Jordan Peterson – Hodnoty, nihilismus, totalita

Thumbnail play icon
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:67
Počet zobrazení:4 627
Jordan Peterson rozebírá Nietzscheho kritiku křesťanství, dále mluví o systémech hodnot jako takových a jak regulují naše emoce.

Přepis titulků

Nietzsche říká: „Když ztratíte víru,“ a to se lidem stává velice často, „když v něco ztratíte víru, tak protože jste lidé a můžete abstrahovat, neztratíte víru jen v tu věc, člověka nebo systém. To, že jste ztratili víru v něco, naznačuje, že můžete ztratit víru v cokoliv. V jakýkoliv systém a jakéhokoli člověka. Jednou se spálíte, navždy si dáváte pozor.“ A to je nihilismus.

Fakt, že když se vám zhroutí jedna věc, ztratíte ochotu věřit čemukoli jinému. A tehdy se objeví nihilismus. „Konec morální interpretace světa, která ztratila veškerou platnost tím, že se snažila dávat důraz na nadpřirozeno, povede k nihilismu.“ Další kritika křesťanství v té větě. Říká, že křesťanství muselo být zničeno sebou samým, protože dává takový důraz na posmrtný život, nebe, že zcela zapomnělo na život tady a teď.

A kvůli tomu muselo být zničeno, protože život zde je dostatečně plný utrpení, které musí být zohledněno a lidé… Je nesprávné říkat lidem, aby čekali na nebe a tím si ospravedlňovali to utrpení. A tak by řekl, v jistém smyslu, že i myšlenka soucitu, která je zásadní pro křesťanství, je také jedním z důvodů, proč se křesťanství zhroutilo pod svou vlastní vahou.

„Neudržitelnost jedné interpretace světa, na kterou bylo vyplýtváno ohromné množství energie, vzbouzí podezření, že všechny interpretace světa jsou nesprávné.“ „No a co?“, řeknete si, „No a co když v nic nevěřím?“ Dal bych vám neuropsychologický argument. Pozitivní emoce, dopaminergní. Jsou projevem průzkumného systému, který má kořeny v hypothalamu, prastaré části mozku – je to stejná část mozku, kterou kokain a heroin, všechny drogy, které lidé rádi užívají, drogy, které nabuzují – tedy ne ty uklidňující, aktivují ten systém.

Je to systém, který je aktivován, když se stane něco vzrušujícího nebo nového, ale co je ještě důležitější, tento systém se aktivuje, když máte cíl a vidíte, že se k němu přibližujete. Co z toho vyplývá? Žádný cíl – žádné pozitivní emoce. Takže když v nic nevěříte, když nemáte žádný systém hodnot, protože systém hodnot říká, že jedna věc je lepší než druhá…

Žádný systém hodnot – žádné pozitivní emoce. A proč je to problém? Je snadné se zbavit svých pozitivních emocí, to není problém, protože jsou křehké a slabé. Zkuste se zbavit svých negativních emocí. Hodně štěstí, to se vám nepovede. A tak když se vám zhroutí systém hodnot, zůstanou vám jen negativní emoce.

A to není dobré. A Nietzsche by řekl: „Proč lidé vběhnou do náručí totality před přízrakem nihilismu? To protože totalitní jistota, i když přináší otroctví a obětování rozumu a intelektu, tak totalitní jistota bude lepší než chaos nihilismu.“ Je to velký problém.

A řekl, že to je příběh nadcházejících 200 let. Od té doby, po celé 20. století, skáčeme mezi nihilismem a totalitou s mrtvými na obou stranách. Pořád dokola.

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je to šialené rozprávanie. On si myslí, že by sa mal človek stále len snažiť, snažiť, snažiť, ... až do vyčerpania? Kašľal bych na taký život. Lakomci nech sa snažia.

06

Odpovědět

Ne on jenom říká, že lidi neustále potřebujou v něco věřit, protože jim to dává pocit určitý stability a tenhle stejnej pocit stability lidem dávaj i totalitní systémy. V podstatě vysvětluje proč jsou různý náboženství a totalitní systémy tak uspěšný. Nemyslim uspěšný jako prosperující jako spíš úspěšný ve verbování lidí a jejich udržení.

60

Odpovědět

Popsal dobře oscilace mezi totalitou a nihilismem. Známe to i z historie, po renesanci přišlo baroko.
Funguje to docela jednoduše:
1. v takovém fašismu se nedá žít, uvolníme to
2. v takové dekadenci se nedá žít, utáhneme to
3. goto 1

92

Odpovědět

Baroko bylo závislé na americkém stříbru, které umožnilo vybudovat autokratické systémy (ještě Ferdinand I. byl pokorný král pod kontrolou stavů, ale už jeho vnuk Ferdinand II. právě díky stříbru vybudoval císařskou armádu - na rozdíl od stavů, jejichž armáda se rozutekla)..

Fašismus či komunismus je jiný typ autokracie, protože se snaží oholit měšťanstvo ("bohaté židovské bankéře", "bankéře") a vyzdvihnout otlačované ("místní dělníky", "celosvětové dělnictvo" )....

00

Odpovědět

A ona ani renesance není skvoucí kapitolou evropských dějin...

Právě během ní se objevuje "Bloody Mary" a 300 odpadlíků je upáleno, Alžběta I. (a její generálové) zabíjí 30 000 Irů během invaze na irský ostrov zabito; vrchol znovudobytí Španělska do rukou "křesťanského krále a křesťanské královny" (a vyhnání Židů ze Španělska) atp....

00

Odpovědět

Jordan Peterson na tom prý poslední dobou nebyl vůbec dobře, ale prý se to už lepší. Tady je včerejší update od jeho dcery Peterson Family Update - February 2020

31

Odpovědět

Včera začal Urza nahrávat přednášky z konference o totalitarismu. Doporučuju sledovat.
Roman Joch: Totalitarismus (KSP20: Totalita včera, dnes a zítra)

52