Thumbnail play icon

Jordan Peterson o rovnosti pohlaví, patriarchátu a humrech

94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:314
Počet zobrazení:12 237

Kanadský klinický psycholog a profesor Jordan Peterson v rozhovoru pro britskou televizní stanici Channel 4 rozebírá některé problémy moderní představy o rovnosti pohlaví, mluví o rozdílu v platech žen a mužů a nakonec také vysvětluje, co máme společného s humry.

Poznámky:
Financial Times Stock Exchange 100 (FTSE) je index, který ukazuje tržní hodnotu 100 největších společností se sídlem ve Velké Británii.
James Damore je bývalý zaměstnanec Googlu, který zpochybňoval firemní politiku týkající se diskriminace. Ve své kritice také mluvil o biologických rozdílech mezi oběma pohlavími, které ovlivňují talenty mužů a žen pro různé činnosti a zaměstnání.

Komentáře (157)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Myslím, že ta moderátorka je moderátorkou jen díky úsilí vedení o genderovou vyváženost.

41

Odpovědět

Nejdříve jsem si myslel, že ta moderátorka je hloupá, že vůbec nerozumí tomu, co jí Peterson říká. Později jsem pochopil, že opak je pravdou. Ona dělá svoji práci výborně, přesně toto se od ní očekávalo a ona svůj úkol splnila na jedničku. Ona tam neprezentovala svůj názor, ale názor odpůrkyň Petersona.

20

Odpovědět

+BodieNo, vadím mi jak mu neustále skáče do řeči, obrací každé slovo a mluví docela dost agresivně.. tako srovnání : Drtinovská x Veselovský.

00

Odpovědět

Moderátorka nám v tej jej obhajobe žien veľkú službu neurobila. Až rozmýšľam, či zámerne prekrúcala jeho slová alebo naozaj nemala kapacitu mu porozumieť.

150

Odpovědět

Moderátorka ze začátku byla milá, počkala, než Jordan domluví, bez problémů diskutovala, ale jakmile se dostala k rozdílům mezi pohlavím, slyšela jen to, co chtěla a skákala Jordanovi do řeči. Naštěstí se pan Peterson nenechal a vždy ji uzemnil. Skvělé video.

130

Odpovědět

Teda tu moderátorku jsem nedávala!!!! Ta ženská buď nechtěla, nebo fakt nechápala, co on říká....bych ji vyhodila...

40

Odpovědět

Když chce moderátorka tak tu rovnost, tak si myslím, že moderátorovi-muži by za to překrucování slov už dávno jednu natáhnul. :)

20

Odpovědět

Ľudia si niesú rovný a rovnosť vôbec neexistuje... Nieje to nič iné, ako komunistická idea.

67

Odpovědět

Tyhle věčné diskuze o "rovnosti pohlaví" už mi vážně lezou na nervy.

Muži a Ženy si nikdy nebyli a nikdy nebudou rovni. Ačkoliv nemám rád generalizování a na obou stranách samozřejmě najdeme vyjímky, pojďmě se podívat na pár faktů (najedná se o názory, ale vědecky prokázané fakta). Muži mají větší fyzickou sílu, výdrž a mentální odolnost. Ženy mají zase vyšší empatické schopnosti a jsou talentovanější v dělání více věcí najednou. Pak je tu samozřejmě otázka platu a věčné stěžování, žen, že dostávají o něco méně. Je třeba se na to dívat pragmaticky. Ředitelé firem (většinou) nejsou idioti. Představte si, že vaše firma investuje obrovské množství času a peněz do výcviku pěti nových pracovnic a po dvou letech (kdy už jsou všechny profesionálky) vám čtyři z nich odejdou nejdřív na mateřskou a pak na rodičovskou dovolenou (takže zmizí až na 3 roky). V nejhorším případě, bude jedna nebo více z pracovnic na vysoké pozici a ve firmně nebude nikdo dostatečně schopný kdo by ji nahradil. Ztráty mohou jít do miliónů. Takže pokud se ptáte mě, tak je mi naprosto jasné, proč se ženám vyplácí průměrně o nějakých 10% menší plat. Na některých pozicích Ženy prostě představují riziko, kterému se snaží firmy vyvarovat. Čím je vyšší a odpovědnější pozice, tím je riziko větší, protože ztráta takové osoby by kritické době by mohla být katastrofální. Co když vám vaše nejlepší právnička odejde týden před začátkem soudu, který může pohřbít vaši firmu?

Takže ne, muži a ženy si nejsou rovni, protože jejich talenty společně s psychickými a fyzickými vlastnostmi je činí příliš odlišnými a každá strana se lépe hodí k vykonávání jiných činností.

1212

Odpovědět

Všeobecně muži více riskují, s tím souvisí i to že zpravidla páchají nejvíce kriminality a jsou u nich častější sebevraždy. Co se týče mentální odolnosti, tak ženy lépe potlačují agresivitu. https://cs.wikipedia.org/wiki/Mu%C5%BE.

50

Odpovědět

Asi tak třetí video na které koukám po druhé. Naprosto famózní. Já sám ze svých omezených pracovních zkušeností s několika stovkami žen a můžu napříč obory. Bych doplnil že i když občas narazím na neskutečně schopnou ženu která myslí racionálně, logicky a nezakládá rozhodování na pocitech a hlavně citech. Tak ve většině případů, bohužel jsou schopnější muži. Dá se s nimi lépe jednat a pokud něco poserou a já jim to vytknu tak nejsou týden nasraní a nedávají mi to najevo v další komunikaci, ale bud se seřveme navzájem a nebo je sere to že jsou za debila a jedeme dál, ale bohužel ženy ve většině případů tohle nedokáží. A další věc jsou pracovní procesy. Pokud je tam převaha žen a není tam žena s těmi tzv mužskými vlastnostmi je to chaos a prostě bordel. Na druhou stranu pokud je mi ochotný někdo pomoci pracovně nad rámec svých pracovních povinností nebo ve volném čase jsou to většinou ženy. A pokud už narazím na ženu schopnou je ve většině případů více schopná a kompetentní než muž.

223

Odpovědět

Tak jo, nesouhlasím s ničím, co Peterson říká, ale souhlasím s tím, aby to říkal. Tohle je naprosto regulérní (i když mám nesmysl negativních adjektiv pro další označení) světonázor. Zastávat takový postoj (přirozený řád, hierarchie, tradiční úloha pohlaví - a tady ať mě klidně opraví ti bois/girls, co ho nepovažují za konzervativního, když se po celej rozhovor explicitně opíral snad jenom o tyhle tři věci a zároveň je to volná definice konzervatismu na Wiki) je ve veřejným prostoru ale přece úplně stejně v pořádku jako mít názory opačný. Nám všem by mělo jít především o to, že takový debaty udržíme v demokratickém rámci a přestaneme do něj pouštět pokřivený stanoviska extremistů z obou stran a neuznáme byť minimální toleranci extremistických názorů jenom proto, že je mi blíž než názor levicový. Takový příklad jsem uvedl záměrně, neboť minimálně levice v Čechách, a to prosím i ta radikální, si poměrně viditelně uvědomuje někdy až neuvěřitelnou demenci svých vlastních představitelů (ČSSD je očividně pro více levicově zaměřených lidí v aktuálním složení stranického předsednictva úplně stejně nevolitelná jako ANO, SPD a komunisti). Ještě jsem neslyšel pravicového politika/pravicové uskupení distancovat se od VK ml. nebo Černochové, vlastně ani jejich vlastní strana toho není schopna. A anarchokapitalismus je ve finále stejně radikální forma státního zřízení, jako komunistický socialismus. Tohle je výchozí pozice, ze které bychom měli vystupovat - nezaujatě, ale stále kriticky vůči cizím názorům, pokud se pohybují v mantinelech demokracie.

328

Odpovědět

Ale jenom do té míry než nesvětonár začne být světonázorem.

10

Odpovědět

Kde přesně se ve videu opíral o tradiční úlohu pohlaví a přirozený řád?

64

Odpovědět

Kde se opíral o hierarchii? Přirozeným řádem a tradiční úlohou pohlaví myslíš geneticky zakódované odlišnosti mezi mužem a ženou? To není názor, ale fakt. A "my" máme v !!demokratickém rámci!! přestat pouštět ty špatné názory? Nemusíš 10x opakovat, že jdeš do leva, z těch blitek to lidi pochopí... Mimochodem o jakých pravicových uskupeních mluvíš? Protože já vidím jen levici, nebo středovou levici kamuflující se za pravici. A nakonec ankap není forma státního zřízení, jelikož nepočítá s účastí státu.

104

Odpovědět

1. Hustý ancap na videacesky :-D

2. Buď jsi se na to nedíval. A potom ok, nebo jsi se na to díval a potom nok.
Kde ten, jistě moudrý pán říká, ženská má být v kuchyni? On naopak velmi pečlivě volil slova tak aby přesně vyjádřila intenzitu tvrzení, tak jak ji vyjádřit chtěl. To ostatně oceňují na jeho projevu nejvíce.

3. To o politice byla tvoje náhlá potřeba se vyjádřit a proto to přejdu mlčením. Ostatně soudím, že by to bylo stejně zbytečné.

4. Bohužel. Ancap není extrémní forma státního zřízení, ale bezstatní uspořádání společnosti. Čili z logiky věci nesmysl.

Ještě o tom co píšeš přemýšlej a vyveď své teze do extrému. Pokud budeš souhlasit se vším co si myslíš po tom co stejné schéma aplikujes na absurdních příkladech, tak máš konzistentní vidění světa. Nevěřím, ale že jsi to udělal.

82

Odpovědět

Dobrý den, toto video a dalsi od Petersona máme už nejakou dobu přeložená, psal jsem vám mail na videacesky i u jeho minuleho videa, mohl by někdo odpovědět ať nepřekládáme totéž dvakrát?

62

Odpovědět

Ahoj, napsal jsem ti e-mail, tak se ozvi touto cestou ;-)

12

Odpovědět

mas kanal na YTB?

10

Odpovědět

Odpovědět

Reklama na asertivitu a argumentaci. Přesně to, co dnes ve společnosti citelně chybí. Tohle bych 3 denně pouštěl dětem ve školách, diskutérům na novinkách i Pitomiovi ve sněmovně.

192

Odpovědět

To by nedopadlo na úrodnou půdu.

141

Odpovědět

“The stupid man’s smart person” - nejpřesnější Petersonova přezdívka. Důkazů jen tady v "diskuzi" přehršel.

532

Odpovědět

Další nedoceněná inteligentka.

262

Odpovědět

No, musí se jí nechat, že když ji dostal, tak se k tomu postavila čelem. Na to je třeba mít trochu koule.

182

Odpovědět

Jo, vzala si čas, aby si mohla rozmyslet, na čem ho nachytat :) Proto ho také stále přerušovala. ;)

10

Odpovědět

Snad někdo té ženě ukáže kterým směrem je kuchyně...

1618

Odpovědět

Jak koukám, lidi je snadné ohromit...

421

Odpovědět

Ano, je, nejčastěji se to daří charismatickým despotům a lidem, co nevedou dialog (od Babišovo "je to kampaň", přes Okamurovy uprchlíky, přes lidi typu Steva Jobse a Trumpovo "alternativních faktů" až po fanatické hatefree a "biomatky" s pravotočivě vířenou energizovanou vodou). Jak jsem ale psala níže, Peterson je vynikající diskutér, čímž ohromil mě. A vůbec bych se nebránila slyšet opačný názor a i potom změnit ten svůj, kdyby měl sakra stejně profesionálního oponenta. A právě takových je nedostatek. Takže i (možná) dobrá myšlenka zapadne v bahně intelektuálních masturbací (tzv. "kavárna"), rozplizlosti a neurčitosti (ani nebudu jmenovat, toho je plný parlament i kandidátka prezidentů), případně stejných faulů, které jsem zmínila prve (moderátorka, která ale postrádá to charisma).

212

Odpovědět

+SleevaAno, je dobrý diskutér. To neznamená, že má pravdu.

412

Odpovědět

+SriberNevím jestli to někdo tvrdí, díky tomu televiznímu paskvilu, né diskuzi, jsme se nic nedozvěděli, proti němu měl sedět někdo rovnocenný a bloncka to měla moderovat, takto mu spíše dali zapravdu.

30

Odpovědět

+SriberNeznamená. Proto říkám, že je mi líto, že takových diskutérů není víc. Právě proto, že mám stejný názor jako on, chtěla bych slyšet zajímavé argumenty z druhé strany.

40

Odpovědět

+SleevaV tom je trochu problém- slyšet argumenty z druhé strany. Člověk, který by byl schopen Petersonovi oponovat by musel uvažovat velmi logicky, v pojmech, definicích a bez logických skoků. Takový člověk by ovšem pravděpodobně došel k myšlence, kvůli které by se s ním jen těžko přel. I nejlepší žurnalista by s tím měl problém, jelikož druhá strana jednoduše logiku postrádá. Ta myšlenka, či spíše logicky odvozená řada myšlenek, o které jsem mluvil je - omlouvám se, ale v mém podání značně zjednodušena, jelikož nemám celý den abych ji sem psal - :Chceme-li mít demokracii, pak musíme mít kapitalismus, tzn. volný trh. Nelze mít osobní svobodu bez svobody ekonomické. Máme-li kapitalismus, firmy budou řízeny těmi "nejsilnějšími" - tedy nejméně ohleduplnými k jiným osobám, a tedy i celé firmy se budou chovat neohleduplně. Jediné, o co se můžeme snažit je zabránit komukoli, aby tuto hru vyhrál (Peterson to zmiňuje v jiném rozhovoru), protože to znamená monopol, který by opět mohl omezovat ekonomickou svobodu jiných subjektů. Muži jsou přirozeně agresivnější, jelikož agresivita je spojena s vyšší hladinou testosteronu a další hormonů, které u mužů převažují. Proto nelze feminizovat firmy bez narušení svobody trhu, tedy bez narušení základů demokracie. Kdokoli, kdo sní o zachování demokracie a zároveň současného počtu lidí (v menších skupinách se lze domluvit, to uznávám, ale musí každý znát každého- na tomto principu fungují komunitní iniciativy, který fandím, třebaže se obávám jejich zneužití) a zároveň mít méně "mužské" prostředí. Domnívám se, že toto nelze popřít -> proto nejsou dobré logické argumenty druhé strany, těch emočně založených argumentů je mnoho a mnoho nám jich předvedla i reportérka tohoto rozhovoru; všichni víme, jak to pak vypadalo.
Děkuji všem, kteří to po mně dočetli až sem.

141
Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK