Jordan Peterson: Smysl života pro muže

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:128
Počet zobrazení:11 198

Jordan Peterson mluví o významu zodpovědnosti, zejména pro muže.

Vysvětlivky:
Kurz navrhování budoucnosti (Future authoring program) – Automatizovaný online kurz, navržený Petersonem a jeho kolegy, který člověku pomůže navrhnout své hodnoty a plány do budoucna.
Poslušnost (Agreeableness) – jedna z pěti složet psychologického modelu Big 5
Pád – část Starého zákona; vyhnání Adama a Evy z ráje (jedna z Petersonovo intepretací je, že si Adam a Eva uvědomili vlastní zranitelnost a smrtelnost)
Ostrov potěšení (Pleasure island) je odkaz na místo ve filmu Pinocchio, kam jezdili mladí lidé holdovat alkoholu, gamblerství a vandalismu a nemít žádnou zodpovědnost. Poté se z nich stali osli a byli odvezeni do solných dolů.
Hvězda – odkazuje se na hvězdu na začátku Pinocchia, která symbolizuje vyšší cíl.

Přepis titulků

Povím vám pár zvláštních věcí, kterým úplně nerozumím. První je: Když jsme analyzovali dopady kurzu navrhování budoucnosti, měl odlišný vliv na muže. a obzvlášť na – jak je nazývám já – "vyloučené muže", takže nezápadní menšinové etniky, nebo většinové muže, kterým se moc nedařilo. Napříkad na Mohawk College měl ten kurz obzvlášť výrazný účinek na studenty – muže, kterým se na střední moc nedařilo a kteří si nevybrali zaměření, které mělo na konci kariéru.

Takže si dokážete představit, že mají neurčitý vztah ke vzdělávání. A nemají jasný cíl. Nejsou příliš motivování. Proč to mělo odlišný účinek na muže? To je dobrá otázka. Zaprvé, ženám se daří lépe, takže to může být tím, že to víc pomáhá lidem, kterým se moc nedaří, a teď to jsou hlavně muži.

Částečně by to mohlo být tím, ale nevěřím, že úplně. Myslím, že ženám se teď daří víc, protože jsou poslušnější. Takže když systém nastaví strukturu a řekne, že tudy vede cesta k cíli, žena nebude odporovat, bude souhlasit, což jim právě teď vychází. Muži, zejména ti nejméně poslušní muži, a mnohem více mužů je velice neposlušných než žen. Uvidíte to, když se podíváte na překryv normálních rozdělení. Tohle je rozdělení poslušností žen, rozdělení poslušnosti mužů.

Hodně se překrývají. Ženy jsou výš – všichni opravdu poslušní lidé jsou ženy. Všichni opravdu neposlušní lidé jsou muži. A možná ten opravdový rozdíl se ukáže v extrémech. A je to velice zajímavý efekt překrývajících se rozdělení. Lidé mohou být z většiny stejní, ale stejně se to může projevit radikálními rozdíly. Neposlušní muži neudělají nic, co nechtějí.

Prostě řeknou: "Trhni si. Půjdu domů hrát videohry. Nebudu poslouchat tvoji blbou přednášku. A proč bych pro tebe měl pracovat? Budu se bavit. Dělat si, co chci." Nejsou motivovaní. A když vezmete takové muže a řeknete jim: "Co chcete? Můžete mít cokoliv chcete, ale musíte zjistit, co to je."

A pak napíšou, co chtějí. Řeknou si: "Tohle by stálo za to mít, takže se o to možná budu snažit." Tak to vnímám. A další věcí, které jsem si všiml, je... Hodně mluvím před lidmi, ne o právech, ale o zodpovědnosti. Protože nemůžete mít zatracenou... Nemůžeme se bavit o právech, aniž bychom se bavili o zodpovědnosti, protože vaše práva jsou moje zodpovědnost.

To práva technicky jsou. Takže nemůžeme mít jen polovinu té diskuze. A teď máme jen polovinu té diskuze. A otázka zní: Co sakra vynecháváte, když máte jen polovinu diskuze? A odpověď je: vynecháváte zodpovědnost. A potom otázka zní: Co vynecháváte, když vynecháváte zodpovědnost?

A odpověď by mohla být: Možná vynecháváte smysl života. Tak to vidím. Tady jste a trpíte. Proč žít? No ne? Víte, jste úplně... Vůbec nevíte, co... Je téměř nemožné popsat, jak špatný nápad to je. Zodpovědnost.

Ta dává životu smysl. Zvedněte břímě, pak se můžete tolerovat. Podívejte se na sebe: Jste marní. Lehce zranitelní a mrtví. Proč byste měli mít nějakou sebeúctu? To je příběh pádu. Zvědněte něco a neste to. Ať je to dost těžké, abyste si pomysleli: I když jsem marný, alespoň pohnu tím odsud tam.

Je opravdu pěkné, že když tohle říkám publiku, mužům se rozzáří oči. A to je velmi... Už jsem to viděl, protože o mýtech přednáším dlouho a sleduju, když pozoruju publikum, že lidem se zvedne obočí a oči se rozsvítí, protože jim něco docvaklo. To mytologické příběhy dělají. Takže za to si neberu zásluhy, to dělají ty příběhy, řeknu příběh a lidem to zacvaká.

Rozsvítí se jim oči. Ale tahle zodpovědnost, to je další level. Mladí muži jsou po tom tak hladoví, že to je neuvěřitelné. A když jsem mluvil s lidmi z konzervativních stran v Kanadě, bavili jsme se o problémech ohledně komunikace s mladými lidmi, protože co sakra konzervativci prodají mladým lidem, konzervativním se stanete, až když zestárnete. Můžou prodávat zodpovědnost.

Nikdo ji neprodává. A věc se má tak: Pro muže je zodpovědnost nejdůležitější. Nedávno jsem se koukal na seriál Simpsonovi. Viděl jsem první epizodu a rozebral ji. A je opravdu zajímavé, co se stane v první epizodě. Jsou Vánoce a Homer a Marge jdou koupit vánoční dárky, ale Homer nedostane svůj vánoční bonus a úplně ho to zničí. A to je opakující se téma v Simpsonových, že Homer ztratí práci nebo nevydělá dost peněz.

A úplně ho to zničí, i když je to neužitečný, blábolící, smějící se trouba. Věc, která dává tomu pořadu duši, je, že je pořád orientovaný na rodinu. Díky tomu je úctyhodný: I když je pošetilý, rozhodl se přijmout odpovědnost za svou rodinu a snaží se to nést, a tak je svatý blázen. Není úplný blázen. A je zajímavé sledovat ten příběh, protože on hrozně trpí tím, že nedokáže naplnit svou odpovědnost.

To je pro muže. Ženy mají své odpovědnosti. Nejsou stejné. Jsou složité, protože ženy, samozřejmě, musí vzít hlavní odpovědnost za rození dětí, přinejmenším, ale i za péči o ně, jsou poskládány jinak než muži. Z biologických důvodů, i když to není psychologický problém, ale je to i psychologický problém.

Ženy ví, co mají dělat. Muži na to musí přijít. A pokud nemají pro co žít, zůstanou jako Petr Pan. A proč sakra ne? Protože alternativou k ceněné odpovědnosti je... impulzivní, podřadné potěšení. A to jste viděli v Pinocchiovi, to je Ostrov Potěšení. Proč zvedat břímě, když z toho nic nemáte?

To je další věc, kterou děláme mužům. Je to velice špatná myšlenka: Jste zhoubní a utlačujete. "Fajn, tak proč se mám snažit? Pokud nedostanu žádnou zásluhu za nesení odpovědnosti, můžete si být sakra jistí, že ji neponesu." Ale potom je váš život zbytečný a bezvýznamný a jste plni sebeopovržení a nihilismu a to není dobré. A to si myslím, že se děje na hlubší úrovni u mužů, kteří potřebují směr.

Muž se musí rozhodnout, že něco udělá. Musí se rozhodnout. V kurzu navrhování budoucnosti se snažíte přijít na tohle: Jaká je vaše nejcennější hodnota? To je ta hvězda. Dobře. K čemu směřujete? Můžete si vybrat, ale je tu pár kritérií: Mělo by to pro vás být dobré.

Tak, že vám to umožní pokračovat dál, možná i tak, aby to bylo dobré i pro rodinu a komunitu. Mělo by to pokrýt doménu života. Máme omezení na to, co považujeme za hodnotu, ale v rámci těch omezení máte na výběr. Máte na výběr. Lidé unesou těžké břímě, pokud ho sakra zvednou. A můžete si říct: "Nechci nést žádné břímě." Fajn, ale pak jsi jako tažný pes, který nemá povoz k tahání.

Vytrháte si kousky ze svých nohou, protože se nudíte. Lidé jsou tažná zvířata. Potřebují tahat váhu. Neplatí to pro všechny, neplatí to zejména pro nesvědomité lidi, mohou být otevření a kreativn nebo extrovertní a tak dál, ale pro běžného člověka... ti se sami sežerou, pokud netáhnou náklad, proto tu je taková opiová epidemie mezi nemajetnými, bílými, nezaměstnanými muži ve středních letech v USA.

Přijdou o práci? Skončili. Opovrhují sami sebou. Skončí se syndromem chronické bolesti a depresemi a chronická bolest se léčí opiáty. To děláme. Takže tak to vidím. A je zajímavé sledovat mladé muže, když s nimi mluvíte o zodpovědnosti, jsou tak nadšení, úplně mě to dostává.

Tohle je rebelství. Dospěj, sakra, a udělej něco užitečného. "Páni, to můžu? Jsem z toho tak nadšený. Nikdo mi to nikdo neřekl." Práva, práva, práva. Ježíši. Je to otřesné. A myslím, že to hluboce pociťují lidé, kteří si přijdou poslechnout takovéto věci.

Mají toho dost. A měli by, protože to není produktivní způsob života. Zodpovědnost, lidi, tam je smysl života. Přeložil: Nebuď Knedlík www.videacesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zastarale myslenie. Spolocnost je uz tak prepojena ze sam uz neurobis nic, a s prichodom "priemyslu 4.0" je sanca na konecne zmenu, ak sa to neposere tak uz takmer nikto nebude musiet byt na nikom zavisly (vynimka bude tvorit asi iba zdravotnicto)

Predstav si ze mas urcitu formu zakladneho prijmu (Universal Basic Income) - plne automatizovana produkcia jedla, oblecenia a zakladne byvanie

Kiezby uz prisiel podobny vizionar/miliardar ako Musk, len by sa namiesto neproduktivneho vesmiru sustredil na automatizovanie produkcie tychto zakladnych statkov...

Myslim ze by to vyrazne pomohlo k zachovaniu mieru na zemi (spokojny clovek nema potrebu bojovat...) a akychkolvek nasledkov hospodarkych kriz do buducna.

00

Odpovědět

Když označí Homera Simpsona jako "fool", nemyslí tím náhodou tu tarotovou kartu? 🤔

12

Odpovědět

Říká "holy fool", což je takový až náboženský pojem, který se používá i v češtině.

20

Odpovědět

Trying is the first step to failure. - H. Simpson

91

Odpovědět

Zodpovědnost znamená: mám v podvědomí přesvědčení, které mi nedovolí se dostat k tomu, co skutečně chci. A svou aktivitou se snažím toto své přesvědčení vykompenzovat.

A tohle je přesně ten zastaralý model, který má část naší společnosti a který je dosti neefektivní.
Lepší je se nejprve od těchto negativních přesvědčení v podvědomí odpoutat. Potom vás podvědomí samo automaticky dovede ke všemu, co je pro vás důležité, co skutečně chcete. Pak se pro vás zodpovědnost změní na zábavu.

218

Odpovědět

Ok, zodpovednosť, súhlasím... ale ako má človek vedieť, čo je tá -správna- zodpovednosť ? Že zakotvil na tom správnom mieste ?
V tomto svete ma človek fakt mnoho možností, akým smerom ísť. Zodpovednosť je dôležitá vec... ale ako zistiť, že to čo robím, má zmysel a stojí za to, aby som tomu venoval svoj čas ? To sa fakt mám spoľahnúť na frázu - "ukáže iba čas" ?

43

Odpovědět

Nelze objektivně říci, co má smysl. Smysl je pocit a víra. Není "správných" pocitů ani víry. Zkrátka zkoušej, dokud nenalezneš to, co ti přijde pro tebe to správné. A bývá dobré si určit podmínky jako třeba "měl bych tím pomoci i jiným než sám sobě" nebo "budu tím zlepšovat své dovednosti"...

12

Odpovědět

V podstatě je to jednoduchý. Nebýt na nikom závislý vydělat si na sebe (nebýt rodinnou či státní vyžírkou), sehnat si ženskou, udělat děti, vychovat děti. Model starý tisíce let.

66

Odpovědět

+Radek K.Chápem, ale v tom modely makal človek sám na seba a pre rodinu. V dnešnej dobe väčšina ľudí maká pre firmy z ktorých nemá nič, iba peniaze. To je na houby makať 8 hodín denne iba kvôli prachom... ľudom chýba niečo viac, nejaké zadosťučinenie, zmysel. A čím je jedinec viac inteligentný, tým to má sakra viac náročné

22

Odpovědět

O tomhle Peterson taky mluví, i když ne zrovna v tomhle videu. Pár návrhů: zodpovědnost udržet své emoce pod kontrolou a nezahořknout, jakkoli je k vám život nespravedlivý nebo těžký. Zodpovědnost být čestný a nelhat. Zodpovědnost za výchovu svých dětí, případně péči o rodiče. Zodpovědnost pracovat na sobě, zlepšovat se a vykonávat vhodné oběti pro lepší budoucnost. Prostě miř na nejvyšší dobro a zodpovědnosti vyplynou samy :)

131

Odpovědět

Tak si urci vlastne cil / gol a jdi si za tim, pridej si to na seznam.. byt zodpovedny i sam za svuj zivot je zodpovednost, ci ne? Chces na sobe makat? Bud zodpovednej za svoje telo. Chces mit lepsi praci?... Nekdo za sebou chce zanechat odkaz.. jelikoz ja prozatim nemam deti, tak jsem zodpovednej pouze za svuj zivot a nikoho jinyho, jako nikdo jinej neni zodpovedny za muj, tak s tim neco delam, krucek po krucku, i kdyz jsou tu tezky casy, o kterych je neradno mluvit, tak se jinak citim skvele a to i z toho duvodu, ze na nikoho nic nesvadim, za vsechno si muzu sam, i kdyby treba blizke okoli, nemily soubeh okolnosti ci rodice mely nejaky dopad, tak jsem preci jen v letech, kdy se mohu sam rozhodnout, jak se tim necham ovlivnit..[ja osobne si rikam, ze i kdyby bylo nejhur, tak v mekaci vzdycky nabiraj a dal se uvidi] zodpovednost za vlastni rozhodnuti..tady jsem chtel jen nastinit, ze neni zadnej svatej gral zodpovednosti, kazdej to ma jinak, kazdymu zalezi na necem jinym.. urci si smer jako treba kariera, zabezpeceni rodiny, vztah k okoli, naucit se hrat na kytaru proste cokoli.. neco zkus a drz se toho na mesic ci dva.. a to se pak dostavam ke zvyku.. o tomhle se da psat hodiny.. a taky uz to nekdo udelal, treba si precti self-help knizky a na neco prijdes.. uz musim spat, mam zodpovednost jit do prace :D a ted se citim zodpovedne za svuj gulas textu, kdyz k nemu pridam jmeno.. citim se zodpovedny za svoje vyroky.. at s tim nekdo souhlasi ci ne.. kdyby mel kazdy psat pod svym jmenem, adreson atd tak je internet o 90% lehci..

11