Jordan Peterson – Proč jsou ženy neurotičtější

Thumbnail play icon
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:76
Počet zobrazení:6 447

Dnešní video je o jednom z psychologických rozdílů mezi muži a ženami – neuroticitě, tedy citlivosti na negativní emoce a emoční volatilitě dle psychometrického modelu Big 5. Jordan vysvětluje, jakou by tento rozdíl mohl mít příčinu.

Poznámka: Co se týče tohoto videa (ale i dalších), řeč je o rozdílu v průměru, nikoli v rozdílu mezi celými skupinami. Jedná se o překrývající se normální rozdělení, a tak velká část mužů a část žen má zhruba podobnou míru neuroticismu.

Přepis titulků

V čem se liší muži a ženy? Jako první si můžeme všimnout, že když se podíváme na rozdíly mezi předpubertálními chlapci a děvčaty, nejsou příliš velké. Chlapci a dívky se neliší například v neuroticitě. Ale když začne puberta, ženám se neuroticita zvedne a po zbytek života zůstane vyšší než u mužů. Tohle se odráží v různých psychózách, které sužují každé pohlaví.

Daleko více mužů se stane alkoholiky, narkomany, nespolečenskými osobami a trpí celou řadou poruch učení či pozornosti. Ženy spíše trpí depresí nebo úzkostí. To se zdá úzce spojené s vyšší mírou neuroticismu. Předpokládejme, že ženy jsou citlivější na negativní emoce, protože svět je pro ně nebezpečnější. To by byl ten nejlogičtější důvod, proč by mezi pohlavími byl rozdíl ve strachu nebo citlivosti vůči trestům.

Zaprvé je tu hrozba fyzického souboje, zadruhé je tu sexuální hrozba. Ženy začnou být v pubertě sexuálně zranitelné. Proč říkám zranitelné? To je jasné jako facka. Protože cena za sex je pro ženy mnohem vyšší než pro muže. Rozhodně byla během celé naší evoluční historie. Protože pokud má muž nepovolený styk, tak odejde a možná skončí u soudu. Ale pokud má žena nepovolený styk a otěhotní…

V tradičních společnostech by byla prostě v háji. A i v moderních společnostech, které jsou bohaté jako ta naše… Do toho ani nemusím zacházet. Je to velký problém. Ať s tím uděláte cokoliv, je to velký problém. Dává smysl být ohledně toho nervozní. A pak je tu poslední věc… Nemyslím si, že by nervová soustava žen byla adaptována pro ženy. Myslím si, že byla adaptována pro pár matka–dítě.

Protože nejste ta samá bytost, když máte dítě. Ani trochu. Jste mnohem zranitelnější. Zčásti proto, že musíte vyjádřit zranitelnost toho nemluvněte a také o něj musíte pečovat. Představte si nemluvně do devíti měsíců. Jak musíte být nastaveni, abyste co nejlépe pečovali o nemluvně. A říkám nemluvně, protože ženy obecně vykonávají většinu té péče. Důvodů je mnoho, ale jeden z nich samozřejmě je, že kojí.

Představte si, jak musíte být nastavení, abyste se starali o nemluvně. Zaprvé – jsou velice náročná, že? Protože jsou zcela bezmocná. Jsou náročná 24 hodin denně a je to emocionální zátěž. Dítě do devíti měsíců má vždy pravdu. Když je v nouzi, vždy zareagujete. Nikdy mu neřeknete: „Dej se dohromady a přestaň fňukat.“ Což lze u osmnáctiměsíčního, můžete s ním začít takto komunikovat. Ale do devíti měsíců není nic jeho chyba, je obklopené neuvěřitelně nebezpečným prostředím.

Musíte mu pomáhat a nehledět na sebe. A musíte být velice citliví na hrozby z okolí. A proto si myslím, že ženy za tuto schopnost mít intimní vztah s dítětem v raných fázích vývoje platí nervovou soustavou, která je ideálně nastavená pro tuto roli. A nevýhoda je, že taková povaha nefunguje při vyjednávání s muži. Zejména ve firemním prostředí, protože to není totéž.

Je to zcela jiné, je to soutěživé prostředí.

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tohle na mě působí jako čistě jeho teorie, nemá to ničím podložené, žádnými dalšími autory, výzkumy...
A taky by mě zajímalo, jak vypadá zkouška z jeho předmětů (a vůbec poznámky studentů z jedno přednášek).

61

Odpovědět

Musim castecne souhlasit s "nesouhlasím" :D O prednasky, kde mluvi Jordan Peterson, jsem se jeden cas taky celkem zajimal. Casem to ale opadlo a zjistil jsem, ze Jordan Peterson dokaze povidat opravdu o zvlastnich vecech a je potreba to brat nekdy s rezervou.
Nejvic mi u nej kredibilitu srazilo tvrzeni, kde nasel domnele pojitko mezi DNA a cinskymi kresbami. Najednou jeho myslenky clovek zacne vnimat s trochu vetsi skepsi. Podobny sok jsem zazil napriklad u Johna Olivera po zhlednuti Migranti a uprchlíci a doslo mi, ze ona je i druha strana mince. To samozrejme nic nemeni na tom, ze si video s Oliverem i Petersonem pustim. Nicmene za tu zkusenost, ktera mi na oba zmenila pohled, jsem vdecny, protoze je uz nevnimam tolik absolutne.

https://www.reddit.com/r/enoughpetersonspam/comments/8kpmmn/jordan_peterson_actually_believes_the_dna_double/

O hadech Jordan mluvi od 20. vteriny: Jordan Petersons Most Pseudoscientific Claim Ever

131

Odpovědět

Nikdy není dobrý někoho oddaně hltat. Nikdo nemá patent na rozum a tím že sis uvědomil jejich limity, sis našel mnohem zdravější pohled věc. Všichni jsou jenom lidi.

82

Odpovědět

U je prvních videí jsem s ním naprosto souhlasil a hltal jsem i jeho další videa. Postupně jsem ale zjistil, že taky často mele nesmysly a přehánění jako třeba teď. Takže důvodem neurotičnosti je nebezpečí sexu? Muži hrozí jenom vězení, ostuda apod. A to je málo?!!! A žena je odepsaná, když otěhotní? WTF. Snad existuje potrat, babybox nebo si dítě může nechat a má často podporu celého svého okolí...dnes je spousta ženských, které jsou hrdé na to, že jsou matky samoživitelky. Takže OK, třeba by to tak i mohlo být. Ale určitě to nesouvisí s neurotičností. U takových věcí musí jít do evoluce a zjistit, k čemu se dříve (třeba i dnes) neurotičnost u žen hodila a k čemu byla prospěšná. Tedy proč ji evoluce vytvořila. A né toto!!! Určitě neurotičnosti nevznikla v moderní společnosti kvůli tomu, že je na mladé těhotné ženy blbě pohlíženo! Mele stále víc kravin a stále víc lidí mu všechno žere, jen proto, že to řekl zrovna on.

928

Odpovědět

On ti to tam vysvetlil. A doraz kladol na evoluciu. Znies ako by si videl len kusok a na zvysok sa ti zatemnelo.

194

Odpovědět

+HadatkoJenže on pracuje s dlouhodobými faktory které se táhnou napříč historii. Ty jsi to zasadil do kontextu posledních cca 70 let a to ještě vyspělé společnosti. Představ si, že to bylo stejné před 300 lety, 3000 atd. Jde o evoluční vývoj.

11

Odpovědět

On říká že pro ženu je sex větší riziko protože může otěhotnět. To je velký problém a často nemá žena podporu celého svého okolí. I když jak tvrdíš existují varianty potrat a babybox, tak ani jedna varianta není jednoduchá. Ve všech případech je to velká fyzická změna a zátěž pro tělo i psychiku. Ono se řekne adopce nebo babybox, ale odnos dítě těch 9 měsíců kdy ti je blbě, kyneš a často ani nemůžeš vykonávat svojí práci. Potrat je taky velký problém, to není rýmička. Změnila se společnost, kerá by jindy ženu odepsala, ale stejně to není procházka růžovým sadem. A to že jsou některé samoživitelky pyšné, je proto že to zvládají, ne proto že si myslí, že je to v pořádku. A nerotičnost Peterson vysvětluje jako daň za zvýšenou citlivost ve vztahu s kojencem, takže kdybys to dokoukal, máš svojí odpověď.

213

Odpovědět

Když je muž znásilněn - bude z toho akorát tak smutný (když pominu fyzická zranění).
Když je znásilněna žena - může otěhotnět. A buď potratí - což znamená dost problémů a rizik. Nebo ho donosí - což znamená ještě víc problémů a rizik. Nebo ho donosí a nechá si ho, což jsou další problémy a rizika. A ve všech případech ji za to mohla její tlupa zavrhnout či zabít.

72

Odpovědět

Proto toho překrucovače nesleduji.

29

Odpovědět

Hele, podívej se třeba na toho Olivera o klinikách "provádějících" potraty v USA... ne všude je to tak snadné, jako tady.

42

Odpovědět

+WTF?Snadné? Uznávám že proti USA a jiným katoličtějším státům kde jsou potraty úplě zakázané se to u nás může jevit jako snadné, ale snadné to ani tady není. Už jenom to rozhodnutí samotné a následně fakt že to budeš mít nadosmrti v anamnéze kdy ti to bude připomínat každý doktor. Nechápu kde se to bere, že pro ženy je potrat jak návštěva lékárny...

34

Odpovědět

Doporučuji si znova pustit to video. Skepsi vůči tvrzením chápu, ale netvrdil že neurozita je ze strachu o sex apod. Neurozita u žen je dílem větší citlivosti na vjemy, které byly evolučně dány pro vztah matka-dítě. Neříkám že s tím hned souhlasím, jen nemohu najít protiargumenty. Ten strach o sexualitu, v zaměstnání a větší citlivost na vše co ostatní řeknou je jen vedlejším efektem v běžném životě ženy... pouze parafrázuji.

21

Odpovědět

čo vlastne uči? aký predmet ? videl som tu všetky jeho videá a neviem si predstaviť čo vyučuje ani ako by vyzerala skúška

42

Odpovědět

Nebylo to těžké vyguglit: https://www.jordanbpeterson.com/classes/

11

Odpovědět

Jenom drobnost: na začátku mluví o psychopatology, což by se dalo přeložit jako psychické onemocnění. Psychóza, respektive psychotická onemocnění, již jsou podskupinou psychických nemocí.

71