Jordan Peterson: Plýtvání časem a příležitostmi

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:188
Počet zobrazení:14 160

Jordan Peterson je kanadský klinický psycholog, kulturní kritik a profesor psychologie na Torontské univerzitě. Zabývá se zejména osobnostní a sociální psychologií, totalitními režimy a psychologickým významem mýtů a náboženství. Jeho nejnovější kniha 12 Rules for Life je momentálně nejprodávanější kniha v internetovém obchodě Amazon v Kanadě a USA. U nás na webu se objevil už dvakrát, jednou mluvil podobně jako dnes o prokrastinaci a jednou o rovnosti pohlaví, patriarchátu a podobně.

V tomto klipu povídá o lidském potenciálu, svědomí a o tom, jak naše chování ovlivňuje mnoho dalších lidí.

Vysvětlivky:
Soustroví Gulag je kniha, za kterou ruský spisovatel Alexandr Solženicyn dostal Nobelovu cenu. Popisuje v ní nejen hrůzy sovětských pracovních táborů – gulagů, ale i morální a právní úpadek v Sovětském svazu.

Přepis titulků

Už jsem říkal, že pokud vezmete lidi a dobrovolně je vystavíte věcem, kterým se vyhýbají a kterých se bojí a o kterých vědí, že je musí překonat, aby dosáhli cílů, které si sami určili. Pokud naučíte lidi vzchopit se a čelit věcem, kterých se bojí, posílí je to. A nevíte, jakou tohle má horní hranici. Můžete zeptat sami sebe: Pokud byste se po deset let nevyhýbali povinnostem, které jste si sami zadefinovali, v rámci vámi vytvořeného systému hodnot, jací byste byli?

Čas od času na svět přijdou pozoruhodní lidé. A to jsou lidé, kteří během desetiletí zjišťují, jací by byli, kdyby byli tím, čím jsou. Kdyby vyjadřovali své bytí naplno. A rostou a sílí a my nevíme, jaké to má hranice. Můžete říct, že za své nesnesitelně utrpení si částečně možná můžete sami, protože nejste tím, čím byste mohli být, a víte to.

A je hrůza to přiznat a uvažovat nad tím, ale v tom je skutečná naděje, protože to znamená, že... Možná existuje jiný způsob, jak se dívat na svět a jak se chovat, aby vám svět vracel něco lepšího, než co vám vrací teď. A pak to pokračuje. Co kdyby to dělalo mnoho lidí? Jako lidské bytosti jsme udělali mnoho pozoruhodných věcí a už jsem myslím říkal to, že například dnes se zhruba 250 000 lidí dostane z extrémní chudoby a zhruba 300 000 lidí bude připojeno k elektrické síti.

Hromadně dostáváme lidi z chudoby rychlejším tempem než kdy dříve historii lidstva. A to mnohem rychleji. A toto se děje neuvěřitelně rychle od roku 2000. OSN plánovala snížit chudobu na polovinu mezi lety 2000 a 2015 a podařilo se jim to v roce 2013.

Na mnoha místech se tu vyvíjí nerovnost a je kolem toho velký politický rozruch, ale celkově ten příliv zvedá každého, což je úžasná věc. A jak rychle by to mohlo jít, kdyby se lidé sebrali a udělali pro to maximum? Protože moje zkušenost s lidmi je, že fungujeme na zhruba 51% naší kapacity. A o tom můžete popřemýšlet sami. Často se ptám studentů: Kolik hodin denně nebo týdně promrháte?

A typickou odpovědí je něco mezi 4–6 hodinami denně. Znáte to. Neefektivní studium, sledování videí na YouTube, která nechcete sledovat, nezajímají vás a cítíte se hrozně, když je dokoukáte. Jen tady najdeme třeba 4 hodiny. No a to je 20 až 25 hodin týdně, to je 100 hodin měsíčně, To je dva a půl pracovního týdne.

Což je půl pracovního roku za rok! A pokud berete 20 dolarů za hodinu, což ještě značně podhodnocuji, mohlo by to být až 50 dolarů, pokud to počítáte jako odloženou mzdu. Pokud zahodíte dvacet hodin týdně, zahodíte 50 000 dolarů ročně. A děláte to právě teď. Jste mladí, takže promrhat 50 000 dolarů je mnohem větší katastrofa pro vás než pro mě, protože já tady zas tak dlouho nebudu.

Pokud váš život není tím, čím by být mohl, zeptejte se sami sebe, co by se stalo, kdybyste přestali plýtvat příležitostmi, které máte před sebou. Byli byste mnohokrát efektivnější. 10krát efektivnější. 20krát efektivnější. To je Paretovo rozdělení. Nemáte představu, jak výkonní mohou výkonní lidé být. Jsou extrémně vysoko nad normálem.

A pokud bychom začali jednat kolektivně a přestali věci zhoršovat... To je další věc, kterou lidé dělají. Nejenže nedělají, co by měli, aby věci zlepšili, aktivně je zhoršují, protože jsou škodolibí, zatrpklí nebo arogantní nebo lstiví nebo... Mají vražedné či genocidní tendence. Nebo vše tohle svázané dohromady ve zcela patologickém balíčku. Kdyby se lidé opravdu přestali snažit věci zhoršovat, nemáme ani ponětí, jak moc by se zlepšili jen díky tomu.

Existuje zvláštní dynamika, která je součástí existenciálních systémů myšlenek mezi lidskou zranitelností, společenským míněním, což jsou dvě velké příčiny utrpení, a selháním jednotlivců přijmout zodpovědnost, o které ví, že by ji měli přijmout! A to je ta věc, která je také zajímavá. Jedna z dalších věcí, na kterou se často ptám v přednáškách...

Je tady taková představa, že lidé mají svědomí. A vy víte, co svědomí znamená. Je to ten pocit nebo hlas ve vaší hlavě, který vám těsně před tím, než uděláte něco hloupého, řekne, že byste tu hloupost raději dělat neměli. Kupodivu jej nemusíte poslouchat. Takže tu věc stejně uděláte. A pak se stane přesně to, co vám svědomí říkalo, že se stane, takže se cítíte ještě hloupěji, než kdyby to byla nehoda.

Věděl jsem, že se to stane, byl jsem varován, a stejně jsem to udělal. A je zvláštní, že takové svědomí v lidech funguje. A my nerozumíme tomu, co to sakra je... Můžete si říkat, co by se stalo, kdybyste žili podle svého svědomí pět nebo deset let? Na jaké pozici byste byli, jakou byste měli rodinu?

Jaký partnerský vztah byste mohli vytvořit? A můžete si být zatraceně jistí, že vztah vybudovaný na základě toho, kým doopravdy jste, bude mnohem pevnější a přívětivější než ten utvořený na základě toho, čím nejste. A to znamená, že ta druhá osoba se bude muset potýkat s celou vaší silou a se všemi schopnostmi a selháními. A to se velice složitě překonává, ale pokud to zvládnete, máte pevnou půdu pod nohama.

A máte kde žít. Máte skutečný život! A to je skvělý základ, na kterém se dá vystavět život třeba pro vaše děti. Protože pak s nimi máte skutečný vztah namísto týrání jich do polomrtva, což se děje v ohromně velké menšině případů. A je v tom mnohem více. A tímto to chci uzavřít a také se chci zmínit o Solženicynovi.

Protože... Nejen váš osud závisí na tom, jestli se dáte dohromady a do jaké míry se rozhodnete žít dle svého vlastního skutečného bytí. Není to jenom váš osud! Je to osud každého, s kým jste spleteni. Řeknete si, na světě je 7 miliard lidí. Vyšplhá se to na 9 miliard a pak to začne rychle klesat, ale je nás 7 miliard.

A kdo jsi ty? Ty jsi jedno smítko prachu v těch sedmi miliardách, a tak nezáleží na tom, co děláš a co ne. Ale takhle to není! To je špatný model! Protože se nacházíte ve středu sítě. Jste uzlem v této síti. Když máme sociální sítě, je to ještě přesnější. Za svůj život poznáte 1000 lidí. Minimálně. A každý z nich zná další 1000. Takže přes jednoho člověka dosáhnete na milion lidí.

A přes dva na miliardu lidí. Takhle jste propojení. A věci, které děláte, jsou jako hod kamene do rybníka. Vlnky se šíří dál. A ovlivňují věci, které nemůžete plně pochopit. A to znamená, že věci, které děláte a neděláte, jsou mnohem důležitější, než si myslíte. Samozřejmě, to je hrozné uvědomění, že vskutku záleží na všem, co děláte.

A můžete říct, že to je lepší než žít bezvýznamný život. Je lepší, když na tom záleží. Ale kdybyste měli opravdu na výběr, co byste si vybrali? Můžu žít bez absolutně jakékoliv zodpovědnosti. Cenou za to je, že na ničem nezáleží. Nebo to můžu obrátit a na všem záleží. Ale musím přijmout zodpovědnost, která je s tím spjatá. Není mi příliš zřejmé, že by si lidé vybírali tu smysluplnou cestu.

Namítnete, že nihilisté příšerně trpí. Jejich životy nemají smysl, přesto trpí. Jasně, ale nemají žádnou odpovědnost. Takže to je ta výhoda a podle mě i motivace. "Nemůžu si pomoct od nihilismu, má přesvědčení se zhroutila..." Jo, možná... Možná jsi je nechal se zhroutit, protože to je jednodušší než se jimi řídit.

Cenou za to je troška utrpení, ale stačí si naříkat a lidé tě politují. A máš možnost jít cestou mučedníka, takže je to lákavá nabídka. Obzvlášť když alternativou je... nést své břímě řádně a jít kupředu do světa. Solženicyn si uvědomil – stejně jako mnoho dalších lidí 20. století, ale on je nejlepším příkladem – že pokud vedete zhoubný život, nakazíte svoji společnost.

A pokud tohle udělá dost lidí, ocitneme se v pekle. Skutečně. Skutečně. A můžete si přečíst Souostroví Gulag, pokud na to máte kuráž, a uvidíte naprosto přesně, jak peklo vypadá. A pak se můžete rozhodnout, jestli byste tam chtěli. Nebo – což je důležitější – jestli je to místo, kam byste chtěli se všemi přáteli a rodinou.

Protože to se stalo ve dvacátém století. Překlad: Nebuď Knedlík www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

hezké video k prokrastinování v práci

10

Odpovědět

Jenže nikdo neví, jestli jsme schopni fungovat na 100 %. Stejně jako potřebujeme spát, abysme nabrali energii, je možné, že potřebujeme i ten proflákaný čas, abysme se jednoduše nezbláznili. Taky je to relax, bez kterého bysme se v průběhu dne zpomalovali a zpomalovali; vždyť se doporučuje dát si v práci po cca hodině 5minutovou pauzu, protáhnout se, projít se, abysme se mohli lépe soustředit a pokračovat.

30

Odpovědět

To není plýtvání časem, protože to zvýší tvoji efektivitu. Existuje hranice, kdy odpočíváme a kdy už plýtváme časem.

120

Odpovědět

+Jenda100Jenda, máš pravdu, Jordan dokonca v jednom videu hovoril o čase keď pracoval s pravnikmi ktorí pracovali non stop a zaroven neplytvali casom ale zacali z toho mat problemy s vycerpanostou. Ich vykon sa este zvysil ked im naordinovali povinne dovolenky, takze tieto teorie maju aj realne zmerane a overene. :)

30

Odpovědět

Jordan je nej, už ho sleduji delší dobu, more!

52

Odpovědět

Díky za překlad, více takových videí.

61

Odpovědět

Jenže svět je kauzální, takže celé to, co povídá, je jen iluze v rámci iluze.

23

Odpovědět

Omlouvám se, asi jsem natvrdlý, ale může mi někdo vysvětlit pointu?

V čem je rozdíl tohoto videa mezi nějakým motivátorem v pochybném multilevelu, jako dělal třeba Standa Gross (a zaslouženě za to skončil v pekle :) ), předváděcí akcí kouzelných hrnců pro důchodce a tímto videem?

611

Odpovědět

Pro tebe osobně žádný, ty si tak jako tak z těchto věcí, které jsi zmínil, nevezmeš nic, co by ti bylo k užitku.
Pro mě byla některá školení od multilevelu nadmíru přínosná. Nikdy bych se ale nepouštěl do toho, abych ti vysvětloval, v čem to je pro mě přínosné. To by byla pro nás oba ohromná ztráta času.

46

Odpovědět

Zdravím,
1) Protože tenhle člověk má 30.000 hodin praxe jako klinický psycholog a má nastudováno hodně vědecké literatury, takže si troufnu tvrdit, že ví, na která místa v mysli zatlačit, aby se člověk rozjel.
2) Protože to nedělá pro peníze a slávu, ale aby zabránil morálnímu rozkladu společnosti a masovým násilným konfliktům
3) Protože tahle tematika je jen zlomek toho, co dělá a říká.

140

Odpovědět

No myšlenky jsou hezké, ale hezky teoretické a zakládající se na faktu, že by se všichni museli probrat aby to mělo nějaký účinek a snad i proto mi přijde, že to, i když chlápek nemá v hlavě nasráno, až moc to prožívá. Tak trochu mi až ke konci přišlo, že se schválně ponořoval do myšlenek aby nestratil onu pozici velkého řečníka. Jo chápu, že se tak snaží otevřít lidem oči, ale jak jsem zmínil málo lidí s touhle společností udělá hovno. Takže vlastně s lepšími zítřky nemůžeme počítat dokud se všichni nerozhodnou pro to něco dělat a to si myslím se nikdy nestane aby se lidi spojili v jeden názor a smýšlení k dobré věci. Lidé se umí tak leda spojit pro domrvení tehle planety a to si myslím je jediným údělem lidstva. Válkama. nesnášenlivostí, různými vírami, ničením přírody včetně ovzduší a zabijením zvířat i rostlin dojít k tomu aby tahle planeta jednou zemřela a zůstala po ní jen informace že to lidé dokurvili tuhle planetu a její život.

39

Odpovědět

jezisi ty si retard :-D :-D

13

Odpovědět

+DavitA co tvůj bciklít davite ?

00

Odpovědět

Byt dobrym a nepatologickym clovekom je v tejto dobe sakra narocne

131

Odpovědět

To každopádně, taky je to jedna z mála věcí, o kterou se každému vyplatí se snažit.

30

Odpovědět

Tohohle bych mohl poslouchat hodiny a hodiny. A samozřejmě tím promrhat stejné množství času, které bych mohl využít jinak, efektivněji, pro svůj vlastní růst. I když, shlédnutí takových videí je prospěšné pro můj vlastní růst. :D
Jinak Laurent Gounell - doporučuji jeho knihy.

254

Odpovědět

Tak to má hloubku..

Díky za přeložené video, kéžby něčeho takového tu bylo více. Zrovna nedávno jsem si díky gradaci samoty uvědomil spoustu skutečností ve svém životě, které jsem buď přehlížel nebo přímo ignoroval a je to přesně jak Peterson říká, je to hrozné uvědomění. Je zásadní si uvědomit a přijmout, že si za vše můžeme my sami, za to co se stalo, děje a i to co se stát může. Raději přijmout to vše špatné a stavět na tom solidní základy, než žít život co není skutečný.

63

Odpovědět

+opJsem rád, že se líbí, už máme přeložené přes 20 klipů Petersona, které sem budeme postupně házet. Jinak všechna jsou na našem YT nebo FB kanále (vyhledejte nebuď knedlík)

70

Odpovědět

Pod Laurenta se podepisuju..Hned začátek videa je jak vystřižený z Bůh chodí po světě vždycky inkognito a částečně asi i z Muž, který chtěl být šťastný, tahle myšlenka je tam společná, jen v Bohovi víc rozvedená a propletená celým příběhem. Famózní :)

11