Novinky z vědy a techniky #104: TeslaforézaMindBlow

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:94
Počet zobrazení:14 157

Převratné materiály i pokroky v medicíně vám představí Kevin z Vsauce2.

Přepis titulků

Nový roztahovatelný materiál ze Stanfordské univerzity se umí opravovat za pokojové teploty. Může se využít v samoudržovatelných obvodech nebo v elektronické kůži protéz či robotů. Vědci z EPFL navrhli nový model, který popisuje, jak mozek zpracovává informace. Podle nich je podnět zpracován v podvědomí a pak je prezentován vědomí v 400ms intervalech, kterým říkají plátky času.

Tady Kevin z Vsauce! Tohle je MindBlow! Teslaforéza dokáže pomocí silového pole uspořádat nanovodiče. Cívka vyvinutá vědci z Rice University osciluje pozitivní a negativní náboj v každé uhlíkové nanotrubičce, čímž je pospojuje dohromady. Povedlo se jim vytvořit funkční obvod se dvěma LED napájený magnetickým polem cívky.

Poprvé se tak podařilo elektrickým polem pohnout předměty ve velkém. Podle nich to povede k pokrokům v regenerativní medicíně a k vyspělým systémům, které se dokáží samovolně poskládat. SkinHaptics používá ultrazvuk k vytvoření dotykového vjemu pro spojení s počítačem. Vysílá ultrazvuk skrze vaši ruku což v ohnisku na vaší dlani vytvoří pocitový vjem. Prototyp je zatím moc velký, ale už pracují i na malé verzi tohoto zařízení.

Plánem je spojit to jednoho dne s technologií ohebných displejů na ruce do interaktivního elektronického zařízení, což by se dalo krásně spojit s ultraflexibilní organickou fotonickou kůží. Tato chytrá e-kůže vyvíjená na univerzitě v Tokiu umožňuje zobrazení dvojbarevného loga a červeného displeje se sedmi segmenty. Tento displej, který je několikrát tenčí než kožní epidermis, by také mohl sledovat váš zdravotní stav a koncentraci kyslíku v krvi. Další vývoj se bude soustředit na lepší odolnost e-kůže a na lepší zdroj energie jako ohebné baterie nebo energie vyráběná z tělesného tepla.

Nervový bypass umožnil muži rozhýbat svou ochrnutou ruku. V roce 2014 vědci na univerzitě v Ohiu implantovali čip do mozku Iana Burkharta a vyvinuli algoritmus, který mění mozkovou aktivitu na impulzy pro elektronický rukáv, čímž obešli poškozenou míchu. Za méně než dva roky práce a tréninku s tímto systémem pokročil od zvedání lžíce až po hraní Guitar Hero a používání kreditky.

Tento systém by mohl v budoucnu pomáhat pacientům po mrtvici a jiným postiženým. Nejspíš jsme o krok blíž k funkčnímu chytrému oblečení. Vědci na Státní univerzitě v Ohiu dokázali vetkat elektrické obvody do textilu s přesností na desetinu milimetru. Dokonalá velikost na zabudování senzorů a paměťových zařízení do oblečení. Dalším krokem můžou být antény na smartphony uvnitř trička, oblečení sledující sportovní výkony nebo obvazy, které by mohly informovat o uzdravování tkání.

Nejlepší na tom je, že tyto tkaniny jsou na dotek stejné jako běžná látka. V MindBlow #43 v červnu roku 2012 jsme vám ukázali Joggobota. Drona, který dokáže sledovat běžce pomocí speciálních značek na tričku. Skydio je nový dron, který dokáže sledovat cyklisty a běžce a vyhýbat se překážkám. A to i bez speciálních triček. Používá vícekamerové systémy a sám provádí výpočty, kterými plánuje trasu, není to jen pouhé oblétávání předmětů, které stojí v cestě. Zatím jde pouze o prototyp, ale chtějí jej uvést na trh a umožnit tak zákazníkům kouzelný zážitek.

Ještě se koukněte na tuto pozměněnou realitu od Magic Leap. Toto video natočili pomocí technologie smíšené reality. Nakonec vám pustím animaci od NASA o budoucnosti průzkumu vesmíru. A jako vždycky... Díky za sledování! "Rok 1999 podle Philco-Ford z roku 1967" Nakupování dotykem prstu bude jedno pokrokových domácích zařízení.

Tato videokonzole bude připojena k obchodu dle jejího výběru. Tam bude kamera snímat zboží, které si tlačítkem bude vybírat. Vše, co si manželka vybere na své konzoli, zaplatí její muž na své konzoli. Všechny účty a poplatky budou vyřízeny elektronicky. K tomu může využít přístroj elektronické korespondence, který umožní okamžitou komunikaci psanou formou mezi lidmi na celém světě. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Promiňte ten výraz, ale tohle je neskutečná mrda, co nás jako lidstvo čeká :D. Jen mě mrzí, že u spousty věcí již nebudu. Snad aspoň ten konec vesmíru stihnu.

110

Odpovědět

Docela bych rád nahlédnul do mysli lidí, kteří posouvají lidstvo dál. Jaký by to asi byl rozdíl v toku myšlenek od mých : "Měl bych se učit, třeba by jsem tomu měl šanci i porozumět na takové úrovni, díky které bych byl světu i sobě prospěšnější. Nááh... kašli na to, ten Kancl se po třetí sám nedokouká!"

61

Odpovědět

Je fajn vždycky vidět nějaké video z minulosti, jak si lidi dřív představovali budoucnost. :-D Jsem rád, že jsme daleko dál. :-D
A taky je super ten sexismus tam. Žena si vybere, muž zacvaká. Jasný. Jsem snad ještě raději, že jsme se hnuli od tohohle. Ženy jsou schopny si na sebe vydělat a muž tu není jen otrok pro jejich potřebu.

201

Odpovědět

Ah, kiež by som mal doma ten prístroj elektronickej korespondencie aka home post office...to musí byť paráda!

61

Odpovědět

Mně by stačil ten platící manžel...

161

Odpovědět

+TriiciiieTo je veľmi milé a cítim sa byť polichotený, ale ja som stále len študent, takže...chápeš... :/

30

Odpovědět

+RezolutJá si počkám :D

40

Odpovědět

Skydio dron? Neni lepší si pořídit holuba s kamerou jako měli za války?

70

Odpovědět

nejlepší zase ta vize budoucnosti na konci

230

Odpovědět

škoda že nejsem feministka, byl bych pořádně nasranej :D

71