Doktorka boří lékařské mýty

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:100
Počet zobrazení:5 875

Doktorka Seema Yasmin se rozhodla zbořit ty nejčastější lékařské mýty. Zaměří se na ty běžné, jako je denní pitný režim a správná hygiena, až po ty absurdní, jako je jedení vlastní placenty a očkování způsobující autismus.

Vysvětlivky: Holismus je filozofie, podle které lze problém vyřešit, pouze pokud ho zkoumáme jako celek, nikoliv jen jeho části. Příklad z videa: Pokud má pacient problém s dásněmi, nevyšetřujeme pouze jeho ústa, protože bakterie způsobující onemocnění nemusí sídlit pouze zde.

Přepis titulků

Mýty a fámy kolují podobným způsobem, jako se šíří mikroby. Mohou být nakažlivé, když člověk něco zaslechne a pak to předá dál a dál a najednou vznikne zavedená fáma. A tohle byl vždy problém, ale s internetem a médii se měřítko, rozsah a rychlost opravdu zvýšily. Jsem Dr. Seema Yasmin a jsem doktorka, profesorka Stanfordské lékařské fakulty a ředitelka ve Stanfordském centru pro zdraví a chystám se zbořit mýty o nemocech.

Lidé chtějí přesně vědět, kolik vody by měli vypít, ale univerzální odpověď není. Myslím, že tento mýtus koluje už dlouho, a řekla bych, že se mluví o nějakých osmi sklenicích. Záleží na velikosti vašeho těla a jak jste v daném čase aktivní. Není žádný důvod jíst placentu. Slyšela jsem lidi, kteří chtěli sníst svou placentu, protože to dělají opice a jiná divoká zvířata, ale důvod, proč to dělají, je ten, že nechtějí přitahovat predátory.

Není důvod, aby člověk jedl placentu. Vaše srdce nepřestane bít, když kýchnete. Myslím, že spousta lidí vyrostla na faktech o kýchání. Třeba, že zavřete oči a že vám přestane bít srdce a že jste na milisekundu mrtví. Jo, to není pravda.

Dospělí mají méně kostí než děti. A to je pravda, protože děti se rodí s kostmi, které srostou ve větší kosti. Je tu fenomén známý jako Červencový efekt, který si pokládá otázku toho, pokud máte masivní fluktuaci, nové rezidenty, nové fakulty začínající v červenci, tak jestli není nemocnice nebezpečnější. Na tohle vzniklo přes tři sta studií a ukázalo se, že to závisí na nemocnici, kdo se o vás staral, například jak byli zkušení, a jakou nemoc máte a jak vážně nemocní jste.

Z toho plyne, že pokud jste nemocní v červenci, musíte jít do nemocnice a budete v dobrých rukou. Vaše tělo vytváří toxiny, když tráví různé věci, ale vaše tělo je také dostane ven. Nemusíte nic dělat nebo brát, abyste se „očistili“. Čaje na hubnutí vám příliš nepomohou.

Jsou to ty, které o sobě tvrdí, že jsou přírodní a bylinkové. Ale ty bylinky nejsou neškodné. Čaje na hubnutí někdy mají senu, což, ano, je to bylinka, ale také projímadlo. Takže pokud si chcete ulevit, tak si jedině vyprázdníte střeva a budete dehydratovaní. Vaše tělo má v sobě odpadní látky. Proto chodíte na záchod. A i když dýcháte, vydechujete oxid uhličitý, což je odpadní látka.

Vaše tělo je dokonale připraveno na to, aby se zbavilo toho, co nepotřebujete. Lidé se ptají na střevní přípravky. Ty nepotřebujete. Nemusíte na tyhle věci brát kávu. Nemusíte se plnit tekutinami, abyste se vyprázdnili. Pokud ale nebudete mít zácpu a doktor vám nepředepíše klystýr, ale pokud jste zdraví, nemusíte si dělat klystýr. Lidé vydělávají miliardy dolarů na dietních doplňcích, které mnozí z z nás nepotřebují, včetně vitamínů.

Pokud máte vyváženou dietu, tak dostanete potřebné vitamíny a nemusíte brát prášky, abyste zůstali zdraví. Musíte brát vitamíny, pokud vám lékař řekne, že jich máte nedostatek, který doplníte práškem nebo tekutinou, které hladinu tohoto vitamínu zvyšují. Glutaman sodný není návykový a není nebezpečný. A co mě překvapilo, když jsem tohle sepisovala, bylo to, že tyto mýty o návykovosti a škodlivosti glutamanu sodného souvisí s rasismem a tím, že ho Číňané vlastnící čínské restaurace používali, A kvůli tomu byl označený za špinavý a jedovatý.

V rozumných dávkách není nebezpečnější než sůl. Lidi zajímá bezpečnost geneticky upraveného jídla, jestli by měli více kupovat geneticky neupravené jídlo, ale tyto potraviny jsou bezpečné. A definice „organického“ může být dost široká, vágní a mít mnoho významů, takže vám většina lékařů doporučí jíst vyváženou pestrou stravu a že nemusíte platit více za organické jídlo.

Dostávám dost otázek na umělá sladidla, protože spousta mých přátel rádo pije dietní limonády. Je důležité mít na paměti, že některé studie nejsou tak rozsáhlé, takže jste mohli vidět titulky typu: „Dietní limonády způsobují Alzheimera“ nebo „Dietní koly způsobují mrtvici“, ale to nemusí být nutně pravda. A pokud lidé zavrhnou dietní limonádu, vrhnou se na sladké limonády, o kterých víme, že způsobují cukrovku a jiné nemoci.

Umělá sladidla v dietních kolách nezpůsobují Alzheimera, mrtvici nebo rakovinu. Možná jste o tom viděli titulky, ale spíše si špatně vykládají, na co vědecké studie skutečně ukazují. Byly studie, které ukazují jisté škodlivé účinky umělých sladidel u krys, ale pak budete muset s velkou rezervou říci, že pokud se to projevilo v tělech hlodavců, neznamená to, že to tak bude i u lidí.

Ale pokud nechcete riskovat, tak pijte vodu. Skvělé poselství. Ráno jste o něco vyšší, ale ne o víc než o centimetr, a to jen proto, že na vaše klouby působí během dne gravitace. Proto když se astronauti vrátí po vesmírné misi na Zemi, jsou o něco vyšší, než když ji opustili.

Studie ukazují, že špatné zuby, zejména špatné dásně mohou vést k srdečním onemocněním. A to protože bakterie, způsobující onemocnění dásní, můžou obíhat krví a způsobovat nemoci jinde. Toto nás učí dívat se na pacienta holisticky, takže se musí zjistit krevní tlak, důležité správně jíst, ale také udržovat správnou zubní hygienu, chodit na běžné prohlídky a zajistit, že máte zdravé i dásně.

Existují zajímavé studie, které říkají, že aspirin, který doporučujeme na řadu věcí, může snížit riziko vzniku rakoviny, ale stále probíhá výzkum a moc zdravotnických organizací neříká, že byste si měli denně vzít prášek aspirinu proti rakovině. Zjišťujeme, že je to u některých rakovin možné a že by mohlo být něco v aspirinu, co zabraňuje metastázovat rakovině a rakovinným buňkám cestovat tělem.

Ale i v tomto případě je možné, že aspirin účinkuje pouze u některých lidí, ne u každého. Dostávám tolik otázek o aspirinu, protože co rok, to jeho nové využití. Je to neuvěřitelný lék, ale verdikt je, že aspirin rakovině nezabraňuje. Prosím, nepřestávejte brát antibiotika, když je vám lépe, pokud vám ještě zbývají. Je opravdu důležité, když máte prášky na 10 dní, ale po třech nebo čtyřech dnech je vám lépe, stále musíte antibiotika dobrat, aby se bakterie nestala vůči léku imunní.

Antibiotika při nachlazení nepomáhají. Většina nachlazení a bolestí v krku je způsobeno viry a antibiotika vám proti nim nepomohou. Antibiotika bojují pouze s bakteriemi, takže pokud máte virus obíhající v krvi, užívání antibiotik vám nepomůže.

Říká se, že byste měli vyhladovět horečku a nakrmit nachlazení, ale stačí jen dobře jíst a zůstat hydratovaní. Je nebezpečné hladovět. Je to věc známá a dokázaná, takže pokud máte horečku, pijte a pořádně jezte. Z očkování proti chřipce rozhodně nedostanete chřipku. Můžete po něm být rozlámaní, ale pro drtivou většinu z nás je očkování skvělým nápadem. Nedostanete chřipku a ochrání vás to.

V dětství nám určitě říkali, abychom nechodili v zimě ven s mokrými vlasy, nebo se pořádně zachumlat, což naše mamky milovaly. V zimním období všude řádí všechny možné nemoci. Také existuje výzkum, který říká, že zima by mohla mít vliv na naši imunitu, ale nevím, zda to tak je. Podle mě je dobrý nápad obléct se do teplého. Z hlavy nevychází více tepla než z ostatních částí těla. Něco jde zjistit z toho, proč je člověk nemocný, podle barvy jejich hlenu, což je nechutná věc, kterou vykašlete.

Například pokud je velice čirý, tak to obvykle není infekce. Pokud je zelený nebo žlutý, je to asi bakteriální nebo virová infekce. Doktorům jde posuzovat barvu hlenu, tedy pokud vychází z plic. Pokud smrkáte do kapesníku, dívají se na barvu, aby zjistili, co za bakterii to způsobuje. Vy sami to neposoudíte.

Lidé se ptají, jestli uši přestanou růst i se zbytkem těla. Uši nepřestávají růst. Současné pokyny USA říkají, že muži, kteří mají sex s muži, mohou darovat krev pouze po 12 měsících v celibátu. A to je absurdní, hloupé a nevědecké. Až v roce 2015, 30 let po testech na AIDS a HIV, bylo gayům a bisexuálům řečeno, že mohou darovat krev, ale mělo to háček.

A to ten, že muži, kteří mají sex s muži, mohou darovat krev pouze po 12 měsících v celibátu. Očkování nezpůsobují autismus. Možná si to v průběhu roku 2020 nechám vytetovat na čelo. Jsem trochu sarkastická, ale pokud by mi to řekl pacient, brala bych to vážně a jen tak bych to nepřešla, protože by mě zajímalo, proč si to myslí, a snažila bych se je uklidnit, že očkování je bezpečně a způsobuje jedině dlouhý život a dobré zdraví.

Nejlépe si dezinfikujete ruce, pokud si je velmi dočista umyjete vodou a mýdlem a pak usušíte. Dezinfekce na ruce je dobrá v určitých situacích, ale není ani zdaleka tak dobrá jako mytí rukou mýdlem a vodou. Lidé se často ptají na alkohol, antibakteriální gel a dezinfekčních ubrousky. A jsou opravdu užitečné, dezinfikují povrchy, ale nic se nevyrovná mytí rukou mýdlem a vodou.

Je pravda, že mnoho pacientů, o které se starají doktorky, má lepší zdravotní výsledky. Existuje řada studií, které říkají, že se pacienti mají lépe a žijí déle a že je méně pravděpodobné, že se opět dostanou do nemocnice, když se o ně stará lékařka. Ale zároveň lékařky čelí velké diskriminaci a mají menší plat než muži.

Někdy je těžké vyhnout se misinformacím. Koluje spousta falešných zdravotních zpráv a někdy se můžete být přehlceni i správnými informacemi. Podle mě je dobré promluvit si s doktorem, kterému věříte, který je otevřený názorům a který vám dá čas a prostor mluvit o tom, co vás trápí. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (39)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

S půlkou věcí bych souhlasil, ale jinak cítím dost doktorskou a farmaceutickou propagandu.. Berte prášky a vakcíny a svěřte se do rukou doktorů a budete se těšit zdraví, jezte a pijte si co chcete.

426

Odpovědět

Co je na tom za propagandu, proboha? Snad jsi nečekal varování před očkováním, které může způsobovat autismus

123

Odpovědět

+AnonyMařkaVakcíny jsou obecně prospěšné. Když bude ošetřeno vakcínou většinu lidí (dětí), tak se nebudou šířit nemoci jako TBC. Mohou škodit, ale v minimálním procentu, nic není dokonalé. Co byste ale říkali, že vaše dítě nebo příbuzný má těžké komplikace, i když je jeden z miliónu? Byli byste naštvaní. Ale zbylých 999 999 lidí je relativně v pořádku a nemá se čeho bát. Není to jednoduché, ale co je?

41

Odpovědět

+AnonyMařkaPrávě proto propaganda.. Neuvádějí pravdu, ATB devastuji imunitní systém ale předepisují se na cokoliv stejně jako prášky proti bolesti, to že to ničí játra a střeva, vakcíny způsobují autismus i když v málo případech, ale i tak obsahují těžké kovy (nosičem je hliník) které ovlivňují funkci mozku atd (něco si o tom přečtěte) ženská neříká, jen poslušně choďte za doktorem a oddejte se všemu co říká je přece studovaný, vše je bezpečné atd.
Proto se řídím heslem o své zdraví se starej sám.

213

Odpovědět

+A"hliník" není těžký kov. Nabádáš ostatní ať si o tom něco přečtou avšak ty sám se svou radou neřídíš.

10

Odpovědět

+Alberto123Hliník není sice těžký kov, ale říkám že je vakcíny obsahují a že součástí je i hliník.. Hliník a těžké kovy můžou za řadu nemocí včetně nervových a mozkových jako za alzheimera i autismus.

Viz.
https://www.vitalia.cz/specialy/ockovani-pro-a-proti/slozeni-vakcin-adjuvanty-rtut-hlinik-ad/

04

Odpovědět

+AJo, proto se nebude očkovat, protože některé vakcíny můžou v naprosto zanedbatelném množství způsobit potíže. Dneska je i alergie na debilní pomeranče. Takže říkat, že prát léky a jíst zdravě je doktorská propaganda je debilita toho největšího kalibru. Doporučuju si obnovit nějaký informace, protože ty tvoje jsou dost zastaralý. Nejsi taky ten blb, který říká, že movily způsobují rakovinu a ze čtení v noci si znicíš oči? Asi jo. :D

00

Odpovědět

+ATen odkaz je vtip? "Hliník a těžké kovy můžou za řadu nemocí včetně nervových a mozkových jako za alzheimera i autismus." Jak jsi zjistil že těžké kovy a hliník způsobuje alzheimera i autismus. Žádná studie zatím tuto spojitost neprokázala.

00

Odpovědět

No hlavně, že GMO je v úžasné EU zakázané, přestože nejsou žádné důkazy o jejich škodlivosti. Jestli si stěžuje na nižší plat, tak bych zvážil změnu zaměstnání.

518

Odpovědět

Mám dojem, že ženy mají vyšší plat než muži jen v pornu nebo modelingu. A ani jedno není zrovna kariéra na dlouhou dobu.

123

Odpovědět

+Human_TrafficNo tak u porna můžeš být celý život jako teen, milf, gilf. Je zajímavé, že si zmínil obory, kde je zrovna naprosto potvrzená platová nerovnost mužů. U jiných oborů jsou mzdy více méně stejné.

48

Odpovědět

+svinaaDoporučuju si nastudovat poměr velikosti platů, zejména v USA, jinak sem nepiš.

55

Odpovědět

+Pen SJá ti doporučím si přečíst ty studie, co tvrdí tento obecný nesmysl. Je to vážně k popukání.

12

Odpovědět

+svinaaZdroj?

10

Odpovědět

No hlavně, že GMO nejsou v úžasné EU zakázané.

12

Odpovědět

Požírači placent za 3,2,1.... :-D

140

Odpovědět

ozaj, dlho som tu nevidel lenaciu

37

Odpovědět

kvoli takej doktorke by som chodil na preventivku kazdy mesiac, moja ma 130 kilo a kaze mi schudnut

1714

Odpovědět

Z tvýho aktivního sbírání mínusů bych se tvýmu problému s nadváhou nedivil.

94

Odpovědět

+Fed5 kil neni moc

210

Odpovědět

+v m vargaAle -6400 bodů jo. ;)

74

Odpovědět

+Fedproc?

39

Odpovědět

+v m vargaJestli to nevíš, tak je mi tě líto. :D

74

Odpovědět

+Fedmne teba nie, uz si sa taky narodil

38

Odpovědět

+v m varga??? :D

54

Odpovědět

+Fed???

35

Odpovědět

tak schudni a nehľaď na to kto ti to hovorí

64

Odpovědět

Odpovědět

+v m vargaotvoria sa ti nové pohybové možnosti a nebudeš tlsty kus

63

Odpovědět

+šalalalejkum5 kilo a si tlsty? ty vole sak ja ani nemam pivne brusko a cvicim a beham denne, to je vekom

17

Odpovědět

+v m vargaVěkem? Takže ti není patnáct. Ty jsi jen zaostalý postarší chlap, který tu sbírá mínusy a nemá skutečný život. To je ještě smutnější.

63

Odpovědět

+Fedjo hlavne ty minusy, to mne tak sere, ze mne nenapadne delat kazdy tyden novy nick jak ty

35

Odpovědět

+v m vargaKdybych měl účet, nový nick bych nepotřeboval. Viz moje poměr plusů a mínusů u mých odpovědi (nejen tady). Najdi si holku, jako každý normální člověk (nebo kluka, nevim na co seš) a žij.

26

Odpovědět

+Fedjediny kto zdoraznuje plusy minusy, si ty, mne je to fuk, najdi si holku,alebo zenu ako ja, nebudes mat taky smutny zivot, ktory naplna len cakanie na moj dalsi koment, aby si mohol dat minus, potesim ta nie si jediny ,s takym biednym zivotom

16

Odpovědět

+v m vargaZklamu tě, mám přítelkyni, nemám nadváhu a ani nejsem postarší člověk. A těch lidí, co zdůrazňovali tvoje mínusy bylo víc. Zase vedle, mínusáku. :)

26

Odpovědět

+Fed,,potesim ta, nie si jediny, s takym biednym zivotom,, este si aj nechapavy minusaku

17

Odpovědět

+v m vargaJá ale bídný život vůbec nemám, ale mysli si to dál. Třeba tě to uklidní. :D

25

Odpovědět

+Fedja som kludny, nachytal som ta, vyhral som, zbohom

17

Odpovědět

+v m vargaCo to meleš? :D :D

43