Jsou zpracované potraviny zdravé?Doktor Mike

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 2
69 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:56
Počet zobrazení:4 294

Výzkumné články z oblasti výživy občas tvrdí pěkné bláboly. Třeba že je alkohol zdravější než cvičení, anebo že hrst ořechů denně prodlužuje život o deset let. V tomto videu se Doktor Mike rozpovídá o studii, která prokázala souvislost mezi přibýváním na váze a zpracovanými potravinami. Krátký článek v češtině o této studii najdete na webu Institutu moderní výživy.

Poznámky k překladu: 
NIH (National Institutes of Health) je americká instituce, která spadá pod americké Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb
HFCS (high fructose corn syrup) je zkratka pro kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy

Přepis titulků

No jo. Zpracované jídlo nám škodí. Ale víte proč? Na to nám nejspíš odpoví nová studie – téma dnešní středeční prohlídky. Vědci a doktoři, mě nevyjímaje, doporučují, abychom omezili množství zpracovaného jídla v naší stravě. Děláme to proto, že výzkum dokázal, že lidé se stravou bohatou na zpracované jídlo mají obvykle více nemocí, sklony k obezitě a žijí kratší dobu. Dosud jsme ale neměli k dispozici studii, která by dokázala příčinný vztah, randomizovanou kontrolovanou studii.

Výzkum výživy je nepřehledný, protože nám právě takové studie chybí. NIH teď ale provedla randomizovanou studii a prokázala – s příčinným vztahem, že pojídání ultrazpracované stravy vede k přibývání na váze. Z důvodu, který by vás ani nenapadl. Pojďme na to a proberme studii. Byla to spíše malá, zato velmi kvalitní studie.

Zúčastnilo se jí 10 žen a 10 mužů. Byli náhodně vybráni, aby buď dva týdny jedli vysoce, či málo zpracovanou stravu. A pak skupiny prohodili, což je působivé, protože nejenže máte náhodně kontrolovaný vzorek, ale účastníci ve zvoleném zařízení strávili celý měsíc. To se běžně nestává. Klíčové je to, že zpracovaná i nezpracovaná jídla byla kontrolována na obsah bílkovin, sacharidů, tuků, kalorií a vlákniny.

Účastníci mohli sníst tolik jídla, kolik sami chtěli. Aby to bylo lépe stravitelné, ukážu to na příkladu. Snídaně z vysoce zpracovaného jídla je třeba houska s žervé a slaninou z krocana. Minimálně zpracované jídlo je ovesná kaše s banánem, ořechy a odstředěným mlékem. Ingredience vysoce zpracovaného jídla jsou hydrogenované oleje, HFCS, ochucovadla a emulgátory. V přírodě nejsou, a proto nepatří mezi nezpracované potraviny. A co studie vlastně zjistila?

Ti, kdo jedli vysoce zpracovanou stravu, přibrali téměř 0,5 kg týdně. A když jedli nezpracovanou stravu, tak zase zhubli 0,5 kg za týden. Slušný rozdíl. Důvodem, proč při vysoce zpracované stravě přibírali na váze, je to, že se přejídali. V průměru o 500 kalorií denně. Způsobuje ultrazpracovaná strava přibývání na váze? Ano. Studie však nebyla navržena tak, aby zjistila, proč tomu tak je. Mám několik teorií.

Zaprvé, vysoce zpracované jídlo lépe chutná a vypadá. Myslím tím to, že je to průmysl, kde se utrácejí milióny dolarů, aby jídlo lépe chutnalo a měli jste z něj na jazyku lepší pocit. Zadruhé, ultrazpracované jídlo může být návykovější. Možná tu hraje roli napojení střev s mozkem. Bakterie žijící ve střevech milují zpracované jídlo a vysílají do mozku signály. Není to zase tak šílená představa, dokonce už to má své teorie.

Zatřetí, protože jsou bílkoviny nejvíce sytou makroživinou a ultrazpracované jídlo ho moc neobsahuje, začnete se přejídat. Jde o potřebu zajištění bílkovin. Při nedostatku bílkovin se přejíte tuky a sacharidy, abyste si to vynahradili. K čemuž tu došlo. Při ultrazpracované dietě se přejídali tuky a sacharidy, ale ne bílkovinami. Připadá mi šílené, jak se v Americe neustále přejídáme vysoce zpracovaným jídlem.

Ale jak nám to povedlo? Přišel jsem na čtyři důvody. Třeba to uvidíte stejně. Zaprvé, dobře se skladují. Všichni jsme viděli video s burgerem z fast foodu, který se dny, týdny i měsíce válí na pultu a nezkazí se. Zadruhé, jsou absolutně vynikající. Už tu padlo, že určití lidé vydělávají milióny na tom, aby hamburger nebo bonbóny chutnaly tak strašně dobře.

Mňam. Zatřetí, jsou levnější, což není fér vůči lidem s nízkým ekonomický statusem. Když jste chudí, tak máte jíst horší kvalitu? To je hrozné. Začtvrté, jsou velmi rozšířené. Tam, kde byl problém s podvýživou z důvodu nedostatku jídla, tak s vysoce zpracovaným jídlem tu stále máme podvýživu, jen kvůli obezitě. Jak už jsem zmiňoval, nejsem fanda výzkumu výživy, ale když je takhle kvalitní, tak se můžete vsadit, že o tom budu mluvit.

Pokud chcete zjistit víc o tom, jak jíst zdravě, mrněte na můj seznam videí o výživě. Buďte zdraví a šťastní. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ve videu řekne, že zpracované potraviny způsobují tloustnutí. Ale ze studie jasně vyplývá, že tloustnutí nezpůsobují zprac. potraviny, ale přejídání. Tedy fakt, že jich sní mnoho. Vina není v potravinách, ale v konzumentovi. Kromě toho většina lidí se pohybuje někde uprostřed, případně střídá zprac. potraviny s nezpracovanými.

121

Odpovědět

No a ještě říká: "Při nedostatku bílkovin se přejíte tuky a sacharidy, abyste si to vynahradili." Jenže ve studii je, že v obou případech snědli úplně stejné množství bílkovin (konkrétně 490 kcal denně).

50

Odpovědět

+rtfmPřiznávám, že studii jsem ještě nečetla, ale opravdu tam počítají množství snědených bílkovin na kcal? Ať tak nebo tak, problém bude hlavně v poměru cukrů, tuků a bílkovin. Říká, že zpracovávaná strava má méně bílkovin. Takže pokud se množství zkonzumované potravy řídí pouze potřebou bílkovin, budu muset sníst více zpracovaného jídla než jídla ze základních surovin. Ale jak uvádí, tohle je jen jedna z jeho teorií.

10

Odpovědět

+rtfmPřesně tak. Abyste snědli stejné množství bílkovin denně, budete potřebovat sníst výrazně více zpracovaných potravin, protože bílkovin obsahují méně. A to způsobuje to tloustnutí.

00

Odpovědět

přesně tohle mě též napadlo..

10

Odpovědět

Ta studie srovnává, jak se projevuje pojídání ultrazpracovaných potravin (UZP) oproti stravě s minimálně upravenými potravinami. Zjistili, že při stravě s UZP se lidé měli tendenci "přejídat" a tudíž přibývali na váze.

Pokud jde o potřebu zajištění bílkovin (v originále Protein Leverage hypothesis: https://en.wikipedia.org/wiki/Protein_leverage_hypothesis), tak k té se ve výsledcích studie přímo říká toto:

"The increased energy intake during the ultra-processed diet resulted from consuming greater quantities of carbohydrate and fat, but not protein (Figure 2B).The remarkable stability of absolute protein intake between the
diets, along with the slight reduction in overall protein provided in the ultra-processed versus the unprocessed diet (14% versus 15.6% of calories, respectively) (Table 1), suggests that the protein leverage hypothesis could partially explain the increase in energy intake with the ultra-processed diet in an attempt to maintain a constant protein intake".

Odpověď se skrývá v obrázku 2B, kde je sice vidět, že měli téměř stejný přísun bílkovin, ale úplně jiný příjem ostatních živin (tuků a sacharidů). A hypotéza zajištění potřeby bílkovin je podle nich je částečně zodpovědná za zvýšený příjem stravy při UZP.

10

Odpovědět

1) Proč by měly být zpracované potraviny nutně tvořené ztuženými tuky a fruktózovým sirupem? Cukr, máslo a olej by zněly příliš zdravě?
2) Proč má jako příklad nezpracovaných potravin odstředěné mléko? Smetana by zněla příliš nezdravě?

Přijde mi, že prostě srovnává "junk food" extrém na jedné straně s "napást se na louce" extrémem na straně druhé a to "highly processed" je tam jen tak mimochodem. Stejně tak ta studie - pokud dostávali jeden týden hamburgery a druhý týden vločky s ořechem a k obědu petržel, tak samozřejmě, že první týden přijali více kalorií.

101

Odpovědět

Ad1) průmyslově upravené potravy (ultrazpracované potraviny aka UZP) prostě nejsou moc zdravé (všichni to víme, ale chutnají nám). Cukr, máslo a olej – to zní vcelku zdravě (až na ten cukr), ale záleží na tom, jak byly vyrobeny (třeba u olejů je rozdíl, jestli je lisovaný za studena, nebo je to naše "skvěle" průmyslově zpracovaná řepka).

Ad2) to mě při překladu taky zarazilo, ale nechala jsem to tam. Je to prostě jídlo z minimálně zpracovaných (upravených) potravin, čistě technicky whole food (potraviny v přírodním stavu).

30