Jak zachránit miliony životů za 68 centů

Thumbnail play icon
97 %
80. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:302
Počet zobrazení:10 657

Manu Prakash je vynálezce původem z Indie, který s kolegy ve své laboratoři vyvíjí důležitá diagnostická a lékařská zařízení, která by měla stát co nejméně peněz, ale odvést stejnou práci jako ta za tisíce dolarů. V tomto videu ukazuje, jak funguje jeho mikroskop a centrifuga. Oba tyto přístroje jsou převážně z papíru a stojí dohromady méně než jeden dolar.

Výroční dopis Melindy a Billa Gatesových najdete zde.

Přepis titulků

A když se podíváš na záda, to jsou kokony na vajíčka. - Chlape! - Nedělám si srandu. Držím v ruce mikroskop, který je vodě odolný, téměř nerozbitný, složil jsem ho během 2 minut a jeho výroba stojí 50 centů. V téhle ruce mám krevní centrifugu, která se točí 10krát rychleji než centrifuga za 10 000 dolarů, a stojí jen 18 centů. Oboje bylo vynalezeno tady ve Stanfordu v laboratoři geniálního fyzika, biologa, vynálezce jménem Manu Prakash, s cílem vylepšit život nejchudším na světě pomocí levných, efektivních, škálovatelných vynálezů.

Předpokládá se, že ze zhruba 100 miliard lidí, kteří na této planetě žili, více než polovina zemřela na malárii. Symptomy jsou podobné jako u chřipky, takže nejlepším způsobem diagnózy je odebrat krev, roztočit ji v centrifuze a pak se na ni podívat pod mikroskopem. To bylo dříve opravdu těžké na místech, kde to bylo nejvíce potřeba, protože vybavení stojí desítky tisíc dolarů a potřebuje elektřinu. Tyhle dvě zařízení dokážou diagnostikovat malárii, stojí méně než dolar a nepotřebují žádnou elektřinu.

- Manu, rád tě konečně poznávám. - Nápodobně. - Jsi jako superhrdina. - No, to bych neřekl. Z pohledu inženýrství. To, co děláš, je úžasné. Než budu pokračovat s Manuem, ukážu vám, jak ten papírový mikroskop za 50 centů funguje. Přijde takhle, potom vymáčknete papírové díly a postupujete podle jednoduchých instrukcí, jako když skládáte origami.

Čočka je vlastně malinká skleněná koule, zasazená do plastového dílu. Sem dáte své sklíčko, podíváte se tou skleněnou kuličkou, a je to 140krát zvětšené. Můžete k tomu dát i mobil a natočit to, takhle. SOSÁK KOMÁRA NOHA BERUŠKY MRAVENEC MIKROBIÁLNÍ VYSAVAČ NAROZENÍ MOUCHY ROZTOMILOUČKÝ BAKTERIE!!

Co děláte u tebe v laboratoři ve Stanfordu? Jaké je vaše poslání? Vyrostl jsem v Indii a jedna z věcí, která mě vždycky bavila, bylo setkávat se s vědeckým vybavením. Když jsem zakládal tu laboratoř, bylo jasné, že máme obrovskou potřebu vědeckých přístrojů, které chybí. Takže trávíme skoro polovinu svého času vyráběním a navrhováním vědeckých přístrojů pod záštitou Frugal Science.

Nesmí to stát moc peněz, protože s každou nulou, kterou přidáš k ceně, odřízneš stovky, tisíce, miliony i miliardy lidí. Chtěl jsem ten papírový mikroskop vyzkoušet, tak jsme nabrali vzorek zdánlivě čisté vody. A v ní bylo malinké bílé smítko, které se neusadilo u dna, takže Manu navrhl, že si ho prohlédneme. Dokáží vycítit sání a utečou. Je to jako moucha, když se ji snažíš trefit. Cítí, že se tvá ruka blíží, a to se teď děje taky.

Je to stejný pocit, jako by to chtěla nasát ryba, takže to utíká. Ale myslím, že to dostanu. Mám to. Tady to je. - Jo, tady je. Je v téhle. - Super. Nezapomeňte, pouhým okem je to sotva viditelné smítko. - Páni! - To je jeho jednoduché oko, ta malá skrvna. A když se podíváš na záda, to jsou kokony na vajíčka. - Chlape! - Nedělám si srandu. Takže možná 10–15 vajíček na každé straně. Tohle jsou tykadla. Když jsem to nasával do té trubičky a ono to utíkalo, - vycítilo to změny tlaku právě těmi tykadly.

- To je šílené! Víš, co mi to připomíná? Když jsem poprvé viděl hvězdy teleskopem. Hvězdy vidíš pořád. Vídáš je i na fotkách, ale jakmile je sám vidíš teleskopem, něco se v tobě pohne. A připadá mi, že děláme to samé, jenom opačně. To je krásná analogie. Takže s tímhle mikroskopem za 50 centů je vidět malárie v krvi. Většinou vnímáme krev jako červenou tekutinu, ale ve skutečnosti je plná částeček. Jsou v níčervené krvinky, bílé krvinky a krevní destičky. Problém je, že v pár kapkách krve je miliarda červených krvinek a těch pár nakažených malárií připomíná jehlu v kupce sena.

A teď přichází na řadu centrifuga. Naberete trochu krve, dáte do trubičky, a ty částečky budou všechny promíchané. Ale když s tím budete několik minut vážně rychle točit, odstředivá síla odtlačí ty nejtěžší částečky směrem ven a ty s menší hustotou se přesunou doprostřed. Takže když přestanete, všechny částečky jsou krásně srovnané, nejtěžší na okraji, nejlehčí uprostřed. A protože malárií nakažená krvinka je lehčí než zdravá, najdete ji vždy mezi zdravými krvinkami a čirou plazmou.

Kvůli tomu jsou centrifugy nepostradatelné. Takže jsem šel do laboratoře za Manuovým kolegou Saadem, abych zjistil, jak uplatňují svou filozofii úsporné vědy na obvykle tak drahé zařízení. Tohle jsou tradiční centrifugy, potřebují elektřinu a vidíte, jak jsou velké. Představte si, že to musíte nosit na zádech, když děláte výzkum například v chudých částech Indie, kde jsem vyrostl já. Na něco takového se tohle nedá použít. Stojí to tisíce dolarů a potřebuje elektřinu. Takže když jsme tam byli, měli jsme mikroskop, ale nejde to diagnostikovat z krve nebo moči jen tak, potřebujete tohle.

Takže designové požadavky jsou: něco, co stojí méně než dolar, nejlépe z lehkého materiálu jako papír, aby se to dobře nosilo v kapse, mělo by se to rychlostí vyrovnat těmhle přístrojům. Přemýšlíte o různých nástrojích a mechanismech, jdete do kuchyně, na dvůr a koukáte na hračky. Zkoumali jsme joja a šlehače, někoho napadly sušičky salátů. Na téhle "káče" nás zaujalo, že je to jeden z nejefektivnějších způsobů, jak přeměnit naši energii v energii rotační. To byla ta chvíle prozření.

Na ovládání jsme místo mechanických pohonů použili provázky, umístěné uprostřed. Zkoušel jsem to a někde v podvědomí jsem věděl, že je to něco mocného, že už to není hračka, že se to dá využít pro světové zdraví. Pojďme to tedy vyzkoušet. Vezmeme trochu krve a roztočíme to. - Měli bychom vzít tvoji. - Tak jo. Po pouhých deseti sekundách točení rychlostí 20 tisíc otáček za minutu se moje krev začala oddělovat. Tohle je moje vlastní krev.

Takhle jsem svou krev nikdy neviděl. To je šílené! Takže tohle všechno jsou krvinky? Na těch dvou se mi nejvíc líbí jejich dětské nadšení a zvědavost. Také jsou neuvěřitelně všímaví. Hledají způsoby, jak by jejich inženýrský talent mohl pomoci nebo inspirovat ostatní. Cítím z nich nakažlivý optimismus, což je vážně osvěžující. Rád bych poděkoval Billovi a Melindě Gatesovým za spolupráci na tomto videu. Pokud se chcete dozvědět víc o tom, jak se zlepšuje a bude zlepšovat život těch nejchudších na světě, přečtěte si výroční dopis od Billa a Melindy.

V popisu videa bude k dispozici odkaz. Je to fascinující četba a nastiňuje některé jejich ambiciózní cíle, například budoucnost bez nemocí, jako je malárie, obrna a tuberkulóza. Když sledujete zprávy, zdá se, že svět je stále horší, ale ve skutečnosti míra chudoby a dětské úmrtnosti v posledních 15 letech prudce klesly. A to zčásti i díky lidem, jako je Manu a ti, kteří ho podporují. Děkuji za zhlédnutí. Dva příklady toho jsou...

Tohle je signál, že jsem vzhůru. - Je na mě moc brzo ráno. - To je tvůj budík? - Jo. Pro ten extrémní případ, kdy v 9 ráno ještě nejsem vzhůru. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (40)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

V mém univerzálním systému lze přežít 98% všech katastrof ty 2% ne- to jsou politici a cynici-tornádo F 5 není problém.
Máte zájem o tento systém? tel:+420 723731197

00

Odpovědět

Už ich mám doma. Haluz je to. Najlepšie je, že sa dá pekne nahrávať na telefón/ robiť fotky. No nič, zajtra si konečne pozriem svoje spermie * )

11

Odpovědět

Tohle video má (podle mě oprávněně) super hodnocení, ale ta diskuse je prostě něco. Že já ji přikrmovala... :D

10

Odpovědět

Jako by těch n***? už teď nebylo málo.

39

Odpovědět

Tohle je něco úžasného. Ti dva chlápci pravděpodobně nejsou a nikdy nebudou za vědátory nebo inženýry, kteří udělali něco velkého (tak, aby to bylo zároveň i obecně známé). Ale jejich přínos lidstvu tím, že jsou schopni takto dramaticky snížit náklady a v podstatě udělat z ničeho něco, je bez debat úžasný. Přidělat vzorek krve na papírovou centrifugu? Jo, to dokážu taky. I vy. Je to vlastně jednoduché. Tak jednoduché, že to nikoho před nimi nenapadlo. Podtrženo sečteno, lidé jako tihle dva Indové jsou pro celosvětovou společnost nesmírně cenní a jejich přínos lidstvu bych pokládal za srovnatelný se zvučnými jmény, jako třeba Alexander Fleming, Nikola Tesla, z těch soudobých potom Bill Gates (možná je to jen bohatej ajťák, ale sjednocení počítačů pod jednou značkou + fondy a nadace na podporu věcí, které se nikdy nezaplatí, to je také důležité) nebo Elon Musk.

73

Odpovědět

takže zachraníme 100milionů životů neandrtalních lidi kteří pak navíc budou potřebovat živit aby přežili místo toho aby jsme nechali přirozenou selekci, nebo je naučili ten mikroskop vyrobit a starat se o sebe ?
super vynález jen tak dál planeta přece potřebuje více a více lidí

811

Odpovědět

A ty jsi kdo abys o tom rozhodoval? A proč píšeš ve smyslu, že MY kdesi cosi. Ty jsi nic nevynalezl a pravděpodobně v životě mnoho nedokázal, krom psaní rádoby prozíravého a chlapáckého komentáře, kde odzuzuješ miliony k smrti, přičemž v reálu bys nejspíš nedokázal zabít ani kuře.

Jsem z vesnice, takže takovýhle drsňáky znám, co mluví o smrti bez respektu a pak omdlí u zabíjačky... :D

00

Odpovědět

+mnoodsuzuješ.... Aspoň vidíte, že jsem skutečně ze vsi.

@Jeras
PS: Zajímalo by mě jak by ses zachoval, kdybys ty nebo někdo z tvých blízkých umíral na vážnou nemoc, předpokládám, že bys řekl něco jako: Inu, společnosti už moc platnej nebude, léčba je drahá a lidí je už beztak dost, dejte mu heparin.

00

Odpovědět

Lidi, co si stěžujete na cenu? To je nespravedlnost, že to bohatému Evropanovi neprodají za výrobní náklady a nepošlou zadarmo! :D Jako $25 mi přijde docela dost, ale je rozdíl mezi cenou za produkt "pro zábavu nebo zpestření výuky" a "pro záchranu života". Kdo si chce udělat radost, toho to nezruinuje... A kdyby to fakt stálo dolar (pomiňme dopravu), asi by to ani nestíhali vyrábět a dodávky tam, kde je to třeba, by vázly, nebo by výrobci byli zavaleni stížnostmi na dlouhou čekačku na jejich produkt.

12

Odpovědět

Bohatému evropanovi :D Vždyť n***i už mají platy jak my :D PS: Uprostřed p****e v Keni koupíš půl litru Coca Coly za 15Kč. Já bydlím 7,5km od závodu, kde se vyrábí Coca Cola pro ČR a cena v obchodě 25Kč. A to se vyplatí Horste!!!

14

Odpovědět

+nevimjmeno2Ale já to chápu. Za 15 Kč v Keni bys ovšem asi taky relativně dlouho přežil (myšleno mimo město). Možná je tam vlastně pro ně Coca Cola dost drahá. :D To jsem říct nechtěla... No nic. Hlavní myšlenka je, že nechápu, proč by si někdo myslel, že se mu to prodá za tu cenu ve videu? A nebo proč by si někdo stěžoval, že neprodá.

Nevj májnd. Vzhledem k mému oboru mě slovní spojení "platy n***?" zbytečně poňouká k šíření zkušeností s nimi a to se pod tohle video fakt nehodí.

01

Odpovědět

+¯\_(ツ)_/¯- Je pravda, že sú zdroje obmedzené?
- Je pravda, že nevzdelaný ľudia zvyšujú populáciu rýchlejšie ako vzdelaný?
- Je pravda, že priemerný IQ afrického kontinentu je najnižší zo všetkých kontinentov?
- Je pravda, že ľudia bez vzdelania z chudobných pomerov sú najčastejší páchatelia kriminálnych činov?
- Čo si slniečko tvojho druhu asi myslí, že sa z tejto kombinácie stane? :) Všetci sa pochytajú za rúčky a budú papať kvetinky?
Ste ako komunisti..Myslíte to dobre, ale sú to vaše postoje, ktoré budú mať za následok vraždy a utrpenie miliard ľudí...
Ale ty nemáš ani tušenia o čom píšem, všakže? :)

25

Odpovědět

+ehmnevzdelani ludia...

21

Odpovědět

+ehmNejsem sluníčko, z ničeho, co píšu, to nevyplývá. S komunisty mě ještě nikdy nikdo takhle nespojil a je to bohapustá blbost. Psaný text socioekonomického charakteru samozřejmě chápu, tvoje poznámka byla trapná. Nechápu, proč normálně nediskutovat? Zdroje jsou omezené. Porodnost v méně rozvinutých oblastech je většinou vyšší. Průměrné IQ v populaci je 100 a tvrzení, že v Africe je nižší je dost zavádějící. Statistiky kriminality jsou celkově dost zajímavé a je vtipný, že se někde nesmí sledovat (nebo tedy publikovat) kriminalita podle rasy nebo náboženství. Takže bych řekla, že bychom se i dost shodli. Například jsem proti naprosté většině dotací, subvencí, spoustě charit atp. Ale v žádném případě se nehodlám těšit z toho, že někoho "zbytečně" kosí obyčejná nemoc. Tohle je skvělé řešení. A jestli ho dokážou v místech, kde je opravdu třeba, použít? To už je na nich.

02

Odpovědět

Odpovědět

+nevimjmeno2Ale já těchdle statistik viděla několik... Lišila se čísla, ale výsledek byl podobný. Ale pak jsem zase četla, že je to zavádějící... Nechápejte mě špatně. Já například "nechápu", jak někde tisíce let mohlo zanechat vyspělou civilizaci a někde kmeny, které mají doktora pomalu za ďábla. Známá šla do Afriky jako nějaká dobrovolnice, že bude budovat studny. A z vesnic je hnali, že ty místní ženy chtějí chodit kilometry a kilometry pro vodu. Ne ti muži, ty ženy samy je hnaly. Mám dojem, že v takových oblastech pak fakt leccos nemá cenu. Nevím, jak se jim tam měří IQ a IQ pro mě není určující. Necpala bych jim spousty peněz a pomoci. Ale ukázala bych jim to skvělé udělátko z videa, ať ho používají a naučí se ideálně sami vyrábět. Co je s tím za problém? Vy to považujete za blbost?

01

Odpovědět

+¯\_(ツ)_/¯Právě v IQ je problém. Na Floridě po hurikánu n***i rabovali a běloši zachraňovali zvířata.

00

Odpovědět

Tady je videt co se da vymyslet z chatrou havou za par slupek. Jak sami rikaji funguje to stejne jako zarizeni za miliardy. Klobouk dolu.

61

Odpovědět

Funguje to podobně, v laboratořích to při více vzorcích a druhu práce fakt nemůžeš lepit na papír a tahat za šňůrky.

92

Odpovědět

kto chce tiež risknúť objednávku, tak tu: https://www.foldscope.com/order/

12

Odpovědět

Chtěl jsem si objednat 1 ks a psali tam 25 dolarů. Hmmm to je víc než 1 dolar.

03

Odpovědět

$34.99 hmmm tak tuhle skládačku asi oželím. za kus papíru a baterku do hodinek 800 fakt nedám (=

03

Odpovědět

+Jirka Kouzelník BolgáčZa $35 jich dostanes 20 + prislusenstvi. Za $25 je Deluxe Kit.

20

Odpovědět

no len dúfam, že mi ten Foldscope príde. mám ho zaplatený už 2 mesiace

02

Odpovědět

Píšou tam "Pre-Order". A píšou tam dál "we can begin delivering Foldscopes to you in August/September of 2017". Díky za odkaz, který posíláš v komentáři výše. Nechápu ale, čemu se divíš, když sis něco předobjednal(a) a rozesílání se má rozjíždět až teď...

11

Odpovědět

+¯\_(ツ)_/¯lenže to zmenili minulý mesiac, keď som predobjednával ja, tak bol termín doručenia polovica augusta, teraz je to late september

00

Odpovědět

+¯\_(ツ)_/¯Tak dnes uverejnili update, doručenie od druhej polovice októbra :(
Tak hádam pod stromček to budem mať.

00

Odpovědět

Tohle už tady ale 100% bylo. Takže proč to překládat znovu?

015

Odpovědět

Chodím sem už pár let a jsem si docela jistý, že to tu ještě nebylo. Video bylo publikováno 15. 2. 2017.

Děkuji překladateli za toto video. Je dalším důkazem, že na videacesky se chodí pro výběr kvalitních videí bez ohledu na to, zda jako divák umím / neumím anglicky.

200

Odpovědět

+ThrayldTaky jsem měl pocit, že už tu podobné video o tomto papírovém mikroskopu bylo. Tak jsem hledal a hledal a nejspíš jsme oba mysleli článek z roku 2014 : https://technet.idnes.cz/odolny-skladaci-mikroskop-foldscope-dvq-/veda.aspx?c=A140908_000335_veda_pka

00

Odpovědět

Tiež si pamätám že to tu už bolo. Nechápem tie dislajky

02

Odpovědět

Oproti neskutečné číčovině (Bee a PuppyCat) zajímavé a poučné.
Takovýchto informací prosím více.

33

Odpovědět

Úžasné.

181

Odpovědět

Ja chci ten mikroskop!

290

Odpovědět

V Evropě stojí 5 dolarů :D

10

Odpovědět

+Paeturv evrope je totiz vsechno napicu! stary kontinent potrebuje genocidu!!!

08

Odpovědět

+evropanapicumozná je to kvůli tomu že nás a indii dělí nějaký ty kilometry.. debile

61

Odpovědět

+evropanapicu je zmrdcos to vysral za hovno? :D co ma spolecneho Indie s Evropou a ze je to nejaky km daleko? :D Ze ty sis zas zapomnel vzit prasek Jarmile?

05

Odpovědět

+hovnaVozí se to z USA. Cena je 5 USD a dalších 5 USD je doprava do Evropy.

10

Odpovědět

Stojí to 5$ kvůli dopravě, do Indie se to asi vozí po kilech a navíc je to cena za produkt ne za dopravu.

22