Jordan Peterson – Ženský ideál a muži

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:75
Počet zobrazení:7 347

Dnešní video je o snaze mužů zalíbit se ženám a strachu z odmítnutí.

 

Poznámky:
lemčík – druh ptáka unikátního námluvami samiček. Samci v trávě staví tzv. loubí, což jsou rozmanité stavby, jejichž jediným účelem je zaujmout samičku. 

Přepis titulků

Co znamená tento ženský symbol, který tu vyvstává z chaosu? Je tu vyobrazena Venuše, bohyně lásky. Jde o výřez z většího obrazu, kde se Venuše ukazuje v transcendentním prostoru na obloze, přesně jako Kristus v předchozím vyobrazení. Vyzařují z ní paprsky a muži – rytíři před ní poklekávají. Co to znamená? Muži používají obraz ženské dokonalosti k motivaci.

Tak to přesně je, vidíme to v příběhu Toma Sawyera. Je mu asi 12 let a pořád se poflakuje s kamarády, jako je Huck Finn. A pak se přes ulici přistěhuje dívka jménem Becky. Objeví se a on je poprvé v životě celý paf. Něco se změnilo. Hned vyskočí na laťkový plot a předvádí se, balancuje před ní, aby si ho všimla. Je jako pták lemčík, který staví něco krásného, aby zaujal samičku. Je v tom motivace.

To je něco, co moderní ženy na mužích nechápou. Nechápou, že… alespoň ti muži, kteří nejsou zkažení a zahořklí kvůli odmítnutí, dělají vše proto, aby mohli pokleknout před věčným obrazem ženství. A snaží se být dost dobří. To je ta galantnost, kterou byste v partnerovi měli podporovat. Takže z chaosu vyvstává první forma – a je to ženská forma. Částečně představuje novotu jako takovou.

Tedy naději, ale i hrozbu. To byste nevěřili… já vám nevím. Protože do žen nevidím tak dobře jako do mužů, očividně, jsem jeden z nich. Nevím, jestli si ženy uvědomují, jak paralyzují zejména mladé muže. Mnoho mých klientů, ale i mladých mužů, se kterými jsem mluvil, jsou z žen naprosto vyděšeni, protože se bojí jejich odmítnutí. A ten strach je přímo úměrný tomu, jak moc je ty ženy přitahují, což je hrozně paradoxní situace.

Proto se muži tak ztrapňují před ženami, které je přitahují. Ze začátku totiž nevidí ženu, která je přitahuje, protože co o ní ksakru ví. Nevidí ji jako jedince. Vidí ji jako projev ideálu, který je soudí. Teprve během navázání vztahu s konkrétní ženou začnou rozlišovat mezi soudícím ideálem a tou konkrétní ženou.

A to také vyžaduje oběť. A ta oběť je: nemůžete mít ideální ženu. Pro vztah s jakoukoli ženou musíte obětovat vztah s ideální ženou. Musíte vidět konkrétní ženu a oddělit ji od té ideální. To samé se stalo princovi v Šípkové Růžence. Uviděl zlou královnu, která se proměnila v draka chaosu.

Dokud ji neporazil, nemohl navázat vztah s opravdovou princeznou. A tohle je přesně ten případ. Jeden z mých klientů vedl takovou zajímavou mužskou skupinu a noví členové museli – což bylo velice chytré – museli jít ven a požádat padesát žen o telefon. Proč?

Pořádně a zdvořile. Byla to hra, ale nebyla hloupá. Myšlenkou bylo překonat strach z odmítnutí. A jak toho docílit? Vystavovat se tomu pořád a pořád, aby vás to už víc neochromovalo.

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ja si nemôžem pomôcť, tiež by ma zaujímalo, prečo je TAK veľmi populárny.

Pôsobí charizmaticky, len neviem, prečo v pozitívnom zmysle slova. Jeho dikcia a spôsob myslenia sú rýchle a zdanlivo usporiadané, ale skáče si z témy na tému tempom, ktoré bráni poslucháčovi viac sa zamyslieť nad jednotlivými časťami jeho myšlienok. To možno niektorých vedie k tomu, že mu to bezmedzne žerú a iných práve k tomu, že mu nezhltnú ani to, čo by sa ináč dalo. Nehovorím, že nemá v hlave, len neviem, či úplne "usporiadané" (a hlavne vôbec neponímam, podľa čoho), alebo, žeby nebol "iný". Ale proste niečo... niečo na ňom je napriek tomu (či práve preto?) permanentne nedôveryhodné. Možno mi len smrdí tá jeho "presvedčivosť", akoby bol nespochybniteľne neomylný každý jeho kontroverzný názor. Každopádne musí byť nesmierne ťažké byť jeho diskusným oponentom.

Vedel by mi niekto konkrétnejšie pomenovať, čím je tá jeho "jedinečnosť" a cválajúca informačná záplava
pre poslucháča kladná?

00

Odpovědět

já si nemyslím , že by to přeskakování z tématu na téma bylo způsobený tím, že to nemá "uspořádaný v hlavě " ale spíš je to tím, že to má uspořádaný jinak než , řekněme většina lidí. Zároveň je dost sečtělej a předpokládám, že okruh věcí o který se zajímá a něco si o nich zjišťuje je dost širokej a spousta lidí takovej záběr nemá už třeba jenom proto, že k některým publikacím nemají přístup. Proto někomu může připadat , že najednou mluví o úplně něčem jiným než je daný téma, ale kdyby znali knihy nebo situace na které naráží tak by jim ta souvislost došla a nepřipadalo by jim to jako přeskakování tématu ale jeho rozšíření. U některej jeho videí si taky řikám " proč to do toho vůbec zatahuje." ale u jinejch u kterejch vím odkud čerpal, protože už jsem to třeba slyšela taky , si řeknu spíš " má pravdu hoch." Ale to je jenom můj názor, třeba je to úplně jinak :)

10

Odpovědět

Dobré postřehy, málokdo si tu paralýzu mužů ženami uvědomí - i když je tak očividná (a jakmile se to vysloví, tak člověka napadne, že je to přece jasné).
Další podobná věc, které ženy nemusí rozumět (a většina nerozumí) je to, co s muži dělá nadrženost - dokud to samy nezažijí - ale s takovou intenzitou, s jakou to prožívá spousta mužů okolo 20, to většina žen nikdy nepozná...

00

Odpovědět

Tento pán mi nepřijde ničím objevný ani zajímavý, jeho popularitu nechápu. :-)

1431

Odpovědět

Co nechápete na tom, že jiným lidem se líbí jiné věci, než vám? 😎

183

Odpovědět

Já jeho popularitu chápu, je totiž jedinečný.

132

Odpovědět

+AlennVzdy si ho rád pozriem, ale takisto mi vždy blika kontrolka, že je malo vedecky a vykladať si môžme po svojom všetko tym padom :-/

49

Odpovědět

+Jungovepravevajcoto nie je tak uplne pravda , pozrite si rozhovor s cathy newman kde ju uplne zotrel jeho vedeckym pristupom

80

Odpovědět

Dokáže vzít myšlenku a vysvětlit jí pro širší publikum. To neumí každý. Pokud tyhle témata, které řeší, máš nastudované odjinud, tak ti opravdu nebude připadat objevný. Ale to nemění nic na tom, že se umí dobře vyjadřovat.

61