Probiotika – mýty a omyly aneb Zdravá střevaDoktor Mike

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 2
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:33
Počet zobrazení:3 657

Možná právě přemýšlíte, čím zlepšit svou imunitu, abyste se vyhnuli podzimnímu nachlazení. Dr. Mike v tomhle videu rozebírá problematiku probiotik – vyplatí se je užívat?

Zdroje, které Dr. Mike ve videu zmiňuje, najdete pod jeho videem na YouTube (pouze v anglickém jazyce). V češtině doporučujeme například článek Co zabíjí naše střeva? nebo Mikrobiom zásadně ovlivňuje nejen zdraví, ale i myšlení a chování.

Přepis titulků

Prohlédněte si ruce. I teď je máte na sobě. Vlastně jsou všude. Na pokožce, v puse, na zubech. Hemží se, dýchají a prdí všude kolem. Ale no tak! Uklidněte se, řeč je o bakteriích. Nejspíš si právě myslíte, že bakterie musí být špatné. Ne tak úplně. V těle máte více dobrých bakterií než těch špatných. Naše těla jsou domovem stovek bilionů prospěšných bakterií, více jak 1 000 druhů a přibližně 7 000 až 9 000 kmenů těchto bakterií.

Nejen že nám tyto bakterie pomáhají, ale jsou důležité pro naše přežití. Symbiotický vztah mezi lidmi a dobrými bakteriemi je známý jako mutualismus. Obě strany mají prospěch z toho, že žijí a existují společně. Už jste na zádech nosorožce někdy viděli ptáčka? Je to klubák žlutozobý. Tento pták pojídá klíšťata a parazity ze zad nosorožce. Pták profituje z toho, že má potravu, a nosorožec má na zádech méně klíšťat a parazitů.

Všichni z toho něco mají. Páni! Bakterie, o kterých chci dnes mluvit, žijí převážně ve střevech. Termín probiotika jste už slyšeli. Obrovský průmysl, kde se točí miliardy při prodeji doplňků stravy a jídla bohatého na probiotika. Ale víme vlastně, co termín probiotika označuje? Probiotika jsou živé mikroorganismy, v podstatě bakterie a někdy kvasinky, které příjemci přinášejí určité zdraví prospěšné účinky.

Abych vám to mohl dobře vysvětlit, musíte pochopit, jak fungují střeva. Úkolem střev, bavíme se o tenkém a tlustém střevu, je získat z potravy energii, vstřebat některé živiny, jako jsou vitamíny a minerály, a zbavit se odpadu. Když užijete probiotika, většina jich skončí na konci střevního systému známého také jako tračník. Ve vaší trávicí soustavě nebo ve střevech existuje tzv. mikrobiom. Je to ekosystém, který obsahuje bakterie, houby.

Ty jsou důležité pro vaše přežití. Váš zažívací trakt bohužel nedokáže vstřebat všechny nezbytné živiny ze všeho, co jíte. Pokud jde o prospěšné bakterie ve střevech, mluvíme o bakteriích, které vám pomáhají získat z jídla některé živiny, zvýšit imunitní funkci vašeho těla a podpořit neporušenost stěn vašich střev. To je úkol prospěšných bakterií. Jen chci říct…

Díky, parťáku. Naše znalosti mikrobiomu a většina jeho výzkumu jsou poměrně nové. Většina studií se objevila v posledních 20 letech. A nedávný výzkum ukazuje, že mikrobiom je pro naše zdraví až neuvěřitelně důležitý. Ale úplně mu ještě nerozumíme. Vidíme spojitost mezi nepravidelnostmi mikrobiomu a nemocemi jako cukrovka, obezita nebo srdeční choroby, duševními nemocemi jako deprese nebo úzkosti.

Jde o dilema příčina vs. následek. V podstatě slepice, nebo vejce? Nevíme, co bylo první. Nepravidelnosti mikrobiomu, nebo nemoci samotné? Propojení střev a mysli mě naprosto dostává. Jen si to představte. Bakterie ve střevech můžou ovlivňovat vaše emoce. Symptomy deprese a úzkostí, nálady, a dokonce i chuť k jídlu. To nám ukazuje předběžný výzkum. Až uslyšíte o vazbě mezi vážnými nemocemi a osou střeva–mozek, budete nejspíš chtít udržet svůj mikrobiom tak zdravý, jak to jen jde.

Ale jak na to? Nejdřív se zaměřte na svou stravu. Nic převratného. Zaměřte se na příjem zeleniny, celozrnných obilnin a luštěnin, jde o potraviny bohaté na vlákninu. Takové potravě se říká prebiotika, protože slouží jako potrava pro probiotika. Dále konzumujte jídla bohatá na probiotika, jako je jogurt, kyselé zelí nebo kimčchi. Taková jídla už prospěšné bakterie, o kterých byla řeč, obsahují. Někteří lidé přijímají probiotika jako doplněk stravy, ale k tomu se dostaneme.

Existují však i věci, které vašemu mikrobiomu mohou ublížit. Předně je to strava bohatá na rafinované cukry. Řeč je o bílém chlebu, bílých těstovinách, cukru, a dokonce i umělých sladidlech. Dále jde o nekvalitní spánek. Pokud málo spíte, o důsledcích jsem už dřív mluvil, ubližuje to vašemu mikrobiomu. Bakterie ve střevech totiž taky mají cirkadiánní rytmus. Takže chtějí, aby váš spánek byl kvalitní.

Dále jsou to antibiotika. Když nevhodně užijete antibiotika nebo je užíváte moc často, tak tím zabijete dobré bakterie ve střevech a může dojít k přemnožení škodlivých bakterií. A v neposlední řadě je to stres. Ti, kdo jsou vystresovaní a po delší dobu zažívají velký stres, mají narušený mikrobiom, ať už jde o větší množství špatných, či menší množství těch dobrých bakterií. Přestaňte – se – rozčilovat kvůli – maličkostem.

A teď probiotické doplňky. Multimiliardový průmysl. Marketéři hbitě vymýšlejí zdravotní přínosy užívání těchto doplňků. Ale realita je trochu složitější. Jak už víte, střeva obsahují okolo 7 až 9 000 kmenů prospěšných bakterií. Zvýšení počtu určitého kmene bakterií může vést k odlišným výsledkům podle toho, co vám je. Probiotika jsou považována za bezpečný doplněk stravy, ale i jejich užívání má rizika, hlavně pokud máte slabý imunitní systém a máte některá onemocnění jako rakovina.

V Izraeli nedávno vydali novou studii, podle které užívání probiotik může poškodit mikrobiom podle toho, jaká probiotika užíváte. Pokud jde o probiotika, moje doporučení je, že průměrně zdravý člověk nepotřebuje denně užívat probiotika. Není prokázáno, že jejich přínosy vyvažují rizika. Navíc utrácíte peníze za doplňky, které vám nemusí přinést vůbec nic.

Nemoci, u kterých jsou prokázány pozitivní zdravotní účinky, jsou cestovatelský průjem, průjem vyvolaný antibiotiky a onemocnění známé jako nekrotizující enterokolitida u malých dětí. A pak ještě ti, kdo trpí zánětlivým onemocněním střev jako ulcerózní kolitida. Všimněte si, že jde o konkrétní případy, kdy jsou probiotika možnou léčbou. Pokud právě užívání probiotik zvažujete, promluvte si nejdříve se svým doktorem nebo zdravotníkem o tom, zda to máte vůbec dělat.

Dále chci, abyste místo prověřené léčby své nemoci nepřecházeli k té neprověřené. Také věnujte pozornost etiketám. Dejte si pozor na několik věcí. Zaprvé na datum expirace a instrukce pro skladování a zadruhé hledejte KTJ, údaj o koloniích tvořících jednotku. Toto číslo by mělo být nejméně 5 miliard. Nakonec doporučuji najít gastrorezistentní probiotika, protože jsou méně náchylná ke zničení žaludečními kyselinami. Budoucnost probiotik a probiotických doplňků je velmi zajímavá.

Potenciál k odhalení mnoha zdravotních tajemství je obrovský. Jsem nadšený, vy byste měli být taky. Proto pod video přidám odkazy na další čtení. Podívejte se na články, které doporučuju. Mrkněte i do komentářů. Pokud máte dotazy k tomu, co bylo řečeno, nebo komentář či příběh, který chcete sdílet, napište mi, protože mě zajímá, co máte na srdci. A jako vždy buďte zdraví a šťastní.

Jen si představte ty rudozubé klubáky žlutozobé. Když je řeč o dobrých bakteriích ve vašich střevech… Fuj. Moment. Je to probiotická věc, takže tohle je vlastně… Třeba máš v puse prospěšné bakterie. O kolik vyrostl? To je šílené. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To viem že užívať nemá zmysel ak je človek zdravý alebo nemusí brať pravidelne antibiotiká. Skôr by ma zaujímalo čo dojčatá. Tam sa používajú probiotiká veľmi často. Či je to na základe výskumov alebo len marketingový ťah.

01

Odpovědět

maminka mi rekla abych brala probiotika co koupila hromadu. 4tablety denne.. dve rano dve vercer. mela jsem potom zanet tlusteho streva.

21

Odpovědět

Domácí kvašené zelí, cajk. Bez zbytečných keců.

90

Odpovědět

A občas to prostřídat kimchi a nebo jogurtem, kefírem a tak. A střívka si budou lebedit.

70

Odpovědět

+FerdaLebedit si bude hlavně majitel Harmasanu.

31

Odpovědět

+JatobylA tak to má být. Win-win situace pro všechny zúčastněné.

10

Odpovědět

+JatobylNa záchodě nejsi sám, ja tam s tebou Harmasan

10

Odpovědět

První bylo vejce.

34

Odpovědět

vejce tvýho táty ... chápu

12