Tři problémy s testy na koronavirusDoktor Mike
Mnoho lidí vítá testy na protilátky jako řešení pro ukončení pandemie COVID-19. Tyto testy však mají několik problémů, o kterých je dobré vědět. Na výsledky prvních testů, o kterých jste mohli slyšet třeba v epizodě A DOST! (První výsledky hromadných testů Čechů na protilátky proti koronaviru) je tak třeba nahlížet i s touto optikou.
Poznámky k překladu:
Prevalence – jeden ze základních ukazatelů v epidemiologii, je podíl počtu jedinců trpících danou nemocí k počtu všech jedinců ve sledované populaci. Je vztažena k určitému časovému okamžiku a obvykle se vyjadřuje v procentech.
Dr. Fauci – Anthony Stephen Fauci je americký lékař a imunolog, který od roku 1984 zastává funkci ředitele Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci, který je součástí Národních ústavů zdraví. Od ledna 2020 je jedním z předních členů pracovní skupiny White House Coronavirus Task Force amerického ministerstva zahraničí.
Referenční rozsah (meze či rozmezí) – výsledek každého testu je třeba porovnat s rozmezím fyziologických hodnot, abyste zjistili, zda je naměřená hodnota „normální“. Více o těchto hodotách zjistíte v článku Referenční hodnoty a jejich význam.
Přepis titulků
Někdy dopadnou na ruce a vy se dotknete obličeje. Poté se jedna z virových částic připojí k jedné z vašich buněk. Pak se dostane dovnitř buňky a začne vyrábět své kopie pomocí vašeho buněčného aparátu, stejně jako kopírka. Nakažené částice se v těle začnou šířit převážně do horních a dolních dýchacích cest, kde se viru nejvíc daří. V tu chvíli se nastartuje imunitní systém a pěkně to viru zavaří.
Imunitní systém současně začne vyrábět protilátky. Jsou to proteiny, které zajistí trvalou imunitu proti viru. Když se například nakazíte virem, který způsobuje plané neštovice, vaše tělo vir překoná, vyčistí se a vytvoří protilátky, které zajistí trvalou imunitu. Obecně vzato jsou neštovice nemoc, kterou díky protilátkám proděláte jen jednou. A teď se posuneme k testům na protilátky. Existují dva druhy testů – kvalitativní a kvantitativní.
Kvalitativní testy nám dají prostou ano/ne odpověď na přítomnost protilátek. Pokud jste někdy zažili výtěr z krku či nosu, jde o kvalitativní testy typu ano/ne. Kvantitativní testy udávají numerickou hodnotu, která nám prozradí, kolik protilátek máme v krvi. Obvykle jde o náročnější testy zasílané do laboratoře coby vzorek krve. Shrňme si, co víme. Nakazíte se, imunitní systém Covid-19 přemůže a odstraní, vytvoří trvalou imunitu ve formě proteinu zvaného protilátky.
A ty můžeme otestovat. Tak proč neotestovat co nejvíce lidí, abychom je mohli uvolnit do práce, když jsou chránění? Ne tak rychle. Povím vám o třech problémech těchto testů. První problém je, že nemáme dost informací o tom, jak naložit s výsledky testů. Řekněme, že absolvujete kvalitativní test a získáte pozitivní výsledek. Zjistíte jen to, že jste prodělali Covid-19.
O úrovni vaší imunity nezjistíte nic. Třeba jste prodělali jen mírnou verzi a imunitní systém nevytvořil dostatek protilátek na další nákazu. Řešením může být kvantitativní test. To je lepší a zjistíte, kolik protilátek máte přítomných v těle. Musíme se však podívat na referenční rozsah. Já to vysvětlím. Pokud jste podstoupili test na protilátky proti spalničkám, sdělili vám číslo. To se porovná s referenčním rozsahem.
Když je nad touto hodnotou, jste imunní. Když je mezi hraničními hodnotami, imunita upadá a nastal čas se přeočkovat. Pokud je pod touto hodnotou, nejste imunní a nechte se přeočkovat. Pokud jde o Covid-19, každé číslo je skvělé a může být přesné. Nemáme však stanovené referenční rozsahy jako u spalniček, které zabraly desítky let výzkumu. Covid-19 je nový virus a stanovení referenčních rozsahů trvá několik let. Bude tak trvat, než budeme vědět víc.
A poslední věcí je to, že nevíme, jak dlouho nám imunita vydrží. Možná máte protilátky. Možná jste imunní, ale jak dlouho vám ta imunita vydrží? Bude to týden, měsíc, rok nebo celý život? Netušíme, ale snad na to brzy přijdeme. Druhý problém je špatná kvalita testů. Na trhu je více jak 100 typů testů, ale jen čtyři z nich schválila FDA pomocí procedury EUA. Jde o povolení k nouzovému užití, které společnostem umožňuje FDA prokázat, že jejich produkt funguje i s omezenými, avšak obstojnými důkazy.
Desítky z těch, které jsou k mání, nejsou moc kvalitní, jsou vyrobené bůhvíkde a mají pochybné výsledky. Třetí problém je míra falešné pozitivity. Žádný test není perfektní, všechny mají nějakou chybovost. Typickou ukázkou je míra falešné pozitivity, kdy máte pozitivní výsledek, i když to není pravda. Je to úplně špatně. Jedny z nejlepších testů dosahují míry 5 %. Zní to dobře, ale pojďme to probrat na příkladu.
Představte si město se 100 obyvateli. Pět z nich prodělalo nemoc Covid-19 a uzdravilo se. Vláda chce pomocí testů na protilátky zjistit, kdo je těch pět lidí. Otestují tedy všechny lidi ve městě a těch pět najdou. Míra falešné pozitivity testu je 5 %, a proto bude mít pozitivní výsledek i dalších pět lidí, kteří nemoc neměli. Bude 10 pozitivních výsledků, ale jen pět z nich je správných. To znamená 50% přesnost testu, což není moc, a to kvůli nízké prevalenci nákazy.
Když se ale zvýší prevalence nákazy, onemocní například 50 lidí ve městě, 50 lidí bude mít správný pozitivní výsledek a 5 lidí falešný pozitivní výsledek. Když si to spočítáte, přesnost testu bude kolem 90 %. Prevalence nákazy ovlivňuje přesnost testu, že? Míru falešné pozitivity je třeba brát v úvahu, když testy použijeme v místech s nízkou prevalencí nemoci Covid-19. To vše ukazuje na to, že byste neměli utíkat se nechat otestovat na protilátky na Covid-19.
Prostě ještě nevíme, jak interpretovat výsledky. Nevíme, zda jste imunní, i když máte pozitivní výsledek. Nechceme, abyste si mysleli, že jste chránění, když tomu tak není. Využít tyto výsledky však můžeme na státní, vládní úrovni, abychom viděli, kde převládá výskyt nemoci Covid-19. Kolik lidí ji prodělalo, aniž o tom věděli. Jaká je skutečná míra úmrtnosti.
A kde můžeme začít rozvolňovat opatření, abychom získali zpět naši ekonomiku. Testy na protilátky jsou opravdu důležité, ne však pro jednotlivce, ale pro celý národ. Na vaše otázky k testům na protilátky se budu snažit odpovídat v komentářích na YouTube. Podívejte se na video, kde jsem zpovídal 100 doktorů, nebo video, kde jsem zpovídal samotného dr. Fauciho. Překlad: sethe www.videacesky.cz
Komentáře (3)
amyi33 (anonym)Odpovědět
25.04.2020 10:13:29
vie niekto viac o tejto problematike protilatok? velmi zjednodusene som mal zato, ze to mnozstvo protilatok v obehu po prekonani choroby nie je podstatne, lebo mame tie pametove biele krvinky, ktore vedia rozpoznat chorobu, ktorú uz raz prekonali (pokial nezmutovala) a v pripade potreby vedia rychlo vyprodukovat protilatky znova a zarazit chorobu na zaciatku
z tohto videa som to pochopil tak, ze imunita proti korone zavisi od mnozstva protilatok realne nachadzajucich sa v obehu, akoby nemohli byt doplnene pametou imunitneho systemu v buducnosti... co znie troska zvlastne... akoby to nedotiahol system dokonca
amyi33 (anonym)Odpovědět
29.04.2020 12:15:07
ak by niekoho zaujímalo, toto video zodpovedá vačšinu otázok: Does Getting COVID-19 Make You Immune to It? | SciShow News
sethe (Admin)Odpovědět
29.04.2020 14:55:39
+amyi33Díky za tip na překlad 😊