Jordan Peterson: Proč nehledat štěstí a co neříkat

Thumbnail play icon
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:91
Počet zobrazení:9 322

Přinášíme vám dvě videa od Jordana Petersona: V prvním argumentuje, proč je štěstí nesprávný životní cíl, ve druhém vypráví, jak začal poslouchat to, co říká. (Klipy pochází z jeho přednášek, ve kterých interpretuje biblické příběhy).

Přepis titulků

Tohle je další věc, které příliš nerozumíme. Je to těžká věc na pochopení: O kolik problémů méně byste chtěli mít? Je to zvláštní otázka, že? Protože chcete o něco usilovat. Chcete něco, co vyžaduje to nejlepší ve vás. Takže chcete mít opravdový problém, něco takového. Chcete zahodit všechny problémy?

Mohli byste ležet na posteli a pečení holubi by vám lítali do pusy, kdyby všechny vaše problémy byly vyřešené. A tak možná chcete složité problémy, které můžete vyřešit. Nevím, co na nich je... Překonávání a růst s tím spojený. Na těžkých projektech je něco šlechetného. To vidíte třeba, když máte děti. Psychologická literatura říká jasně: Když porovnáváte lidi, kteří mají a nemají děti, bezdětní lidé jsou šťastnější.

A tak psychologové, kteří se občas spletou, i když dělají inteligentní objevy jako tento, to okamžitě uzavřeli s tím, že... Protože "štěstí je cíl", tak na dětech je něco, co vám upírá štěstí, a to není dobré. Počkejte chvilku, to je možná špatná metrika. Samozřejmě, že budete s dětmi méně štastní, protože se o ně bojíte.

Moje sousedka, velmi chytrá žena, mi jednou řekla: "Můžete být jen tak šťastní jako vaše nejnešťastnější dítě." A to je trefné, víte? To je opravdu chytré. Ale pokud nejste s dětmi šťastnější, odpověď není: nemějte děti. Nebuďte tak pošetilí ohledně štěstí, to je odpověď. Protože ta snaha je šlechetná. Samozřejmě teď máte zodpovědnost, máte malé dítě, obzvlášť když je vaše první: "Co to sakra je a co s tím doprčic mám dělat?"

A jste vyřízení po zbytek života. Už se nikdy nevyspíte, protože se budete bát o tohle stvoření, o které se musíte starat. Ale k čemu jste sakra dobří, když to neděláte? Nebo něco podobně těžkého. Protože jste ještě nebyli povoláni, pokud nemáte takovou zodpovědnost. Ta myšlenka, že štěstí je smysl života... Modlete se pro štěstí, když se objeví, měli byste být nadšení, že vás navštívilo, ale ten názor, že byste se za ním měli honit, to je ten nejslabší možný názor.

Zaprvé, když se vám stane něco tragického, skončili jste. "Smysl života je štěstí!" Teď máte rakovinu, jaké to je? Jak vám ten plán vychází teď? Nemusíte to být vy, možná váš otec má alzheimera. Je to vzácné, když nemáte katastrofu u někoho z nejbližších.

"Smysl života je štěstí" – to není správné. A alespoň to můžeme odvodit z těch příběhů, to vůbec neříkají. Bůh je velice ochotný v těch příbězích dát těm lidem, se kterými uzavřel úmluvu, štěstí a prosperitu. Ale nikde nestojí, že to je cíl. Pravidlo je: Miř vysoko a dej se dohromady. A uzavři úmluvu s nejvyšším ideálem. A to tě provede katastrofou. A to je mnohem dospělejší pohled na život.

Protože stačí mít oči napůl otevřené, abyste viděli, že základní realita života je utrpení. Je to nevyhnutelné. To neznamená, že je život nesnesitelný nebo že by bytí nemělo existovat. To to neznamená. Ale znamená to, že musíte zápasit a musíte být připraveni a ochota vzít zodpovědnost za sebe a za ostatní je toho podmínkou. A možná, když to uděláte pořádně, sem tam dosáhnete na štěstí – sedíte na konci dne a máte půl hodiny, kdy je vaše svědomí čisté.

A nemusíte nic dělat a můžete odpočívat a pomyslíte si: "Vše je v pořádku a díky bohu za to." A tehdy možná dostanete svoje štěstí. To je dospělost, očividně. A nevědět to, nenaučit se to... Měli bychom to všechny učit, je to tak samozřejmé. Měli vás to naučit.

To tyhle biblické příběhy zčásti dělají...

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Už Aristoteles říkal, že smyslem života je hledání štěstí, blaženosti (eudaimónia), které(á) leží na tomto světě.
To, že je život plný utrpení neznamená, že bysme se stále neměli snažit hledat štěstí a naplnění, děláme to všichni, ať už vědomě nebo nevědomě.

20

Odpovědět

škoda, že do toho pletie boha...veľká škoda...

212

Odpovědět

Neplete do toho úplně Boha, ale zmiňuje Bibli. Možná proto, že spousta věřících lidí právě toto "štěsté" také očekává, přestože to Bůh nikde enslibuje. Ať už v Boha někdo věří nebo ne, tento argument je více než opodstatněný v pointě, kterou se snaží sdělit.

A jen bych dodal, že v Bibli nestojí ani to "štěstí" "happiness". Je tam pouze v anglickém překladu "joyness". V Bibli se opravdu o štěstí nemluví a i ta radost a naplnění co slibuje, tak nejsou cílem. Naopak učí tomu, aby lidé byli rádi i v tom malém, co mají.
Bohužel dnešní doba (ať už věřící nebo sekulární) je prostě materialistická a každý by chtěl mít život plný naplnění. Jenže to naplnění může být i právě v tom strachu o své dítě a nevyspání se rok v kuse...

70

Odpovědět

Nedávno jsem knihu dočet (četl jsem ji v originále) a o těchle věcech tam píše. Určitě doporučuji přečíst, změnila můj náhled na lidi kolem mě a v určitém smyslu změnila i mé chování, protože si víc všímám svého vlastího přemýšlení a chování.

63

Odpovědět

Docela by mě zajímali nějaké příklady k tomu druhému videu. Protože ten "úsudkový hlas", který popisuje slýchám často a speciálně když se setkávám s novými osobami ve svém okolí. Jak to vypnu? Mohu odstranit i ten druhý hlas?

21

Odpovědět

Stáčí nekoukat na video, která slibují falešnou naďěji na štěstí. Většina psychologů má velice negativní postoj k tomuto breptalovi co bez jakýchkoliv vědeckých poznatků a studíí hlásá nevyvratitelné pravdy a důvěřivější jedince tím oblbuje.

Grammer 2.0

411

Odpovědět

+VšeználekTo video se doslova jmenuje "Proc nehledat stesti", takze falesnou nadeji na stesti asi fakt neslibuje.
Nejaky zdroj informace, ze "vetsina psychologu ma negativni postoj k tomuto breptalovi...?"

100

Odpovědět

Ani jeden ti ještě neodpověděl.
Tak video neříká, že mít ty dva hlasy je špatně. Naopak to je dobře, že máš ten druhý hlas a měl bys mu naslouchat. Co ve videu vlastně přímo nezazní, ale naznačuje je to, že by oba hlasy měly být v souladu. Tedy začal mluvit pouze tak, aby ho ten druhý nemohl soudit. Pak tedy máš čisté svědomí. Spálit těch 95% suchého dřeva a nechat jen těch čistých 5% já.
Vlastně mluví o tom, že ten druhý hlas nám právě pomáhá se chovat lépe. Proto si vybral toho "kritika" a ne to "mluvící já"...

50

Odpovědět

+MikeRekl bych ze prvni hlas je to co jsi rikal driv, cesta kterou sis zvolil byt, jenze casem si uvedomis, ze mas jine cile nez jsi mel driv, predevsim diky novym zkusenostem, a tak zacnes pouzivat dalsi stupe logiky, na te nove urovni nerikas veci nahlas, jsou ve tve hlave protoze te hlas vychazi z jine struktury mysleni a je prilis slaby na to aby jsi ho pouzival a regoval in real time. Jenze cim dele budes pouzivat tuhle novou logiku tak ti nezbyde nic jineho nez byt potichu nebo poradne rozrust ten novy hlas, ktery z tebe udela nekoho trochu jineho nez jsi ted.

02

Odpovědět

Vdaka za preklad :) tesim sa ked si konecne precitam jeho knizku

43