní na vaší kůži. Levný a bezpečný materiál z plátků zlata vyvinutý vědci z MIT Media Lab je podkladem různých modelů připevněných ke kůži. Rozhraní zprostředkovávají bezdrátovou komunikaci, dotykový vstup a obrazový výstup. Toto dočasné kovové tetování umí ovládat mobilní zařízení principem touchpadu nebo do něj můžou být ukládána data jako třeba vstupenky do kina.

Věří, že elektronika na kůži v budoucnu nebude žádnou zvláštností a budeme si těla zdobit snadno ovladatelnými zařízeními. Sci-fi se stalo realitou, když se úspěšně povedlo sekvenovat DNA ve vesmíru. Na palubě ISS použili sekvenátor, aby zjistili sekvenci DNA myši, viru a bakterie. Na Zemi se sekvenovaly stejné vzorky, aby mohli výsledky porovnat. V současnosti to bude možné využít na sekvenaci hub rostoucích na ISS, aniž by museli odesílat vzorky na Zemi.

V budoucnosti by to mohlo najít využití při hledání života na Marsu. Virtuální realita, ovládání myšlenkami a robotický exoskelet učí pacienty znovu chodit. Tento systém umožňuje pacientům s poraněním míchy obnovit volní pohyby svalů dolních končetin a vnímat dotek a bolest v paralyzovaných končetinách. Po dvanácti měsících tréninku, při kterém si pacienti představovali chůzi virtuálním světem, byla na EEG zachyceny signály pro dolní končetiny, které se dříve neobjevovaly.

Speciální rukávy jim dávaly dotekovou zpětnou vazbu při každém kroku a umožňovaly dokonce odlišit chůzi po písku a po trávě. Nakonec mohli vykročit do skutečného světa pomocí robotických trenažérů a výzkum stále pokračuje. Nejstarší nalezené fosílie jsou 3,7 miliardy let staré. Australští geologové v Grónsku objevili nově odkrytou vrstvu sedimentu a minerálů, která byla dříve pokryta sněhem.

Našli zde známky fosilizovaných mikrobiálních vrstev zvaných stromatolity, které tvoří společenství mikroorganismů v mělké vodě. Vzhledem ke složitosti stromatolitů si vědci myslí, že život začal mnohem dříve, než se objevily. Tento objev také zvyšuje zájem o hledání života na jiných planetách. Už je k dispozici dron, který shazuje zápalné kuličky. Bezpilotní protipožární vzdušné zařízení bylo vyrobeno, aby zapálilo oheň na přesně určeném místě, pomocí kterých je možné kontrolovat rozsáhlé požáry nebo chránit ekosystém vypalováním invazních druhů.

Dosud se pro tyto účely využívaly helikoptéry, ale to je drahé a nebezpečné. Toto nové zařízení tedy znamená důležitý pokrok v požárnictví. V EPFL vyrobili robotický stůl na fotbálek. Kamera pod stolem sleduje míček a motory pak ovládají hráče.

Robot už dokáže porazit člověka. Ví totiž, jak jsou rozmístění protihráči a dokáže podle toho reagovat. Teď pracují na tom, aby si dva roboti mohli zahrát proti sobě. 3D tisk už nestačí - teď frčí 4D. Inženýři tisknou polymery měnící tvar. Při zahřátí na určitou teplotu si umí vzpomenout na svůj původní tvar. Podle nich by tento 4D tisk mohl najít uplatnění v medicíně bylo by možné uvolnit lék, když má pacient horečku.

Také by se daly vyrábět solární články, které podle teploty optimalizují výkon. Myslím, že tohle polymerové chňapátko vypadá moc hezky. Takže tak! DFKI v Německu zveřejnilo projekt hledání mimozemského života v oceánech Europy. Nakonec uvidíte ovládání robota virtuální rukou. A jako vždycky... Díky za sledování! Vydáte se na cestu mimo náš svět.

Do světa budoucnosti! Zapomeňte na svět kolem vás, zapomeňte na lidi kolem vás. Vstupujete do Futuramy! Není snadné uvěřit, že je tu trouba, která pomocí elektřiny upeče maso za několik minut a brambory připraví dříve, než stihnete maso naporcovat. Chlazený vozík si můžete přistavit do obýváku nebo až na terasu.

Udrží vaše jídlo a pití chladné během neformální zábavy. Ano, je to skvělý nápad. Vsadím se, že tahle pračka vypere úplně všechno. I mé nejjemnější kousky. Užila sis to? To tedy ano! Všechno, co jsem viděla, bylo jako z jiného světa! Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

V 4:03 mimozemský život nehľadajú v oceánoch Európy, ale na mesiaci Jupitera nazvanom Európa.

44

Odpovědět

V Češtině se píše Evropa a Europa, takže titulky podle mě ok. Akorát tam teda chybí to "Jupiter's moon", ale kdysi mi tu nějaký překladatel vysvětlovat, že tolik slovíček za tak krátkou dobu naše omezené hlavičky nestihnou, takže je překlad občas osekáván o ty nejméně důležité prvky.

73

Odpovědět

+TaanZaujímavé..
A to s tou Evropou v češtine si myslel vážne, ako že by som sa snažil opraviť toto? :D
A i tak to dal ako Európa, čo je správne, lebo aj po anglicky je Európa inak...celkom plodná debata. :)

32

Odpovědět

+RezolutJá netuším, co ses snažil opravit, jelikož tam nic k opravě nebylo.

22

Odpovědět

+TaanAh...len ten...Jupiterov mesiac...spomenúť. - bez toho je tam len Európa, a teda hľadanie mimozemského života v oceánoch Európy. Už rozumieš?

15

Odpovědět

+RezolutAsi jsem se před tím nevyjádřil dost jasně, Europa má v češtině jen jeden význam, a to sice název jupiterského měsíce, takže je jasné, že se jedná o měsíc a ne o kontinent (který se v češtině píše Evropa). Ve slovenštině by se to muselo upřesnit, jelikož pro kontinent i měsíc máte stejný název. Už rozumíš ty mně?

10

Odpovědět

+TaanMyslíš, že bežný človek vie, ako sa volajú mesiace ostatných planét? Vo videu povedal "in jupiter's moon", čo v preklade chýba a rozhodne je treba spomenúť. S rozdielmi medzi slovenčinou a češtinou to nemá nič.

02

Odpovědět

+RezolutNevím jak je to na Slovensku, ale běžný Čech pojem Europa a Evropa rozezná. :)

30

Odpovědět

Super video :) cast 01:05 mi pripomenula serial Extant http://www.serialzone.cz/serial/extant/

00

Odpovědět

opět to sem musím napsat, nejlepší z celého videa je závěrečné retro okénko pokud byste nevěděli..

131