Jordan Peterson – Kariéra žen po třicítce

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:95
Počet zobrazení:7 246

Jordan Peterson mluví o náročnosti kariér na nejvyšších postech a o tom, proč je tam méně žen.

Vysvětlivky: Partner je nejvyšší post v advokátní kanceláři.

Přepis titulků

Jsou to ženy, které excelují na střední, pak excelují na vysoké škole, mají dobré známky, pilně studují, odstátnicují na výbornou. Pak jdou uzavírat smlouvy a jsou v tom velice dobré. Pak jim je nabídnuta pozice advokátky a jsou v tom velice dobré. A než je jim třicet, stanou se partnery a řekněme, že mají náročnou, velice dobře placenou práci. 250 tisíc dolarů, 300 tisíc dolarů ročně. 500 dolarů na hodinu. Dobře, jak vypadá váš život?

Pracujete bez přestání. Tečka. 70 hodin týdně, 75 hodin týdně. Non stop. A nemůžete udělat žádnou chybu. A když vám klient zavolá v neděli ve tři ráno, řeknete: "Moc ráda vás slyším," protože když ne, jiná špičková právnická firma toho klienta převezme bez váhání. A klient vám, vaší firmě, platí 750 dolarů za hodinu, z čehož máte možná 350.

A chtějí odpověď na něco opravdu složitého hned teď. A můžete si říkat, co chcete, o tom, že to ženy mají těžké, protože to je patriarchát ovládaný muži. Každá žena po třicítce, která je partner, ví, že to je naprostá blbost. Je to zcela řízené trhem. Co udělají ženy, když mají po třicítce? Všechny odejdou z těchto prestižních firem. Proč?

Protože kdo se špetkou rozumu by tak chtěl žít? To je ten problém, že? Jakmile vyděláváte zhruba 60 tisíc dolarů ročně, pro vaši rodinu, ale řekněme pro vás osobně, další peníze mají nulový vliv na kvalitu vašeho života. Nulový. Tak proč pracovat 80 hodin týdně? Muži to podstoupí.

Někteří muži. Pár. Hrstka hypersoutěživých mužů posedlých dosažením vrcholu své hierarchie bude ráda pracovat 80 hodin týdně a obětují vše ostatní. Vztahy, rodinu, děti... ty jsou pro ně druhořadé. A s těmi muži se také těžko žije, protože jsou tak posedlí svou kariérou. Je těžké udržet s nimi vztah. A možná nemají dobrý vztah s dětmi. Ale jsou zatraceně dobří ve svém oboru, a to zčásti proto, že jsou chytří, disciplinovaní a pracují nonstop. Je to jako posedlost.

A to jsou lidé, kteří řídí firmy a instituce. Také nejsou přívětiví, protože... Chcete řídit lidi? Vážně? Nebudou vás mít rádi. A není snadné být neoblíbený. A pokud jste přívětiví – a ženy jsou více přívětivé než muži – bolí vás, když nejste oblíbení. Ale pokud jste manažer nebo ve výkonné pozici, ta šance, že budete oblíbení, je docela malá. Pokud jste opravdový hajzl, budou vás mít rádi ještě míň.

Ale ty pozice jsou velice stresující, zčásti kvůli mezilidské dynamice, a také jsou neskutečné soutěživé. Ženy se tam dostanou ve třiceti a jsou kvalifikované a advokátní firmy se je zoufale snaží udržet, protože je těžké najít kvalifikované lidi, obzvlášť když jste je tak dlouho trénovali, obzvlášť pokud dokáží přitáhnout klienty. Firmy se můžou přerazit, aby je udržely. Nejde to. Ty ženy si pomyslí: "Proč to sakra dělám?

Proč by to někdo se zdravým rozumem dělal?" Obzvlášť protože jsou tou dobou vdané a obvykle si berou muže, kteří vydělávají stejně nebo ještě víc než ony. Takže nepotřebují ty peníze. A tak si řeknou: "V životě jsou i důležitější věci," což je správné si říct. A tak si najdou práci, která je pevně od devíti do pěti. A tak si najmou chůvu, mají děti a život.

Ano, to je moudrá volba. Díváme se na to v naší společnosti obráceně: Ptáme se, proč není víc žen na vedoucích pozicích. Špatná otázka. Správná otázka je: Jak je možné, že nějací muži chtějí být na vedoucích pozicích? Protože to není jen o vedení, musíte být natvrdlí, abyste si to mysleli. "Ó, je to vedoucí pozice."

Jasně. Ale taky to je pozice s ohromnou zodpovědností. A pokud uděláte chybu, skončili jste. Není to tak, že máte vedoucí pozici a všichni dělají, co jim řeknete, a váš život je jednoduchý. Na to zapomeňte. Lidé sledují, jestli vždy děláte ta správná rozhodnutí. A možná to chcete a možná ne. Nevím, co si lidi myslí. Že ti lidé sedí ve svých kancelářích s nohama na stole, kouří doutníky a utlačují svět?

Tak to není, ti lidé pracují. Bez přestávky, neustále. A je v pořádku, pokud to tak chcete, a někteří lidé jsou takoví, jsou vysoce svědomití z osobnostního pohledu. Ať je dáte kamkoli. Když je dáte do lesa se sekerou, budou bez přestání kácet stromy. Je to v nich zabudované. Ale pokud chcete mít vyrovnaný život, a to byste měli chtít, protože další věc, kterou zjistíte, a tohle je svatá pravda: Čím jste starší, pokud jste při smyslech, tím důležitější pro vás je rodina.

Užitečnost vaší kariéry vyvrcholí, když vám je 35 nebo 40. A potom začne prudce klesat. A pokud máte štěstí, máte v životě někoho, koho milujete, dáte to dohromady a máte děti, a tím pádem máte co dělat když je vám 50 až 80. A čeká vás pustá budoucnost bez dětí, to vám řeknu.

Je to vážně chyba. A najde se žena, která stíhá náročnou kariéru i děti, ale ty ženy... Kupují si výkonnější mikrovlnku, aby ohřály jídlo za 45 sekund namísto minuty. Nedělám si srandu. Vstanou v pět, půl hodiny posilují, udělají snídani, připraví děti, jdou do práce, pracujou 14 hodin, přijdou domů, dvě hodiny pomáhají dětem. Pomáhá jim chůva, pak pracují další dvě hodiny, než usnou v jednu, a vstávají v 5 a jdou odznova.

A řeknu vám, měli byste být tvrdí, pokud to chcete dělat, i tělesně, protože vás to vyždíme. Viděl jsem pár žen to zvládat, ale... Jsou tvrdé. A je jich málo, protože to je zatracený režim. A pokud se něco pokazí, onemocní vám dítě nebo tak něco... Nebo ve vaší rodině dojde ke krizi, pak je toho příliš. A neznám na to odpověď.

Ženy mají výhodu, protože žijí o 8 let déle než muži. Protože testosteron zabíjí muže. To je pravda, zaplatí předem a získají na konci. Ale není jasné, jak by to naše společnost měla vyřešit. Nevíme, částečně protože ženy teď mají kontrolu nad reprodukcí. Je to záhada.

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Video by se spíše mělo jmenovat "Kariéra každého rozumného člověka po třicítce". Protože, jak sám přiznává, ve vrcholovém vedení vydrží, resp. se líbí, jen okrajové části lidského spektra, shodou okolností více mužům.

52

Odpovědět

Čím to, že to tu je poslední dobou samý Slovák? Neumíte si založit VideaSlovensky?

322

Odpovědět

ty si zalozil videacesky?

124

Odpovědět

tak tento pan tvrdi, že rozdiely medzi zenami a muzmi na vysokych poziciach co sa tyka poctu, su sposobene samymi zenami, pretoze sa rozhodnu ze tam nechcu pracovat ? Takze ked zeny na tieto rozdiely upozornuju, neuvedomuju si ze vlasne same nechcu pracovat na vysokych poziciach?

517

Odpovědět

Kolik z těch žen, které na to upozorňují mají skutečnou zkušenost s takovou pozicí? Je to jako se vším - dokud si na to člověk nesáhne, neví o čem mluví...

264

Odpovědět

Chlape nic si nepochopil...ony len "chcu"..asi tak ako ja chcem..velmi, velmi chcem mat tehlicky na bruchu..Boh mi je svedkom, ze fakt chcem mat vyrysovane brucho...ale...absolutne nic pre to nerobim...ALE CHCEM :-D
tie zeny, ktore na to "upozornuju" sa tam chcu dotrepat vdaka "kvotam" a podobnym blbostiam, ktore neviem kto na zapade vymyslel

144

Odpovědět

+DavitOn tvrdi ze tie zeny na to maju. Ale ze po 30tke sa same toho vzdaju. No podla teba potom fnukanu nech zavedu kvoty, tym padom sa na popredne miesta dostanu zas a zas sa toho vzdaju lebo je to ta ista zena co chce rodinu a nestiha takuto poziciu. Tak takyto kolotoc sa deje? Myslis?

45

Odpovědět

+SsssMyslíš, že je to jedna a ta samá skupina žen?
Ty, co se na vysokou pozici někdy dostaly, kvóty nepožadují. Vždyť ty kvóty jsou plivnutí na jejich vlastní schopnosti.

21

Odpovědět

Ne.

Tvrdí, že rozdíl v odměňování je způsobem samotným trhem. Což také vysvětluje, proč ženy-modelky vydělávají 3x více než muži-modelové; a také proč ženy-herečky vydělávají 1,5x méně než muži-herci. (

Chtěla by žena-nakupující vidět nějakého chlapa v šatech, o které má zájem. Samozřejmě, že ne;

Chtěla by žena-sledující vidět charizmatického herce, nebo herce s pekáčem buchet, který jí bude vyznávat city. Samozřejmě, že ano.
)

112

Odpovědět

Ďakujem, že ho prekladáte. Jeho prednášky sú vždy inšpiráciou. Skúste sa pozrieť, či náhodou nemal nejaké zaujímavé predstavenie na TED talk.

239

Odpovědět

Chytrý pán…
Díky za jeho překlady a zdejší uvádění.

297