Posedlost vitamínyDoktor Mike

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 2
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:64
Počet zobrazení:4 575

Vitamíny jsou živiny, které jsou pro život nezbytné a které potřebujeme pravidelně přijímat. V dnešním videu se s námi Dr. Mike podělí o svůj názor na užívání vitamínů, jejich účinnost a problémy, které s sebou jejich uživání formou doplňků nese.

Poznámka k překladu:
FDA (Food and Drug Administration) je americký Úřad pro pro kontrolu potravin a léčiv.

Přepis titulků

Užíváte vitamíny jen tak bezdůvodně? Tak to je téma dnešní středeční prohlídky. A teď úvodní znělka. Pokud užíváte doplňky stravy, nejspíše vyhazujete peníze oknem. Řeknu vám proč. Spojil jsem se s Americkou asociací chiropraktiků, abychom provedli šetření Harris Poll, a zjistili jsme, že 86 % Američanů užívá vitamíny nebo doplňky stravy. Ale asi jen u 20 % byl vyšetřením potvrzen nedostatek živin.

To potvrzuje něco, co už jsem dlouho věděl. Že lidé užívají doplňky stravy, i když nemusí. Ale odkud se to šílenství bere? Myslím, že naše posedlost vitamíny pramení z posedlosti zlepšovat náš výkon, z nerealistických představ o lidském těle, které se na nás odevšad valí. Pokud půjdete na Instagram, je šílené, jak nereálné postavy na tam uvidíte. Většinou jde o plastickou chirurgii, Photoshop nebo FaceTune a někdy i podpůrné prostředky.

Jenže marketéři využívají vaši nejistotu a prodávají vám produkt s nedoloženým přínosem. Kolikrát jste už slyšeli: "Nastartujte svou imunitu." "Vybudujte si svaly." "Dokonalé břicho." "Šest hodin nepřetržité energie." Stává se to pořád a mám s tím opravdu problém.

Nejvíc mě štve, když se zdravotní profesionálové změní na Všeználky. Epidemie expertních Všeználků. Na světě je příliš mnoho expertů, kteří tvrdí, že znají odpověď, když zbytek věděcké komunity má jen otázky. I když s ním souhlasím, jsou určité okolnosti, kdy je užívání doplňků doloženo jako zdraví prospěšné. Když vám doktor řekne, že máte málo vitamínu D, pak má smysl užívat doplňky. Pokud máte chronické problémy, jako je porucha vstřebávání živin, kdy nedokážete aktivně absorbovat vitamíny, pak má jejich užívání také smysl.

V těhotenství, nebo když o něm jen přemýšlíte, svým pacientům doporučuji brát doplňky stravy před početím. A pokud máte omezenou stravu, teď mluvím k vám veganům, i v tomto případě doporučuji užívání doplňků stravy. Moment. Zadržte. Je velká šance, že nepatříte ani do jedné z těchto skupin. Nejspíš vám lékař užívání doplňků stravy nedoporučil.

Tak se teď pojďme podívat na to, jaké škody může užívání napáchat. Většina vitamínů má prokázané minimální nebo žádné účinky. Utrácíte peníze, ale za co? Možná chcete mít fakt drahou moč. Vitamíny vám můžou dodat falešný pocit bezpečí, kdy si řeknete: "Nemusím jíst zeleninu, vezmu si multivitamín." Takhle to nefunguje. Lépe uděláte, když čas a peníze investujte do změny svého životního stylu nějak jinak. Některé doplňky dokonce negativně ovlivňují účinek některých běžných léků, jako je inzulín nebo Xanax, takže byste měli být opatrní.

Toxicita u vitamínů rozpustných ve vodě je velmi vzácná. Ale u vitamínů rozpustných v tucích, tedy D, E, K, A, si můžete přivodit problémy s toxicitou, mohou se totiž hromadit v tukových zásobách. Největším rizikem při užívání vitamínů je "neznámo". Zní to bláznivě. Jako název filmu. Ne, ve vší vážnosti. FDA tohle nekontroluje. Společnosti nemusí prokázat bezpečnost nebo účinnost produktů, které prodávají.

Můžu si přímo tady vytvořit nějaký doplněk stravy, dát ho do malých kapslí a začít ho prodávat. Vše naprosto legálně. Spotřebitelské laboratoře provedly testy a zjistily, že ingredience mnoha doplňků neodpovídají etiketám. Zjistilo se, že patentované přípravky pro ztrátu hmotnosti poškozují játra. Dokonce vyšly i strašidelné články o tom, jak zvýšená konzumace některých vitamínů zvyšuje riziko rakoviny. Podstatné u vitamínů je, že pokud vám užívání doporučil lékař, nebo máte nějaký lékařský problém, rozhodně je berte dál.

Ale pokud je chcete užívat jen proto, "abyste byli zdraví", nebo máte symptom, který podle vás způsobil nedostatek vitamínů, tak si nejdříve promluvte se svým lékařem. Většinou to tak totiž není. Každý poctivý lékař vám řekne, že i když o vitamínech víme hodně, je toho opravdu hodně, co ještě nevíme. Ten, kdo tvrdí, že ví všechno, obvykle neví skoro nic. Buďte zdraví a šťastní.

Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Některé užitečné poznatky jsem zmínil i v článku https://www.atlaso.cz/kolik-vitaminu-c-je-v-ovoci-a-zelenine-prehled/ 🍋😉

00

Odpovědět

Víte, co ale zapomněl zmínit? Že doporučená denní dávka vitamínů ve většině případů odpovídá absolutnímu minimu pro "přežití". Např 100mg u C vitamínu... primáti spotřebují několik tisíc miligramů C vitamínu. Doporučená denní dávka jodu je hluboko pod opravdovou potřebou našeho těla, nebo hořčík a vápník, toho má taky většina z nás nedostatek. Takže abych to shrnul, můj názor neodborníka, který se ale a o suplementy zajímá, je takový, že většina z nás, co si tento text čteme, má těch esenciálníh vitamínů minerálů a kyselin NEdostatek. Pokud se někdo však živí zdravě a vyváženě, bude mít dle mého živin dostatek, pokud má stravu opravdu bohatou. Ale teď mě napadá, že třeba vitamin D v potravě příliš není a máme jej spíše nedostatek ...a určitě takových bude více.

42

Odpovědět

Syntetické vitamíny majú jeden problém, nie veľmi dobre syntetizujú, preto dosť veľkú časť telo vylúči. Plus ich nedokáže ukladať. Ďalej niekedy obsahujú aj iné nepotrebné látky ktoré nie vždy môžu byť vhodné. Keď už chcete doplniť vytamíny, najlepšie samozrejme zelenina ovocie, kde ale nastáva druhý problém. Dnešné poľnohospodárske plodiny už nemajú toľko vitamínov a minerálov kvôli spôsobu pestovania, vyťaženie živín zo zeminy a rôznym postrekom. Preto ak máte možnosť, najlepšie domáce.Samozrejme nechcem tým povedať že všetky syntetické vitamíny sú zle. Ale určite sa neodporúčajú brať dlhodobo, ale len v špecifických situáciach, na špecifické problémy kde ich užívanie vie napomôcť k liečbe (napr. Herpes).

32

Odpovědět

Zdroj týchto faktov ? Chemická štruktúra syntetického vitamínu a prírodného je úplne rovnaká (C). Rozdiel je iba v tom, že prírodné vitamíny v ovocí (napr. C) doplnujú aj iné látky ktoré im pomáhajú naplno sa vstrebať, napr. bioflavonoidy - tie sa kvôli tomu už pridávajú aj do syntetických v podobe napr. práškového rakytníku alebo šípky. Napr. obyčajný Celaskon bioflavonoidy nemá, preto sa vstrebe horšie. - Resp. odporúča sa s ním konzumovať aj trochu ovocia alebo šťavy, aby sa vstrebal lepšie.

42

Odpovědět

Jako, jasně, chápu jak to myslí, ale např. už je dlouho prokázáno, že v zimě všichni trpíme nedostatkem vitamínu D kvůli menšímu procentu slunečních paprsků během dne. Proto pro lidi, kteří nežerou kvanta zeleniny, je dobré tento vitamin doplňovat v podobě kapsle. Mělo by to zabránit "zimním depresím" a špatným náladám.

56

Odpovědět

No... až na to, že vitamín D coby vitamín rozpustný v tucích (my češi máme takovou mnemotechnickou pomůcku - v. rozp. v tucích jsou A, D, E, K, čili "zadek bez z" :) ), ti nikdy žádná zelenina nedoplní... jedině kdyby měla játra. Nebo špek.
Takže na vitamín D je lepší sežrat bůček a vyjít z brlohu na slunko (aspoň do hospody a zpět :) ), než zelenina.

52

Odpovědět

Americká asociácia chiropraktikov ide hovoriť o tom, ako vitamíny nefungujú. A ešte k tomu spomenúť, že môžu spôsobiť rakovinu...to už je dosť cez čiaru. Vitamíny a minerály by mal brať každý, minimálne to Céčko - je to veľmi dôležitá látka, ktorú si telo ako jednu z mála nevie vytvoriť samé. Doktor, ktorý zistil, aký dôležitý je vitamín C pre telo, za to dokonca dostal Nobelovku.

413

Odpovědět

typicky, komunista, antivaxer, zdielac hoaxov

17

Odpovědět

Tu je ocividne trochu spomalena a zblbnuta komunita, ktora veri vsetkemu co vidi. Nic si z toho nerob Rezolut

22

Odpovědět

Ano a ten doktor umřel na rakovinu -_- To že někdo dostane nobelovku, neznamená, že pak nemůže bejt dooost mimo.

02

Odpovědět

Súhlasím s ním, ale video je skôr pre americké masy, tam je asi podstatne iná situácia.
Ináč, 500 mg C so šípkami si dám každý deň ( + večer jem pár strúčikov cesnaku), už len kvôli tomu, že jem celkovo málo ovocia a makám mierne fyzicky ( osobne odporúčam značku "medpharma" - nepropaguje a nemedializuje svoje produkty, preto je lacnejšia ako komerčná konkurencia). + vzduch veľkomesta, sem-tam cigareta a alkohol, stres, to berie céčka dosť. Keď cítim, že na mňa niečo lezie, tak si dám za deň 2x 500 ráno aj večer.

510

Odpovědět

A pomáha to, lebo aj keď cestujem v metre alebo celkovo v mhd, tak nie som vôbec chorý. Lebo v zárodku choroby zvýšim potrebné účinné látky a samotná choroba teda ani nevznikne. Ale každý to má inač, ja som len napísal ako to mám ja.

58

Odpovědět

+0000Argumenty ľudia, tie si rád prečítam, aj negatívne. Disliky sú k hovnu

65

Odpovědět

+0000k hovnu su tvoje komentare, videl si to video?

18

Odpovědět

+v m vargaOn proste nemá pravdu. V amerike ľudia možno hltajú vitamíny jak cukríky, to video je pre ich trh.

52

Odpovědět

+v m vargak hovnu jsou tvé komentáře, vargo, viděl jsi je?

11