Jak fungují 3D brýle

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:528
Počet zobrazení:18 566
Pokud jste někdy v kině hloubali nad tím, jak to ti filmaři vlastně dělají, že je ten film jako živý, a nikdo vám nebyl schopen dát uspokojivou odpověď, toto video je určeno právě vám. Problematiku filmů ve 3D vám osvětlí profesor Phil Moriarty v naučném videu z YouTube kanálu Sixty Symbols.

Přepis titulků

Jsou opravdu úžasné. Udělám něco, co jsem ještě nikdy v Sixty Symbols neudělal. Pozvu tě, Brady, abys se mnou šel na záchod. Pojďme na to. Sixty Symbols: 3D BRÝLE Budeme se bavit o filmech ve 3D a o tom, jak 3D filmy a 3D brýle fungují, jaká technologie za tím stojí.

Před Vánoci jsem šel s dcerami na Huga, což je báječný film. Takže jak to funguje? Zakládá se to na... Nejdříve se musíme zeptat, jaktože vnímáme hloubku. Jak to funguje ve skutečném světě? Brady je ode mě v takové vzdálenosti, že vidím, že je pevný objekt a nikoli plocha. Klíčové je, že máme oči, které dělí určitá vzdálenost.

Takže každé oko vidí trošku jiný obraz. A váš mozek je neuvěřitelné chytrý, protože si tyto obrazy dokáže spojit a tím vám umožní vnímat hloubku. Otázkou je, jak vyvolat pocit hloubky u něčeho plochého, co vidíme na obrazovce či v kině. Musíte pro každé oko použít... jiný obraz. To je zásadní. Takže když se natáčí film, používají se dvě kamery.

Jedna kamera natáčí obraz pro levé oko a druhá natáčí obraz pro pravé. Tyto dva obrazy jsou pak mírně odlišné. Proto když si v kině sundáte brýle, vše na plátně vypadá poněkud rozmazaně. Výzvou pro kino je jak dostat dva různé obrazy z plátna tak, aby každé oko vidělo správný obraz. Jak oklamat mozek, aby si myslel, že to, co vidí, má skutečnou hloubku?

Starší z vás si nejspíš pamatují, že dříve se to dělalo tak, že se používaly brýle s červenými a modrými skly. To bylo už někdy v 80. letech. Myslím, že to začalo už ve 40. letech. Možná se mýlím, ale myslím, že řešení pomocí dvoubarevných skel je tu už dlouho.

A funguje to tak, že na brýlích je červený a modrý filtr. Vezme se film z jedné kamery, film z druhé kamery. Jeden má modrý odstín a druhý má červený. Filtry na brýlích oddělí jednotlivé filmy pro každé oko tak, že "červené" oko vidí červeně tónovaný film a "modré" oko modře tónovaný.

Problém je samozřejmě v tom, že se ztratí barevné rozlišení. Vypadá to vybledle a ani dojem hloubky není zase tak dobrý. A je to velice problematické, pokud chcete film s vysokým rozlišením. A jak se to dělá dnes? Dnes si hrajeme s něčím, co se nazýva polarizace světla. Určitě už jste se setkali s polarizací a polaroidem.

Polaroid je v podstatě tenká folie. Tady ho máme. Skládá se z mnoha polymerních molekul, tedy dlouhých řetězců molekul, jež jsou nataženy určitým směrem. Tohle už jste určitě někdy viděli. Takže si vezmu kousek... Zlomil jsem ho. Tak to jde také. Když vezmu kousek polaroidu, a přiložím ho ke zbytku, jakž takž je vidět skrz.

Ovšem když ho pootočím o devadesát stupňů, začne blokovat světlo. Proč se to děje? Obávám se, že se budeme muset vrátit... až ke středoškolské fyzice. Bude složité vysvětlit to... nevědeckým způsobem. Začněme tím, že světlo je vlnění. Někdy se chová jako částice, ale protentokrát jej budeme považovat za vlnění.

Takže je to vlnění. Z čeho se skládá? Je to elektromagnetické vlnění. Skládá se z elektrického a magnetického pole. Teď nás bude zajímat jen elektrické pole. Takže světlo se šíří takto, tímto směrem. A má také něco, čemu říkáme vektor elektrického pole.

A ten nám v podstatě říká, kterým směrem je elektrické pole natočeno. Teď se světlo šíří tímto směrem a pole míří tímto směrem. Když ho otočíme, šíří se tímto směrem a pole míří sem. Teď pole míří tímto směrem. Světlo kmitá tam a zpátky nespočetněkrát za sekundu, abych to řekl odborně. To je vše, co potřebujete vědět.

Stačí vám tato charakteristika, která vám říká, v kterém směru vlnění vibruje. A polaroid dělá následující: V této místnosti je plno světla, které je v podstatě nepolarizované, což znamená, že některé vlny jsou... otočeny takto, jiné takto, další takto. Máme tedy vlny s různou polarizací.

Kdyby ale světlo v této místnosti nebylo... uspořádané náhodně, ale mířilo stejným směrem... Kdybyste polaroid a elektrické vlnění... zarovnali do stejného směru, světlo by jím mohlo jednoduše prostoupit. Nicméně když polaroid otočíte tak, jak jsem to udělal před chvílí, světlo jím neprojde. A to je...

...velice, velice užitečná vlastnost světla, polaroidu a jemu podobných materiálů. Takže když jsem šel na Huga, používal jsem tyto brýle. V nejjednodušší variantě... je na jedné straně takto natočený polaroid a na druhé straně takto natočený polaroid. Takže poté se vezmou dvě...

různé verze filmu ze dvou kamer a každá dostane jinou polarizaci. Takže světlo přicházející z plátna, které je určené levému oku, je polarizováno takto a světlo určené pravému oku je polarizováno takto. Takže si nasadíte brýle a bingo! Máte způsob jak rozlišit, co je určeno levému oku a co je určeno pravěmu oku.

Velmi chytré. Vlastně se dívate na dva mírně odlišné filmy a za pomoci polarizace světla, které vychází z plátna, oklamete svůj mozek, aby si myslel, že to, co vidí, je skutečné a má to hloubku. Trochu jsem zalhal, nejedná se o lineární polarizaci. Většina těchto brýlí ve skutečnosti využívá takzvanou kruhovou polarizaci. Elektrické pole tedy není takto ploché, ale točí se dokola.

Takže se točí buď takto, nebo opačným směrem, takto. Mluvíme o levotočivě nebo pravotočivě kruhově polarizovaném světle. Když se podíváte na můj pohybující se prst, z vašeho pohledu to vypadá, že opisuje kruh. A točí se buď takto, nebo takto. Popisujeme to pak pomocí vektoru elektrického pole, který rotuje.

- To by vypadalo dobře, kdyby to bylo ve 3D. - Jo, hodně dobře. Princip je stejný. Levotočivě, nebo pravotočivě polarizované světlo. Ale jak by teď vypadalo tohle? Začíná to být složité, Brady. Vlastně totiž vezmeš kruhově polarizované světlo, převedeš ho na lineárně polarizované světlo a použiješ ten stejný způsob. - Kde proběhne ta přeměna?

- Přímo tady. Brýle obsahují jak polarizační filtr, tak i něco, co převede kruhově polarizované světlo na lineárně polarizované. Proč se to dělá tak složitě? Z mnoha důvodů, které tady nebudu rozebírat, pokud ovšem nechceš natočit hodinové video. Je výhodnější použít kruhově polarizované světlo. Múžeme díky tomu pohybovat hlavou a zachovat si iluzi hloubky při pohledu z různých úhlů, což lineární polarizace neumožňuje.

Jsou opravdu úžasné. Udělám něco, co jsem ještě nikdy v Sixty Symbols neudělal. Pozvu tě, Brady, abys se mnou šel na záchod. Mluvil jsem o kruhové polarizaci. Jedna z pozoruhodných vlastností zrcadel je, že dokáží přeměnit pravotočivě kruhově polarizované světlo, tedy světlo s takovouto rotací, na světlo s rotací opačnou.

Takže když světlo polarizované určitým... směrem narazí do zrcadla, přemění se z pravotočivého na levotočivé. Což je úžasné, protože když se podíváme na ty brýle... Doporučuji vám zkusit si to doma, je to opravdu super. Já to také dneska večer ukážu svým dcerám. Když dáte brýle před zrcadlo, tak vidíte, že po přechodu z tohoto oka na toto...

sklo vypadá černě. Ještě jednou, vidíte? Levé sklo je teď černé a pravé je průhledné. A když se posunem sem, tak je pravé černé a levé je průhledné. Co se to sakra děje? Světlo vychází z osvětlení, mi naráží do tváře, odráží se od zrcadla a pak jde zpět ke mně.

A zde dochází k tomu, že mi světlo dopadá na tvář, odráží se od ní a pokračuje skrze brýle. Zezačátku je všechno světlo polarizováno náhodně. Levotočivě a pravotočivě. Vzpomeňme si, že brýle fungují jako filtr a zajišťují, že jimi projde jen světlo s určitou polarizací. Teď přijde nejlepší část. Světlo projde brýlemi a míří k zrcadlu.

Toto světlo má určitou polarizaci, řekněme třeba pravotočivou. Světlo se odrazí od zrcadla, čímž se změní jeho polarizace, takže když se vrátí, už nemůže brýlemi projít, jelikož je teď polarizováno opačně. Což je opravdu velice chytré. Můžeme na to pohlížet dvěma způsoby, z hlediska klasické a kvantové fyziky. Podle mě je to opravdu pěkný příklad polarizace.

Tento typ technologie mě fascinuje, je to opravdu úžasné. Teď bychom mohli přejít k 3D televizi, ale to je jiná technologie, na níž se možná podíváme jindy. Překlad: Beachboy www.videacesky.cz

Komentáře (30)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Miluji videa tohoto typu

30

Odpovědět

3D filmy s těmi brýlemi jsou skvělý, mám je doma z kina škoda že nejdou použít i normálně s monitory u pc :( , ten efekt jak ukazoval u toho skla se dá docílit taky tak že si je nasadí i kámoš a podíváte se na sebe :)

Ps: mohli byst přeložit i to s těma 3D televizema

190

Odpovědět

to jsou super videa, vic takovejch :) nez naky matematiky s batman logem

210

Odpovědět

Poznám spôsob akým to funguje pri televízoroch ale ako to funguje v kinách som nepoznal. Takže som sa zase niečo nové naučil. Super video, viac takých :)

191

Odpovědět

No vcelku zajímavý popisek... od kdy vypadají 3D filmy jako živé? Pořád čekám na nějaký, co nebude jako videohra.

2021

Odpovědět

Víc, prosím. Moc zajímavé koukání toto.

191

Odpovědět

Jedná věc mi nedává smysl. V 7:42 říká, že brýle obsahují filtr a také něco co změní polarizaci světla z kruhového na lineární, potom světlo na toaletách odražené od jeho tváře, které prošlo přes brýle změnilo polarizaci z kruhové na lineární potom se odrazilo od zrcadla a jakožto lineární by mělo přeci normálně projít zpátky. Na toaletách zase tvrdí, že brýlemi projde jen určitý typ kruhového světla díky filtru, ale patrně už ho nezmění na lineárně polarizované. Prosím někoho o vysvětlení.

194

Odpovědět

Kruhově polarizoané světlo se mění na lineárně pouze směrem od zrcadla k očím. Čili: tvář(nepolarizované) -> brýle část A (lineárně polarizované) -> brýle část B (kruhově polarizované pravotočivě) -> zrcadlo (obrácení polarizace na levotočivé) -> brýle část B (neprochází lvůli opačné polarizaci).. část A, B rozumějme jako vstup a výstup.

200

Odpovědět

+zapyMáš to skoro dobře, jenom bych opravil, že část B neboli fázový retardér propouští kdykoli cokoli a "jenom" mění polarizační stav. Takže obráceně točivé světlo vracející se zpět od zrcadla částí B prochází a mění se zpátky na lineárně polarizované, které je ale kvůli opačné vstupní točivosti polarizované kolmo na propustný směr filtru (část A), čímž jsme se dostali ke stejné situaci jako v případě ukázky polaroidu, takže nic neprochází.

190

Odpovědět

Kdyby mě tento člověk učil ve škole, tak bych snad i dával pozor... :D

192

Odpovědět

to by ses tam taky musel, ale někdy ukázat :-D ty záškoláku

194

Odpovědět

Super. Doufám, že sem dáte někdy i to 3D v televizích. Docela by mě to zajímalo ;) Díky!

190

Odpovědět

Fungování 3D televize je mnohem jednoduší na pochopení. Brýle střídavě ztmavují pravé a levé oko a v televizi se střídá obraz tak, že vždy když je tmavé pravý oko, v televizi je obraz pro levý a naopak. Je to dobře vidět týhle reklamě. http://www.youtube.com/watch?v=0SY-9MVHP5E&list=UUbGtGMSXq12nleZjdwiZ1_w&index=4&feature=plcp

1910

Odpovědět

+Kyblosto je, ale jiná technologie pro 3D. To se nejedná o polarizaci, takže mícháš jabka a hrušky i když oboje vyvolá dojem 3D. takže s videm o polarizaci to nemá nic společného, protože princip je naprosto jiný.

228

Odpovědět

+KyblosJá ale neřikam, že to má něco společnýho s polarizací pane Chytrý. :P

196

Odpovědět

Mam doma tyto 3D bryle z kine, jde nejak docilit 3D efektu na youtube, aniz bych mel televizi s 3D?Vim ze to funguje prave s tema brylema modra-cervena. Ale tohle asi nejde ze?

205

Odpovědět

samozřejmě, že to nejde, protože tvůj běžný monitor neumí zařídit tu polarizaci pro každé oko zvlášť o které pojednává toto video.

190

Odpovědět

Ale pokud opravdu chceš 3D z youtube bez červeno-modrých brýlí, tak se nauč šilhat. http://www.youtube.com/watch?v=zBa-bCxsZDk

191

Odpovědět

+KyblosTohle je hlavně dost halucinogenní. :D Ale zatím jsem se nesetkal s někým kdo by výsledný 3D efekt vnímal ostře.. Každý ho vidí, ale poměrně dost rozmazaný.

191

Odpovědět

+KyblosTo boli :-( :-D ale diky moc za odpovedi :-) jen jsem byl zvedavej.

190

Odpovědět

+KyblosShupsi, ja to vidim naprosto ostre :) mam vadu oci, pri ktere mi ujizdi oko. Vyhoda je, ze to dnes umim naprosto ovladat. Takze mi ujede, jen kdyz sam chci...ale vidim tak sice dvojmo, ale naprosto ostre. Takze pro me zajimave video :) Jen takova nahrazka, ale chytre...

190

Odpovědět

Moc děkuji za překlad a vřele bych uvítal víc videí od něho. Vysvětluje neskutečně poutavě a hrozně mě to bavilo. (: 10*

200

Odpovědět

Zapoměl zmínit, že jsou 2 typy 3D brýlí - pasivní a aktivní.
Mohl bych poprosit i o přeložení toho dílu s 3D TV?

201

Odpovědět

Profesor se ještě k natočení dílu o 3D televizi nedostal (možná to ani vůbec nemá v plánu). Ale jestli takové video vznikne, nejspíš se tu objeví. :)

190

Odpovědět

Já jsem o tom nevěděla vůbec nic, ale vždy mě zajímalo, jak to vlastně funguje. Takže díky moc za video, bylo to hodně zajímavé.

190

Odpovědět

Profesor Moriarty? Sherlocku pomoc! :D

191

Odpovědět

Burg: s tim souhlasim...je pravda, ze mam za sebou strojni prumku a vysokoskolskou fyziku, takze neposoudim co kdo vi...ale rekl bych, ze popsal uplne elementarni principy, ktery sou snad razeny mezi vseobecnejma znalostma. Jinak je to natoceny celkem poutave, diky za preklad :)

1918

Odpovědět

by ses divil, kolik lidí nechápe ani princip střídavého proudu a neumí ani ohmův zákon. natož nějaké principy ohledně světla. Učí se to většinou jenom na technických směrech, lidi z gymnázia, obchodek, apod. o tom nemají ani páru.

196

Odpovědět

+standysmanSmutné na tom je to, že lidi z gymnázia o tom nemají páru i přesto, že polarizace světla patří do základních osnov fyziky. Kdybych tu měl rozebírat důvody, proč tomu tak je, musel bych být vulgární.

194
Další