Doktor vs. Google | Doktoři jsou… přeceňovaníDoktor Mike

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 2
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:42
Počet zobrazení:4 060

Každý to už určitě někdy udělal. Máte zdravotní problém, tak sednete k počítači, najedete na Gogle a… snadno se rozptýlíte nebo rozrušíte na základě toho, co vám nabídne našeptávač. Pojďte se podívat na to, jak Doktor Mike reaguje na výsledky vyhledávání o doktorech, co si lidé myslí a na co by se chtěli zeptat.

Poznámky:
Ambien (zolpidem) – lék podávaný pro krátkodobou léčbu nespavosti a některých mozkových poruch
Osteopatický lékař (D.O. doctor) – lékař, který se soustředí na svaly, kosti, klouby a páteř. Zaměřuje se na jemné manipulační techniky, masáže a aktivování svalů.
Alopatická medicína – jakékoliv jiné než homeopatické postupy

Přepis titulků

Ahoj, tady doktor Mike! Dnes tu mám zelený čaj. Ale o čaji mluvit nebudu. Půjdu na Google a budu vyhledávat věci pomocí našeptávače. Dnešní téma je, co si lidé myslí o doktorech nebo na co by se chtěli zeptat. Připraveni? Řekl bych, že aby to bylo fér, měl bych být inkognito, aby to nebylo ovlivněné mým předchozím vyhledáváním.

Zkuste hledat recepty na večeři, vtipná kočičí videa, pracovní nabídky poblíž, HD tapety, rasy psů, a jak připravit francouzský toast. Proč mi to nabízí tohle? Doktoři jsou… První výsledek je, že doktoři jsou nešťastní. Druhý, doktoři jsou přeceňovaní.

Přeplacení… Chudí… Šarlatáni, nejsou vědci… Jsou hrdinové. Až sedmý výsledek je něco pozitivního o doktorech. Proto patříme mezi nejrespektovanější profese. „U amerických doktorů se jazýček vah pohybuje od spokojenosti k neštěstí. Podle 87 % doktorů mění zdravotnictví vykonávání lékařské praxe k horšímu.“ Nechci, aby to byl první výsledek, ale je to tak. Vyhoření a morální újmy tvoří ve zdravotnictví vážný problém.

Začnete, protože chcete pomáhat. Když se zeptáte mediků, je to odpověď číslo jedna. Jenže pak jdete do praxe a v podstatě se z vás stane otrok. Otrok technologie, právníků, dokumentace. Pak se nesoustředíte na pomoc lidem tak, jak byste chtěli. A budete nešťastní. Doktoři se přeceňují. Tak ukaž. „Jsem ve zdravotnictví a často pracuji s doktory.

Tam, kde pracuji, a jinde to zřejmě bude stejně, si nacpou do ordinačních hodin spoustu pacientů, a i kdyby se každému určitě chtěli věnovat déle, nemůžou a spěchají. Někdy tak dělají věci, které nejsou pro pacienty nejlepší, nebo jim nevěnují dost pozornosti.“ Už jsem viděl, jak vyhazují pacienty ze dveří. Řeknou: „Bez obav, jen berte tohle, bla bla bla.“ Zajímá je, jestli na to pacient má?

Prodávají to u něj v lékárně vůbec? Pacient pak půjde domů, v lékárně zjistí, že je to moc drahé nebo to nemají, nebude to brát, bude mu hůř a doktoři? Jsou právně krytí, léčbu poskytli. Jenže ve výsledku má ta chyba v komunikaci špatné důsledky, pacient nedostal požadovanou péči.

Doktoři jsou nejpřeceňovanější lidé na světě? Ale no tak! Proč doktoři nesnáší počítače? Podíváme se. „Digitalizace“, nějak to nemůžu vyslovit, „má lékařskou péči zjednodušit a zefektivnit, ale vstupují monitory mezi doktory a pacienty?“ I já nesnáším počítač. „Nevyplnili jste, jestli je dítě kuřák!“ Klik, kouření, klik, nikdy.

Je zvláštní, že ta možnost vůbec je. „Chyba! Nevyplnili jste, jestli pacient někdy žvýkal tabák.“ Neupsali jsme se k práci s počítačem. Máme pracovat s pacienty a pomáhat jim. Naklikat pár věcí je v pohodě, ale ta administrativa je prostě… Je jí prostě hodně, takže se nikdy nemůžeme plně věnovat pacientům. Nejenže jsme pak jako profesionálové méně užiteční, ale taky to není žádná zábava.

Když táta zapisoval do karty, mohl většinu času komunikovat s pacientem z očí do očí. Teď, když vejdu dovnitř, rovnou řeknu pacientovi: „Podívejte, nejdřív musím v počítači zaškrtat pár políček, pak se můžeme normálně lidsky bavit.“ Pak to pochopí. Takhle by medicína fungovat neměla.

Podle mě bychom opravdu měli najít řešení na tohle administrativní břemeno. Můj doktor má… Našli jsme poklad! Našli jsme poklad. Bože můj. Moje doktorka má plyšovou krávu – obsazení. Proč je to první? Bože můj.

Tohle mě fakt dostalo. Musím to rozkliknout. To není fér, smál jsem se bezdůvodně. Moje doktorka má plyšovou krávu je název epizody z Dva a půl chlapa. Mají tady tu plyšovou krávu? DO doktoři poblíž. Vám to možná nedává smysl, ale mně ano, protože se mě to částečně týká. Nejsou to DO doktoři, ale spíš D. O. Doktoři osteopatičtí, doktoři poblíž, jo?

Hele, jsem tam taky! Mimochodem, pokud nevíte, co je D. O., koukněte na odkaz v popisku, kde odlišuji alopatickou a osteopatickou medicínu a ukazuji, v čem se podobají. Jak doba pokročila, rozdíly se zmenšují. Používají doktoři… ještě pořád pagery? No jasně, že je pořád používáme! „Asi 80 % nemocnic pořád používá pagery,“ tvrdí studie v Journal of Hospital Medicine.

„Není to jen tím, že by doktoři odmítali opustit pravěk.“ Existují pro to vážné důvody. „Pagery vysílají vysokofrekvenční rádiosignály, rozsahově podobné vysílání FM. Telefonní signály dosáhnou jen k nejbližšímu vysílači, pager k několika satelitům. To zvyšuje šanci na doručení zprávy, i když jeden vysílač nefunguje.

Proto máme rádi pagery. Není to tím, že bychom byli z doby dinosaurů. Nerad se ve 29 letech považuji za dinosaura. Možná za měsíc, to mi bude 30. Proč mají doktoři… tak děsné písmo. „Nejčastější důvod nečitelného písma je velké množství pacientů, poznámek a předpisů během krátké doby.

Neúhledné písmo nijak nesouvisí se schopnostmi nebo odborností lékaře.“ Umíte si to představit? Čím horší písmo, tím lepší doktor? Tohle mě vždycky mátlo. Nepíšu krasopisně, ale ještě mi nikdo neřekl, že je to nečitelné. Jen ledabylé. Lidé si myslí, že ledabylé je u doktora v pohodě, protože spěcháte. Nečitelné je pro pacienta nebezpečné.

Jen říkám. Proč jsou doktoři… přeplacení? Proč jsou doktoři tak špatní? Proč mají zpoždění. U nás máme zavedenou politiku 15 minut, což může být problém. Vezměte si, že plánujete 15minutovou návštěvu lékaře, jako úsek vyhrazený třeba na zánět horních cest dýchacích, a opozdíte se o 14 minut.

Neodbydu vás za minutu, dostanete těch vašich 15, jenže pak ten čas musím někde nahradit. A někdy těch vyhrazených 15 minut zkrátka nestačí, je potřeba víc času. Když přijde člověk s kašlem, ale já zjistím, že je to vážná CHOPN, tedy chronická obstrukční plicní nemoc, nemůže dýchat a potřebuje léčbu, to mě rozptýlí a celý denní plán začne nabírat zpoždění.

Vím, že si myslíte, že máme zpoždění, protože v zákulisí děláme něco divného, protože jsme líní nebo pomalí. Obvykle to ale není proto. Snažíme se přizpůsobit pacientům, přijde akutní případ nebo tak. Doktor mi nedá Ambien. Ambien je lék na předpis a je to regulovaná látka. Pokud si váš lékař myslí, že byste ho z nějakého důvodu neměli brát, asi je to ve vašem zájmu. Když jsem vás například nikdy netestoval a zčistajasna začnete trpět nespavostí, zaplácnout to léky na předpis není řešení.

Bezva. Budou doktoři automatizovaní? Neřekl bych, že doktory někdy nahradí algoritmy. Možné to je, záleží, o jak daleké budoucnosti mluvíme. Algoritmy můžou s doktory spolupracovat, ale nemůžou je plně nahradit. Doktor se má starat o člověka sedícího před ním. Proto vyvolávají elektronické záznamy tolik debat a hněvu. Kdybychom přišli ještě s roboty…

Musíte pochopit lidské emoce, způsob, jakým přemýšlí, jejich vzdělání, jestli se s vámi cítí dobře. S robotem se nikdo cítit dobře nebude. Může se těhotenský test u doktora mýlit? Jistě, jako každý jiný. Laboratoř může chybovat, ale obvykle bývá přesný. Jak vypadá doktor? Na to kliknu, pěkná blbost. „Lékaři tmavé pleti řešili akutní případy na veřejnosti, ale lidé jim nevěřili.

Doktorka mluví o svých zkušenostech a zvažuje, jak zlepšit veřejné mínění.“ Především to chce větší rozmanitost. Co se týká genderové rozmanitosti, hodně se to zlepšilo. V některých oborech je dokonce více mediček než mediků. Super, větší rozmanitost. Mění se to. Teď potřebujeme rasovou rozmanitost. Podle mě to posílí možnost pracovat ve větším měřítku a léčit různé typy pacientů.

Proč doktoři… nebývají nemocní? Ale býváme. Doktoři i sestry občas bývají nemocní stejně tak jako vy. Podle mě mají doktoři silnou imunitu, protože jsou častěji vystaveni mikrobům, ale někdy, hlavně pokud léčíte dětské pacienty, budete nemocní často. Měli by doktoři… říkat pravdu? Zajímavé. „Obvykle doktor neřekl pravdu ze strachu, že by to pacientovi mohlo ublížit.

Jeden nebo více členů pacientovy morální komunity tu pravdu znát musí.“ Podle mě by doktor neměl říkat pravdu, jen kdyby to přímo ublížilo pacientovi. Je to přirozeně hodně subjektivní. Občas ke mně přijde rodina s postarším pacientem, aspoň tak to obvykle bývá, no a ten pacient je velmi těžce nemocný, je to starší člověk a oni nechtějí, aby jejich babička věděla, jak vážná ta rakovina je, protože má silné úzkosti, a kdyby to věděla, ublížilo by jí to ještě víc.

V takových případech můžeme… no, ne přímo lhát, ale odpovídat nepřímo, třeba: „Jistě, pracujeme na tom, děláme, co můžeme.“ Ale tyhle příklady jsou vzácné. Obvykle by doktoři měli být upřímní, měli by být k dispozici, měli bychom uklidňovat a poskytovat informace.

Čím jasněji budeme schopni informovat, tím lepší, myslím si, budou výsledky. Pacienti nebo jejich rodiny mě vždycky chválili, jak přímočaře jsem jednal, když jsme probírali zákaz resuscitace, což je příkaz nestlačovat hrudník a neoživovat, když dojde k zástavě srdce. Když jim řeknu, že to pro příbuzného není dobré a vzniklo by víc škody než užitku, zkrátka nechodím kolem horké kaše, opravdu to ocení. Mají rádi, když je doktor upřímný, ale naslouchá potřebám pacienta a jeho rodiny.

Jak se liší… všeobecný lékař od specialisty? Zajímavé. Obvykle, pokud chcete být specialistou, a říkám obvykle, protože způsobů je víc, projdete praxí na interně, kde vás školí jako internistu, což je všeobecný lékař pro dospělé. Pak se můžete specializovat, působíte jako asistent a učíte se to jeden rok nebo více let v závislosti na oboru.

Pak je z vás specialista a soustředíte se na jednu část těla, takže pokud jste kardiolog, prošel jste praxí na interně a na kardiologii. To samé platí pro praktické lékaře. Můžete být praktický lékař, který se zabývá vším, a potom se můžete specializovat třeba na sportovní lékařství, zdravotní péči pro ženy nebo starší lidi. Zabere to víc času, ale naučíte se toho o té oblasti víc a můžete léčit pacienty se specifickými obtížemi, které všeobecný lékař neléčí.

Tady jsem dal dohromady playlist šílených lékařských příběhů, tak na to klikněte a uvidíme se tam. Buďte zdraví a šťastní. Přeložila: Marky98 www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Díky! Víc videí s Doktorem Mikem!

50

Odpovědět

Skvěle načasovaný překlad videa, v dnešní době mi totiž praktičtí lékaři přijdou absolutně k ničemu a každé ráno se probouzím naštvaný. Moje 4 letá dcera začala mít kašel a rýmu. Voláme tedy dětské doktorce, "nechte malou doma a přijeďtě si pro papír na OČR a kupte jí něco v lékárně." To byla středa. Do pátku se jí stav zhorší, budí se druhý den záchvaty kašle kolem 4 ráno. Voláme tedy dektorce jestli se na ni podívá, "napíši vám erecept, nikam nemusíte". Jdeme do lékárny a vyplázneme 300kč za doplněk stravy na zvýšení imunity. Přes víkend se stav nelepší, v pondělí voláme a konečně se na ni doktorka prý podívá. "na plicích nic nemá, dáme něco na utlumení alergií." Je tedy pondělí, z placeného OČR na 9 dní je 6 dní pryč a malá dostává sirup proti alergii. čtvrtek a pátek mám dovolenou, v pondělí byl svátek a přitelkyně doma. Na "štěstí" to přítelkyně chytla patrně taky, má neschopenku a může s ní zůstat doma. 2 týdny se nic nelepší, doktorka mezitím posílá erecepty a povolí jednu návštěvu u sebe v ordinaci a předepisuje kortikoidy, které jsou sice svinstvo, ale také jen na utlumení neexistující alergie. Testy, výtěry, nic takového asi neexistuje. Tento pátek přítelkyni skončila neschopenka a ode dneška je zase na OČR, malá dnes dostala antibiotika. Jelikož přítelkyni pochopitelně po 3 týdnech zavření doma hrabe, přijela v neděli na 2 hodiny babička a vzhledem k ukončené neschopence jsme si vyrazili, alespoň na oběd a koupit nějaké hračky na zabavení malé, protože se to potahne ještě bůh ví jak dlouho. U pokladny potkáváme známou, kecáme a povídá "Buďte rádi za svoji doktorku, marodili jsme 2 týdny zpět a malému jsme museli fotit krk mobilem a doktorce to posílat přes WhatsUpp" ani jednou se na něj nepodívala. A pokud si myslíte, že když šla přítelkyně marodit se na ní její doktorka alespoň podívala jste blázni. Díky eneschopnce nemusela ani pro papír.

Takže když tady Dr Mike čte že jsou doktoři přeceňováni, dneska a asi ještě dlouho u toho budu přikivovat hlavou..

108