Thumbnail play icon

Jordan Peterson o rovnosti pohlaví, patriarchátu a humrech

94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:369
Počet zobrazení:18 492

Kanadský klinický psycholog a profesor Jordan Peterson v rozhovoru pro britskou televizní stanici Channel 4 rozebírá některé problémy moderní představy o rovnosti pohlaví, mluví o rozdílu v platech žen a mužů a nakonec také vysvětluje, co máme společného s humry.

Poznámky:
Financial Times Stock Exchange 100 (FTSE) je index, který ukazuje tržní hodnotu 100 největších společností se sídlem ve Velké Británii.
James Damore je bývalý zaměstnanec Googlu, který zpochybňoval firemní politiku týkající se diskriminace. Ve své kritice také mluvil o biologických rozdílech mezi oběma pohlavími, které ovlivňují talenty mužů a žen pro různé činnosti a zaměstnání.

Komentáře (149)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

v roce 2015 byla publikovana studie (source nize), podle ktere existuje statisticky vyznamna korelace mezi vyskytem vzacneho lidskeho genu pro nejakou nove objevenou bilkovinu (nejaky receptor na nervovych bunkach) u lidi a jejich charakterovymi vlastnostmi + rocnim prijmem. U techto lidi si vedci vsimli predevsim nizsi empatie a vetsi asertivnosti-- jak presne to funguje a co presne ta bilkovina dela neni znamo, ale zda se ze tito lide casto konci na manazerskycho vedoucich pozicich a co je zajimave, zeny s timto genem byly mene casto matky.. pozor ne kvuli tomu ze by byly kvuli genu neplodne, v dotaznicich uvadeli napr ze jeste cekaji, nemeli vhodneho partnera, ci dali prednost kariere.
Ma otazka zni: Je fer, ze tito "obdarovani" maji lepsi a lepe placene prace? Diskriminuje nase spolecnost lidi bez onoho genu?
Jakmile se gen dostane do povedomi sirsi verejnosti, nekterym firmam by se mohlo vyplatit tyto lidi prednostne zamestnavat. V budoucnu by si takovy "obdarovany" zajemce mohl napr. do zivotopisu dat certifikat o tom, ze ma 5x vyssi pravdepodobnost lepsich dlouhodobych vysledku diky sve vrozene (geneticke) vyhode.
Ma otazka zni: Je "spravne" takove lidi zvyhodnovat? Nediskriminovali bychom timto lidi, kteri gen nemaji, ale klidne by mohli byti lepsi kdyby dostali sanci? Meli bychom zavest zakon ktery by narizoval rovny pomer mezi lidmi s genem a lidmi bez genu, pripadne pomer odrazejici populacni rozdeleni? Dodavam, ze takoveto usporadani by bylo mene efektivni nez se 100% temi "obdarovanymi".

Pokud jste docetli az sem a prisly vam tyto otazky zajimave, popremyslejte nad nimi. Vsechno o tom genu jsem si vymyslel, mozna nic takoveho neexistuje, mozna jo, ale nevime o tom. Kazdopadne nikdo nevi, jestli a do jake miry je gender pay gap zpusobeny odlisnymi biologickymi mechanismy muzu a zen a do jake miry diskriminaci. Pokud budeme kvotami tlacit na rovny pomer zen a muzu na vsech pracovnich pozicich (krome popelaru samozrejme), nepovede to k vyssi efektivite.

30

Odpovědět

Už po přečtení prvního souvětí mi bylo jasné, jak to myslíte. Jediný problém těchto lidí totiž nemůže být logicky žádný gen, příroda tak hloupá být nemůže. To jen tito jedinci jsou dovedeni k této debilitě touhou po moci a penězích a zapomínají na energie, ze kterých jsme tvořeni a že karma neodpouští. Karma prostě funguje podle fyzikálních zákonů.
Takže hamty , hamty, hamty, chci mít víc než tamti a morálně pokřivený vyžírka , o kterém výše píšete, je na světě.

01

Odpovědět

Na začátek, jsem feministka. Jakože fakt, muži a ženy mají stejnou hodnotu jako člověk, odstrkovat někoho na základě pohlaví je hrozné atd. Fakt feministka.

Ale kriste pane, ta moderátorka mě tak neskutečně štve! Chtěla jsem si poslechnout odborný názor na rovnost pohlaví a patriarchát, ale nemůžu, protože moderátorka svému hostu neustále skáče do řeči, vkládá mu slova do úst a zcela evidentně se ho snařží dotlačit k nějakým machistickým řečem, na kterých by ho pak mohla ugrilovat.
Ve výsledku se nedozvím nic, moderátorka mě pardon sere a v dlouhodobém horizontu jen přispívá k tomu, že si lidé udělají na feministky názor, že jsou to hloupé slepice, co kolem sebe dupou jak děti na pískovišti a ječí, aby neslyšely cizí názor.

Prosím, zapřísahám vás – feministky nejsou jen dilinky, co kolem sebe bezhlavě máchají a neumějí přemýšlet. Vážně, je to jen jedna "moderátorka", nezastupuje úplně všechny, Jo? Prosím, neudělejte si kvůli jedné krávě názor, že všechny feministky jsou krávy.
Ještě doufám, že takhl mluvit má nařízeno vedením, ale to nemáme jak zjistit.

130

Odpovědět

A když se objeví úspěšný bohatý muž, feminizmus jako mávnutím kouzelné hůlky Harryho Pottera zmizí :)

20

Odpovědět

Samozřejmě, že jsi VEMINISTKA, když máš "vemena"....
Ale pokud nemáš "vemena", tak jsi skutečně rovná...

Toto není provokace, ale jaksi "chytrému napověz a hloupého kopni".

00

Odpovědět

Schválně si všimněte, jak se ta moderátorka snaží všechno překroutit, a vnutit panu profesorovi něco, co nikdy nevypustil z úst. Je vidět, že se vůbec nezamýšlí nad tím, co se jí snaží vysvětlit a pořád si mele ty své zaryté feministické pravdy. Nepřijde mi ani trochu objektivní. To místo beztak dostala jenom kvůli vagíně mezi nohama.

151

Odpovědět

Myslím, že ta moderátorka je moderátorkou jen díky úsilí vedení o genderovou vyváženost.

182

Odpovědět

Nejdříve jsem si myslel, že ta moderátorka je hloupá, že vůbec nerozumí tomu, co jí Peterson říká. Později jsem pochopil, že opak je pravdou. Ona dělá svoji práci výborně, přesně toto se od ní očekávalo a ona svůj úkol splnila na jedničku. Ona tam neprezentovala svůj názor, ale názor odpůrkyň Petersona.

101

Odpovědět

+BodieNo, vadím mi jak mu neustále skáče do řeči, obrací každé slovo a mluví docela dost agresivně.. tako srovnání : Drtinovská x Veselovský.

40

Odpovědět

Moderátorka nám v tej jej obhajobe žien veľkú službu neurobila. Až rozmýšľam, či zámerne prekrúcala jeho slová alebo naozaj nemala kapacitu mu porozumieť.

291

Odpovědět

Moderátorka ze začátku byla milá, počkala, než Jordan domluví, bez problémů diskutovala, ale jakmile se dostala k rozdílům mezi pohlavím, slyšela jen to, co chtěla a skákala Jordanovi do řeči. Naštěstí se pan Peterson nenechal a vždy ji uzemnil. Skvělé video.

251

Odpovědět

Teda tu moderátorku jsem nedávala!!!! Ta ženská buď nechtěla, nebo fakt nechápala, co on říká....bych ji vyhodila...

81

Odpovědět

Když chce moderátorka tak tu rovnost, tak si myslím, že moderátorovi-muži by za to překrucování slov už dávno jednu natáhnul. :)

51

Odpovědět

Ľudia si niesú rovný a rovnosť vôbec neexistuje... Nieje to nič iné, ako komunistická idea.

108

Odpovědět

Tyhle věčné diskuze o "rovnosti pohlaví" už mi vážně lezou na nervy.

Muži a Ženy si nikdy nebyli a nikdy nebudou rovni. Ačkoliv nemám rád generalizování a na obou stranách samozřejmě najdeme vyjímky, pojďmě se podívat na pár faktů (najedná se o názory, ale vědecky prokázané fakta). Muži mají větší fyzickou sílu, výdrž a mentální odolnost. Ženy mají zase vyšší empatické schopnosti a jsou talentovanější v dělání více věcí najednou. Pak je tu samozřejmě otázka platu a věčné stěžování, žen, že dostávají o něco méně. Je třeba se na to dívat pragmaticky. Ředitelé firem (většinou) nejsou idioti. Představte si, že vaše firma investuje obrovské množství času a peněz do výcviku pěti nových pracovnic a po dvou letech (kdy už jsou všechny profesionálky) vám čtyři z nich odejdou nejdřív na mateřskou a pak na rodičovskou dovolenou (takže zmizí až na 3 roky). V nejhorším případě, bude jedna nebo více z pracovnic na vysoké pozici a ve firmně nebude nikdo dostatečně schopný kdo by ji nahradil. Ztráty mohou jít do miliónů. Takže pokud se ptáte mě, tak je mi naprosto jasné, proč se ženám vyplácí průměrně o nějakých 10% menší plat. Na některých pozicích Ženy prostě představují riziko, kterému se snaží firmy vyvarovat. Čím je vyšší a odpovědnější pozice, tím je riziko větší, protože ztráta takové osoby by kritické době by mohla být katastrofální. Co když vám vaše nejlepší právnička odejde týden před začátkem soudu, který může pohřbít vaši firmu?

Takže ne, muži a ženy si nejsou rovni, protože jejich talenty společně s psychickými a fyzickými vlastnostmi je činí příliš odlišnými a každá strana se lépe hodí k vykonávání jiných činností.

2014

Odpovědět

Všeobecně muži více riskují, s tím souvisí i to že zpravidla páchají nejvíce kriminality a jsou u nich častější sebevraždy. Co se týče mentální odolnosti, tak ženy lépe potlačují agresivitu. https://cs.wikipedia.org/wiki/Mu%C5%BE.

70

Odpovědět

Muži a ženy si rovní jsou, nejsou stejní :)
Ve svém příspěku to říkáš, ale bacha na slova. Mezi "rovný" a "stejný" je rozdíl. Stejní nejsme, rovni si ano.

60

Odpovědět

+AmiaMuži a ženy do sebe zapadají a takhle PŘIROZENĚ spolu vychází.
A to ostatní je prostě sčestné a ukončující "recyklaci duší" - životního koloběhu, jak jej známe...

01

Odpovědět

Asi tak třetí video na které koukám po druhé. Naprosto famózní. Já sám ze svých omezených pracovních zkušeností s několika stovkami žen a můžu napříč obory. Bych doplnil že i když občas narazím na neskutečně schopnou ženu která myslí racionálně, logicky a nezakládá rozhodování na pocitech a hlavně citech. Tak ve většině případů, bohužel jsou schopnější muži. Dá se s nimi lépe jednat a pokud něco poserou a já jim to vytknu tak nejsou týden nasraní a nedávají mi to najevo v další komunikaci, ale bud se seřveme navzájem a nebo je sere to že jsou za debila a jedeme dál, ale bohužel ženy ve většině případů tohle nedokáží. A další věc jsou pracovní procesy. Pokud je tam převaha žen a není tam žena s těmi tzv mužskými vlastnostmi je to chaos a prostě bordel. Na druhou stranu pokud je mi ochotný někdo pomoci pracovně nad rámec svých pracovních povinností nebo ve volném čase jsou to většinou ženy. A pokud už narazím na ženu schopnou je ve většině případů více schopná a kompetentní než muž.

285

Odpovědět

Tak jo, nesouhlasím s ničím, co Peterson říká, ale souhlasím s tím, aby to říkal. Tohle je naprosto regulérní (i když mám nesmysl negativních adjektiv pro další označení) světonázor. Zastávat takový postoj (přirozený řád, hierarchie, tradiční úloha pohlaví - a tady ať mě klidně opraví ti bois/girls, co ho nepovažují za konzervativního, když se po celej rozhovor explicitně opíral snad jenom o tyhle tři věci a zároveň je to volná definice konzervatismu na Wiki) je ve veřejným prostoru ale přece úplně stejně v pořádku jako mít názory opačný. Nám všem by mělo jít především o to, že takový debaty udržíme v demokratickém rámci a přestaneme do něj pouštět pokřivený stanoviska extremistů z obou stran a neuznáme byť minimální toleranci extremistických názorů jenom proto, že je mi blíž než názor levicový. Takový příklad jsem uvedl záměrně, neboť minimálně levice v Čechách, a to prosím i ta radikální, si poměrně viditelně uvědomuje někdy až neuvěřitelnou demenci svých vlastních představitelů (ČSSD je očividně pro více levicově zaměřených lidí v aktuálním složení stranického předsednictva úplně stejně nevolitelná jako ANO, SPD a komunisti). Ještě jsem neslyšel pravicového politika/pravicové uskupení distancovat se od VK ml. nebo Černochové, vlastně ani jejich vlastní strana toho není schopna. A anarchokapitalismus je ve finále stejně radikální forma státního zřízení, jako komunistický socialismus. Tohle je výchozí pozice, ze které bychom měli vystupovat - nezaujatě, ale stále kriticky vůči cizím názorům, pokud se pohybují v mantinelech demokracie.

337

Odpovědět

Kde přesně se ve videu opíral o tradiční úlohu pohlaví a přirozený řád?

114

Odpovědět

Kde se opíral o hierarchii? Přirozeným řádem a tradiční úlohou pohlaví myslíš geneticky zakódované odlišnosti mezi mužem a ženou? To není názor, ale fakt. A "my" máme v !!demokratickém rámci!! přestat pouštět ty špatné názory? Nemusíš 10x opakovat, že jdeš do leva, z těch blitek to lidi pochopí... Mimochodem o jakých pravicových uskupeních mluvíš? Protože já vidím jen levici, nebo středovou levici kamuflující se za pravici. A nakonec ankap není forma státního zřízení, jelikož nepočítá s účastí státu.

175

Odpovědět

1. Hustý ancap na videacesky :-D

2. Buď jsi se na to nedíval. A potom ok, nebo jsi se na to díval a potom nok.
Kde ten, jistě moudrý pán říká, ženská má být v kuchyni? On naopak velmi pečlivě volil slova tak aby přesně vyjádřila intenzitu tvrzení, tak jak ji vyjádřit chtěl. To ostatně oceňují na jeho projevu nejvíce.

3. To o politice byla tvoje náhlá potřeba se vyjádřit a proto to přejdu mlčením. Ostatně soudím, že by to bylo stejně zbytečné.

4. Bohužel. Ancap není extrémní forma státního zřízení, ale bezstatní uspořádání společnosti. Čili z logiky věci nesmysl.

Ještě o tom co píšeš přemýšlej a vyveď své teze do extrému. Pokud budeš souhlasit se vším co si myslíš po tom co stejné schéma aplikujes na absurdních příkladech, tak máš konzistentní vidění světa. Nevěřím, ale že jsi to udělal.

132

Odpovědět

Dobrý den, toto video a dalsi od Petersona máme už nejakou dobu přeložená, psal jsem vám mail na videacesky i u jeho minuleho videa, mohl by někdo odpovědět ať nepřekládáme totéž dvakrát?

62

Odpovědět

Ahoj, napsal jsem ti e-mail, tak se ozvi touto cestou ;-)

12

Odpovědět

mas kanal na YTB?

10

Odpovědět

Odpovědět

Reklama na asertivitu a argumentaci. Přesně to, co dnes ve společnosti citelně chybí. Tohle bych 3 denně pouštěl dětem ve školách, diskutérům na novinkách i Pitomiovi ve sněmovně.

252

Odpovědět

To by nedopadlo na úrodnou půdu.

151

Odpovědět

“The stupid man’s smart person” - nejpřesnější Petersonova přezdívka. Důkazů jen tady v "diskuzi" přehršel.

742

Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK