Jordan Peterson: Přátelství a pozornost ve vztazích

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:152
Počet zobrazení:13 966

Dnes přinášíme dvě kratší videa s Jordanem Petersonem. V prvním Jordan představuje snadný způsob, jak poznat, kdo je váš opravdový kamarád a ve druhém mluví o významu pozornosti ve vztazích.

Přepis titulků

Pojďme si promluvit o přátelství. Takhle poznáte, jestli je někdo váš přítel: Zaprvé, můžete jim říct špatnou zprávu a oni budou poslouchat. Neřeknou vám, proč jste hloupí a proč se vám ta špatná věc stala a jak se jim jednou stalo něco horšího a nepřesměrují celý rozhovor. Můžete jim říct špatnou zprávu a oni budou poslouchat. Takže to je dobré. A tohle je ještě divnější: Můžete jim říct dobrou zprávu a oni to s vámi oslaví.

A podle toho dobře poznáte, koho byste okolo sebe měli mít, protože když okolo sebe někoho máte a stane se vám něco dobrého, bojíte se to vůbec přiznat, protože, bože, stalo se vám něco dobrého. Dáte to najevo a budete o to připraveni. Tak někomu váhavě povíte, že se vám stalo něco dobrého, a oni vám dají pecku a začnou mluvit o něčem skvělém, co se jim stalo před třemi lety, anebo ještě hůř, o něčem skvělém, co se stalo jejich známým před třemi lety.

Odejděte od toho člověka, nepomáhá vám. A nepomáhá ani sám sobě. A tak se chcete obklopit... Musíte o tom přemýšlet! Musíte se obklopit lidmi, kteří chtějí to nejlepší pro vaši nejlepší část. Můžete se vídat s lhářema a tragédama, kteří vás chtějí stáhnout dolů, aby si ospravednili to, že také klesají ke dnu. Výhoda toho je, že nemusíte mít žádnou zodpovědnost, můžete si stěžovat na svůj mizerný život, to je lákavé.

Ale řekl bych, že to je špatný středně- až dlouhodobý plán. A tak je přijatelné a vhodné snažit se obklopit lidmi, kteří podporují váš vývoj. A můžete říct: "Mám kolem sebe lidi a znám je dobře, moc se jim nedaří a nespadají do této kategorie." A o co vám jde? Co s nimi budete dělat?

Pokud vás poslouchají a spolupracují a posouvají se vstříc lepší budoucnosti, super. Pokud nedávají pozor, dělají dokola hlouposti, nikam se neposouvají a je to bolestivé, potom je možná správné říct: "Nechte si své trápení. Já odejdu a budu si žít a možná se jednoho dne probudíte a uvědomíte si, že to je lepší život." Protože když to necháte být, tak v tom toho člověka podporujete. Když takové chování tolerujete, v podstatě s ním souhlasíte, nebo ho dokonce podporujete.

To je špatný nápad. Máte právo i odpovědnost obklopit se lidmi, kteří jsou dobří pro vaši nejlepší část. Překlad: Nebuď knedlík www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Super, dik!

11

Odpovědět

ten začátek mi přijde super.

33

Odpovědět

Mne nejvíc pobavil ten nick překladatele :)

172

Odpovědět

Já jen doufam, že to naprosto šílený slovo "prokr.." nikdy nevejde v oficiální platnost slovníků.

20